Jump to content
Sign in to follow this  
gapdk

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΛΗΣ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ΣΤΟΝ ACCOUNTANT ΕΣΟΔ-ΕΞΟΔ

Recommended Posts

Πολλή πολλή καλησπέρα.

Προσπαθώ (χωρίς επιτυχία) να δημιουργήσω στον Accountant Εσοδα-Εξοδα μια στήλη όπου θα συγκεντρώνονται οι κρατήσεις του 12% που πραγματοποιεί ο Δικηγορικός Σύλλογος στα μέλη του από παραστάσεις ώστε να κάνουμε την αφαίρεση και να προκύπτει το καθαρό ποσό πωλήσεων στο τέλος του έτους.

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα δημιουργήσω μια τέτοια ΚΡΑΤΗΣΗ και να τη συσχετίσω ώστε να έρχεται μέσα στη στήλη των πωλήσεων (π.χ. 73.12.23 ΕΣΟΔΑ ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓ. ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΜΕ 23%) και να υπολογίζεται και αυτόματα?

Μέχρι τώρα το πρόγραμμα μου επιτρέπει να δουλέψω με Ειδικούς φόρους επί των Πωλήσεων και όταν προσπαθώ να ανοίξω νέο λογαριασμό Κρατήσεων μου απαντάει ότι δεν επιτρέπεται.

Η στήλη αυτή μπορεί να εκτυπώνεται και πληροφοριακά στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων για τη συμφωνία του Ε3 με την Εκκαθαριστική στο τέλος του έτους? Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος απλούστερος τρόπος για αυτό?

Ευχαριστώ πολύ.

Δημιουργείς ένα λογαριασμό κρατήσεων και ένα νέο τύπο εγγραφών εσόδων-εξόδων στον οποίο δηλώνεις προτεινόμενο λογαριασμό εσόδων και προτεινόμενο λογαριασμό κρατήσεων ( τους λ/σμούς που αναφέρεις ) .

Γράφεις όμως ότι δεν μπορείς να ανοίξεις νέο λ/σμό κρατήσεων;

Καλησπέρα φίλε/η SI-FO.

OK! Τα κατάφερα και το άνοιξα τελικά. Δουλεύει μια χαρά έτσι όπως μου το είπες.

Στην περίπτωση όμως που έχουμ έσοδα από Ελεύθ. Επαγγελματίες και για τα οποία πρέπει να γίνει διαχωρισμός για το ΚΕΠΥΟ (από την καθαρή αξία της αμοιβής που αναγράφεται στο Γραμμάτειο Προείσπραξης του Δ.Σ. και ομοίως και στην απόδειξη παροχής) τι εγγραφή πρέπει να κάνω ώστε να μου περνάει στις καταστάσεις ΚΕΠΥΟ ΜΟΝΟ την υποκείμενη αξία χωρίς τις κρατήσεις (π.χ.

Καθαρ.Αμοιβή ΑΠΥ σε επιτηδευματία 500,00 € (= Αμοιβή απόδειξης προείσπραξης)

ΦΠΑ Παροχής Υπηρεσιών 23% = 115,00 €

Σύνολο ΑΠΥ (= Απόδ. Δ.Σ.) = 615,00 €.

Μείον Σύνολο Κρατήσεων ΔΣΘ(12%)= 60,00 €

Άρα πως θα πρέπει να γίνει η εγγραφή ώστε στη Σ.Κ. του πελάτη-επιτηδευματία να περάσει το ποσό των 500-60=440,00 €.

Από τη μεριά του πελάτη-επιτηδευματία (τώρα) τι εγγραφή θα πρέπει να γίνει ώστε να συμφωνεί και το ΚΕΠΥΟ και το εισόδημα, δεδομένου ότι αν περάσει σαν έξοδο μόνο το ποσό των 440 πως θα συμφωνήσουμε τον ΦΠΑ που αντιστοιχεί στα 500 ευρώ?

Με την περίπτωση των παριστάσεων σε συμβόλαια πώλησης ακινήτων τι εγγραφές μπορούμε να κάνουμε στη μηχανογράφηση????

Ευχαριστώ πολύ.

Στη φόρμα καταχώρησης , επάνω αριστερά υπάρχει το «Στοιχεία ΚΕΠΥΟ» το οποίο εάν το επιλέξεις πριν κάνεις την καταχώρηση της εγγραφής , μπορείς να αλλάξεις το ποσό που θα υπολογισθεί στη Σ.Κ.

Στο παράδειγμα που γράφεις όμως , δε νομίζω ότι στη Σ.Κ. πρέπει να γραφεί το 440 αλλά το 500

Στη φόρμα καταχώρησης , επάνω αριστερά υπάρχει το «Στοιχεία ΚΕΠΥΟ» το οποίο εάν το επιλέξεις πριν κάνεις την καταχώρηση της εγγραφής , μπορείς να αλλάξεις το ποσό που θα υπολογισθεί στη Σ.Κ.

Στο παράδειγμα που γράφεις όμως , δε νομίζω ότι στη Σ.Κ. πρέπει να γραφεί το 440 αλλά το 500

Καλημέρα και πάλι....

Παραθέτω από άλλο θέμα και από post του μέλους dhatzi

dhatzi, κατά 12 July 2010 - 02:56 PM, λόγο:

Συνολική Αξία ΑΠΥ = Ευρ 430,50 (Ελάχιστη Αμοιβή 241 + Πρόσθετη Αμοιβή 109 + ΦΠΑ 23% στο σύνολο 80,50)

Ακαθάριστα Εσοδα = Ευρ 321,08 (Ελάχιστη Αμοιβή 241 - Κρατήσεις Δ.Σ. 12% 28,92 + Πρόσθετη Αμοιβή 109)Παρακράτηση Φόρου από τον Δ.Σ. 15% = (241-28,9)*15%=31,81

Παρακράτηση Φόρου 20% από τον λήπτη επιτηδευματία = 109*20%=21,80

Συγκεντρ.Καταστάσεις=Ευρ 321,08

Με απλά λόγια στο ΚΕΠΥΟ θα μπεί η ΚΑΘΑΡΗ ΑΜΟΙΒΗ που "βάζει" στην τσέπη του ο δικηγόρος (δηλαδή Συνολική Αξία[βάσει της οποίας προσδιορίσθηκε και το ΦΠΑ] - Κρατήσεις 12% Δ.Σ.).

Καλό Σαββατοκύριακο.

Καλημέρα και πάλι!

Ο αντισυμβαλλόμενος-πελάτης , όταν τον ρώτησα ποια αξία θα καταχωρήσει και εκείνος στα βιβλία του για τη συμφωνία ΚΕΠΥΟ στο τέλος του έτους μου απάντησε αυτό ακριβώς που μου γράφεις και εσύ παραπάνω! (δηλ. τα 500€ και όχι τα 440 του ακαθάριστου εισοδήματος μετά την αφαίρεση του 12% των κρατήσεων του Δ.Σ.).

Μήπως δεν έχω "πιάσει" κάτι σωστά πάνω σε αυτό?

γιατί νομίζω ότι στην ΚΕΠΥΟ πρέπει να περαστεί το υπόλοιπο της Αμοιβής-Κρατήσεων= 500-60 = 440 ευρώ.???

Και με παράδειγμα να το δούμε:

Ας υποθέσουμε ότι ένας δικηγόρος πραγματοποιεί ΜΟΝΟ έσοδα από παραστάσεις σε δικαστήρια και ΟΛΕΣ απο επιτηδευματίες (υπόχρεους ΚΕΠΥΟ) που ξεπερνούν το όριο των 300,00.

Π.χ. συνολικά οι εκροές το δεύτερο μισό του έτους μετά την εφαρμογή του ΦΠΑ (δηλ. 01/07-31/12/2010) ανέρχονται σε 100.000,00 ευρώ. Το ΦΠΑ που αντιστοιχεί σε αυτές θα είναι 100.000Χ23% = 23.000,00 ευρώ. Οι δε ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ του Δ.Σ. θα είναι 100.000,00 Χ 12% = 12.000,00€.

ΑΡΑ ο δικηγόρος θα εμφανίζει στα βιβλία του ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ύψους 100.000 - 12.000 = 88.000,00 για τη φορολογία εισοδήματος. (Σωστά????)

Αν καταχωρούσαμε την αμοιβή του γραμματίου προείσπραξης σαν αξία ΚΕΠΥΟ (δηλαδή πριν την αφαίρεση των κρατήσεων), τότε ο παραπάνω θα έπρεπε να εμφανίζει στη συγκεντρωτική κατάσταση ΚΕΠΥΟ συνολικό ποσό ίσο με 100.000,00€ από πωλήσεις.

Άρα θα είχε πρόβλημα και ως προς αυτό! Λογικό δεν ακούγεται το σκεπτικό?