Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμος για καταχωρηση μελλοντικα οφειλομενου φορου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΕ αποκταει εισοδημα στην αλλοδαπη.

Για το εισοδημα αυτο καποιες χωρες προβλεπουν παρακρατηση φορου.

Η αλλοδαπη εταιρια-πελατης μας προσκομιζει βεβαιωση παρακρατησης και εμεις το συμψηφιζουμε με την υποβολη της δηλωσης.

Πελατης απο Ρουμανια αν και μας παρακρατησε το φορο δεν μας προσκομισε την βεβαιωση (χρηση 2008).

Εμεις καναμε την δηλωση και εκπεσαμε τον αντιστοιχο φορο χωρις δικαιολογητικο με την

παραδοχη οτι οσπου να γινει ο ελεγχος θα παρουμε την βεβαιωση.

Φετος ο πελατης μετα απο πολλες επαφες μας επιστρεφει το ποσο της παρακρατησης για το οποιο δεν μας εδωσε βεβαιωση.

Εγω θελω να εμφανισω αυτο το ποσο (συμφωνα και με την αποψη του ορκωτου) ως μια μελλοντικη υποχρεωση φορου.

Ποιον λογ/σμο να χρησιμοποιησω;

Γκαλοπlaugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη DKALFADELIS

Αν πρέπει να εμφανιστεί ως υποχρέωση...54.08(λογ. εκκαθάρισης φόρων-τελών) ή 54.99 (φοροι τέλη προηγούμενων χρήσεων).Επίσης μπορείς να πιστώσεις τον λογ.που χρέωσες κατά την παρακράτηση(λογικά τον 33) και να το συμψιφήσεις στο τέλος της χρονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 54,08 δεν μου κάνει κούκου εμένα.... Αν ήταν στο κλείσιμο της χρήσης, ίσως...

Ο 54,99 όμως μια χαρά μου φαίνεται...

Στο λογαριασμό 54.99 «φόροι - τέλη προηγούμενων χρήσεων» παρακολουθούνται οι φόροι και τα τέλη προηγούμενων χρήσεων που, για διάφορους λόγους, δεν προηγήθηκε η καταχώρισή τους στους οικείους υπολογαριασμούς του 54, ούτε ασκήθηκε προσφυγή στα αρμόδια δικαστήρια, οπότε ισχύουν όσα καθορίζονται στις περιπτ. 17 και 18 της παρ. 2.2.304 για το λογαριασμό 33.98. Ο λογαριασμός 54.99 πιστώνεται με χρέωση των οικείων υπολογαριασμών του 82.00 «έξοδα προηγούμενων χρήσεων».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι βεβαιωμενος ο φορος ομως ακομα.

Οταν ερθει ο ελεγχος και εφοσον το βρει.

Στην τελικη μπορει και να τον γλιτωσουμε.

Ο ορκωτος ειπε για 56.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι βεβαιωμενος ο φορος ομως ακομα.

Οταν ερθει ο ελεγχος και εφοσον το βρει.

Στην τελικη μπορει και να τον γλιτωσουμε.

Ο ορκωτος ειπε για 56.

Τάσο, μήπως για να τον γλιτώσετε να μην τον εμφανίσετε κι όλας...??? Κι αν τον βρει, τότε να τον εμφανίσετε...???

Κι άλλη μια ερώτηση, τι όνομα θα δώσετε στον αναλυτικό του 56 δλδ...?? Ή στην αιτιολογία του άρθρου..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Τάσο.. δεν βρήκα το παλιό θέμα και δεν θυμάμαι..

Τι ακριβώς κάνατε δλδ..

συμψηφίσατε χωρίς βεβαίωση ή εκπέσατε ως δαπάνη το ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμψιφισαμε χωρις βεβαιωση.

Η προηγουμενη διατυπωση μου δεν ηταν η σωστη.

Η εταιρια δεν θελει να κρυψει ή να μην αποδωσει το φορο.

Ο φορος αυτος ειναι αμελητεος 0,16% επι του συνολου του φορου εισοδηματος.

Ο ελεγχος καποια στιγμη θα ερθει και θα το βρει.

Τοτε θα πρεπει να αποδοθει.

Δεν μπορει να αποδοθει τωρα.

Δεν μπορει να υποβληθει τροποποιητικη για χρηση 2008.

Ο λογ/σμος 56 που προτεινε ο ορκωτος δεν μου εκατσε και εμενα καλα γιαυτο θετω και το ερωτημα.

Ο 54.99 μου φαινεται τελικα ο πιο λογικος.

Θα χρεωσω το 30 και θα πιστωσω τον 54.99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμψιφισαμε χωρις βεβαιωση.

............

Δεν μπορει να αποδοθει τωρα.

Δεν μπορει να υποβληθει τροποποιητικη για χρηση 2008.

Και πως τα καταφέρατε? χωρίς βεβαίωση?

Και γιατί δεν μπορεί να υποβληθεί τροποποιητική?

Και βέβαια είχατε κάθε δικαίωμα να το συμψηφίσετε (λόγω καθυστέρησης της βεβαίωσης) το 2009 .. αν πράγματι σας δινόταν καθυστερημένα η βεβαίωση..

υπάρχει και σχετική διοικητική λύση γι'αυτό.. οπότε γιατί βιαστήκατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tάσο καλημέρα

Θα συμφωνήσω με τον ορκωτό

Βάλτο στην "σαλαμούρα" του 56

π.χ

56 99 00 Λοιπές υποχρεώσεις υπο τακτοποίηση

Τί ύψους ειναι το ποσό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμψιφισαμε χωρις βεβαιωση.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zαλισμένη τη βρήκες (την φορατζού) και το πέρασες Τάσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις, το όλο πρόβλημα το δημιουργείς από μόνος σου, θέλοντας να εγγράψεις στα βιβλία σου αυτή την υποχρέωση, η οποία ακόμα δεν έχει βεβαιωθεί, άρα δεν υπάρχει.

Εφ΄όσον σώνει και καλά θες να την εμφανίσεις, κάνε τροποποιητική και πλήρωσέ την, αλλιώς σε καλύπτει το κλισέ στις σημειώσεις του ορκωτού: "Οι τ΄δε χρήσεις δεν έχουν ελεγχθεί ακόμα κλπ κλπ κλπ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο ειναι 2.000,00

Το προβλημα οντως το δημιουργω εγω.

Υπαρχει η απλη λυση να το αφησω πιστωτικο στον πελατη.

Διοικητικη λυση που να σου δινει τετοια δυνατοτητα δεν την ξερω Σουλη.

Την δυνατοτητα να εκπεσεις τον φορο οχι στον χρονο εκδοσης του τιμολογιου αλλα στον χρονο της εισπραξης ξερω.

Η τροποποιητικη δηλωση υποβληθηκε Δεκεμβριο 2009 και αφορουσε χρηση 2008.

Απο οσο ξερω δεν μπορει να υποβληθει τροποποιητικη μετα της 31/12/2009 για χρηση 2008.

Αν μπορω, να το κανω, να πληρωσω, να τελειωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......

Διοικητικη λυση που να σου δινει τετοια δυνατοτητα δεν την ξερω Σουλη.

Την δυνατοτητα να εκπεσεις τον φορο οχι στον χρονο εκδοσης του τιμολογιου αλλα στον χρονο της εισπραξης ξερω.

Η τροποποιητικη δηλωση υποβληθηκε Δεκεμβριο 2009 και αφορουσε χρηση 2008.

Απο οσο ξερω δεν μπορει να υποβληθει τροποποιητικη μετα της 31/12/2009 για χρηση 2008.

Αν μπορω, να το κανω, να πληρωσω, να τελειωνω.

Νομίζω ότι λέμε το ίδιο.. δλδ ότι αφού δεν είχατε βεβαίωση στα χέρια σας δεν χρειαζόταν να προχωρήσετε σε συμψηφισμό (πως τα καταφέρατε?)..

αφού αυτός μπορούσε να γίνει στην δήλωση του 2009 .. όταν υποθέτατε ότι θα είχατε και την βεβαίωση..

( μιλάω για μια διοικητική λύση για μεταφορά των δεδομένων υποκ/των εξωτερικού, που αναφέρεται και στο ζήτημα του φόρου .. νομίζω του 2007.)

http://www.taxheaven...w/circular/8942

3. Από τη Διοίκηση έχει γίνει δεκτό, ότι σε περίπτωση, που ο φόρος επί των εισοδημάτων ημεδαπής ανώνυμης εταιρίας λόγω παροχής υπηρεσιών στην αλλοδαπή, παρακρατείται από την ξένη εταιρία κατά την εξόφληση των τιμολογίων, ήτοι στην επόμενη χρήση από αυτή εντός της οποίας υπήχθησαν σε φορολογία τα υπόψη εισοδήματα στην Ελλάδα, ο παρακρατηθείς φόρος εκπίπτει από τον αναλογούντα φόρο εισοδήματος της επόμενης χρήσης, υποβάλλοντας και τη σχετική βεβαίωση του Υπουργείου Οικονομικών της χώρας της αλλοδαπής, καθόσον οι διατάξεις του άρθρου 109 του ν. 2238/1994 θέτουν ως προϋπόθεση για την έκπτωση του φόρου την αποδεδειγμένη καταβολή αυτού. Σε περίπτωση όμως κατά την οποία ο φόρος αποδόθηκε από την αλλοδαπή εταιρία μέσα στην προθεσμία υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος που ορίζεται από το άρθρο 107 του ν. 2238/1994 μπορεί να γίνει έκπτωση αυτού από τον αναλογούντα φόρο του οικείου οικονομικού έτους (1037755/ 10387/Β0012/2003, 1037005/10563/Β0012/4-7-2006 έγγραφά μας).

Για το δεύτερο σου εγγυώμαι προσωπικά, ότι τροποποιητική που δημιουργεί υποχρέωση .. δλδ αυξάνει τον φόρο.. γίνεται δεκτή όποτε και να κατατεθεί...με τις ανάλογες βεβαίως προσαυξήσεις..

Αυτά τα περί χρονικών ορίων ισχύουν (καλώς ή κακώς) μόνο για την περίπτωση μείωσης του φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...