Προς το περιεχόμενο
  • 0

επίδομα ανεργιας οαεδ-πρόβλήμα


maraki000

Ερώτηση

καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας σε κατι γιατι ακούω διάφορα εργαζομαι απο τις 23/12/06 σε μια εταιρεία το διαστημα 13/3/09-13/05/09 εχω αναρρωτική άδεια λόγω ατυχήματος στις 14/05/2009 παραιτούμαι και απο τις 27/05/2009 προσλαμβάνομαι σε αλλη εταιρεία για πρακτική ασκηση μεχρι τις 26/11/2009 ακολουθούν 2 ακομα συμβασεις στην ίδια εταιρεία 27/11/09-26/02/2009 και 27/2/2009-26/08/2010 οπου και δεν ανανεωθηκε η συμβαση ξανα.Δικαιίουμαι ταμειο ανεργίας?Γιατι με προβληματίζει το διαστημα της πρακτικης ασκησης και αν ναι σχετικά με την καρτελα ενσημων θα παω στο ικα που ανηκω να την ζητησω ?Γιατι μου ειπαν οτι θα πρεπει να στο ικα που ανηκουν οι επιχειρήσεις και επισης οτι για τους τελευταιους 2 μηνες που δεν θα εχουν περαστει τα ενσημα στο ικα οτι θα πρεπει να παω στην εταιρεια να μου δωσει βεβαιωση και στο ικα που ανηκει να παραλαβω βεβαιωση.Ισχυει αυτο?Βοηθήστε γιατι προβλεπω τρεξιμο

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας σε κατι γιατι ακούω διάφορα εργαζομαι απο τις 23/12/06 σε μια εταιρεία το διαστημα 13/3/09-13/05/09 εχω αναρρωτική άδεια λόγω ατυχήματος στις 14/05/2009 παραιτούμαι και απο τις 27/05/2009 προσλαμβάνομαι σε αλλη εταιρεία για πρακτική ασκηση μεχρι τις 26/11/2009 ακολουθούν 2 ακομα συμβασεις στην ίδια εταιρεία 27/11/09-26/02/2009 και 27/2/2009-26/08/2010 οπου και δεν ανανεωθηκε η συμβαση ξανα.Δικαιίουμαι ταμειο ανεργίας?Γιατι με προβληματίζει το διαστημα της πρακτικης ασκησης και αν ναι σχετικά με την καρτελα ενσημων θα παω στο ικα που ανηκω να την ζητησω ?Γιατι μου ειπαν οτι θα πρεπει να στο ικα που ανηκουν οι επιχειρήσεις και επισης οτι για τους τελευταιους 2 μηνες που δεν θα εχουν περαστει τα ενσημα στο ικα οτι θα πρεπει να παω στην εταιρεια να μου δωσει βεβαιωση και στο ικα που ανηκει να παραλαβω βεβαιωση.Ισχυει αυτο?Βοηθήστε γιατι προβλεπω τρεξιμο

Ευχαριστω εκ των προτερων

Θα ξεκινήσεις από το δικό σου ΙΚΑ και αφού πάρεις και δεις τα ένσημα του έχουν καταχωρηθεί στο μητρώο σου θα ζητήσεις βεβαιώσεις από τον εργοδότη σου για αυτά που δεν εμφανίζονται στην καρτέλα σου. Την βεβαίωση αυτή θα πρέπει να την επικυρώσεις στο ΙΚΑ του εργοδότη.

Τώρα τα ένσημα της πρακτικής νομίζω ότι δεν μετριούνται στον ΟΑΕΔ. Ελπίζω να σου φτάνουν τα υπόλοιπα για να μπεις ταμείο Ανεργίας και να πάρεις και κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

,ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΣΟΥ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΤΟ ΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΣΗΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα. να σας ρωτησω για μια περιπτωση γνωστου μου.

Υπαλληλος ο οποιος ειναι εδω και δυο μηνες στο ταμειο ανεργιας , δουλευε ενα βραδυ σερβιτορος (ανασφαλιστος) και πηγε απο το μαγαζι το ικα και τον επιασε εκει. περα απο το προστιμο που θα εχει ο εργοδοτης, ο υπαλληλος τι επιπτωσεις θα εχει ως προς το ταμειο ανεργειας?

μπορει ο εργοδοτης να ισχυριστει οτι τον ειχε εκει δοκιμαστικα? αν ναι τον συμφερει τον υπαλληλο αυτος ο ισχυρισμος? αν ο εργοδοτης κοιταξει μονο το δικο του οφελος το οποιο μπορει να ειναι αντικρουομενο με του υπαλληλου, τι μπορει να κανει ο υπαλληλος για να μην "τιμωρηθει"?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα. να σας ρωτησω για μια περιπτωση γνωστου μου.

Υπαλληλος ο οποιος ειναι εδω και δυο μηνες στο ταμειο ανεργιας , δουλευε ενα βραδυ σερβιτορος (ανασφαλιστος) και πηγε απο το μαγαζι το ικα και τον επιασε εκει. περα απο το προστιμο που θα εχει ο εργοδοτης, ο υπαλληλος τι επιπτωσεις θα εχει ως προς το ταμειο ανεργειας?

μπορει ο εργοδοτης να ισχυριστει οτι τον ειχε εκει δοκιμαστικα? αν ναι τον συμφερει τον υπαλληλο αυτος ο ισχυρισμος? αν ο εργοδοτης κοιταξει μονο το δικο του οφελος το οποιο μπορει να ειναι αντικρουομενο με του υπαλληλου, τι μπορει να κανει ο υπαλληλος για να μην "τιμωρηθει"?

ευχαριστω.

Ο ισχυρισμός "δοκιμαστικά" δεν νομίζω να πιάσει το ΙΚΑ. Θα έπρεπε να είναι γραμμένος στο βιβλίο (500€ πρόστιμο)

Τώρα για να κάνει διασταύρωση το ΙΚΑ με το ΟΑΕΔ είναι λίγο δύσκολο

Πάντως δεν νομίζω να σωθεί ο εργοδότης λέγοντας ότι ο εργαζόμενος δεν ήθελε ένσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ισχυρισμός "δοκιμαστικά" δεν νομίζω να πιάσει το ΙΚΑ. Θα έπρεπε να είναι γραμμένος στο βιβλίο (500€ πρόστιμο)

Τώρα για να κάνει διασταύρωση το ΙΚΑ με το ΟΑΕΔ είναι λίγο δύσκολο

Πάντως δεν νομίζω να σωθεί ο εργοδότης λέγοντας ότι ο εργαζόμενος δεν ήθελε ένσημα

Aν γινει ελεγχος τι συνεπειες θα εχει ο υπαλληλος επειδη ειναι στο ταμειο ανεργιας? και αν ο εργοδοτης αρνηθει να πληρωσει? θα ψαξουν για τον υπαλληλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aν γινει ελεγχος τι συνεπειες θα εχει ο υπαλληλος επειδη ειναι στο ταμειο ανεργιας? και αν ο εργοδοτης αρνηθει να πληρωσει? θα ψαξουν για τον υπαλληλο?

Λοιπον, αφου το ΙΚΑ εχει γραψει τον εργοδοτη αυτος θα πληρωσει το προστιμο και αναγκαστικα θα καταθέσει προσληψη για τον εργαζομενο για να του βάλει εστω και μονο το ενσημο της ημερας που εκανε το ντου το ΙΚΑ( απιθανο να την γλυτωσει με ενα μονο ενσημο βεβαια) ,ο φιλος σας που πληρωνεται ανεργια και δεν δήλωσε την απασχοληση εχει τις εξης συνεπειες: είτε το δηλωνει εκ των υστερων τωρα, γινεται διακοπη της επιδότησης του πληρωνει καποιο χρεος πισω και δεν δικαιουται να συνεχισει αυτην την ανεργια, είτε δεν λεει τιποτα τωρα εξαντλει το ταμειο και οποτε ξαναπαει αργοτερα να ξαναπαρει ανεργια ,ανακαλυπτουν το ενσημο μεσα στην επιδότηση και του χρεωνουν ότι ανεργια πηρε απο εκει και πέρα, την οποια πρεπει να επιστρεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη η μαρτυρια του εργαζομενου παιζει προτευοντα ρολο ,να δοκιμαση να πει οτι ηταν κολλητος του και τον βοηθουσε εκεινη την ημερα π.χ επειδη ειχε πολλη δουλεια, ή ελειπε καποιος, και οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΗ απο τον <<εργοδοτη>>εργαζοταν ανευ αμοιβηςμονο για αυτη την ημερα.οπουτε δεν υπαρχει υποχρεωση ασφαλησης αφου κατα δηλωσην του , δεν αμοιβεται. οποτε γλυτωνει και ολα τα υπολοιπα προστιμο βιβλιου, ενσημα ,και φυσικα αν τον πιασει ο ΟΑΕΔ εκτος τις κυρωσεις σε εργοδοτη ,ο εργαζομενος φυσικα , θα επιστρεψει τα λεφτα του ταμειου και οταν εμπλακει και αλλος δημοσιος οργανισμος ,ισως ειναι πιο ευκολο. δεν ξερω ας δοκιμασει σε μενα παντως μια φορα ειχε πιασει αυτο το κολπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω.το μονο που δεν καταλαβα ειναι, οταν λες "το δηλωνει εκ των υστερων τωρα" , θα παει ο υπαλληλος να τουσ πει οτι παρανομησε? δεν θα δουνε στον οαεδ απο την προσληψη οτι το ιδιο ατομο ειναι στο ταμειο ανεργιασ αρα και να του σταματησουν απο μονοι τους το ταμειο? δλδ πως θα μπορεσει ο υπαλληλος να συνεχισει να παιρνει το επιδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω.το μονο που δεν καταλαβα ειναι, οταν λες "το δηλωνει εκ των υστερων τωρα" , θα παει ο υπαλληλος να τουσ πει οτι παρανομησε? δεν θα δουνε στον οαεδ απο την προσληψη οτι το ιδιο ατομο ειναι στο ταμειο ανεργιασ αρα και να του σταματησουν απο μονοι τους το ταμειο? δλδ πως θα μπορεσει ο υπαλληλος να συνεχισει να παιρνει το επιδομα?

ας το προσπαθησει να το πει εκ των υστερων ...τι ειχε πει δηλαδη οταν το επιασαν? κατα την προσληψη η καρτα ρωταει παιρνεις επιδομα απο τον ΟΑΕΔ? αν ναι απο ποια υπηρεσια ? εκει ο εργοδοτης θα γραψη ΝΑΙ αλλα και ο εργαζομενος μετα με αντιγραφο της καρτας προσληψης θα παει να κανει διακοπη ,διοτι δεν νομιζω αυτοι να το κανουν απο μονοι τους και μετα το προβλημα θα το εχει ο εργαζομενος. διοτι οπως καταλαβαινεις ,εργασια με ταμειο ανεργιας δεν συμβιβιζονται με τιποτα.θα συνεχιση να το παιρνει μονο αν το ΙΚΑ ενεκα του ελεγχου ,δεν υποχρεωσει το εργοδοτη να τον ασφαλιση. αυτο να κοιταξετε μηπως και αποφυγετε σε καθε αλλη περιπτωση το ταμειο πρεπει να διακοπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2009. ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΟΜΒΡΗ ΤΟΥ 2010 ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΝΣΗΜΑ. ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΔΙΩΧΝΕΙ. ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΑ 80 ΕΝΣΥΜΑ ΑΝΑ ΕΤΟΣ. ΠΡΙΝ ΑΝΟΙΞΩ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΛΛΑ ΕΝΣΗΜΑ(2007 ΚΑΙ ΠΙΣΩ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2009. ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΟΜΒΡΗ ΤΟΥ 2010 ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΝΣΗΜΑ. ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΔΙΩΧΝΕΙ. ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΑ 80 ΕΝΣΥΜΑ ΑΝΑ ΕΤΟΣ. ΠΡΙΝ ΑΝΟΙΞΩ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΛΛΑ ΕΝΣΗΜΑ(2007 ΚΑΙ ΠΙΣΩ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΑΠΟΛΥΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΕΡΓΙΑ Η ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2009. ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΟΜΒΡΗ ΤΟΥ 2010 ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΝΣΗΜΑ. ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΔΙΩΧΝΕΙ. ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΑ 80 ΕΝΣΥΜΑ ΑΝΑ ΕΤΟΣ. ΠΡΙΝ ΑΝΟΙΞΩ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΛΛΑ ΕΝΣΗΜΑ(2007 ΚΑΙ ΠΙΣΩ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ....ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι στην αρχική ερώτηση.

Διαβάζοντας στην 165 σελίδα θέμα 199 βιβλίο Ειδικά Εργατικά και ασφαλιστικά θέματα (Epsilon)

Περιστασιακή απασχόληση ανέργου

Είναι δυνατή η περιστασικά απασχόληση ανέργου, ο οποίος λαμβάνει επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ?

Σε περιοδους ταμείου ανεργίας, ο άνεργος μπορεί περιστασιακά να απασχοληθεί σε ένα ή διαφορετικούς εργοδότες Χωρίς σύμβαση εργασίς (αορίστου ή ορισμένου χρόνου) μέχρι 12 ημέρες το μήνα (3 ανά εβδομάδα). Θα αφαιρεθούν οι ημέρες επιδότησης από τον ΟΑΕΔ χωρίς να τερματισθεί η συνολική επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι στην αρχική ερώτηση.

Διαβάζοντας στην 165 σελίδα θέμα 199 βιβλίο Ειδικά Εργατικά και ασφαλιστικά θέματα (Epsilon)

Περιστασιακή απασχόληση ανέργου

Είναι δυνατή η περιστασικά απασχόληση ανέργου, ο οποίος λαμβάνει επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ?

Σε περιοδους ταμείου ανεργίας, ο άνεργος μπορεί περιστασιακά να απασχοληθεί σε ένα ή διαφορετικούς εργοδότες Χωρίς σύμβαση εργασίς (αορίστου ή ορισμένου χρόνου) μέχρι 12 ημέρες το μήνα (3 ανά εβδομάδα). Θα αφαιρεθούν οι ημέρες επιδότησης από τον ΟΑΕΔ χωρίς να τερματισθεί η συνολική επιδότηση.

Αυτό αγαπητέ φίλε γίνεται με την προυπόθεση να έχει γίνει εκ των προτέρων γνωστοποίηση του εργοδότη (με αριθ.πρωτ.), τόσο στον ΟΑΕΔ όσο και στο ΙΚΑ των ατομών που θα απασχολήθουν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες και να έχει παρουσιασθεί ο ιδιος ο άνεργος τον επόμενο μήνα της απασχόλησης με βεβαιωση εργοδότη επικυρωμένη ώστε να επιστέψει το ποσο που έλαβε απο τον ΟΑΕΔ για τις μέρες που δούλεψε.

Σαφώς δεν μπορεί να εφάρμοστει οταν κάνοντας ντου το ΙΚΑ βρει άνεργο να δουλεύει μαύρα, τότε απ την ημ/νια του ελέγχου και μετά γίνεται διακοπή του επιδόματος, καθόσον δεν είχαν προηγηθεί οι απαραιτητες γνωστοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα, τελικα το πηρα το επιδομα ανεργιας κανονικα για 12 μηνες. Σημερα ομως που πηγα και πηρα τον πινακα καταστασης πληρωμων γραφει τις ημερομηνιες και τα ποσα για καθε μηνα αλλά δεν ειδα πουθενα να λεει για επιδομα Χριστουγεννων και Πασχα και στην αποφαση ειναι κενο.Υπαρχει περιπτωση να μην παρω επιδομα Χριστουγεννων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα, τελικα το πηρα το επιδομα ανεργιας κανονικα για 12 μηνες. Σημερα ομως που πηγα και πηρα τον πινακα καταστασης πληρωμων γραφει τις ημερομηνιες και τα ποσα για καθε μηνα αλλά δεν ειδα πουθενα να λεει για επιδομα Χριστουγεννων και Πασχα και στην αποφαση ειναι κενο.Υπαρχει περιπτωση να μην παρω επιδομα Χριστουγεννων?

ΧΜ..Καθολου περιεργο να μην παρης ή να παρης μειωμενο πληρωμη απο δημοσιο βλεπεις.. λες να ισχυει και για τους ανεργους? γιατι δεν τους ρωτουσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα! Δουλευω απο τον νοεμβριο του 09 κανονικα και στο τελος γεναρη του 11 μαλλον θα με απολυσουν, Θα μπορω να μπω στο ταμειο ανεργειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Προβληματισμένη

Σύμφωνα με το φυλλάδιο που πήρα από τον ΟΑΕΔ για να μπεις στο ταμείο ανεργίας για 2η φορά,για 3η φορά κτλ απαιτούνται 125 ένσημα(100 για τους οικοδόμους) στους τελευταίους 14 μήνες χωρίς να υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες πριν την απόλυση. Αν στο τελευταίο 14μηνο υπάρχει ταμείο ανεργίας υπολογίζονται τα ένσημα από την πρώτη αναστολή και μετά.

Τι εννοεί πρώτη αναστολή; Την πρώτη φορά που βγήκα από το ταμείο μέσα στη διετία; Στο 14μηνο υπολογίζω χρονικά και τους 2 τελευταιους μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με το φυλλάδιο που πήρα από τον ΟΑΕΔ για να μπεις στο ταμείο ανεργίας για 2η φορά,για 3η φορά κτλ απαιτούνται 125 ένσημα(100 για τους οικοδόμους) στους τελευταίους 14 μήνες χωρίς να υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες πριν την απόλυση. Αν στο τελευταίο 14μηνο υπάρχει ταμείο ανεργίας υπολογίζονται τα ένσημα από την πρώτη αναστολή και μετά.

Τι εννοεί πρώτη αναστολή; Την πρώτη φορά που βγήκα από το ταμείο μέσα στη διετία; ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΚΟΨΕΣ. Στο 14μηνο υπολογίζω χρονικά και τους 2 τελευταιους μήνες; ΟΧΙ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΠΟΧΙΑΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ, ΣΤΗΝ 2η-3η ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ, 80 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΤ ΕΤΟΣ,ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝ ΕΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Προβληματισμένη

Πρώτα απ' όλα σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Απλώς έχω μπερδευτεί γιατί μέσα στην διετία διέκοψα το ταμείο δύο φορές αλλά στο 14μηνο μία φορά. Τα δύο τελευταία χρόνια ήμουν 5 μήνες στο ταμείο και τους υπόλοιπους κανονικά στη δουλεία. Τα 125 ένσημα από την πρώτη φορά που το διέκοψα μέσα στη διετία ή την τελευταία φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτα απ' όλα σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Απλώς έχω μπερδευτεί γιατί μέσα στην διετία διέκοψα το ταμείο δύο φορές αλλά στο 14μηνο μία φορά. Τα δύο τελευταία χρόνια ήμουν 5 μήνες στο ταμείο και τους υπόλοιπους κανονικά στη δουλεία. Τα 125 ένσημα από την πρώτη φορά που το διέκοψα μέσα στη διετία ή την τελευταία φορά;

Απο την πρωτη διακοπη,μες στο τελευταιο 14μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω, το 2009 έπαιρνα επίδομα ανεργίας για 10 μήνες εώς ώτου ξεκίνησα σε μία νέα δουλειά. Σταματάω από κει και πάω σε άλλη. Τώρα μετά από ενάμιση χρόνο περίπου η σύμβαση μου λήγει και θα χρειαστεί να μπω στο ταμείο ανεργίας αν δε βρω αλλού δουλειά. Το θέμα είναι οτι δεν είχα κάνει διακοπή του επιδόματος, το οποίο δεν είχα ιδέα ότι πρεπει να γίνει, ο οαεδ θεωρούσα ότι ενημερώνεται αυτόματα και δε μπορεί να σου δώσει ούτως ή άλλως το επίδομα. Μια γνωστή μου είχε πρόβλημα σε αντίστοιχη περίπτωση και παραλίγο να το χάσει. Μπορώ να το διορθώσω τώρα έστω και τόσο αργά? είναι κοντά 2 χρόνια (από Γενάρη του 2010)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω, το 2009 έπαιρνα επίδομα ανεργίας για 10 μήνες εώς ώτου ξεκίνησα σε μία νέα δουλειά. Σταματάω από κει και πάω σε άλλη. Τώρα μετά από ενάμιση χρόνο περίπου η σύμβαση μου λήγει και θα χρειαστεί να μπω στο ταμείο ανεργίας αν δε βρω αλλού δουλειά. Το θέμα είναι οτι δεν είχα κάνει διακοπή του επιδόματος ΕΙΣΕΠΡΑΤΕΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΝΩ ΔΟΥΛΕΥΕΣ ?, το οποίο δεν είχα ιδέα ότι πρεπει να γίνει, ο οαεδ θεωρούσα ότι ενημερώνεται αυτόματα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ-ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ και δε μπορεί να σου δώσει ούτως ή άλλως το επίδομα. Μια γνωστή μου είχε πρόβλημα σε αντίστοιχη περίπτωση και παραλίγο να το χάσει. Μπορώ να το διορθώσω τώρα έστω και τόσο αργά? είναι κοντά 2 χρόνια (από Γενάρη του 2010)

Εάν κατάλαβα καλά απλά παρέμενες εγγεγραμένη στον ΟΑΕΔ ενώ δούλευες αλλού. Σωστά ? Ψάξε να βρείς στην Αναγγελία πρόσληψης που έκανες στην τελευταια δουλειά που είσαι ''κάτω δεξιά'' εάν αναφέρει ότι έπερνες ΕΠΙΔΟΜΑ απο τον ΟΑΕΔ.. Αν ναι, κάτι γίνεται, αν είπες τότε ΟΧΙ,,,χλωμό το κόβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω, το 2009 έπαιρνα επίδομα ανεργίας για 10 μήνες εώς ώτου ξεκίνησα σε μία νέα δουλειά. Σταματάω από κει και πάω σε άλλη. Τώρα μετά από ενάμιση χρόνο περίπου η σύμβαση μου λήγει και θα χρειαστεί να μπω στο ταμείο ανεργίας αν δε βρω αλλού δουλειά. Το θέμα είναι οτι δεν είχα κάνει διακοπή του επιδόματος, το οποίο δεν είχα ιδέα ότι πρεπει να γίνει, ο οαεδ θεωρούσα ότι ενημερώνεται αυτόματα και δε μπορεί να σου δώσει ούτως ή άλλως το επίδομα. Μια γνωστή μου είχε πρόβλημα σε αντίστοιχη περίπτωση και παραλίγο να το χάσει. Μπορώ να το διορθώσω τώρα έστω και τόσο αργά? είναι κοντά 2 χρόνια (από Γενάρη του 2010)

Μωρε εαν ημουν εγω,...θα εκανα τουμπεκι.....και θα πηγαινα κανονικα μετα την ληξη της συμβασης να ζητησω ταμειο ανεργιας.Αν....το δουν.... τι θα σου κανουν ?ειναι θεμα πραγματικο,δουλευεςνομιμα, κολλουσες ενσημα κανονικα,και δεν τους πηρες τιποτα απο την ημερομηνια που ξεκινησες δουλεια Τι να σου πουν? οτι δεν τους ενημερωσες? εσυ τυπικα,πεστους ντε και καλα...., εγω...,δεν...το ηξερα...,οτι πρεπει να σας το γνωστοποιησω ...γιατι με την προσληψη δεν ενημερωνεστε?αφου οπως και ναχει ,εαν σε εξηντα μερες δεν πηγαινες να εισπραξης το ταμειο του μηνα που σου ωφειλαν,το εχανες αυτοματα,και σου ακυρωναν και την καρτα.αρα πεσε,εσεις, ετσι και αλλιως, εαν δεν ερχομουν μεσα σε 60μερες δεν θα μου ωφειλατε τιποτα,και με διαγραφατε απο τα Μητρωα σας,και ετσι για σας ,θα επαυα αυτοματα να ειμαι και ανεργη.τι νοημα πλεον, ειχε τελικα η ενημερωση?η ουσια μετραει .πηρα κατι ενω δουλευα?δεν ειναι τοσο ευκολο να χασης τα δικαιωματα σου για διαδικαστικα θεματα,αφου πανω απο ολα ,προεχει η πραγματικοτητα που αποδεικνυεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας.

Μία ερώτηση.

Μετά από 14 χρόνια συνεχούς εργασίας με απέλυσαν. Με ανάγκασαν να υπογράψω οικειοθελή αποχώρηση, για κάποιες παρατυπίες ωραρίου (άσχετα αν ήταν ενημερωμένος ο προϊστάμενος, άσχετα αν δούλευα και στο σπίτι, άσχετο και το ότι μου τηλεφωνούσαν ανά πάσα στιγμή της ημέρας και νύχτας).

Τέλος πάντων σημεία των καιρών.

Το θέμα είναι ότι δεν δικαιούμαι ταμείο ανεργίας. Βρήκα μπυραρία όπου θα δηλωθώ για να γίνει εν συνεχεία η απόλυση. Ένσημα συνεχόμενα έχω από το 1997 και μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου 2011, στο ΤΑ.Τ.Τ.Α. (Ταμείο Τεχνικών Τύπου Αθηνών). Εκτυπώσεις εφημερίδων, περιοδικών και λοιπά.

Πόσο καιρό πρέπει να μείνω δηλωμένος στην μπυραρία, πόσα ένσημα θα χρειαστώ; Χρειάζεται πρώτα κάρτα ανεργίας;

Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα σας είμαι ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...