Jump to content

ΕΝΑΡΞΗ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την έναρξη περιπτέρου. Καταρχάς, όσο και αν έψαξα δεν έχω βρει αν η δραστηριότητα αυτή αν υπόκειται σε εγγραφή σε κάποιο επιμελητήριο. Από κει και πέρα, υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα η οποία διαφοροποιεί την έναρξη περιπτέρου από την έναρξη για παράδειγμα καταστήματος ψιλικών με Β΄κατηγορίας βιβλία την οποία θα έπρεπε να προσέξω;

Κάθε συμβουλή δεκτή μετά χαράς γιατί ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε με περίπτερο και ομολογώ πως έχω μπερδευτεί λίγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το περίπτερο ανήκει στο επαγγελματικό επημελητήριο.Θα σου ζητηθεί έτσι και αλλιώς η προεγγραφή για την ενάρξη και αργότερα στον ΚΒΣ για την θεώρηση.

Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά αν κάνεις έναρξη περιπτέρου ή αλλης επιχείρησης με β'κατηγορίας βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το περίπτερο ανήκει στο επαγγελματικό επημελητήριο.Θα σου ζητηθεί έτσι και αλλιώς η προεγγραφή για την ενάρξη και αργότερα στον ΚΒΣ για την θεώρηση.

Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά αν κάνεις έναρξη περιπτέρου ή αλλης επιχείρησης με β'κατηγορίας βιβλία.

μπορει να συσταθει ΟΕ ή ΕΕ για εκμεταλλευση περιπτερου?

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει να λειτουργήσει κάποιο περίπτερο πρέπει να έχει άδεια.Τις άδειες αυτές από όσο ξέρω τις έχουν κάποια άτομα όπως ανάπηροι πολέμου,σύζυγοι θυμάτων πολέμου κτλ.

Που σημαίνει ότι μπορούν να λειτουργούν τα περίπτερα στο ονομά τους ή να νοικιάσουν την άδεια.

Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο για να μην μπορεί αυτή η άδεια να νοικιαστεί σε ΟΕ.

Εχω ακούσει ότι υπάρχουν περίπτερα που λειτουργούν με την μοφή Α.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το περίπτερο ανήκει στο επαγγελματικό επημελητήριο.Θα σου ζητηθεί έτσι και αλλιώς η προεγγραφή για την ενάρξη και αργότερα στον ΚΒΣ για την θεώρηση.

Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά αν κάνεις έναρξη περιπτέρου ή αλλης επιχείρησης με β'κατηγορίας βιβλία.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!

ΤΟ ΒΡΗΚΑ !!!! απο ενα παλιο ποστ του Σουλις

άρθρο 21 του ν.δ. 1044/1971 προστίθενται παράγραφοι 5 και 6, ως εξής:

«5. Οι άδειες περιπτέρων εκμισθώνονται αποκλειστικά και μόνο σε φυσικά πρόσωπα τα οποία σε καμία περίπτωση δεν δικαιούνται να μισθώνουν πέραν της μιας άδειας περιπτέρου.

εχει αλλαξει κατι? δεν νομιζω.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...