Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
aello82

Μεταβίβαση μεριδίου ΟΕ από πατέρα σε γιό

Question

Αν και ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί επανειλλημένως,για επιβεβαίωση κι επειδή είναι η πρώτη μεταβίβαση που κάνω πατέρας θέλει να μεταβιβάσει στον γιό του εταιρικό μερίδιο Ο.Ε., θα συμπληρωθεί κανονικά το έντυπο υπεραξίας με γονική παροχή και θα φορολογηθεί με 5% επί του εταιρικού μεριδίου με τον καινούργιο Νόμο?Ή δεν έχω καταλάβει κάτι καλά??

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

24 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αν και ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί επανειλλημένως,για επιβεβαίωση κι επειδή είναι η πρώτη μεταβίβαση που κάνω πατέρας θέλει να μεταβιβάσει στον γιό του εταιρικό μερίδιο Ο.Ε., θα συμπληρωθεί κανονικά το έντυπο υπεραξίας με γονική παροχή και θα φορολογηθεί με 5% επί του εταιρικού μεριδίου με τον καινούργιο Νόμο?Ή δεν έχω καταλάβει κάτι καλά??

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Να διεθκρινίσω όχι για λόγους συνταξιοδότησης η μεταβίβαση

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν και ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί επανειλλημένως,για επιβεβαίωση κι επειδή είναι η πρώτη μεταβίβαση που κάνω πατέρας θέλει να μεταβιβάσει στον γιό του εταιρικό μερίδιο Ο.Ε., θα συμπληρωθεί κανονικά το έντυπο υπεραξίας με γονική παροχή και θα φορολογηθεί με 5% επί του εταιρικού μεριδίου με τον καινούργιο Νόμο?Ή δεν έχω καταλάβει κάτι καλά??

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest euri

Καλημέρα συνάδελφοι! Θα σας ήταν εύκολο να συνάψει κάποιος ένα κενό έντυπο υπεραξίας???

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

με τον 4172/2013 από ότι ξέρω καταργήθηκε η απαλλαγή του φόρου υπεραξίας από επαχθή αιτία, ατομικών επιχειρήσεων ή μεριδίων ΟΕ, ΕΕ από γονέα

σε τέκνα ή σύζυγο λόγω συνταξιοδότησης του μεταβιβάζοντος. Καταργήθηκε επίσης και ο μειωμένος συντελεστής στις
μεταβιβάσεις εταιρικών μεριδίων, ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ και ατομικών επιχειρήσεων μεταξύ συγγενών
 
επομένως ισχύει το 15%? Βέβαια για τα απλογραφικά το τι σημαίνει υπεραξία είναι λίγο στον αέρα και ισχύει αυτό :Οι φορολογούμενοι θα πρέπει να ανατρέξουν σε
μεθόδους αποτίμησης και σε εργαλεία της λογιστικής επιστήμης που προσδιορίζουν την αξία των προς μεταβίβαση,
εταιρικών μεριδίων, μέρους ή ολόκληρης επιχείρησης. Διερωτόμαστε όμως, αν το υπουργείο Οικονομικών αποδεχτεί τελικά
τον υπολογισμό και τη δήλωση του φορολογούμενου ή εκ των υστέρων θεσπίσει συγκεκριμένα κριτήρια για τον
υπολογισμό του εν λόγω εισοδήματος.
 
Επομένως οι γονικές παροχές κτλπ ισχύουν κανονικά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτο πρεπει να ειναι..............

Δηλαδή, καλημέρα Πέτρο κατά αρχή ,αν γονιός λόγω συνταξιοδότησης κάνει γονική παροχή στο παιδί 

το ποσοστό του σε οε ,δεν πληρώνει φόρο γονικών παροχών σύμφωνα με την κλίμακα Α βαθμού?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγώ νομίζω ότι σε όλες τις περιπτώσεις είναι πλέον 15%

 

και στην περίπτωση της κληρονομικής διαδοχής ? Υπάρχει εισόδημα για να φορολογηθεί με την κλιμακα που προβλέπει η φορολογία εισοδήματος ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγώ νομίζω ότι σε όλες τις περιπτώσεις είναι πλέον 15%

άρθρο 12 του Ν.118/1973 Περί Κωδικός φορολογίας κληρονομιών, δωρεών, προικών και κερδών εκ λαχείων.

 

                                                      &

 άρθρο 29 του Ν.2961/2001 Κύρωση του Κώδικα Διατάξεων Φορολογίας Κληρονομιών, Δωρεών, Γονικών Παροχών Προικών και Κερδών από Τυχερά Παίγνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή, καλημέρα Πέτρο κατά αρχή ,αν γονιός λόγω συνταξιοδότησης κάνει γονική παροχή στο παιδί 

το ποσοστό του σε οε ,δεν πληρώνει φόρο γονικών παροχών σύμφωνα με την κλίμακα Α βαθμού?

Καλημερα εγω ετσι το αντιμετωπιζω και αυτο ισχυει δεν νομιζω οτι αλλαξε

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα εγω ετσι το αντιμετωπιζω και αυτο ισχυει δεν νομιζω οτι αλλαξε

Πέτρο δεν νομίζω οτι υπάρχει απαλλαγή ,λόγω συνταξιοδότησης,θα ισχύσει κανονικά η κλίμακα,α βαθμού.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με το Καραγιαννη ισχυει για ατομικες,εταιρικα μεριδια ή μερίδες,ποσοστα συμμετοχης σε κοινωνιες αστικου δικαιου,συναιτεριστικες μεριδες,μετοχες σε εισηγμενες ή μη. Ειναι η επόμενη σελιδα απο την προηγουμενη.

Xerox WorkCentre 3220_20140923180839.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με το Καραγιαννη ισχυει για ατομικες,εταιρικα μεριδια ή μερίδες,ποσοστα συμμετοχης σε κοινωνιες αστικου δικαιου,συναιτεριστικες μεριδες,μετοχες σε εισηγμενες ή μη. Ειναι η επόμενη σελιδα απο την προηγουμενη.

Πέτρο άλλο επαχθής αιτία-πώληση -χρήμα ,οπότε τότε δεν είχε υπεραξία,τώρα έχει και άλλο γονική παροχή-οχι χρήμα,οπότε

πάει με την σχετική κλίμακα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με το Καραγιαννη ισχυει για ατομικες,εταιρικα μεριδια ή μερίδες,ποσοστα συμμετοχης σε κοινωνιες αστικου δικαιου,συναιτεριστικες μεριδες,μετοχες σε εισηγμενες ή μη. Ειναι η επόμενη σελιδα απο την προηγουμενη.

 

Σύμφωνα με τον κύριο καθηγητή ισ΄χυει , συμφωνα με το νόμο όμως ? Και κυρίως προσοχή στο νομικό πλάισιο το οποίο περιγράφουν τα βιβλία του κυρίου καθηγητή , να είμαστε βέβαιοι ότι είναι το ισ΄χυον με τον 4172/13 και όχι το προισχύσαν του 2238/94.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων Ο.Ε. λόγω γονικής παροχής π.χ. σε τέκνο, εμπίπτει στις διατάξεις του ν.2961/2001 και φορολογείται με βάση την κλίμακα του άρθρου 29 ανάλογα με την κατηγορία του λήπτη της γονικής παροχής (στο παράδειγμά μας το τέκνο ανήκει στην Α΄ κατηγορία).

Η αξία θα προσδιορισθεί με βάσει την πολ 1055/2003 (οδηγίες στην 1068130/449/0013/18.7.2003). Το επικόκιο και η ράντα είναι 4,85 και 4,30 αντίστοιχα (ίσχυαν για το 2013, προφορικά από την διεύθυνση κεφαλαίου του υπουργείου μου είπαν ότι αυτά ισχύουν ΠΟΛ.1013/29.1.2013) Για την εμπορική αμοιβή μου είπαν το ποσό των 11.040,00 ευρώ που είναι διαφορετική από αυτή που καθορίστηκε με την ΠΟΛ 1013/29.1.2013. Προσοχή η εμπορική αμοιβή διπλασιάζεται όταν πρόκειται για Ο.Ε. γίνεται δηλαδή 22.080,00 ευρώ (ΠΟΛ.1200/28.6.2000).

Μόλις βρω και την δήλωση θα την "ανεβάσω" εντός της ημέρας.

Με αύτα τα δεδομένα θα υποβάλλω την δήλωση στην ΔΟΥ και εγώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων Ο.Ε. λόγω γονικής παροχής π.χ. σε τέκνο, εμπίπτει στις διατάξεις του ν.2961/2001 και φορολογείται με βάση την κλίμακα του άρθρου 29 ανάλογα με την κατηγορία του λήπτη της γονικής παροχής (στο παράδειγμά μας το τέκνο ανήκει στην Α΄ κατηγορία).

Η αξία θα προσδιορισθεί με βάσει την πολ 1055/2003 (οδηγίες στην 1068130/449/0013/18.7.2003). Το επικόκιο και η ράντα είναι 4,85 και 4,30 αντίστοιχα (ίσχυαν για το 2013, προφορικά από την διεύθυνση κεφαλαίου του υπουργείου μου είπαν ότι αυτά ισχύουν ΠΟΛ.1013/29.1.2013) Για την εμπορική αμοιβή μου είπαν το ποσό των 11.040,00 ευρώ που είναι διαφορετική από αυτή που καθορίστηκε με την ΠΟΛ 1013/29.1.2013. Προσοχή η εμπορική αμοιβή διπλασιάζεται όταν πρόκειται για Ο.Ε. γίνεται δηλαδή 22.080,00 ευρώ (ΠΟΛ.1200/28.6.2000).

Μόλις βρω και την δήλωση θα την "ανεβάσω" εντός της ημέρας.

Με αύτα τα δεδομένα θα υποβάλλω την δήλωση στην ΔΟΥ και εγώ.

σε ευχαριστούμε θερμά

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα συναδελφοι,

 

Εχω μια περιπτωση δωρεας μεριδιων Ε.Ε .Βαζω τα δεδομενα στο εξαιρετικο προγραμμα υπολογισμου των λογιστικων εφαρμογων του κομβου και φτανω σε ένα αποτελεσμα.Ομως εχω την εξης απορια – προβλημα στον υπολογισμο της υπεραξιας δεν μου αφαιρει το κοστος αποκτησης (ουσιαστικα το αρχικο κεφαλαιο της εταιριας) .

 

Για την ιστορια ο ετ.εταιρος μεταβιβαζει με δωρεα  ολο το ποσοστο του στον γιο του .

Το αρχικο κεφαλαιο της εταιριεας είναι 272.000  αρα θεωρητικα στην 2η σελιδα θα επρεπε στο κοστος αποκτησης να αφαιρεθει το ποσο των  272000 , εχω καταλαβει σωστα?

 

Το προγραμμα δεν μου το αφαιρει αν επιλεξω ότι η μεταβιβαση γινεται σε συγγενη Α βαθμου ενώ μου το αφαιρει αν επιλεξω ότι γινεται σε 3ο.

 

Από οσο εχω καταλαβει με τον 3842/2010  ο τροπος υπολογισμου αλλαξε και πρεπει να αφαιρειται και το κοστος αποκτησης

 

Ευχαριστω 

 

 

post-586-0-88247900-1442386776_thumb.jpg

post-586-0-52080200-1442386797_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα συναδελφοι,

 

Εχω μια περιπτωση δωρεας μεριδιων Ε.Ε .Βαζω τα δεδομενα στο εξαιρετικο προγραμμα υπολογισμου των λογιστικων εφαρμογων του κομβου και φτανω σε ένα αποτελεσμα.Ομως εχω την εξης απορια – προβλημα στον υπολογισμο της υπεραξιας δεν μου αφαιρει το κοστος αποκτησης (ουσιαστικα το αρχικο κεφαλαιο της εταιριας) .

 

Για την ιστορια ο ετ.εταιρος μεταβιβαζει με δωρεα  ολο το ποσοστο του στον γιο του .

Το αρχικο κεφαλαιο της εταιριεας είναι 272.000  αρα θεωρητικα στην 2η σελιδα θα επρεπε στο κοστος αποκτησης να αφαιρεθει το ποσο των  272000 , εχω καταλαβει σωστα?

 

Το προγραμμα δεν μου το αφαιρει αν επιλεξω ότι η μεταβιβαση γινεται σε συγγενη Α βαθμου ενώ μου το αφαιρει αν επιλεξω ότι γινεται σε 3ο.

 

Από οσο εχω καταλαβει με τον 3842/2010  ο τροπος υπολογισμου αλλαξε και πρεπει να αφαιρειται και το κοστος αποκτησης

 

Ευχαριστω 

 

Συμπλήρωσε τα εντυπα της ΠΟΛ 1055/2003, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΔΩΡΕΑ .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×