Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κάθε τρίμηνο θά γίνεται στό εξης η ανανέωση τής κάρτας ανεργείας


FAZEXA

Ερώτηση

Συναδελφοι απλως το εμαθα σήμερα και τα λεω διοτι ειναι κατι που ισως ενδιαφερει αρκετους . εμαθα λοιπον οτι πηγε εγκυκλιος στον ΟΑΕΔ η οποια λεει οτι, απο 2/8/2010 και στο εξης ,οι καρτες ανεργειας για οσους βεβαια δεν παιρνουν επιδοτηση, θα ανανεωνωνται καθε τριμηνο δηλαδη αντι τελος Αυγουστου που ηταν να πας , για τον μηνα Αυγουστο,τωρα θα πας τελος Οκτωβριου και για τους τρεις μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συναδελφοι απλως το εμαθα σήμερα και τα λεω διοτι ειναι κατι που ισως ενδιαφερει αρκετους . εμαθα λοιπον οτι πηγε εγκυκλιος στον ΟΑΕΔ η οποια λεει οτι, απο 2/8/2010 και στο εξης ,οι καρτες ανεργειας για οσους βεβαια δεν παιρνουν επιδοτηση, θα ανανεωνωνται καθε τριμηνο δηλαδη αντι τελος Αυγουστου που ηταν να πας , για τον μηνα Αυγουστο,τωρα θα πας τελος Οκτωβριου και για τους τρεις μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να ανανεώσει κάποιος άλλος την κάρτα ανεργίας για λογαριασμό σου με εξουσιοδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να ανανεώσει κάποιος άλλος την κάρτα ανεργίας για λογαριασμό σου με εξουσιοδότηση?

Ναι,με την προυπόθεση ότι ο άνεργος εργάζεται και δεν έχει χρόνο να πάει ο ίδιος στον ΟΑΕΔ. :D:D:D:rolleyes::angry::angry::angry::P:P ,για να ευθυμήσωμεν και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι,με την προυπόθεση ότι ο άνεργος εργάζεται και δεν έχει χρόνο να πάει ο ίδιος στον ΟΑΕΔ. :D:D:D:rolleyes::angry::angry::angry::P:P ,για να ευθυμήσωμεν και λίγο.

ετσι που του το λες.. η απαντηση ειναι οτι γινεται? smile.gifγια να το καταλαβουμε και εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και σε τι ποσο ανερχεται το ταμειο ανεργιας?ή διαφέρει ανάλογα με την περίπτωση?

ΣΤΑΝΤΑΡ 454,25 ohmy.gifευρω για οσους βεβαια , δεν εχουν προστατευομενα μελη . οσοι ομωςεχουν, σε αυτην την περιπτωση διαφερει ,και για καθε ενα απο αυτα στο 454,25 ευρω , προστιθεται +10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ετσι που του το λες.. η απαντηση ειναι οτι γινεται? smile.gifγια να το καταλαβουμε και εμεις.

Ρε Βαζέχα,είναι δυνατόν να πηγαίνει εξουσιοδοτημένος στον ΟΑΕΔ για ανανέωση κάρτα ανεργίας τρίτου επειδή ο άνεργος

έχεις δουλειά και δεν μπορεί να παραστεί???

Άντε να το κάνει μία φορά,που θα είναι ασθενής,κατά τα άλλα το έγραψα για να ευθυμήσωμεν άλλωστε.

Σαφώς εαν ερωτούσε άνεργος,δεν θα έκανα ούτε κατά διάνοια πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάνω του Βαγγέλη......... :angry:

ΣΤΑΝΤΑΡ 454,25 ohmy.gifευρω για οσους βεβαια , δεν εχουν προστατευομενα μελη . οσοι ομωςεχουν, σε αυτην την περιπτωση διαφερει ,και για καθε ενα απο αυτα στο 454,25 ευρω , προστιθεται +10%

Μερική Καταβολή Ποσού Επιδόματος Ανεργίας:

Στους ανέργους, οι οποίοι είχαν πλήρη απασχόληση, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

Ωστόσο, στους άνεργους που δεν είχαν πλήρη απασχόληση, το ποσό του επιδόματος ανεργίας διαμορφώνεται ανάλογα με τις μηνιαίες αποδοχές του, βάσει του παρακάτω πίνακα (από 1/5/2009 έως 31/12/2009):

Ύψος Μηνιαίων Αποδοχών Ποσοστό Επιδόματος Ανεργίας Που Καταβάλλεται

Ίσες ή Μικρότερες από το 6πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη (<= 198,24 Ευρώ)

50%

Από το 6πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη μέχρι το 12πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη (από 198,24 έως 396,48 Ευρώ)

75%

Μεγαλύτερες από το 12πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη (>396,48 Ευρώ)

100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάνω του Βαγγέλη......... :angry:

Μερική Καταβολή Ποσού Επιδόματος Ανεργίας:

Στους ανέργους, οι οποίοι είχαν πλήρη απασχόληση, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

Ωστόσο, στους άνεργους που δεν είχαν πλήρη απασχόληση, το ποσό του επιδόματος ανεργίας διαμορφώνεται ανάλογα με τις μηνιαίες αποδοχές του, βάσει του παρακάτω πίνακα (από 1/5/2009 έως 31/12/2009):

Ύψος Μηνιαίων Αποδοχών Ποσοστό Επιδόματος Ανεργίας Που Καταβάλλεται

Ίσες ή Μικρότερες από το 6πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη (<= 198,24 Ευρώ)

50%

Από το 6πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη μέχρι το 12πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη (από 198,24 έως 396,48 Ευρώ)

75%

Μεγαλύτερες από το 12πλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη (>396,48 Ευρώ)

100%

κατ αρχας γιατι.... εισαι ανακατοσουρας.......:D:D:D τα υπολοιπα που εγραψες τα ξερω....:) αλλα θεωρησα σαν δεδομενο ισως κακως... ?οτι εχει πληρη απασχοληση και δεν μπηκα στον κοπο να το αναλυσω περαιτερω. κανονισε να μας δειρης τωρα:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε Βαζέχα,είναι δυνατόν να πηγαίνει εξουσιοδοτημένος στον ΟΑΕΔ για ανανέωση κάρτα ανεργίας τρίτου επειδή ο άνεργος

έχεις δουλειά και δεν μπορεί να παραστεί???

Άντε να το κάνει μία φορά,που θα είναι ασθενής,κατά τα άλλα το έγραψα για να ευθυμήσωμεν άλλωστε.

Σαφώς εαν ερωτούσε άνεργος,δεν θα έκανα ούτε κατά διάνοια πλάκα.

εε εε παρτο αλλιως.....πιθανως επειδη δεν με ξερεις,δικαιολογεισαι , εγω, κοινως αποδεκτον απο τους γυρω μου , ειμαι πιο... πλακατζης απο ολους, στο ειπα ετσι χαριτολογωντας, οχι για τιποτε αλλο ,μην το παρει και κανεις στα σοβαρα ...οτι επι πραγματικου γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε Βαζέχα,είναι δυνατόν να πηγαίνει εξουσιοδοτημένος στον ΟΑΕΔ για ανανέωση κάρτα ανεργίας τρίτου επειδή ο άνεργος

έχεις δουλειά και δεν μπορεί να παραστεί???

Άντε να το κάνει μία φορά,που θα είναι ασθενής,κατά τα άλλα το έγραψα για να ευθυμήσωμεν άλλωστε.

Σαφώς εαν ερωτούσε άνεργος,δεν θα έκανα ούτε κατά διάνοια πλάκα.

έχω σκοπό να φύγω εκτός Ελλάδας για ένα διάστημα και δεν θα μπορέσω εγώ να ανανεώσω την κάρτα ανεργίας μου. Μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση για να μην το χάσω? Μου έχουν πει πως για να μπουν τα χρήματα του στον λογαριασμό πρέπει να υπογράψει ο άνεργος ή κάτι τέτοιο...Αν είμαι εκτός Ελλάδας πώς μπορεί να διευθετηθεί αυτό?Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω σκοπό να φύγω εκτός Ελλάδας για ένα διάστημα και δεν θα μπορέσω εγώ να ανανεώσω την κάρτα ανεργίας μου. Μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση για να μην το χάσω? Μου έχουν πει πως για να μπουν τα χρήματα του στον λογαριασμό πρέπει να υπογράψει ο άνεργος ή κάτι τέτοιο...Αν είμαι εκτός Ελλάδας πώς μπορεί να διευθετηθεί αυτό?Ευχαριστώ

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙΣ Η ΙΔΙΑ ΕΝΤΟΣ 60 ΗΜΕΡΩΝ ΑΠ ΤΗΝ ΗΜ/ΝΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ.ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ Η ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΝΑΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ,Η ΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΧΩΡΑ ΤΗΣ Ε.Ε. ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΕΚΕΙ (ΜΕ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εε εε παρτο αλλιως.....πιθανως επειδη δεν με ξερεις,δικαιολογεισαι , εγω, κοινως αποδεκτον απο τους γυρω μου , ειμαι πιο... πλακατζης απο ολους, στο ειπα ετσι χαριτολογωντας, οχι για τιποτε αλλο ,μην το παρει και κανεις στα σοβαρα ...οτι επι πραγματικου γινεται.

Όλα καλά και σαφώς δεν υπάρχει καμμία παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙΣ Η ΙΔΙΑ ΕΝΤΟΣ 60 ΗΜΕΡΩΝ ΑΠ ΤΗΝ ΗΜ/ΝΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ.ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ Η ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΝΑΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ,Η ΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΧΩΡΑ ΤΗΣ Ε.Ε. ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΕΚΕΙ (ΜΕ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ)

Και τί πρέπει να κάνω για να μεταφέρω στην Αγγλία το επίδομα? Καταθέτω τα χαρτιά μου, βγάζω κάρτα ανεργίας κ μετά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τί πρέπει να κάνω για να μεταφέρω στην Αγγλία το επίδομα? Καταθέτω τα χαρτιά μου, βγάζω κάρτα ανεργίας κ μετά??

Παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη – Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό 1408/71/ΕΟΚ (Έντυπο Ε303 για μεταφορά επιδότησης) με την προϋπόθεση ότι:

· Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.

· Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες , κατά ανώτατο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Με βάση αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, αν μπορεί 3ο άτομο να ανανεώσει την κάρτα ανεργίας. Δεν κατάλαβα εντελώς τι ισχύει. Έχω κάρτα ανεργίας (δεν δικαιούμαι επίδομα, αλλά θέλω να την χρησιμοποιήσω για να έχω ασφάλεια στο ΙΚΑ για την νέα χρονιά. οπότε και πρέπει να είμαι γραμμένος για 2 μήνες, που νομίζω οτι το άλλαξαν σε 6).

και έχω 2 ερωτήσεις επι αυτού:

1. που μπορώ να βρω τον νόμο/απόφαση που να λέει ρητά πόσες μέρες πριν, μπορεί ο άνεργος να ανανεώσει την κάρτα ανεργίας του. Απο εδω και απο κει, διαβάζω 2, 4,5 μέρες. Φίλοι και γνωστοί μου λένε οτι έχουν πάει στον ΟΑΕΔ 3 μέρες πριν και δεν τους άφησαν κτλ κτλ. Τι ισχύει τελικά; Και αν ειναι 5 μέρες είναι 5 εργάσιμες;

2. Όντως σε περίπτωση ταξιδιού στο εξωτερικό (οχι τπτ άλλο, για συνέντευξη πάω), που πρέπει να φύγω για μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί ειναι 2-3 interview, ΠΩΣ μπορεί να ανανεωθεί; Εξουσιοδότηση; Η μόνο γλύψιμο;

3. έστω οτι τίποτα απο τα παραπάνω δεν μπορεί να γίνει, και διαγραφεί η κάρτα μου, για πχ 10-14 μέρες, με θεωρούν ουσιαστικά οτι αυτές τις 10 μέρες εργαζόμουν και δεν θα μου δώσουν βεβαίωση οτι ήμουν ανεργος, για να χρησιμοποιηθεί στο ΙΚΑ;

Ευχαριστώ και sorry για το μέγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας παιδιά,να κάνω μια ερώτηση.Άκουσα ότι την ανανέωση κάρτας μπορείς να την κάνεις μέχρι 5 μέρες πριν την κανονική ημέρα ανανέωσης της κάρτας.Εγώ ας πούμε που πρέπει να την ανανεώσω 4 Αυγούστου έχω το δικαίωμα να την ανανεώσω από τις 31 Ιουλίου,31 Ιουλίου όμως πέφτει Κυριακή,μπορώ να την ανανεώσω στις 29 που πέφτει Παρασκευή;Ρωτάω γιατί στις 30 Ιουλίου θα είμαι στην επαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας παιδιά,να κάνω μια ερώτηση.Άκουσα ότι την ανανέωση κάρτας μπορείς να την κάνεις μέχρι 5 μέρες πριν την κανονική ημέρα ανανέωσης της κάρτας.Εγώ ας πούμε που πρέπει να την ανανεώσω 4 Αυγούστου έχω το δικαίωμα να την ανανεώσω από τις 31 Ιουλίου,31 Ιουλίου όμως πέφτει Κυριακή,μπορώ να την ανανεώσω στις 29 που πέφτει Παρασκευή;Ρωτάω γιατί στις 30 Ιουλίου θα είμαι στην επαρχία.

Απο εγκυρη πηγη ( εχω φιλη διευθυντρια ΟΑΕΔ) σας λεω,επειδη ετυχε χθες να το συζητησω μαζι της, οτι την καρτα μπορεις να την ανανεωσης μονο αυτοπροσωπως, 5 μερες πριν και εως 5 μετα.την 6η μερα απο την ληξη της διαγραφεται αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα οποσδηποτε μια απαντση.Ειμαι ξενη με ασφαλιζει ο ανδρασ μου και την τελευταια ανανεωση καρτασ ανεργιασ ειχα περασει στην χωρα μου 4 μερεσ μεσα στο 3μηνο .Μου ειπαν οτι δεν μπορουμε να ανανεωσουμε την καρτα σασ γιατι στο διαβατιριο οι σφραγιδεσ του τελονειου δειχνουν οτι εχεισ περασεισ 4 μερεσ .Υπαρχει νομοσ να λεει οτι οποιοσ λειπει περισσοτερα απο 4 μερεσ στην χωρα του δηεν μβορει να ανανεωσει τιν καρτα ανεργιασ?Ευχαριστω πολυ Μαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειμαι ξενη με ασφαλιζει ο ανδρασ μου και την τελευταια ανανεωση καρτασ ανεργιασ ειχα περασει στην χωρα μου 4 μερεσ μεσα στο 3μηνο .

Μπορεις να το εξηγησης καλλιτερα... αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

kalhspera 8ela na rwthsw an mporw na ananaiwsw thn karta mou....allou ektos apo thn polh pou thn ebgala????thn exw vgalei sthn patra...k twra vriskomai...a8hna ginetai na paw se kapoion oaed sthn a8hna???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

kalhspera 8ela na rwthsw an mporw na ananaiwsw thn karta mou....allou ektos apo thn polh pou thn ebgala????thn exw vgalei sthn patra...k twra vriskomai...a8hna ginetai na paw se kapoion oaed sthn a8hna???

Να πας πριν ληξη και να τους πεις τι συμβαινει, Εγω στην πραξη εχω δει οτι γινεται. στο κομπιουτερ μπαινουν και αλλαζουν την ημερομηνια.Μονο μην μενεις μονιμα Αθηνα διοτι πρεπει ετσι και αλλιως να αλλαξης την διευθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημερα σε ενα stage βρεθηκαν γυρω στα 50 ατομα καποια στιγμη - που σηκωθηκαν για να βραβευτουν - και αμοιβονται απο την εταιρεια με 2000 ευρω και ανω το μηνα, και εσεις μιλατε για καρτες ανεργιας, οταν ακομα και ανεργοι μπορουν να γινουν επιχειρηματιες?

το ξερετε οτι σημερα βραβευτηκαν 2 πρωην ανεργοι, που εξαιτιας της ανεργιας τους, ενω κερδισαν με το σπαθι τους το πρωτο τιτλο και το νεο polo της vw, δεν μπορουσαν να το παρουν λογω τραπεζης και ηρθε η ιδια η εταιρεια και εγγυηθηκε για αυτους? και μια αιθουσα με 4000 χιλιαδες μεσα χειροκροτουσαν επι 10 λεπτα αυτα τα 2 νεα παιδια? αυτα οι παραδοσιακες εταιριες τα κανουν?

αυτες ειναι οι συμβουλες που δινετε?

αυτη ειναι συμβουλη στασιμοτητας και μηδενισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το τρίμηνο ειδικό βοήθημα του οαεδ (είναι το βοήθημα που παίρνουν όσοι δεν δικαιούνται το επίδομα ανεργίας και έχουν 60 τουλάχιστον ένσημα). Κάθε πότε πρέπει να ανανεώνεται η κάρτα ανεργίας? Στον οαεδ μου είπαν κάθε τρίμηνο, όμως σε μια γνωστή μου της είπαν και μάλιστα της τόνισαν ότι πρέπει να την ανανεώνει κάθε μήνα! Ξέρει κανείς να μου πει? Γιατί δεν θέλω να το χάσω κι αυτό εξαιτίας της άγνοιας των υπαλλήλων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το τρίμηνο ειδικό βοήθημα του οαεδ (είναι το βοήθημα που παίρνουν όσοι δεν δικαιούνται το επίδομα ανεργίας και έχουν 60 τουλάχιστον ένσημα). Κάθε πότε πρέπει να ανανεώνεται η κάρτα ανεργίας? Στον οαεδ μου είπαν κάθε τρίμηνο, όμως σε μια γνωστή μου της είπαν και μάλιστα της τόνισαν ότι πρέπει να την ανανεώνει κάθε μήνα! Ξέρει κανείς να μου πει? Γιατί δεν θέλω να το χάσω κι αυτό εξαιτίας της άγνοιας των υπαλλήλων...

  1. Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
    Στους ανέργους, που δεν απασχολούνται εποχικά, μετά τη λήξη της επιδότησης, λόγω ανεργίας, καταβάλλεται βοήθημα (από 13 ημερ. επιδόματα ανεργίας), εφ’ όσον παραμείνουν για ένα μήνα ακόμη άνεργοι και το εισόδημά τ ους δεν υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό (7.630,00€. για το έτος 2005)
  2. Ειδικό βοήθημα μετά την τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων
    Καταβάλλεται σε ανέργους, που δεν έχουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης (δεν ανήκουν στους εποχιακούς) και έχουν πραγματοποιήσει 60 τουλάχιστον ημερομίσθια κατά τον προηγούμενο, της εγγραφής τους στον Ο.Α.Ε.Δ., χρόνο. Πρέπει να παραμείνουν άνεργοι (γραμμένοι στον Ο.Α.Ε.Δ.) για τρεις μήνες και το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό (σήμερα 7.630,00€).
    Το επίδομα καταβάλλεται ανά τρίμηνο σε τρεις δόσεις (15 Χ 12,45) μέσα στο ίδιο έτος.
  3. Ειδικό βοήθημα σε αποφυλακισμένους
    Καταβάλλεται σε αποφυλακισμένους, εφ’ όσον δεν είναι υπότροποι, μέσα σε τρεις μήνες από την αποφυλάκισή τους μετά από έκθεση (ευνοϊκή) της Κοινωνικής Υπηρεσίας της φυλακής.
    Το ύψος του βοηθήματος ανέρχεται σε 15 βασικά ημερήσια επιδόματα ανεργίας (15 Χ 12,45).

Ενοειται οτι η καρτα ανεργιας πλεον, ανανεωνεται καθε τριμηνο,και ασε το <Ραδιο Αρβυλα> να λεει οτι...θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...