Jump to content
  • 0

ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΓΙΟ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ


nikoletta
 Share

Question

Recommended Posts

  • 0

Επανέρχομαι ζητώ την εμπειρία σας για το ίδιο θέμα.Διακοπή επιχείρησης ατομικής λόγω συνταξιοδότησης του πατέρα και μεταβίβασης της επιχείρησης στον υιο μου ζητάνε να βγάλω την υπεραξία μόνο για το υποκατάστημα.ευχαριστώ το έχω αναλύσει πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σχετικά με το ίδιο θέμα έχετε πει ότι δεν υπάρχει φόρος υπεραξίας αλλά χαρτόσημο 2,4%, αυτό το 2,4% σε ποιά αξία αναφέρεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΓΙΑ ΜΕΤΡΑΒΙΒΑΣΗ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΣΕ ΠΑΤΕΡΑ ΜΕ ΓΙΟ ΤΑ ΤΠΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΠΟΥΝ ΤΙ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΘΑ ΕΧΟΥΝ 2,4 Η 3,6%?

ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΤΕΚΝΟ ΛΟΓΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 3,6 ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΘΕΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ερώτηση :   

 

Πόσο ειναι αυτό το εύλογο διάστημα για την προσκόμιση της αιτησης για συνταξιοδότηση? 

Ενας δικηγόρος είπε 6 μηνες. Στην εφορία ειπε η προισταμένη 20 ημέρες.....

 

Την εγκύκλιο 1010043/31.1.2000  την εχει κανένας, μηπως γράφει τιποτα σχετικό μέσα? 

Εψαξα αλλα δεν την βρήκα....

 

Thanks. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

αυτο ισχυε το οποιο δεν αλλαξε με τον νεο νομο

]Μεταβίβαση ατομικής επιχείρησης ή μεριδίων ΟΕ ή ΕΕ σε παιδιά ή σύζυγο λόγω συνταξιοδότησηςΗ υπεραξία που προκύπτει λόγω μεταβίβασης ατομικής επιχείρησης ή μεριδίου ΟΕ ή ΕΕ από γονέα προς τα τέκνα του ή από σύζυγο προς σύζυγο λόγω συνταξιοδότησής του μεταβιβάζοντος δεν υπόκειται σε φόρο υπεραξίας από 1.1.2001 (άρθρο 13 παρ. 1α Ν 2238/1994, Εγκ. 1029272/Πολ. 1112/28.3.2002). Οφείλεται όμως χαρτόσημο 2,40%, διότι στη συγκεκριμένη αυτή περίπτωση, το μόνο που άλλαξε είναι το ποσοστό του φόρου υπεραξίας που από 20% έγινε 0% και τίποτε άλλο (σχετικό άρθρο 13 παρ. 1α Ν 2238/1994, Εγκ. Πολ. 1118/23.3.00, Πολ. 1112/28.3.2002).Για να μην καταβάλλεται φόρος υπεραξίας στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να προσκομίζεται στη ΔΟΥ κυρωμένο φωτοαντίγραφο της σχετικής αίτησης για συνταξιοδότηση που υποβλήθηκε στον αρμόδιο συνταξιοδοτικό φορέα ή να υποβάλλεται στη ΔΟΥ υπεύθυνη δήλωση του Ν 1599/1986 που θα δηλώνεται ότι μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα θα προσκομισθεί η προαναφερθείσα αίτηση συνταξιοδότησης (ΕγκΥπΟικ 1010043/31.1.2000, Πολ. 1112/28.3.2002), καθώς και ένα αντίγραφο οικογενειακής κατάστασης, από το οποίο να αποδεικνύεται ότι πρόκειται για συγγένεια μεταξύ πατέρα ή μάνας και παιδιού κ.λπ. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να εκδίδεται και ένα τιμολόγιο-δελτίο αποστολής κατά τη μεταβίβαση του μεριδίου ή της επιχείρησης (άρθρο 13 παρ. 1 Ν 2238/1994) και να αναγράφεται πάνω σε αυτό η καθαρή θέση και το χαρτόσημο 2,40% καθώς και η ένδειξη «λόγω συνταξιοδότησης».

 

Με απασχολεί αντίστοιχο θέμα μεταβίβασης από πατέρα σε παιδί λόγω συνταξιοδότησης και ομολογώ με βοήθησε πολύ η απάντησή σου. Θα ήθελα να διευκρινίσω:

1. Αν θα πρέπει να συνταχθεί συμβολαιογραφικό έγγραφο για γονική παροχή της επιχείρησης.

Πρόκειται για ατομική επιχείρηση με βιβλία Β' κατηγορίας

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Με απασχολεί αντίστοιχο θέμα μεταβίβασης από πατέρα σε παιδί λόγω συνταξιοδότησης και ομολογώ με βοήθησε πολύ η απάντησή σου. Θα ήθελα να διευκρινίσω:

1. Αν θα πρέπει να συνταχθεί συμβολαιογραφικό έγγραφο για γονική παροχή της επιχείρησης.

Πρόκειται για ατομική επιχείρηση με βιβλία Β' κατηγορίας

 

Για ατομικη ,ολα γινονται μονο στην ΔΟΥ .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όχι δεν χρειάζεται συμβολαιογραφικό έγγραφο για την μεταβίβαση.

 

Στις μεταβιβάσεις αιτία δωρεάς,γονικής παροχής,κληρονομιάς , η αξία της επιχείρησης προσδιορίζεται με την 1055/2003 , δεν χρειάζεται βέβαια συμβολαιογραφικό έγγραφο , αλλά φτιάχνεις δήλωση γονικής παροχής και  φορολογείται η μεταβίβαση με την κλίμακα Φορολογίας Δωρεών - Κληρονομιών Γονικών παροχών .

 

Αν η αξία των παγίων και των εμπορευμάτων είναι μικρής αξίας, δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε διαδικασία γονικής παροχής.Να το κάνεις σαν κανονική μεταβίβαση με επαχθή αιτία 

Κόβεις το τιμολόγιο μεταβίβασης των εμπορευμάτων και παγίων, πληρώνεις το χαρτόσημο 2,4% , υπέραξία δεν υπάρχει λόγω συνταξιοδότησης. Ειναι πιο απλό.

Μελέτησε τα οικονομικά στοιχεία της μεταβιβαζομένης επιχείρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αφου ειναι ατομικη και δεν μεταβιβαζεται μονο εταιρικο μεριδιο,θα ακολουθηθη κλασσικα , με ολα τα παρελκομενα,η διαδικασια της διακοπης απο τον Πατερα και ταυτοχρονη εναρξη απο τον γυιο και σαν αιτια διακοπης θα γραφτει <λογω  συνταξιοδοτησης>η διαφορα θα ειναι οτι απλα δεν θα  ζητηθη  υπεραξια.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όχι δεν χρειάζεται συμβολαιογραφικό έγγραφο για την μεταβίβαση.

 

Στις μεταβιβάσεις αιτία δωρεάς,γονικής παροχής,κληρονομιάς , η αξία της επιχείρησης προσδιορίζεται με την 1055/2003 , δεν χρειάζεται βέβαια συμβολαιογραφικό έγγραφο , αλλά φτιάχνεις δήλωση γονικής παροχής και  φορολογείται η μεταβίβαση με την κλίμακα Φορολογίας Δωρεών - Κληρονομιών Γονικών παροχών .

 

Αν η αξία των παγίων και των εμπορευμάτων είναι μικρής αξίας, δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε διαδικασία γονικής παροχής.Να το κάνεις σαν κανονική μεταβίβαση με επαχθή αιτία 

Κόβεις το τιμολόγιο μεταβίβασης των εμπορευμάτων και παγίων, πληρώνεις το χαρτόσημο 2,4% , υπέραξία δεν υπάρχει λόγω συνταξιοδότησης. Ειναι πιο απλό.

Μελέτησε τα οικονομικά στοιχεία της μεταβιβαζομένης επιχείρησης.

Ευχαριστώ πολύ!

Εφόσον η επιχείρηση του παιδιού δεν έχει κάνει ακόμα έναρξη στο τιμολόγιο θα τον αναφέρω ως ιδιώτη. Σωστά? Στη συνέχεια χρειάζεται άλλη κίνηση για να περάσουν τα εμπορεύματα στην νέα επιχείρηση? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ πολύ!

Εφόσον η επιχείρηση του παιδιού δεν έχει κάνει ακόμα έναρξη στο τιμολόγιο θα τον αναφέρω ως ιδιώτη. Σωστά? Στη συνέχεια χρειάζεται άλλη κίνηση για να περάσουν τα εμπορεύματα στην νέα επιχείρηση? 

 

Η ημερομηνία μεταβίβασης  είναι η ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου .

Είναι ίδια η ημερομηνία διακοπής για τον πατέρα και ημερομηνία έναρξης για τον γιο.

Ο γιος από αυτή την ημερομηνία είναι επιτηδευματίας  όχι ιδιώτης.

Πρέπει και οι δύο να είναι προετοιμασμένοι για να γίνουν εμπρόθεσμα αυτές οι πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Η ημερομηνία μεταβίβασης  είναι η ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου .

Είναι ίδια η ημερομηνία διακοπής για τον πατέρα και ημερομηνία έναρξης για τον γιο.

Ο γιος από αυτή την ημερομηνία είναι επιτηδευματίας  όχι ιδιώτης.

Πρέπει και οι δύο να είναι προετοιμασμένοι για να γίνουν εμπρόθεσμα αυτές οι πράξεις.

Οπότε μιλάμε για έκδοση Τιμολογίου Πώλησης από επιτηδευματία σε επιτηδευματία,  χωρίς ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Οπότε μιλάμε για έκδοση Τιμολογίου Πώλησης από επιτηδευματία σε επιτηδευματία,  χωρίς ΦΠΑ?

 

Διακοπη δεν θα κανεις? Κανονικα ΦΠΑ ο Πατερας το δινει ο γυιος  το εκπτιπτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΝΑΒΙΚΟ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ. Η ΠΡΩΤΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ. ΑΡΧΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΕΝΑ ΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΟΑΕΕ. ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΣΕ ΝΕΟ ΟΝΟΜΑ---ΕΝΕΡΓΙΑΚΟ---

 

ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

 

ΟΑΕΕ

 

ΑΔΕΙΑ......( ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΟΜΑΤΑ..)

 

ΕΝΑΡΞΗ  ΝΕΟΥ-----ΣΟΣ  ΑΥΤΟΨΙΑ---

 

ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ---ΥΠΕΡΑΞΙΑ

 

ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ  ΜΕ Χ/ΜΟ  2,4

 

ΔΙΑΚΟΠΗ  ΜΗΤΕΡΑΣ

 

ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ  Η ΔΙΑΚΟΠΗ

 

 

Γιαν + 5

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ατομική επιχείρηση που ανήκει στον πατέρα μεταβιβάζεται στο γιο λόγω συνταξιοδότησης.....πως πρέπει να το χειριστώ?...πρώτα απογραφή για να εκδοθεί τιμολόγιο μαζί με τα πάγια........εγγραφή ΟΑΕΕ του γιού.....μισθωτήριο στο νέο όνομα...χαρτόσημο 20,4%....σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πατέρας που συνταξιοδοτείται τον Ιανουάριο, μεταβιβάζει την ατομική του επιχείρηση στο γιο του.

Διορθώστε με αν γράφω κάτι λάθος ως προς τη σειρά των απαιτούμενων ενεργειών.Νέο μισθωτήριο στο όνομα του γιου....προσωρινή εγγραφή σε επιμελητήριο και ΟΑΕΕ.....έναρξη γιού.

Με την έναρξη, του γιού, ο πατέρας εκδίδει τιμολόγιο με απογραφή και πάγια και χαρτόσημο 2,40% και καταθέτει έντυπο υπεραξίας (χωρίς να πληρώσει φόρο) με υπεύθυνη δήλωση πατέρα περί συνταξιοδότησης (ο ΟΑΕΕ δεν του δίνει καμία βεβαίωση) ........διακοπή πατέρα

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...