Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ


KAROLOS

Ερώτηση

Αρκετοί ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί έχουν ήδη λάβει άδεια λειτουργίας νηπιαγωγείου με το νέο καθεστώς που έχει εφαρμοστεί. Μετά τις σχετικές παρατάσεις που είχαν δωθεί απο το Υ.Παιδείας, έφτασε η ώρα να πραγματοποποιηθούν οι σχετικές προσλήψεις των εργαζομένων που θα απασχολούνται στο συγκεκριμένο τμήμα νηπιαγωγείου. Αντιμετωπίζω κάποια πρακτικά προβλήματα στα εξής θέματα:

1) Πως θα γίνουν οι προσλήψεις των ατόμων αυτών (νηπιαγωγών); Ουσιατικά οι υπάλληλοι αυτοί είναι δημόσιοι υπάλληλοι, με μισθολόγιο και ωράριο δημοσίου. Θα χρησιμοποιήσουμε τα σχετικά έντυπα του ΟΑΕΔ όπως και για τους άλλους εργαζόμενους; Η διαδικασία πρόσληψής τους γίνεται με βάση έναν παλαιό νόμο (Ν. 682/1977) αλλά εκεί δεν μνημονεύει κάτι για τη διαδικασία. Επίσης να τονίσω εδώ οτι οι εργαζόμενες υποβάλλουν μια αίτηση στον παιδικό σταθμό και έπειτα οι ιδοκτήτες του σταθμού υποβάλλουν τις αιτήσεις αυτές στο Υ. Παιδείας.

2) Τις εργαζόμενες αυτές θα τις αναγράψουμε στο πορτοκαλί βιβλίο; Στους πίνακες προσωπικού;

3) Σχετικά με την ασφάλιση τους τώρα . Τι γίνεται; Ασφαλίζονται στο ΙΚΑ ή κάπου αλλού;

Θα παρακαλούσα αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια άποψη επί του θέματος ας μας ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κώστα

Έχω και γω μεσάνυχτα στο θέμα αυτό, αν και με ενδιαφέρει .

Να ρωτήσω, η όλη διαδικασία διαφέρει από αυτήν των ιδιωτικών δημοτικών, γυμνασίων ή λυκείων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κώστα

Έχω και γω μεσάνυχτα στο θέμα αυτό, αν και με ενδιαφέρει .

Να ρωτήσω, η όλη διαδικασία διαφέρει από αυτήν των ιδιωτικών δημοτικών, γυμνασίων ή λυκείων ?

Γιάννη, αυτό προσπαθώ να μάθω κι εγω. Στο Υ. Παιδείας έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Στο ΙΚΑ επίσης. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Το κακό της υπόθεσης είναι οτι οι παιδικοί σταθμοί (οι περισσότεροι) έχουν ανοίξει και είμαι εκτεθειμένος σε περίπτωση ελέγχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως στους ΟΣΥΚ του ΙΚΑ υπάρχουν οι Κωδικοί

8011 Πρωτοβάθμια εκπαίδευση Νηπιαγωγεία(Με Τ.Ε.Α.Ι.Γ.Ε)

με ειδικότητες

245000 νηπιαγωγοί 103

245010 αναπληρωτές νηπιαγωγοί 103

και

8013 Πρωτοβάθμια εκπαίδευση Νηπιαγωγεία(Χωρίς Τ.Ε.Α.Ι.Γ.Ε)

με ειδικότητες

245000 νηπιαγωγοί 101

245010 αναπληρωτές νηπιαγωγοί 101

( τι είναι το ΤΕΑΙΓΕ ? προφανώς επικουρικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τομέας Επικουρικής Ασφάλισης Εκπαιδευτικών Ιδιωτικής Γενικής Εκπαίδευσης

http://www.teait.gr/index.php?top=st&lft=lft-ps&main=teaeige/ps-st&ls=ps9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

…… και γιατί Κώστα είναι δημόσιοι υπάλληλοι ?

Γιάννη, σαν δημόσιοι υπάλληλοι είναι, έχουν το ίδιο μισθολόγιο, το ίδιο ωράριο εργασίας κ.λπ. Σου επισυνάπτω και το σχετικό ΦΕΚ για ενημέρωση.

Ελπίζω να βρούμε άκρη.

682_1977.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαδικασία της προσληψης είναι ίδια αφού πρώτα έχει εγκριθεί η πρόσληψη από το γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Ο εργοδότης κάνει αίτηση στο γραφείο με τα στοιχεία του ατόμου και του εγκρίνει το άτομο.

Ασφαλίζονται στο ικα με επικουρικό τεαιγε

Γράφονται κανονικά στο πορτοκαλί και στις καταστάσεις.

Όταν βγάινουν οι μισθοδοτικές κατατίθονται στο γραφέιο πρωτοβαθμιας για ελεγχο

Η πρωτοβαθμια σε ενημερωνει για αλλαγη μισθολογικου κλιμακιου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιάννη, σαν δημόσιοι υπάλληλοι είναι, έχουν το ίδιο μισθολόγιο, το ίδιο ωράριο εργασίας κ.λπ. Σου επισυνάπτω και το σχετικό ΦΕΚ για ενημέρωση.

Ελπίζω να βρούμε άκρη.

Ακολουθούν το μισθολόγιο του δημοσίου αλλά γι αυτούς δεν ισχύουν οι μειώσεις των επιδομάτων κτλ . Από την πρωτοβάθμια υπάρχουν 3 έγγραφα (εσωτερικά) αριθμ.125824/Δ5/23-11-06 , 93516/Δ5/28-8-07 Κ 115147/Δ5/21-9-09 . Πληρωμή μέσω Τράπεζας και τα υπόλοιπα όπως γράφει ο ΧΟΤΑΣΙΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαδικασία της προσληψης είναι ίδια αφού πρώτα έχει εγκριθεί η πρόσληψη από το γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Ο εργοδότης κάνει αίτηση στο γραφείο με τα στοιχεία του ατόμου και του εγκρίνει το άτομο.

Ασφαλίζονται στο ικα με επικουρικό τεαιγε

Γράφονται κανονικά στο πορτοκαλί και στις καταστάσεις.

Όταν βγάινουν οι μισθοδοτικές κατατίθονται στο γραφέιο πρωτοβαθμιας για ελεγχο

Η πρωτοβαθμια σε ενημερωνει για αλλαγη μισθολογικου κλιμακιου κλπ.

Συνάδελφε, πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που μας έδωσες.Ευχαριστώ.

Ακολουθούν το μισθολόγιο του δημοσίου αλλά γι αυτούς δεν ισχύουν οι μειώσεις των επιδομάτων κτλ . Από την πρωτοβάθμια υπάρχουν 3 έγγραφα (εσωτερικά) αριθμ.125824/Δ5/23-11-06 , 93516/Δ5/28-8-07 Κ 115147/Δ5/21-9-09 . Πληρωμή μέσω Τράπεζας και τα υπόλοιπα όπως γράφει ο ΧΟΤΑΣΙΑ .

Χρήστο, αυτά τα έγγραφα τι λένε; Τα μισθολογικά κλιμάκια του δημοσίου τα βρίσκω στο γενικό λογιστήριο του κράτους; Και αν ναι πως πρέπει να μάθω τι επιδόματα δικαιούνται κ.λπ. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έμαθα τους μισθούς και τα επιδόματα για άγαμους με πτυχίο ΑΕΙ. Σας τους κοινοποιώ προς ενημέρωσή σας.

Βασικός μισθός Μ.Κ. 18 = 985,00 €

Κίνητρο απόδοσης = 100,00 €

Επίδομα διδακ. προε/σιας = 105,00 €

Επίδομα εξωδιδ. απασχ/σης = 355,91 €

Σύνολο μεικτών αποδοχών = 1.545,91 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνεχίζοντας το θέμα να παραθέσω τι δικαιολογητικά απαιτούνται για την απογραφή μιας επιχείρησης στο επικουρικό ταμείο Τομέας Επικουρικής Ασφάλισης Εκπαιδευτικών Ιδιωτικής Γενικής Εκπαίδευσης

1) Αντίγραφο καταστατικού και τυχόν τροποποιήσεις (αν πρόκειται για εταιρεία)

2) Αντίγραφο βεβαίωσης έναρξης εργασιών

3) Άδεια ίδρυσης και άδεια λειτουργίας νηπιαγωγείου

4) Διοριστήρια των εκπαιδευτικών που εργάζονται

Η πληρωμή των εισφορών (3% + 3% = 6 % ), γίνεται στην Εθνική Τράπεζα αρ. λογ/μου: 040/545982-65, με κατάσταση (τα προγράμματα μισθοδοσίας έχουν τις ανάλογες εκτυπώσεις)

Εισφορές για δώρα Χριστουγέννων, επιδόματα κ.λπ πληρώνονται σε ένα γραμμάτιο (τον ίδιο μήνα) και όχι ξεχωριστά.

Ο Γιάννης (Χαλκιδέος) έθεσε ένα θέμα χθες αρκετά σοβαρό και θα το ψάξω κι εγώ, σχετικά με τη μισθοδοσία των νηπιαγωγών και την περικοπή κάποιων επιδομάτων τους. Όταν έχουμε νεότερα α επανέλθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κώστα

Βλέποντας τα παρα πάνω μου γεννήθηκε μια απορία

Σε ποιες περιπτώσεις έχουμε

8013 Πρωτοβάθμια εκπαίδευση Νηπιαγωγεία(Χωρίς Τ.Ε.Α.Ι.Γ.Ε

Με 101 ΙΚΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
<br>Κώστα <br>Βλέποντας τα παρα πάνω μου γεννήθηκε μια απορία <br>Σε ποιες περιπτώσεις έχουμε <br>8013 Πρωτοβάθμια εκπαίδευση Νηπιαγωγεία(Χωρίς Τ.Ε.Α.Ι.Γ.Ε<br>Με 101 ΙΚΑ ?<br>
<br><br><

Γιάννη, στις περιπτώσεις που μας απασχολούν (νηπιαγωγοί με πτυχίο Α.Ε.Ι.) πρέπει να έχουν και επικουρικό. Η άλλη κατηγορία θα είναι προφανώς για άλλες ειδικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κώστα

Σε ότι αφορά τα επιδόματα :

Επιδ εξωδ. 355,91

Επιδ διδακτ. προετ. 105,00

ισχύει η μείωση κατά 12% από 1/1/10 και κατά 8% από 1/7/10

αγνοώ την τύχη του κινήτρου απόδοσης 100,00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κώστα

Σε ότι αφορά τα επιδόματα :

Επιδ εξωδ. 355,91

Επιδ διδακτ. προετ. 105,00

ισχύει η μείωση κατά 12% από 1/1/10 και κατά 8% από 1/7/10

αγνοώ την τύχη του κινήτρου απόδοσης 100,00

Για ποια μείωση μιλάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρήστο

Μιλάω για την μείωση στα επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων

Νομίζω ότι δεν ισχύει για την περιπτωση των ιδιωτικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι εργαζόμενοι αυτοί αμείβονται σύμφωνα με τους μισθούς του δημόσιου.

Από την Δ/νση Πρωτοβάθμιας της περιοχής μου, μου έδωσαν τα επιδόματα μειωμένα.

Και μια απορία

Ισχύουν άραγε ότι και για το δημόσιο τα σχετικά με τα δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα και επίδομα άδειας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιάννη, έχω μιλήσει από τότε που μου το είχες αναφέρει αυτό για τη μείωση με τα αρμόδια τμήματα του Υ.Παιδείας κ.λπ. και η απάντηση που έλαβα προφορικά είναι ότι αποφάσισαν να μην ισχύουν οι μειώσεις αυτές στον ιδιωτικό τομέα. Φυσικά έμεινα έκπληκτος, διότι από τη μία μας υποχρεώνουν να ακολουθούμε το μισθολόγιο και το ωράριο των δημοσίων υπαλλήλων και από την άλλη τώρα που έγινε μείωση στους δημοσίους τη μείωση αυτή δεν την κάνουν δεκτή στον ιδιωτικό τομέα. Κοινοποίησα το θέμα στον σύλλογο των παιδικών για να αναλάβουν αυτοί πρωτοβουλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι υπάρχει και έγγραφο για το που ισχύουν οι μειώσεις αλλά και ο Νόμος αν θυμάμαι καλά γράφει για Δημόσιο κ ΝΠΔΔ ,ΟΤΑ κτλ (3833/2010) . Και αυτό γιατί σκοπός έιναι η μείωση των δαπανών του δημοσίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κώστα

Αν πχ εγώ ξεκινήσω τον επόμενο Σεπτέμβρη ένα νηπιαγωγείο και να αναζητήσω τότε τους μισθούς θα βρω τους νέους μειωμένους.

Με ποια λογική θα πρέπει να ψάχνω τι ίσχυε πριν από 1,5 χρόνο.

Και το αποφασίσαμε που είπαν, πως , νο απόφασης κλπ (ψιλά γράμματα)

Και για το άλλο που έβαλα (δωρα, επίδομα ) τις λες (λένε) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

clip_image002.gif

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

-----

clip_image003.gif

<br style="" clear="ALL">

Ανακοίνωση Τύπου 21/03/2010

Σχετικά με την περικοπή αποδοχών των εκπαιδευτικών στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια

Ο νόμος για την εισοδηματική πολιτική αφορά στο δημόσιο τομέα για την εξυπηρέτηση του δημόσιου συμφέροντος. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την περικοπή αποδοχών εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα, προς όφελος των ιδιωτικών συμφερόντων.

Ως εκ τούτου το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του θα σταματήσει κάθε προσπάθεια ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων προς αυτή την κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπενθύμιση πρός τους συναδέλφους

ν. 4002/2011

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/348

Αρθρο 55.

23. Μειώνονται από 1.7.2011 κατά ποσοστό:

α) 50% το ποσό της παραγράφου 1 του άρθρου 12 του ν.3205/2003 (Α΄ 297), όπως ισχύει.

β) 30% το ποσό της παραγράφου 3 του άρθρου 47 του ν.3205/2003, όπως ισχύει.

γ) 25% τα ποσά της περίπτωσης ii του εδαφίου γ΄ της παραγράφου 3 του άρθρου 38 και της περίπτωσης i του εδαφίου γ΄ της παραγράφου 3 του άρθρου 38 του ν.3205/2003, όπως ισχύουν.

-------------

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12604

Β. Όσον αφορά τη μείωση του κινήτρου απόδοσης των δημοσίων υπαλλήλων που αμείβονται με το πρώτο μέρος του ν. 3205/2003 (ΦΕΚ 297 Α’) και των παρεμφερών με αυτό επιδομάτων, που προβλέπονται για τους αμειβόμενους με ειδικά μισθολόγια ή υπουργικές αποφάσεις ή συλλογικές συμβάσεις ή διαιτητικές αποφάσεις κ.λ.π., σας πληροφορούμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 23 του άρθρου 55 του ν. 4002/2011, από 1-7-2011 μειώνονται:

1. Κατά ποσοστό 50% το κίνητρο απόδοσης του άρθρου 12 παρ. 1 του ν. 3205/2003, όπως τροποποιήθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν. 3670/2008 και το οποίο διαμορφώνεται μετά τη μείωση αυτή για υπαλλήλους που υπηρετούν σε Δημόσιο, ΝΠΔΔ και ΟΤΑ κατά κατηγορία,

α. ΥΕ στο ποσό των 28,50 € μηνιαίως,

β. ΔΕ στο ποσό των 32 € μηνιαίως,

γ. ΤΕ ή ΠΕ χωρίς πτυχίο στο ποσό των 40 € μηνιαίως,

δ. ΤΕ με πτυχίο ΤΕΙ ή ισότιμο στο ποσό των 45 € μηνιαίως και

ε. ΠΕ με πτυχίο Πανεπιστημίου ή ισότιμο στο ποσό των 50 € μηνιαίως.

Τα ποσά των ανωτέρω περιπτώσεων α’ και β’ τα οποία προσαυξάνονταν με τις διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 12 του ν. 3205/2003 κατά δέκα Ευρώ (10 €) με τη συμπλήρωση είκοσι πέντε (25) ετών υπηρεσίας, μειώνονται σε πέντε Ευρώ (5€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ένα πελάτη με ιδιωτικό νηπιαγωγείο υπό την εποπτεία του Παιδείας. Με κατακλήσανε με mail σχετικά με τις μειώσεις των μισθών. Στο site της ΔΟΕ υπάρχουν πίνακες με τις μειώσεις των μισθών για το 2011 (επιδόματα-δώρα). Τελικά ισχύουν αυτά για τον ιδιωτικό τομέα ή αφορούν μόνο το δημόσιο;;

Έχω χάσει τον μπούσουλα.

http://www.doe.gr/2010/perikopes2010b.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14185

Πολύ σημαντική η ανωτέρω γνωμοδότηση, η οποία έγινε δεκτή από τον Υ.Παιδείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...