Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
GRIVAS

ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ Ν.3299/2001 ΚΑΙ ΟΡΙΑ

Question

Σύμφωνα μέ τό άρθρο 5 τά επενδυτικά σχέδια γιά νά υπαχθούν στίς διατάξεις του πρέπει γιά τίς μεσαίες επιχειρήσεις νά είναι τουλάχιστον 250.000€.

Τό 2008 επιχείρηση ξεκίνησε επενδυτικό σχέδιο (κατασκευή βιομηχανοστασίου) μέ αφορολόγητο αποθεματικό.Υπέβαλε τό 2008 & 2009 δήλωση αφορολόγητου αποθεματικού μέ τίς δαπανες πού έχει πραγματοποιήσει τίς χρήσεις αυτές καθώς και προυπολογισμό του έργου.Μπορεί να εντάξει στό σχέδιο αυτό αγορά μηχανήματος τό οποίο θά λειτουργεί ξεχωριστά (μέσα στό παλιό βιομηχανοστάσιο) από τό καινούργιο πού είναι υπό κατασκευή ή πρέπει νά κάνει άλλο επενδυτικό σχέδιο το 2010 πού γίνεται ή δαπάνη καί ολοκληρώνεται, (τού μηχανήματος),αλλά επειδή τό υψος αυτής δέν ξεπερνά τά όρια τού άρθρου 5 τελικά τό χάνει(τό αφορ/το αποθεματικό).Θά ήθελα τή γνώμη σας.Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×