Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
PantelisCh

Οδηγός σχολικού με μερική απασχόληση και διακεκομένο ωράριο - Ποιος νόμος το προβλέπει;

Question

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Σύμφωνα με το Άρθρο 2 παρ. 5 του Ν.2639/98 η παροχή της συμφωνημένης εργασίας των μερικώς απασχολουμένων πρέπει να είναι συνεχόμενη και να παρέχεται μια φορά την ημέρα. Στον Πρακτικό Οδηγό Εργατικών και Ασφαλιστικών Θεμάτων του κου Νιάρχου από την PIM, αναφέρει (σελ 1067) πως με το Άρθρο 14 του Ν. 2745/99 ΦΕΚ 224 Α', εξαιρούνται οι οδηγοί των σχολικών των παιδικών σταθμών (και όχι μόνο). Ψάχνοντας να βρω το ΦΕΚ βλέπω ότι ο 2745 ήταν ένας νόμος που αναφέρεται στην μετεγκατάσταση στρατοπέδων.:)

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος σε ποιο νόμο προβλεπόταν η συγκεκριμένη εξαίρεση;

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Οπως ανέφερε ο Κώστας (ΚAROLOS)

Ν. 2747/1999 Αρθρο 14

Εξαίρεση του ωραρίου εργασίας οδηγών ορισμένων κατηγοριώνΣτην παρ.5 του άρθρου 2 του ν.2639/1998 (ΦΕΚ 205 Α`) προστίθεται δεύτερο εδάφιο, που έχει ως εξής:"Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στους οδηγούς αυτοκινήτων μεταφοράς μαθητών, νηπίων και βρεφών και στους συνοδούςαυτών που εργάζονται στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, στους παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς και στα νηπιαγωγεία, καθώς επίσης και στουςκαθηγητές που εργάζονται στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών και μέσης εκπαίδευσης."

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Γιαννης

Εαν έχει κάποιος μισθώσει ένα τουριστικό λεωφορείο σε ένα ιδιωτικό εκπαιδευτήριο και απασχολεί οδηγό για την εκτέλεση της μεταφοράς αυτής και μόνον αυτής, επιτρέπετε να απασχολεί οδηγό με διακεκομμένο 4 ωρο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εαν έχει κάποιος μισθώσει ένα τουριστικό λεωφορείο σε ένα ιδιωτικό εκπαιδευτήριο και απασχολεί οδηγό για την εκτέλεση της μεταφοράς αυτής και μόνον αυτής, επιτρέπετε να απασχολεί οδηγό με διακεκομμένο 4 ωρο

Συγνώμη, δεν διαβάσατε τον νόμο που παρατίθεται πιο πάνω;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Giannis

Φυσικά και έχω διαβάσει τον νόμο . Ένα μέλος σας έκανε την εξής ερώτηση :

"Ιδιωτικό εκπαιδευτήριο δεν διαθέτει δικά του μεταφορικά μέσα για την μεταφορά των μαθητών και για αυτό έχει συνάψει σύμβαση με τουριστική επιχείρηση

Η τουριστική επιχείρηση μεταφέρει τους μαθητές με δικά της πούλμαν, οδηγούς και συνοδούς. Οι συγκεκριμένοι οδηγοί και συνοδοί απασχολούνται αποκλειστικά και μόνο για την μεταφορά μαθητών. Εφ'όσον οι οδηγοί και οι συνοδοί δεν συμπληρώνουν οκτάωρο άρα απασχολούνται μερικώς, μπορεί να ισχύσει για αυτούς το "σπαστό" ωράριο? π.χ. 0700.-8.30 και 12. 00-13.30."

Ο νομος αναφέρετε για τους οδηγούς που έχουν προσλάβει τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια για να οδηγούν τα πούλμαν που μεταφέρουν τους μαθητές . Για τους οδηγούς που προσλαμβάνουν τα ταξιδιωτικά γραφεία για να οδηγούν τα πούλμαν που μισθώνουν τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια για να μεταφέρουν μαθητες ???? Είναι ίδια ακριβώς εργασιακή απασχόληση . Δεν είναι κάπως αντιφατικό ??? Το μόνο που αλλάζει είναι η ιδιοκτήτρια εταιρία των πούλμαν . Στην πρώτη περίπτωση είναι τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια στην άλλη τα τουριστικά γραφεία . Το έργο ακριβώς το ίδιο !!!

Μήπως χρειάζεται να απευθυνθούν τα τουριστικά γραφεία κάπου για αυτό το θέμα ? και που ? Είναι κουφό δυο οδηγοί ο μεν πρώτος να εργάζεται σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο και ο δε δεύτερος σε τουριστικό γραφείο ,να εκτελούν το ίδιο ακριβώς ωράριο αλλά να ισχύει άλλο ωράριο για τον έναν και άλλο για τον άλλον !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ν. 2747/1999 Αρθρο 14

Εξαίρεση του ωραρίου εργασίας οδηγών ορισμένων κατηγοριώνΣτην παρ.5 του άρθρου 2 του ν.2639/1998 (ΦΕΚ 205 Α`) προστίθεται δεύτερο εδάφιο, που έχει ως εξής:"Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στους οδηγούς αυτοκινήτων μεταφοράς μαθητών, νηπίων και βρεφών και στους συνοδούςαυτών που εργάζονται στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, στους παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς και στα νηπιαγωγεία, καθώς επίσης και στουςκαθηγητές που εργάζονται στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών και μέσης εκπαίδευσης."

 

Ισχύει έως και σήμερα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, spirosvii είπε

Ν. 2747/1999 Αρθρο 14

Εξαίρεση του ωραρίου εργασίας οδηγών ορισμένων κατηγοριώνΣτην παρ.5 του άρθρου 2 του ν.2639/1998 (ΦΕΚ 205 Α`) προστίθεται δεύτερο εδάφιο, που έχει ως εξής:"Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στους οδηγούς αυτοκινήτων μεταφοράς μαθητών, νηπίων και βρεφών και στους συνοδούςαυτών που εργάζονται στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, στους παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς και στα νηπιαγωγεία, καθώς επίσης και στουςκαθηγητές που εργάζονται στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών και μέσης εκπαίδευσης."

 

Ισχύει έως και σήμερα;

Ναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...