Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΡΞΗ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ


dim10nik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την έναρξη περιπτέρου. Καταρχάς, όσο και αν έψαξα δεν έχω βρει αν η δραστηριότητα αυτή αν υπόκειται σε εγγραφή σε κάποιο επιμελητήριο. Από κει και πέρα, υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα η οποία διαφοροποιεί την έναρξη περιπτέρου από την έναρξη για παράδειγμα καταστήματος ψιλικών με Β΄κατηγορίας βιβλία την οποία θα έπρεπε να προσέξω;

Κάθε συμβουλή δεκτή μετά χαράς γιατί ομολογώ πως είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε με περίπτερο και ομολογώ πως έχω μπερδευτεί λίγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το περίπτερο ανήκει στο επαγγελματικό επημελητήριο.Θα σου ζητηθεί έτσι και αλλιώς η προεγγραφή για την ενάρξη και αργότερα στον ΚΒΣ για την θεώρηση.

Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά αν κάνεις έναρξη περιπτέρου ή αλλης επιχείρησης με β'κατηγορίας βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το περίπτερο ανήκει στο επαγγελματικό επημελητήριο.Θα σου ζητηθεί έτσι και αλλιώς η προεγγραφή για την ενάρξη και αργότερα στον ΚΒΣ για την θεώρηση.

Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά αν κάνεις έναρξη περιπτέρου ή αλλης επιχείρησης με β'κατηγορίας βιβλία.

μπορει να συσταθει ΟΕ ή ΕΕ για εκμεταλλευση περιπτερου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορέσει να λειτουργήσει κάποιο περίπτερο πρέπει να έχει άδεια.Τις άδειες αυτές από όσο ξέρω τις έχουν κάποια άτομα όπως ανάπηροι πολέμου,σύζυγοι θυμάτων πολέμου κτλ.

Που σημαίνει ότι μπορούν να λειτουργούν τα περίπτερα στο ονομά τους ή να νοικιάσουν την άδεια.

Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο για να μην μπορεί αυτή η άδεια να νοικιαστεί σε ΟΕ.

Εχω ακούσει ότι υπάρχουν περίπτερα που λειτουργούν με την μοφή Α.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το περίπτερο ανήκει στο επαγγελματικό επημελητήριο.Θα σου ζητηθεί έτσι και αλλιώς η προεγγραφή για την ενάρξη και αργότερα στον ΚΒΣ για την θεώρηση.

Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά αν κάνεις έναρξη περιπτέρου ή αλλης επιχείρησης με β'κατηγορίας βιβλία.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!!!

ΤΟ ΒΡΗΚΑ !!!! απο ενα παλιο ποστ του Σουλις

άρθρο 21 του ν.δ. 1044/1971 προστίθενται παράγραφοι 5 και 6, ως εξής:

«5. Οι άδειες περιπτέρων εκμισθώνονται αποκλειστικά και μόνο σε φυσικά πρόσωπα τα οποία σε καμία περίπτωση δεν δικαιούνται να μισθώνουν πέραν της μιας άδειας περιπτέρου.

εχει αλλαξει κατι? δεν νομιζω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...