Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
nikoletta

ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΓΙΟ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ

Question

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΓΙΟ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ.

.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΓΙΟ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ.

.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

αυτο ισχυε το οποιο δεν αλλαξε με τον νεο νομο

]Μεταβίβαση ατομικής επιχείρησης ή μεριδίων ΟΕ ή ΕΕ σε παιδιά ή σύζυγο λόγω συνταξιοδότησηςΗ υπεραξία που προκύπτει λόγω μεταβίβασης ατομικής επιχείρησης ή μεριδίου ΟΕ ή ΕΕ από γονέα προς τα τέκνα του ή από σύζυγο προς σύζυγο λόγω συνταξιοδότησής του μεταβιβάζοντος δεν υπόκειται σε φόρο υπεραξίας από 1.1.2001 (άρθρο 13 παρ. 1α Ν 2238/1994, Εγκ. 1029272/Πολ. 1112/28.3.2002). Οφείλεται όμως χαρτόσημο 2,40%, διότι στη συγκεκριμένη αυτή περίπτωση, το μόνο που άλλαξε είναι το ποσοστό του φόρου υπεραξίας που από 20% έγινε 0% και τίποτε άλλο (σχετικό άρθρο 13 παρ. 1α Ν 2238/1994, Εγκ. Πολ. 1118/23.3.00, Πολ. 1112/28.3.2002).Για να μην καταβάλλεται φόρος υπεραξίας στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να προσκομίζεται στη ΔΟΥ κυρωμένο φωτοαντίγραφο της σχετικής αίτησης για συνταξιοδότηση που υποβλήθηκε στον αρμόδιο συνταξιοδοτικό φορέα ή να υποβάλλεται στη ΔΟΥ υπεύθυνη δήλωση του Ν 1599/1986 που θα δηλώνεται ότι μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα θα προσκομισθεί η προαναφερθείσα αίτηση συνταξιοδότησης (ΕγκΥπΟικ 1010043/31.1.2000, Πολ. 1112/28.3.2002), καθώς και ένα αντίγραφο οικογενειακής κατάστασης, από το οποίο να αποδεικνύεται ότι πρόκειται για συγγένεια μεταξύ πατέρα ή μάνας και παιδιού κ.λπ. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να εκδίδεται και ένα τιμολόγιο-δελτίο αποστολής κατά τη μεταβίβαση του μεριδίου ή της επιχείρησης (άρθρο 13 παρ. 1 Ν 2238/1994) και να αναγράφεται πάνω σε αυτό η καθαρή θέση και το χαρτόσημο 2,40% καθώς και η ένδειξη «λόγω συνταξιοδότησης».

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΓΙΩΡΓΟΣ

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΟΡΟ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ Η ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ?ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ Κ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΦΟΡΟ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ.ΔΝ ΜΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΟΜΩΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest lofo

]Μεταβίβαση ατομικής επιχείρησης ή μεριδίων ΟΕ ή ΕΕ σε παιδιά ή σύζυγο λόγω συνταξιοδότησηςΗ υπεραξία που προκύπτει λόγω μεταβίβασης ατομικής επιχείρησης ή μεριδίου ΟΕ ή ΕΕ από γονέα προς τα τέκνα του ή από σύζυγο προς σύζυγο λόγω συνταξιοδότησής του μεταβιβάζοντος δεν υπόκειται σε φόρο υπεραξίας από 1.1.2001 (άρθρο 13 παρ. 1α Ν 2238/1994, Εγκ. 1029272/Πολ. 1112/28.3.2002). Οφείλεται όμως χαρτόσημο 2,40%, διότι στη συγκεκριμένη αυτή περίπτωση, το μόνο που άλλαξε είναι το ποσοστό του φόρου υπεραξίας που από 20% έγινε 0% και τίποτε άλλο (σχετικό άρθρο 13 παρ. 1α Ν 2238/1994, Εγκ. Πολ. 1118/23.3.00, Πολ. 1112/28.3.2002).Για να μην καταβάλλεται φόρος υπεραξίας στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να προσκομίζεται στη ΔΟΥ κυρωμένο φωτοαντίγραφο της σχετικής αίτησης για συνταξιοδότηση που υποβλήθηκε στον αρμόδιο συνταξιοδοτικό φορέα ή να υποβάλλεται στη ΔΟΥ υπεύθυνη δήλωση του Ν 1599/1986 που θα δηλώνεται ότι μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα θα προσκομισθεί η προαναφερθείσα αίτηση συνταξιοδότησης (ΕγκΥπΟικ 1010043/31.1.2000, Πολ. 1112/28.3.2002), καθώς και ένα αντίγραφο οικογενειακής κατάστασης, από το οποίο να αποδεικνύεται ότι πρόκειται για συγγένεια μεταξύ πατέρα ή μάνας και παιδιού κ.λπ. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να εκδίδεται και ένα τιμολόγιο-δελτίο αποστολής κατά τη μεταβίβαση του μεριδίου ή της επιχείρησης (άρθρο 13 παρ. 1 Ν 2238/1994) και να αναγράφεται πάνω σε αυτό η καθαρή θέση και το χαρτόσημο 2,40% καθώς και η ένδειξη «λόγω συνταξιοδότησης».

ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ FAZEXA ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πριν 1 μήνα πάντως μου έτυχε μία περίπτωση ίδια. Είχα βέβαια κλείσει την ατομική του πατέρα πρώτα και μετά έκανα έναρξη τον γιό. Ο έφορος μου ζήτησε να κάνω δήλωση υπεραξίας, την υπέβαλλα κανονικά και την παρέλαβαν. Δεν προέκυψε να πληρώσει τίποτα και συπεπώς έγινε η έναρξη. Απλά τα πράγματα όπως και τα βήματα.FAZEXA πιο αναλυτικός δεν θα μπορούσες να γίνεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΓΙΩΡΓΟΣ

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΘΕΣΑ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ.Ο ΕΦΟΡΑΣ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΦΟΡΟ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ 5% ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 5 ΠΑΡ.2α ΤΟΥ Ν.3842 ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest lofo

ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ ΤΕΚΝΟ Η ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΟΛΑ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΕ ΤΕΚΝΟ Η ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΟΛΑ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Πατέρας ο οποίος έχει δύο δραστηριότητες. Εκδότης και Βιβλιοπώλειο. Πληρώνει ΤΑΙΣΥΤ σαν κύριο ταμείο και ΤΕΒΕ για το βιβλιοπωλειο με απαλλαγή ασθενείας. Από το ΤΑΙΣΥΤ βγαίνει σε σύνταξη σε ένα χρόνο και δευτερη σύνταξη παίρνει από το ΤΕΒΕ σε πέντε καθώς εχει συμπληρώσει 16 χρόνια ασφάλισης.

Θέλει να μεταβιβάσει το βιβλιοπώλειο στο γιο του για να σταματήσει βα πληρώνει ο ίδιος εισφορές και να βγεί σε σύνταξη όταν συμπληρωσει το όριο ηλικίας.

Από ότι είδα αν δεν υπάρχει αίτηση για συνταξιοδότηση του πατέρα υπάρχει φόρος υπεραξίας; Πόσο είναι και πως υπολογίζεται.

Η μεταβίβαση πως γίνεται; Πρέπει να γίνει διακοπή για τον πατέρα και έναρξη για τον γιο; την ίδια μέρα;

Αν δεν γίνει μεταβίβαση αλλα απλα διακοπή και έναρξη έχει πα΄λι υπεραξία καθώς η έναρξη θα είναι στον ίδιο χώρο;

Με το προσωπικό, ένα άτομο και ο γιος που τώρα είανι υπαλληλος τι γίνεται;

Αν μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου πεί σε γενικές γραμμές τη διαδικασία

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πατέρας ο οποίος έχει δύο δραστηριότητες. Εκδότης και Βιβλιοπώλειο. Πληρώνει ΤΑΙΣΥΤ σαν κύριο ταμείο και ΤΕΒΕ για το βιβλιοπωλειο με απαλλαγή ασθενείας. Από το ΤΑΙΣΥΤ βγαίνει σε σύνταξη σε ένα χρόνο και δευτερη σύνταξη παίρνει από το ΤΕΒΕ σε πέντε καθώς εχει συμπληρώσει 16 χρόνια ασφάλισης.

Θέλει να μεταβιβάσει το βιβλιοπώλειο στο γιο του για να σταματήσει βα πληρώνει ο ίδιος εισφορές και να βγεί σε σύνταξη όταν συμπληρωσει το όριο ηλικίας.

Από ότι είδα αν δεν υπάρχει αίτηση για συνταξιοδότηση του πατέρα υπάρχει φόρος υπεραξίας; Πόσο είναι και πως υπολογίζεται.

Η μεταβίβαση πως γίνεται; Πρέπει να γίνει διακοπή για τον πατέρα και έναρξη για τον γιο; την ίδια μέρα;

Αν δεν γίνει μεταβίβαση αλλα απλα διακοπή και έναρξη έχει πα΄λι υπεραξία καθώς η έναρξη θα είναι στον ίδιο χώρο;

Με το προσωπικό, ένα άτομο και ο γιος που τώρα είανι υπαλληλος τι γίνεται;

Αν μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου πεί σε γενικές γραμμές τη διαδικασία

Ευχαριστώ

Απο διάφορα που διάβασα προσπαθώ να τα βάλω σε μια τάξη,

α) Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει αίτηση για συνταξιοδότηση, ασχετα αν θεμελιώνει δικαίωμα υπάρχει φόρος υπεραξίας 5% λόγω συγγένειας Α βαθμού. Σωστά ;

Με προγραμμα που βρήκα στα βοηθήματα προσπαθώ να υπολογίσω την υπεραξία. Βαζω τα οικονομικά στοιχεία που θέλει . Σαν δηλωθέντα εισοδήματα τα 5 τελευταία χρόνια , βάζω τα κέρδη και ΟΧΙ ΤΖΙΡΟ σωστά; Επίσης αν μια χρήση έχει ΖΗΜΙΑ, βάζω στον υπολογισμό τη ζημιά με μειον η βάζω μηδεν;

Κάθε βοήθεια στα παραπάνω αλλά και στη διαδικασία γενικότερα ευπρόσδεκτη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τώρα να εξηγήσουμε όλο τον τρόπο της υπεραξίας είναι λίγο δύσκολο αλλά και επικίνδυνο...

Θα κάνεις κάποιο λάθος σύντομα αμα δεν ψαχτείς...

5% ΝΑΙ

ζημιά με μείον

βάζεις τα κέρδη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απο διάφορα που διάβασα προσπαθώ να τα βάλω σε μια τάξη,

α) Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει αίτηση για συνταξιοδότηση, ασχετα αν θεμελιώνει δικαίωμα υπάρχει φόρος υπεραξίας 5% λόγω συγγένειας Α βαθμού. Σωστά ;

Με προγραμμα που βρήκα στα βοηθήματα προσπαθώ να υπολογίσω την υπεραξία. Βαζω τα οικονομικά στοιχεία που θέλει . Σαν δηλωθέντα εισοδήματα τα 5 τελευταία χρόνια , βάζω τα κέρδη και ΟΧΙ ΤΖΙΡΟ σωστά; Επίσης αν μια χρήση έχει ΖΗΜΙΑ, βάζω στον υπολογισμό τη ζημιά με μειον η βάζω μηδεν;

Κάθε βοήθεια στα παραπάνω αλλά και στη διαδικασία γενικότερα ευπρόσδεκτη

Μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου πεί σε γενικές γραμμές τη διαδικασία για τη παραπάνω μεταβίβαση απο πατέρα σε γιο , αλλά όχι λόγω συνταξιοδότησης;

Πρέπει να γίνει διακοπή στον πατέρα και έναρξη στο γιο την ίδια μέρα;

Τα εμπορευματα (βιβλιοπωλείο) πρέπει να μεταβιβαστούν με ΤΔΑ; εχει ΦΠΑ Η ΧΑΡΤΌΣΗΜΟ; πότε πρέπει να κοπεί ; πριν την διακοπή του πατέρα;

Κάθε βοήθεια στα παραπάνω αλλά και στη διαδικασία γενικότερα ευπρόσδεκτη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου πεί σε γενικές γραμμές τη διαδικασία για τη παραπάνω μεταβίβαση απο πατέρα σε γιο , αλλά όχι λόγω συνταξιοδότησης;

Πρέπει να γίνει διακοπή στον πατέρα και έναρξη στο γιο την ίδια μέρα;

Τα εμπορευματα (βιβλιοπωλείο) πρέπει να μεταβιβαστούν με ΤΔΑ; εχει ΦΠΑ Η ΧΑΡΤΌΣΗΜΟ; πότε πρέπει να κοπεί ; πριν την διακοπή του πατέρα;

Κάθε βοήθεια στα παραπάνω αλλά και στη διαδικασία γενικότερα ευπρόσδεκτη

ΚΑΝΕΙΣ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest παναγιώτης

γνωρίζει κανείς κάποιο νόμο ή ΠΟΛ που να βγήκε πρόσφατα και να ευνοεί αυτούς που θέλουν να μεταβιβάσουν επιχείρηση με πολύ χαμηλό κόστος;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

γνωρίζει κανείς κάποιο νόμο ή ΠΟΛ που να βγήκε πρόσφατα και να ευνοεί αυτούς που θέλουν να μεταβιβάσουν επιχείρηση με πολύ χαμηλό κόστος;

Μάλλον ατό εννοείς

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12551/hl/1169

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οχι μάλλον δεν είναι αυτό. Πρόσφατα ακούστηκε κάτι σχετικά με τη μεταβίβαση ατομικής επιχείρησης με πολύ χαμηλό κόστος. Ίσως βγάλανε κάποια ΠΟΛ ή νόμο που να ευνοεί

συγγενείς μάλιστα. Αν ξέρεις κανείς κάτι ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορεί να εφαρμοστεί η 1169/2.8.2011 και στην περίπτωση μεταβίβασης εταιρικού μεριδίου από γονέα σε τέκνο λόγω συνταξιοδότησης δεδομένου ότι δεν συντελείται μεταβίβαση με αντάλλαγμα;

ή υποβάλεται δήλωση και η πράξη υπόκειται σε χ/μο 2,4 όπως παραπάνω αναφέρεται (#4) ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest maria

Μπορεί να εφαρμοστεί η 1169/2.8.2011 και στην περίπτωση μεταβίβασης εταιρικού μεριδίου από γονέα σε τέκνο λόγω συνταξιοδότησης δεδομένου ότι δεν συντελείται μεταβίβαση με αντάλλαγμα;

ή υποβάλεται δήλωση και η πράξη υπόκειται σε χ/μο 2,4 όπως παραπάνω αναφέρεται (#4) ;

Την ίδια απορία έχω και εγώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν και νομίζω στήν αυτούσια μεταβίβαση πρέπει να κοπούν ΤΠ+ΔΑ με χαρτόσημο 3,60%

αλλά αν έχει ο πατέρας σου φπα μπορείς να τα κόψεις και με ΦΠΑ δέν το ξεκαθαρίζει ο ΚΒΣ άν έχω λάθος δέχομαι υποδείξεις

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης

Μπορεί να εφαρμοστεί η 1169/2.8.2011 και στην περίπτωση μεταβίβασης εταιρικού μεριδίου από γονέα σε τέκνο λόγω συνταξιοδότησης δεδομένου ότι δεν συντελείται μεταβίβαση με αντάλλαγμα;

ή υποβάλεται δήλωση και η πράξη υπόκειται σε χ/μο 2,4 όπως παραπάνω αναφέρεται (#4) ;

Γιατί δεν ισχύει ο νόμος;

λέει στο αρθρο 13

Αν μεταβιβαστεί από επαχθή αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρίας από γονέα προς τα τέκνα του ή από σύζυγο σε σύζυγο, λόγω συνταξιοδότησης του μεταβιβάζοντος, δεν υπόκειται σε φόρο υπεραξίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest lazos

Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν με τον 3842 εξακολουθεί να ισχύει η εγκύκλιος 1052699/30-5-2003 που προβλέπει όταν λύεται Ο.Ε. και κάνει έναρξη στον ίδιο χώρο με το ίδιο αντικείμενο ένας από τους εταίρους υπολογίζεται υπεραξία στο 100% της αξίας πώλησης των μεριδίων και όχι στο ποσοστό του μέλους που αποχώρησε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συναδελφοι καλησπερα σας,θα ηθελα λιγο να με βοηθήσετε στο εξησ.επιχειρηση με εδρα και υποκαταστημα πωληση αντ/κων φορτηγων μεταχ/να,λογω συνταξιοδότησης του πατερα μεταβιβάζει την επιχείρηση στον υιο .Η έδρα της επιχείρησ (ήταν με ενίκιο) όπου και θα γίνει διακοπή, το υποκατάστημα ήταν ιδιόκτητο όπου και θα γίνει η έδρα του υιου σε άλλη ΔΟΥ ( δου εδρας πατέρα Αιγάλεω, δου έδρας υιου Ελευσίνας).Ξέρω δεν υφίσταται υπεραξία της επιχείρησης ,αρχικά συμπλήρωσα την δήλωση φορολογητέας αξίας μεταβίβασης της επιχείρησης και έδρας και υποκ/τος αλλά η δου Αιγάλεω θέλει να κάνω μόνο για το υποκατάστημα (τα βιβλία εξάγουν ξεχωριστό αποτέλεσμα).Αναρωτιέμαι αν είναι σωστό γιατί νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει και για τα δύο γιατί κάνει διακοπή ορίστικά λόγω συνταξιοδότησης.Εχω αμφιβολία και μέχρι τώρα έχω ψάξει για το θέμα μου και δεν μου έχουν λυθή οι απορίες.αν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας.Ευχαριστώ πολύ για το μέγεθος του κειμένου αλλά προσπάθησα να σας κατατοπίσω .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι την γνώμη σας για το θέμα μου μήπως και ξεμπλοκάρω από τη ξεροκεφαλιά των υπαλλήλων....ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...