Προς το περιεχόμενο

ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ EPSILON


επισκέπτη xourafas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ποιά είναι η δική σας επαγγελματική εμπειρία με τα εμπορικά γνωστών και συγγενών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν καταλαβες

να το πω ποιο αναλυτικα

ειμαι λογιστικο γραφειο

οσον αφορα το γραφειο την epsilon την σταματησα λογω παραλογων χρεωσεων

εχω ομως πελατες που εχουν εμπορικα epsilon αλλα και singular και κεφαλαιο και softone klp klp

ο καθενας για δικο του λογω δεν θελει να το αλαξει και καλα κανει

εκει λοιπον μπορω να πω οτι εχω μια σχεση με την epsilon

αυτο ειπα και τιποτα περισοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για την ιστορία παραθέτω και τον τιμοκατάλογο της singular ο οποίος στο συγκεκριμένο θέμα είναι μόνο ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ για να μπορεί να τον συγκρίνει όποιος θέλει.

Να καταλαβαίνουμε τι εννοούμε όταν λέμε ΞΕΚΑΘΑΡΟ τιμοκατάλογο και όχι τις παπαριές με τα module και τις άλλες κλεψιές και κρυφές χρεώσεις.

Αλήθεια αγορανομικά είναι σωστό αυτό

να έχεις κρυφές χρεώσεις και ψιλά γράμματα ….???

Και μην πει κανείς ότι η singular είναι καμία τυχαία εταιρεία διότι θα είναι το λιγότερο γραφικός.

Αξίζει να προσέξει κάποιος την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην συντήρηση αλλά και στην αγορά των εν λογω προγραμμάτων από την μα εταιρεία στην άλλη.

Στην epsilon η αγορά θα βγει πάνω από 4000 ευρώ ενώ στην singular μόνο 1315. Νομίζω ότι η αγορά των προγραμμάτων είναι ΔΩΡΕΑN στην Epsilon

 

ACCOUNTANT ADVANCED PLUS        

Βιβλία Α' , Β' & Γ΄ κατηγορίας, Διαχείριση Λογιστικού Γραφείου, Διαχ/ση Παγίων, Διαχ/ση Αξιογράφων, Καταστάσεις ΚΕΠΥΟ, Δήλωση ΦΠΑ, Δήλωση Εισοδήματος, Μισθοδοσία.

 

ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ  1315 ευρω

ΤΙΜΗ ΕΤΗΣΙΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΟΛΑ    489 ευρω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώντας ότι η διάχυση της πληροφορίας είναι πολύ χρήσιμη για όλους μας.

Κάναμε μια μικρή έρευνα αγοράς για σύγκριση και χρήση από κάθε ενδιαφερόμενο

Φυσικά υπάρχουν και άλλες πολλές αξιόλογες εταιρείες στον χώρο αλλά επιλέξαμε να συγκρίνουμε 2 από τις ποιο γνωστές ίσως.

Η σύγκριση είναι μεταξύ απόλυτα όμοιων προϊόντων και με τους επισήμους τιμοκαταλόγους των 2 εταιρειών.

 

 

 

http://www.scribd.com/doc/123466119/%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα μεσαίο θα ελεγα γραφειο και με την epsilon σταματησα να ασχολουμε τουλάχιστον με τα περι προγραμματων.Ακριβώς γι αυτο πήγα στην Epsilon.Για να μου μεινει μυαλο για άλλα θέματα.αυτο που ξερω είναι ότι έδωσα πρόσφατα 200 ευρω για ανανεωση της λογιστικης εσ εξ. Αν κανουμε παζάρια και σ αυτα ας το κλείσουμε.Οταν δίνεις 100 ευρω για τσιγάρα το μήνα δε μπορείς να δωσεις 200 ή 300 ετησίως για τη δουλειά σου ε τότε ο ίδιος έχεις προβήμα.(με όλο το θάρρος αυτή είναι η άποψη μου)συγκρίσεις για τιμές προγραμμάτων θα πρέπει να γίνοντε όταν αγοράζεις για αξίες πάνω απο χιλιάρικο και άνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώντας ότι η διάχυση της πληροφορίας είναι πολύ χρήσιμη για όλους μας.

Κάναμε μια μικρή έρευνα αγοράς για σύγκριση και χρήση από κάθε ενδιαφερόμενο

Φυσικά υπάρχουν και άλλες πολλές αξιόλογες εταιρείες στον χώρο αλλά επιλέξαμε να συγκρίνουμε 2 από τις ποιο γνωστές ίσως.

Η σύγκριση είναι μεταξύ απόλυτα όμοιων προϊόντων και με τους επισήμους τιμοκαταλόγους των 2 εταιρειών.

 

 

 

http://www.scribd.com/doc/123466119/%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B1

Κανένα προϊόν δεν είναι το ίδιο με κάποιο άλλο ανταγωνιστικό. Ξέρετε τι κρεμάλες έχω φάει από επώνυμα "φτηνά"  αλλά και ακριβά προγράμματα; Θα συμφωνήσω με τον PETROMANOF. Αν είναι να αλλάξω λογισμικό, θα το κάνω αν δεν είναι χρηστικό για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου επιτρέψετε κι εμένα να πω ότι δεν κοιτάζω μόνο τη τιμή, όσο αφορά τη βασική υποδομή του γραφείου μου.... την ποιότητα που θα φαίνεται προς τα έξω........

 

Η singular μετά eurofasma εποχή έχει πιάσει πάτο, πάντα κατά την άποψή μου.

 

Ο Γρηγόρης είχε βαρεθεί να φωνάζει από εδώ μέσα γιατί κλειδώνει το πρόγραμμα και δεν τον αφήνει να μπει όταν λήξει η συνδρομή και δεν πληρώνει για αναβαθμίσεις.

 

Η μισθοδοσία της (e-manpower) ήταν η πλήρης αποτυχία.... Τίποτα λιγότερο.... Θυμάμαι ότι είχα πρόβλημα στο προβληματικό πρόγραμμα της μισθοδοσίας, μου είχαν πει από το support να στείλω backup να το δουν, αλλά αν ήταν θέμα παραμετροποίησης, θα με χρεώνανε..... Το οποίο πρόγραμμα σερνότανε, δεν δούλευε, κόλλαγε, γενικότερα όπως προείπα, σκέτη αποτυχία.....

 

Ο accountant πρέπει να γίνεις προγραμματιστής για να συνδέσεις λογαριασμούς με δηλώσεις... Μπορεί για κάθε επιμέρους πράγμα να υπάρχει διαδικασία, αλλά δεν είναι δουλειά μου να σετάρω το πρόγραμμα... Το πρόγραμμα πρέπει να υπάρχει για με διευκολύνει, όχι για να κάθομαι από πάνω του ώρες ολόκληρες και να το ρυθμίζω.

 

Δηλώσεις δεν τόλμησα....

 

Σχετικά με την epsilon, στο support δεν παίζεται. Στη singular μόνο με προσωπικές παρεμβάσεις (βλ Μαρία) προσπαθούν να καλύψουν τα κενά του προγράμματος... Γιατί έχει κενά.....

 

Επίσης, η μισθοδοσία της είναι η καλύτερη που έχω δουλέψει (singular, prosvasis, και κανά δυο άλλες μικρότερες).

 

Το εσόδων εξόδων απλό και δυνατό... Ούτε διαφορετικές περιοχές εργασίας, ούτε τρέξε την αναβάθμιση εδώ, και μετά εκεί, ούτε ότι πρέπει να αναβαθμιστούν οι μεταβλητές πρέπει να τρέξει αυτό το πρόγραμμα, ούτε ούτε ούτε.......

 

1 update, και τα κάνει όλα μόνο του... Ούτε να δεις ποια έκδοση έχεις, ποια πρέπει να καταβέσεις, ούτε οδηγίες για το update, ούτε τίποτα.....

 

Οι δηλώσεις πάρα πολύ ωραίες σαν περιβάλλον, πολλές δυνατότητες, πολύ ευκολία... Και πολύ πιο γρήγορες από το αντίστοιχο PBS της prosvasis....

 

 

Πάμε στα μείον...

 

 

Είναι πιο ακριβή... όντως.

 

Έχει module για πράγματα, που δεν εννοείται η έννοια του module... όπως πχ το άνοιγμα του προγράμματος για περισσότερες εταιρίες...

 

(επεξ: module = a portion of a program that carries out a specific function and may be used alone or combined with other modules of the same program)

 

 

Ωστόσο, θα ήμουν άδικος εάν έλεγα ότι δεν έχω υιοθετήσει τη τιμολογιακή τους πολιτική....

 

1ον, στοχεύουν στην ποιότητα, για να μπορούν να διαθέτουν το προϊόν τους σε μεγαλύτερη τιμή.

 

2ον, κοιτάζουν την ελαστικότητα του πελάτη, ώστε να χρεώνουν παραπάνω..

 

 

Και εξηγώ....

 

Για το πρώτο.......

 

Συγκρίνει ο jp τις τιμές των δύο προϊόντων, για να καταδείξει ότι η epsilon σαφώς υστερεί... Το πρώτο λάθος που κάνει στην ανάλυσή του, ότι δεν συγκρίνει όμοια αγαθά.... Είναι διαφοροποιημένα....

 

Θα έμπαινε άραγε κανείς στη διαδικασία να πει "το hugo zastava είναι φθηνότερο από τη mercedes, πάρτε όλοι hugo"...?????? Χωρίς να εννοώ ότι mercedes είναι η epsilon, απλά για να δείξω την αντίθεση..... Δεν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, και εάν τα συγκρίνουμε, πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τις ιδιαιτερότητες του καθενός....

 

Δεύτερο λάθος, δεν εξηγεί γιατί, παρά τις υψηλές χρεώσεις που έχει η epsilon στην αγορά, το μερίδιο της στην αγορά συνεχίζει να αυξάνεται, ενώ της singular συρικνώνεται...??? Μήπως κάτι δεν κάνει καλά η singular...???? Λέω τώρα εγώ.......

 

Αν έρθει λοιπόν κάποιος και μου πει να τον αναλάβω με 50 ευρώ, θα του πω ότι δεν μπορώ... Γιατί οι υπηρεσίες που προσφέρω δεν καλύπτονται από τα 50 ευρώ.... θα προσπαθήσω να του εξηγήσω γιατί, αλλά στην τελική αν δεν θέλει, ας πάει να βρει αλλού πιο φθηνά... Μα έχω δει και τι παθαίνουν με άλλους φθηνούς, οπότε δεν με τρομάζει (οι παλιοί λέγανε, το φτηνό το κρέας το τρώει ο σκύλος)....

 

Επομένως, καλύτερο πρόγραμμα, μεγαλύτερη τιμή, μου φαίνεται απόλυτα λογικό.....

 

 

Για το δεύτερο.....

 

Ας το δούμε λίγο από τη μεριά της εταιρίας.... Έχει ένα (πολύ καλό) προϊόν, και θέλει να το διαθέσει στην αγορά.... αντί λοιπόν να το δώσει όλο μαζί σε μια υψηλή τιμή, διαφοροποιεί το προϊόν της για να μπορέσει να διευρύνει το πελατολόγιό της.

 

Αν το έδινε όλο μαζί, θα είχε πελάτες μόνο από τα μεγάλα λογιστικά γραφεία... Τώρα όμως που το έχει σπάσει σε φθηνότερα - βασικά - πακέτα, μπορεί να τραβήξει πελάτες και από τα μικρομεσαία....

 

Κάτι ανάλογο κάνω και εγώ... Το βασικό πακέτο υπηρεσιών που προσφέρω είναι η τήρηση... Αν έχω μόνο τη τήρηση, θα χρεώσω μια βασική τιμή... Αν όμως χρεώσω παραπάνω, θα προσφέρω επιπλέον υπηρεσίες (οικονομική ανάλυση κάθε μήνα, άμεση ανταπόκριση σε πρόβλημα του πελάτη, συχνές επισκέψεις στην επιχείρησή του, παραλαβή παραστατικών στο χώρο του κτλ κτλ κτλ)....

 

Ακόμα, χρεώνω αναλογικά με το μέγεθος του πελάτη... Όσο μεγαλύτερη επιχείρηση, τόσο μεγαλύτερη αμοιβή... Άρα, δεν μπορώ να δω ιδιαίτερα αρνητικά μια αναλογική χρέωση (μεγαλύτερες ανάγκες, μεγαλύτερη αμοιβή για υποστήριξη)....

 

'Η αν το δούμε αλλιώς, η επιχείρηση για να είναι βιώσιμη, πρέπει να έχει ένα Χ εισόδημα... Το οποίο θα το πάρεις από τους πελάτες της.... Θα ήταν άδικο να το μοιράσει ίσα κι όμοια, το βρίσκω πιο λογικό τα μεγάλα λογιστικά γραφεία να επιβαρύνονται περισσότερο (αφενός γιατί έχουν περισσότερες δυνατότητες να καταβάλλουν μεγαλύτερη αμοιβή, αφετέρου γιατί θα απασχολούν περισσότερο την υποστήριξη κτλ οπότε θα κοστίζουν στην epsilon περισσότερο)......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση, που ξέχασα να αναφέρω, κανένα πρόγραμμα δεν είναι τέλειο...

 

Όλα έχουν τα + και τα -....

 

Απλά, μιλάω για το overall, τη γενική εικόνα που κομίζεις από τη χρήση και λειτουργία τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο τελικά έκανα λάθος που σύγκρινα ανόμοια πράγματα

τι σχέση μπορεί να έχει η epsilon με την singular

η singular φυσικά είναι ο ηγέτης στην αγορά λογισμικού για εταιρείες και για λογιστές

η epsilon έγινε γνωστή μέσα από ένα περιοδικό και μια βάση δεδομένων με νόμους

στο λογισμικό είναι χθεσινοί

απλά βρίσκουν και πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες

μια απλή σύγκριση για το μέγεθος των 2 εταιρειών μπορεί να σας πείσει

φυσικά και είναι λάθος να συγκρίνεις τον ηγέτη που δίνει παρά πολύ περισσότερα με πολύ ελάχιστο κόστος

διότι πολύ απλά μπορεί να επιτύχει οικονομίες κλίμακας

όσο μεγαλύτερη επιχείρηση τόσο χαμηλότερη τιμή προϊόντων

και όχι να βγάλει ένα προγραμματάκι της σειράς και να το πουλάει σε αδαείς για χρυσάφι

θα έρθει όμως η ώρα που η αγορά θα μιλήσει όπως λέει και ο Αρχοντης με την σχετική ψήφο

ενώ το θέμα το θίξαμε δεν το αναφέρει κανείς

εδώ μέσα έγραψαν 3 άνθρωποι και οι 3 με διαφορετικές χρεώσεις ο καθένας από την ίδια εταιρεία για το ίδιο πράγμα…!!!!!!

Ξέρετε πως το λέω εγώ αυτό

Όπου το πιάσεις το κορόιδο …έτσι λέγεται

Εγώ στα 15 χρόνια συνεργασίας με την singular ποτέ δεν είδα να παρεκκλίνει του επισήμου τιμοκαταλόγου και για κανένα.

Άρα ξέρεις από την αρχή με τι έχεις να κάνεις εδώ με την epsilon πρέπει να αναρωτιέσαι συνέχεια αν είσαι το κορόιδο εσύ η άλλος

Και κάτι άλλο που ρώτησα αλλά δεν απάντησε κανείς

Πείτε μου ένα πρόγραμμα της epsilon που να μπορεί να καλύψει παραγωγή, αναλώσεις α υλών αναλυτική λογιστική κλπ κλπ

Να σας πω της singular τουλάχιστον 3 ?

Πείτε μου ένα πρόγραμμα της epsilon που να μπορεί να καλύψει εντατική λιανική ??

Κλπ κλπ κλπ

Είναι γεγονός ότι ο αριθμός των προγραμμάτων που έχει η singular είναι πάνω από 100 ίσως και περισσότερα μπορεί να καλύψει κάθε είδους επιχείρηση από περίπτερο (έχει η epsilon πρόγραμμα για μινι μαρκετ ?) μέχρι ας πούμε τα μεγάλα SRS που έχουν όλες οι μεγάλες αλυσίδες σουπερ μαρκετ

Όσον αφορά την ευκολία χρήσης είναι τόσο ευέλικτα που πραγματικά μπορείς να κάνεις τα πάντα αρκεί φυσικά να ξέρεις να τα χειρίζεσαι.

Αλλά αν σου βάζει έξτρα χρέωση για να έχεις συνδέσεις με εμπορικά πάνω από 5 τον αριθμό….!!!!!!!

Και εσύ το δέχεσαι τι να πω …………καλά σου κάνει

Εις υγείαν………………..

Κανονικά θα έπρεπε να σας βάλει να πληρώνετε με τις εγγραφές που κάνετε.

Πάνω από 100 ας πούμε τόσο πάνω 1000 τόσο κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε με συγχωρείς, αλλά μια και ανέφερες το όνομά μου, και να με πλήρωνες δεν θα αγόραζα SINGULAR. Δεν τρελάθηκα ακόμα. Χίλιες φορές χειρόγραφα, παρά αυτούς. Και για να σου φύγει η περιέργεια, όταν αγοράζω πρόγραμμα για τη δουλειά μου, δεν κοιτάω πόσο κάνει, αλλά τι κάνει  - ή μάλλον, στην περίπτωση της εταιρείας της οποίας είσαι οπαδός- το τι ΔΕΝ κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ......

 

Δεν έχω τπτ μαζί σου, κουβέντα κάνουμε και αντιπαραθέτουμε τις απόψεις μας...

 

Αλλά βλέπω και επιμένεις.......

 

Έχεις δίκιο τελικά έκανα λάθος που σύγκρινα ανόμοια πράγματα

τι σχέση μπορεί να έχει η epsilon με την singular

η singular φυσικά είναι ο ηγέτης στην αγορά λογισμικού για εταιρείες και για λογιστές

η epsilon έγινε γνωστή μέσα από ένα περιοδικό και μια βάση δεδομένων με νόμους

στο λογισμικό είναι χθεσινοί

απλά βρίσκουν και πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες

μια απλή σύγκριση για το μέγεθος των 2 εταιρειών μπορεί να σας πείσει

 

Ξαναλέω.... Η singular ήταν φοβερή μέχρι το eurofasma. Άντε να τη συναγωνιζόταν λιγάκι το κεφάλαιο....

 

Από κει και πέρα, αναφορικά με τα λογιστικά γραφεία, έχει χασούρα συνεχώς αυξανόμενη.... και φταίει η ίδια που έβγαλε σκάρτα προγράμματα, που δεν δούλευαν σωστά, και αναπτύχθηκαν άλλες εταιρίες πιο αξιόπιστες.....

 

 

φυσικά και είναι λάθος να συγκρίνεις τον ηγέτη που δίνει παρά πολύ περισσότερα με πολύ ελάχιστο κόστος

 

 

Γράφω παραπάνω ότι το e-manpower ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ. Σου λέει κάτι ή τσάμπα το λέω...???

 

Ή μήπως εννοείς ότι σου δίνει πολύ περισσότερη δουλειά να κάνεις στο πρόγραμμα για να το παραμετροποιήσεις και να εξασφαλίσεις ότι δουλεύει σωστά...????

 

διότι πολύ απλά μπορεί να επιτύχει οικονομίες κλίμακας

όσο μεγαλύτερη επιχείρηση τόσο χαμηλότερη τιμή προϊόντων

και όχι να βγάλει ένα προγραμματάκι της σειράς και να το πουλάει σε αδαείς για χρυσάφι

 

Σωστό για τις οικονομίες κλίμακας.... Ξεχνάς βέβαια τις αντικονομίες....

 

Προγραμματάκι της σειράς δεν θα έλεγα τα προγράμματα γενικότερα που αφορούν φορολογικά αντικείμενα ή μισθοδοσία....

 

Ιδίως όταν δουλεύουν απροβλημάτιστα......

 

θα έρθει όμως η ώρα που η αγορά θα μιλήσει όπως λέει και ο Αρχοντης με την σχετική ψήφο

 

Η singular έχει χάσει το μερίδιο που είχε, είναι στο πάτο! Η αγορά έχει ήδη μιλήσει....

 

Και δεν βλέπω να γυρίζει......

 

ενώ το θέμα το θίξαμε δεν το αναφέρει κανείς

εδώ μέσα έγραψαν 3 άνθρωποι και οι 3 με διαφορετικές χρεώσεις ο καθένας από την ίδια εταιρεία για το ίδιο πράγμα…!!!!!!

 

Με διαφορετικά modules και διαφορετικές συμφωνίες πιθανόν.... Είπαμε, δεν μας αρέσει η πολιτική που ακολουθεί η epsilon, αλλά δεν είναι λόγος αυτός να στρεβλώνουμε καταστάσεις και πράγματα....

 

 

Εγώ στα 15 χρόνια συνεργασίας με την singular ποτέ δεν είδα να παρεκκλίνει του επισήμου τιμοκαταλόγου και για κανένα.

 

Αρχίζω σιγά σιγά να συγκλίνω με τη γνώμη του Αχιλλέα.... Μήπως έχεις πιο στενές σχέσεις με τη singular από αυτές που έχεις ήδη δηλώσει...???

 

Όχι πως είναι κακό.... Αλλά προφανώς θα είναι μεροληπτικές οι εκτιμήσεις και οι τοποθετήσεις σου.....

 

 

Άρα ξέρεις από την αρχή με τι έχεις να κάνεις εδώ με την epsilon πρέπει να αναρωτιέσαι συνέχεια αν είσαι το κορόιδο εσύ η άλλος

 

Εγώ πάντως δεν το σκέφτομαι..... με τη singular αναρωτιόμουνα τι θα μου ξημερώσει άραγε μετά την αναβάθμιση.........

 

Και κάτι άλλο που ρώτησα αλλά δεν απάντησε κανείς

Πείτε μου ένα πρόγραμμα της epsilon που να μπορεί να καλύψει παραγωγή, αναλώσεις α υλών αναλυτική λογιστική κλπ κλπ

Να σας πω της singular τουλάχιστον 3 ?

Πείτε μου ένα πρόγραμμα της epsilon που να μπορεί να καλύψει εντατική λιανική ??

Κλπ κλπ κλπ

 

Είναι εξειδικευμένα και δεν τα έχω ψάξει... οπότε δεν μπορώ να τοποθετηθώ......

 

Αυτά που ξέρω πάντως (μισθοδοσία και εσ-εξ), παίζουνε καλύτερα από τη singular......

 

Είναι γεγονός ότι ο αριθμός των προγραμμάτων που έχει η singular είναι πάνω από 100 ίσως και περισσότερα μπορεί να καλύψει κάθε είδους επιχείρηση από περίπτερο (έχει η epsilon πρόγραμμα για μινι μαρκετ ?) μέχρι ας πούμε τα μεγάλα SRS που έχουν όλες οι μεγάλες αλυσίδες σουπερ μαρκετ

 

Παρεπιπτώντως, τώρα που το θυμήθηκα, σε εταιρία που κάνω εποπτεία, είχε το erp της singular και το γύρισε στο αντίστοιχο της data στη μισή τιμή......

 

Όπως και να έχει, περιορίζω τα λεγόμενά μου στα λογιστικά γραφεία, τι με νοιάζει εμένα αν κάνει και αναμετάδοση των εκλογικών αποτελεσμάτων...???? Μισθοδοσία βγάζει..???

 

Όσον αφορά την ευκολία χρήσης είναι τόσο ευέλικτα που πραγματικά μπορείς να κάνεις τα πάντα αρκεί φυσικά να ξέρεις να τα χειρίζεσαι.

 

Είναι ευέλικτα, δεν θα διαφωνήσω...

 

Για να μάθεις όμως να τα χειρίζεσαι, σταματάς να δουλεύεις και να διαβάζεις φοροτεχνικά, και ασχολείσαι μόνο με το πρόγραμμα..... από τη φιλοσοφία που έχουν στηθεί τα προγράμματα (περιοχές εργασίας κτλ) μέχρι και την ονοματολογία των παραμέτρων σύνδεσης με δηλώσεις πάσχει.... δεν θέλω να γίνω προγραμματιστής όμως, να βγει η δουλειά γρήγορα και σωστά θέλω... με απλή χρήση, τι παίρνω...?????

 

 

Αλλά αν σου βάζει έξτρα χρέωση για να έχεις συνδέσεις με εμπορικά πάνω από 5 τον αριθμό….!!!!!!!

Και εσύ το δέχεσαι τι να πω …………καλά σου κάνει

Εις υγείαν………………..

Κανονικά θα έπρεπε να σας βάλει να πληρώνετε με τις εγγραφές που κάνετε.

Πάνω από 100 ας πούμε τόσο πάνω 1000 τόσο κλπ κλπ

 

Άντε να το ξαναπώ, γιατί μάλλον δεν επικοινωνούμε..............

 

Δέχομαι τις συγκεκριμένες χρεώσεις γιατί κάνω απροβλημάτιστα τη δουλειά μου.

 

Χωρίς λάθη, χωρίς καθυστερήσεις.

 

 

Υγ: μιας και είπες για μεγέθη της singular......

 

Δεν ξέρω αν φταίει που μπήκε η marfin και πήρε πάνω από το 80% της εταιρίας, ή αν επειδή είχε προσανατολιστεί στους μεγάλους πελάτες (δημόσια έργα, μεγάλες εταιρίες λιανικού εμπορίου κτλ) και αδιαφορούσε σχετικά για τους μικρομεσαίους (όπως τα λογιστικά γραφεία)...

 

Ωστόσο δεν ξέρω αν παρατήρησες ότι από 90 περίπου εκ. ευρώ τζίρο το 2010 κατέβηκε στα περίπου 60 το 2011...??? Μείον δλδ 1/3 του τζίρου...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι, θα παρακαλέσω να κλείσει κάπου εδώ το θέμα της αντιπαράθεσης για τα επώνυμα προγράμματα της αγοράς, για την οποία αντιπαράθεση, συμφωνώ σε αρκετά σημεία και διαφωνώ σε άλλα. Χρησιμοποιώ όλα ανεξαιρέτως τα προγράμματα που αναφέρθηκαν παραπάνω επώνυμα και αρκετά ακόμη, εντός και εκτός γραφείου (στην έδρα πελατών μου), αλλά ειλκρινά δεν θα πάρω θέση υπέρ της μιας ή της άλληξς εταιρείας. Θέσανε μερικοί συνάδελφοι κάποια μέτρα σύγκρισης και καλά κάνανε, αλλά φτάσαμε στο σημείο να διαφημίζουμε - κυριολεκτικά - τα προϊόντα της μιας εταιρείας , δυσφημίζοντας - πάλι κυριολεκτικά - τα προϊόντα των άλλων. Δεν είναι αυτή η δουλειά μας. Η δουλειά μας είναι να διαλέγουμε το πρόγραμμα που μας κάνει, οικονομικά και τεχνικά, τις ατέλειες του οποίου θα τις συζητήσουμε μέσω του dealer, που ασφαλώς όλοι έχουμε, με την εταρεία. Και αν θέλουμε σύγκριση και κριτική προγραμμάτων, πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται κατ΄ ιδίαν, εκτός forum, μεταξύ των συναδέλφων με Π.Μ., sms, mails, κινητά, σταθερά και δια ζώσης.

 Η τακτική που ακολουθούμε στο συγκεκριμένο θέμα είναι αντιδεοντολογική και μπορεί να προκαλέσει παρενέργειες, τιις οποίες η διαχείριση ίσως να έχει ήδη εντοπίσει.

 Και εγώ δήλωσα ότι έχω υποστεί ζημιά από κάποια προγράμματα, αλλά δεν μπορώ να κάνω διαφήμιση ή δυσφήμιση της μιας ή της άλλης εταιρείας. Δεν μου το επιτρέπει η συνείδησή μου, επαγγελματική και ηθική. Αυτά και τέλος από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συναδελφοι με πεισατε με τα επιχειρηματα σας.

Ισως η epsilon να ειναι ποιο καλη εταιρεια και ας ειναι παρα πολυ ποιο ακριβη.

Εχω ενα νεο πελατη στο γραφειο ο οποιος θα κανει τυποιποηση και μεταποιηση αγροτικων προιοντων με αγορες απο αγροτες

και θελει να παρακολουθει ολοκληρη την παραγωγικη αλυσιδα να εχει παρτιδες lot numbers να παραγει προιοντα με αναλωση πρωτων υλων

να παρακολουθει κοστολογια

και να εχει και το υποχρεωτικο πλεον για την παραγωγη τροφιμων

την ιχνηλασιμοτητα στις πρωτες υλες και τα προιοντα.

Η λογιστικη παρακολουθηση θα γινεται στο εργοστασιο οποτε η εφαρμογη θα πρεπει να εχει ενσωματωμενη και πληρη λογιστικη διαχειριση για Γ κατηγοριας βιβλια.

 

Ποια εφαρμογη της epsilon προτεινεται για να ειχει ολα οσα χρειαζεται ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συναδελφοι με πεισατε με τα επιχειρηματα σας.

Ισως η epsilon να ειναι ποιο καλη εταιρεια και ας ειναι παρα πολυ ποιο ακριβη.

Εχω ενα νεο πελατη στο γραφειο ο οποιος θα κανει τυποιποηση και μεταποιηση αγροτικων προιοντων με αγορες απο αγροτες

και θελει να παρακολουθει ολοκληρη την παραγωγικη αλυσιδα να εχει παρτιδες lot numbers να παραγει προιοντα με αναλωση πρωτων υλων

να παρακολουθει κοστολογια

και να εχει και το υποχρεωτικο πλεον για την παραγωγη τροφιμων

την ιχνηλασιμοτητα στις πρωτες υλες και τα προιοντα.

Η λογιστικη παρακολουθηση θα γινεται στο εργοστασιο οποτε η εφαρμογη θα πρεπει να εχει ενσωματωμενη και πληρη λογιστικη διαχειριση για Γ κατηγοριας βιβλια.

 

Ποια εφαρμογη της epsilon προτεινεται για να ειχει ολα οσα χρειαζεται ?

 

Έχει το παραπάνω παράδειγμα έστω και παραμικρή σχέση με τις ανάγκες ενός λογιστικού γραφείου...????

 

Επειδή η saab φτιάχνει και αεροπλάνα πάει να πει ότι βγάζει και καλύτερα αυτοκίνητα...??? de facto..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συναδελφοι με πεισατε με τα επιχειρηματα σας.

Ισως η epsilon να ειναι ποιο καλη εταιρεια και ας ειναι παρα πολυ ποιο ακριβη.

Εχω ενα νεο πελατη στο γραφειο ο οποιος θα κανει τυποιποηση και μεταποιηση αγροτικων προιοντων με αγορες απο αγροτες

και θελει να παρακολουθει ολοκληρη την παραγωγικη αλυσιδα να εχει παρτιδες lot numbers να παραγει προιοντα με αναλωση πρωτων υλων

να παρακολουθει κοστολογια

και να εχει και το υποχρεωτικο πλεον για την παραγωγη τροφιμων

την ιχνηλασιμοτητα στις πρωτες υλες και τα προιοντα.

Η λογιστικη παρακολουθηση θα γινεται στο εργοστασιο οποτε η εφαρμογη θα πρεπει να εχει ενσωματωμενη και πληρη λογιστικη διαχειριση για Γ κατηγοριας βιβλια.

 

Ποια εφαρμογη της epsilon προτεινεται για να ειχει ολα οσα χρειαζεται ?

Για την περίπτωσή σου πιστεύω η epsilon δεν θα σε καλύψει. Δές το softone το οποίο σίγουρα θα πρέπει να παραμετροποιηθεί αρκετά με τη συνεργασία ενός γνώστη προγραμματιστή-συνεργάτη της εταιρείας. Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω είναι πολύ καλή λόγο της παραμετρικότητας που προσφέρει. Δες το και μόνος σου και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συναδελφοι με πεισατε με τα επιχειρηματα σας.

Ισως η epsilon να ειναι ποιο καλη εταιρεια και ας ειναι παρα πολυ ποιο ακριβη.

Εχω ενα νεο πελατη στο γραφειο ο οποιος θα κανει τυποιποηση και μεταποιηση αγροτικων προιοντων με αγορες απο αγροτες

και θελει να παρακολουθει ολοκληρη την παραγωγικη αλυσιδα να εχει παρτιδες lot numbers να παραγει προιοντα με αναλωση πρωτων υλων

να παρακολουθει κοστολογια

και να εχει και το υποχρεωτικο πλεον για την παραγωγη τροφιμων

την ιχνηλασιμοτητα στις πρωτες υλες και τα προιοντα.

Η λογιστικη παρακολουθηση θα γινεται στο εργοστασιο οποτε η εφαρμογη θα πρεπει να εχει ενσωματωμενη και πληρη λογιστικη διαχειριση για Γ κατηγοριας βιβλια.

 

Ποια εφαρμογη της epsilon προτεινεται για να ειχει ολα οσα χρειαζεται ?

Γιατί δεν ρωτάτε την epsilon; Υπάρχει το site τους με τα τηλέφωνά τους και τη διεύθυνσή τους. Εμείς δεν είμαστε dealers. Πάντως, επειδή έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση, εσείς ποιά εφαρμογή θα μου προτείνατε και ποιό το κόστος της, αγοράς και συντήρησης; Πώς βγαίνει η ιχνηλασιμότητα μέσα από ένα εμπορολογιστικό πρόγραμμα; Και επίσης, πώς θα μεταφέρονται τα δεδομένα της λογιστικής από το εργοστάσιο στο γραφείο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

Καλύτερη τιμολόγηση στα modules θέλει η epsilon , και να επιτρέπει στον πελάτη να διαμορφώνει το πακέτο αγοράς ανάλογα με τις ανάγκες του.

Μεγάλο μείον στη μισθοδοσία το όριο των 20 εργαζομένων έστω και αν έχεις μια εταιρεία που περνάει το όριο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συνεχίζετε την διαφήμιση των εταιρειών λογισμικού γιατί να μη διαφημίζουμε και τις εταιρείες των Η/Υ και εκτυπωτών και τα γκατζετάκια και τις ταμπλέτες και δεν ξέρω τι άλλο. Υπάρχουν και τα μάρκετινγκ , ρε παιδια ή σε απλά ελληνικά, η έρευνα αγοράς. Δοκιμάστε και εκεί, πριν αρχίσει να μας ζητάει ... ποσοστά η διαχείριση για τις διαφημίσεις!! Ελεος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και εγώ το ίδιο θέμα είχα πριν 5 χρόνια, η EPSILON είναι καλή αλλά όχι για μεγάλα πράγματα όπως είναι η παραγωγές οι κοστολογήσεις κλπ. Το πρόβλημα μου το έλυσα με το singular enterprise αν και χρειάστηκαν αρκετές ώρες παραμετροποίησης αλλά το αποτέλεσμα ήταν αυτό που θέλαμε. Στα μείων είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνος σου, τους χρειάζεσαι απαραίτητα επίσης το ετήσιο κόστος συντήρησης με τα σημερινά δεδομένα είναι υπερβολικά μεγάλο χωρίς καμία αλλαγή σε version. Όσον αφορά πώς θα έρχονται οι εγγραφές στο γραφείο σου εάν σου βάλουν ένα singular enterprise στο γραφείο τότε θα δεις εγγραφές εάν περιμένεις να επικοινωνήσει πρόγραμμα singular με οποιαδήποτε άλλο πρόγραμμα θα δώσεις μια περιουσία και αποτέλεσμα δεν θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η epsilon είναι γενικά μια αξιόπιστη εταιρία και τα προγράμματά της δουλεύουν απροβλημάτιστα. Τέλος.

Γι αυτό το λόγο την προτιμώ έναντι της singular που προαναφέρθηκε. Softone ίσως, singular με τίποτα.

Μια φορά μόνο η αναβάθμιση του taxsystem είχε σβήσει όλους τους ΚΑΔ. Η μοναδική λαδιά που μου έχουν κάνει και την πρόσεξα πολύ αργότερα.

 

Από κει και πέρα σαν πελάτης θεωρώ απαράδεκτο να χρεώνουν σαν εξτρά χαρακτηριστικό την εκκαθάριση φόρου και τον αυτοέλεγχο στα έντυπα των δηλώσεων. Είναι δυνατόν να αγοράζεις πρόγραμμα και να μη θεωρείς τα παραπάνω δεδομένα;

Το ίδιο και με το βιβλίο αδειών στη μισθοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο φέτος ζητήθηκε η λύση άσκησης με το λογισμικό της Epsilon, σε διαφορετική περίπτωση είχε μείωση βαθμολογίας κατά μία μονάδα.  Επίσης την εγκατάσταση λογισμικού και την εκμάθηση έπρεπε να κάνει από μόνος του ο φοιτητής.  Βέβαια είπαν ότι υπάρχει τηλεφωνική υποστήριξη.  Από ότι βλέπω εδώ μέσα υπάρχει και το οικονομικό ζήτημα.  Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής : Τα υπόλοιπα λογισμικά (είδα εδώ και για χρήση excell μάλλον όμως στα Β΄ κατηγορίας) τόσο χάλια είναι;  Που πρέπει να γίνει εκπαίδευση μόνο στις Epsilon ;  ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΊΑΣ 10% ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο φέτος ζητήθηκε η λύση άσκησης με το λογισμικό της Epsilon, σε διαφορετική περίπτωση είχε μείωση βαθμολογίας κατά μία μονάδα.  Επίσης την εγκατάσταση λογισμικού και την εκμάθηση έπρεπε να κάνει από μόνος του ο φοιτητής.  Βέβαια είπαν ότι υπάρχει τηλεφωνική υποστήριξη.  Από ότι βλέπω εδώ μέσα υπάρχει και το οικονομικό ζήτημα.  Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής : Τα υπόλοιπα λογισμικά (είδα εδώ και για χρήση excell μάλλον όμως στα Β΄ κατηγορίας) τόσο χάλια είναι;  Που πρέπει να γίνει εκπαίδευση μόνο στις Epsilon ;  ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΊΑΣ 10% ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ!!!

Απλα απαραδεκτο αν ειναι ετσι αλλα υπαρχουν και οι μιζες ΠΑΝΤΟΥ..........και βεβαια τα περισοτερα προγραματα ειναι πολυ καλα στο συνολο τους.

ΕΧΩ EPSILON....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο φέτος ζητήθηκε η λύση άσκησης με το λογισμικό της Epsilon, σε διαφορετική περίπτωση είχε μείωση βαθμολογίας κατά μία μονάδα.  Επίσης την εγκατάσταση λογισμικού και την εκμάθηση έπρεπε να κάνει από μόνος του ο φοιτητής.  Βέβαια είπαν ότι υπάρχει τηλεφωνική υποστήριξη.  Από ότι βλέπω εδώ μέσα υπάρχει και το οικονομικό ζήτημα.  Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής : Τα υπόλοιπα λογισμικά (είδα εδώ και για χρήση excell μάλλον όμως στα Β΄ κατηγορίας) τόσο χάλια είναι;  Που πρέπει να γίνει εκπαίδευση μόνο στις Epsilon ;  ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΊΑΣ 10% ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ!!!

Σε ποιό μαθημα έγινε αυτό και με ποιόν διδάσκοντα; Έχετε τη σχετική εκφώνηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, βιαζεστε......

Τοσα χρονια που διδασκανε μηχανοργανωση με eurofasma ή κεφαλαιο, τωρα σας χαλασε..??

Μπορει να υπαρχει συμβαση με την εταιρια, μπορει μπορει μπορει.....

Μπορει βεβαια ο καθηγητης να εχει μονο αυτο το προγραμμα κ να μπορει να ελεγξει το στησιμο....

Εγω παντως κακο δεν το βρισκω....

Υγ: σε καμια περιπτωση δεν υποννοω οτι τα αλλα προγραμματα ειναι για πεταμα... Ο καθενας προφανως επιλεγει αναλογα τη τσεπη κ τα χουγια του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Διαβαζω  πραγματα απαξιωτικα  για τα προγραμματα της singular και θα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου απο την δικη μου εμπειρια.Εγω εχω τα προγραμματα της singular τον accountant στη λογιστικη και φορολογια και ειμαι υπερευχαριστημενη.Οι υπαλληλοι της singular ειναι πολυ εξυπηρετικοι και καλοι.Οι αντιπροσωποι τους εχουν μονο ενα θεμα αλλα εγω προσωπικα δεν τους χρειαζομαι ποτε για το προγραμμα.Και απο οσο γνωριζω τα προγραμματα της ειναι σε πολυ καλες τιμες.Στην μισθοδοσια εχω το manpower εκει εχει ενα θεμα με το στησιμο αλλα εγω τα εχω στημενα απο παλια τα εχω μαθει και ειμαι ευχαριστημενη.Εξαλλου η εταιρεια εχει μισθοδοσια accountant αλλα λογω χρονου εγω δεν μπορεσα να το εγκαταστησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...