Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κάθε τρίμηνο θά γίνεται στό εξης η ανανέωση τής κάρτας ανεργείας


FAZEXA

Ερώτηση

Συναδελφοι απλως το εμαθα σήμερα και τα λεω διοτι ειναι κατι που ισως ενδιαφερει αρκετους . εμαθα λοιπον οτι πηγε εγκυκλιος στον ΟΑΕΔ η οποια λεει οτι, απο 2/8/2010 και στο εξης ,οι καρτες ανεργειας για οσους βεβαια δεν παιρνουν επιδοτηση, θα ανανεωνωνται καθε τριμηνο δηλαδη αντι τελος Αυγουστου που ηταν να πας , για τον μηνα Αυγουστο,τωρα θα πας τελος Οκτωβριου και για τους τρεις μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

IME STO TAMIO ANERGJIAS.MBORO NA FIGO STO EKSOTERIKO.?EPITREPETE?JA POSES MERES. :wub:

Μπορεις. αρκει να το δηλωσης μεσα σε 8 εργασιμες,και οπωςσδηποτε πριν απο την ληξη του μηνα επιδοτησης σου.τα διαστηματα της επιδοτησης σου γραφονται στην αποφαση που πηρες απο τον ΟΑΕΔ στην αρχη ,για να ενταχτης στην επιδοτηση.

Επειδη με την νεα αποφαση 3701/55 απο τον φεβρουαριο αλλαξαν τα δεδομενα του ΟΑΕΔ, για ποσο αναστελεται δεν ξερω διοτι δεν μου εχει τυχει .θεωρω ομως για οσο (ευλογο) διαστημα λειπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας

αν και παει καιρος που εχει να ανοιχτει η συζητηση

τι χαρτια χρειαζονται για την ανανεωση της καρτας ανεργιας?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας

αν και παει καιρος που εχει να ανοιχτει η συζητηση

τι χαρτια χρειαζονται για την ανανεωση της καρτας ανεργιας?

ευχαριστω

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για να εκδοθεί το δελτίο ανεργίας είναι τα ακόλουθα:

  • Το τελευταίο εκκαθαριστικό σημείωμα φορολογίας εισοδήματος, ή ελλείψει αυτού, αντίγραφο κατατεθειμένης δήλωσης φορολογίας εισοδήματος – Ε1, ή Υπεύθυνη Δήλωση θεωρημένη από τη Δ.Ο.Υ. εφόσον δεν υποχρεούται να υποβάλει φορολογική δήλωση.
  • Λογαριασμό ΔΕΚΟ ή εταιρείας σταθερής τηλεφωνίας, ή αντίγραφο συμφωνητικού μίσθωσης κατοικίας, κατατεθειμένου στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
  • Παραστατικό ταυτοπροσωπίας σε ισχύ (Δελτίο ταυτότητας, Διαβατήριο κ.λ.π.)
  • Επίσημο έγγραφο από το οποίο θα προκύπτει ο ΑΜΚΑ
  • Άδεια διαμονής ή εργασίας προκειμένου περί ανέργων πολιτών υπηκόων τρίτων χωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νοέμβρης12

Γεια σας,

μου έχει συμβεί κάτι αδιανόητο. Ενώ είχα κάρτα ανεργίας από τον Σεπτέμβριο του 2011 και θα συμπλήρωνα ένα χρόνο τον φετινό Σεπτέμβριο, δυστυχώς από τραγική αμέλεια τον Ιούνιο 2012 δεν την ανανέωσα. Κάποια στιγμή τον Aύγουστο του 2012 πηγαίνοντας στον ΟAΕΔ μου επεσήμαναν οτι δεν ισχύει η κάρτα. Aναγκάστηκα και έβγαλα νέα από 24/8/2012.

Δεν εγκρίθηκε η αίτησή μου στην εφορία για το ΕΤΗΔΕ και δεν δικαιούμαι κανένα από τα βοηθήματα που ανακοινώνουν (από όσο αντιλαμβάνομαι) και έχω μεγάλη ανάγκη. Υπάρχει τρόπος να διεκδικήσω κάτι από τα δύο ; Είναι τραγική η κατάσταση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας,

μου έχει συμβεί κάτι αδιανόητο. Ενώ είχα κάρτα ανεργίας από τον Σεπτέμβριο του 2011 και θα συμπλήρωνα ένα χρόνο τον φετινό Σεπτέμβριο, δυστυχώς από τραγική αμέλεια τον Ιούνιο 2012 δεν την ανανέωσα. Κάποια στιγμή τον Aύγουστο του 2012 πηγαίνοντας στον ΟAΕΔ μου επεσήμαναν οτι δεν ισχύει η κάρτα. Aναγκάστηκα και έβγαλα νέα από 24/8/2012.

Δεν εγκρίθηκε η αίτησή μου στην εφορία για το ΕΤΗΔΕ και δεν δικαιούμαι κανένα από τα βοηθήματα που ανακοινώνουν (από όσο αντιλαμβάνομαι) και έχω μεγάλη ανάγκη. Υπάρχει τρόπος να διεκδικήσω κάτι από τα δύο ; Είναι τραγική η κατάσταση.

Ευχαριστώ

Εγω θα σου ελεγα να κανης μια ενσταση στον ΟAΕΔ διοτι αν δεν πας στην ημερομηνια,μετα απο 5 μερες η καρτα διαγραφεται αυτοματα απο το συστημα.

Δυστυχως φιλε μου προσωπικα και λυπαμαι πολυ, δεν εχω ακτι αλλο να προτεινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τις εορτές των Χριστουγέννων ίση με το ποσό του μηνιαίου επιδόματος ανεργίας, εφόσον έχουν επιδοτηθεί για όλο το χρονικό διάστημα από 1ης Μαΐου μέχρι 31 Δεκεμβρίου. Αν οι επιδοτούμενοι έχουν συμπληρώσει διάρκεια επιδότησης μικρότερη από αυτήν που καθορίζεται πιο πάνω, δικαιούνται οικονομική ενίσχυση ίση με τρία (3) ημερήσια επιδόματα ανεργίας για κάθε μήνα επιδότησης.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Περίπτωση ατόμου που έπρεπε να παρουσιαστεί μέχρι 8/1 και το αμέλησε, τι μπορεί να κάνει; σώζεται τώρα; έχει τύχει σε κάποιον; δεν ήταν εκτός Ελλάδος ούτε σε νοσοκομείο, απλά το αμέλησε.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Περίπτωση ατόμου που έπρεπε να παρουσιαστεί μέχρι 8/1 και το αμέλησε, τι μπορεί να κάνει; σώζεται τώρα; έχει τύχει σε κάποιον; δεν ήταν εκτός Ελλάδος ούτε σε νοσοκομείο, απλά το αμέλησε.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.

 

Οπωσδηποτε να πας την Δευτερα  και πρωϊ-πρωϊ μαλιστα διοτι το συστημα την διαγραφει αυτοματα  5 μερες μετα την ληξη της.πιστευω να την σωσης ....στο παραπεντε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπωσδηποτε να πας την Δευτερα  και πρωϊ-πρωϊ μαλιστα διοτι το συστημα την διαγραφει αυτοματα  5 μερες μετα την ληξη της.πιστευω να την σωσης ....στο παραπεντε!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπωσδηποτε να πας την Δευτερα  και πρωϊ-πρωϊ μαλιστα διοτι το συστημα την διαγραφει αυτοματα  5 μερες μετα την ληξη της.πιστευω να την σωσης ....στο παραπεντε!

συμφωνω! οριακα τη σωζεισ τη δευτερα! εαν τη σωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενημερώνω τελικά ότι την γλίτωσε.
Χρειάστηκε ειδικό αίτημα με έγκριση από την διευθύντρια του ΟΑΕΔ για να μην χάσει το επίδομα Δεκεμβρίου... θα λάβει κανονικά μέχρι την Παρασκευή το επίδομα Δεκεμβρίου και τα επόμενα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενημερώνω τελικά ότι την γλίτωσε.

Χρειάστηκε ειδικό αίτημα με έγκριση από την διευθύντρια του ΟΑΕΔ για να μην χάσει το επίδομα Δεκεμβρίου... θα λάβει κανονικά μέχρι την Παρασκευή το επίδομα Δεκεμβρίου και τα επόμενα κανονικά.

Μπραβο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...