Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΛΛΑΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΑΠΌ ΙΚΑ ΣΕ ΤΣΜΕΔΕ


NICOL

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Μισθωτός με ασφάλιση ΙΚΑ από 01/09/10 πρόκειται να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ (μηχανικός). Ποιές είναι οι διαδικασίες που πρέπει να γίνουν από την εταιρεία προς τα δύο ασφαλιστικά ταμεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Προσέξτε και αυτό Ν.3862 αρθρ.18

1. Στην ασφάλιση του κλάδου κύριας σύνταξης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ υπάγονται υποχρεωτικά και αυτοδίκαια οι δημόσιοι, δημοτικοί και κοινοτικοί υπάλληλοι που έχουν ασφαλισθεί σε οποιοδήποτε ασφαλιστικό φορέα έως 31.12.1992, οι οποίοι απασχολούνται σε εργασία ασφαλιστέα κατά την κείμενη νομοθεσία στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ κατά το ίδιο χρονικό διάστημα που λογίζεται συντάξιμο σύμφωνα με τη νομοθεσία του Δημοσίου.

2. Η διάταξη που προστέθηκε με το άρθρο 40 του ν. 1469/1984 (ΦΕΚ 111 Α ) στο τέλος της παραγράφου 1 του άρθρου 4 του ν. 1296/1982 (ΦΕΚ 128 Α ) καταργείται, υπαγόμενων των προσώπων αυτών από την έναρξη ισχύος της παρούσας στην ασφάλιση του κλάδου κύριας σύνταξης του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ.

Τυχόν προγενέστερη της έναρξης ισχύος της παρούσας ασφάλι

ση των προσώπων των παραγράφων 1 και 2 του παρόντος άρθρου στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ θεωρείται ισχυρή.

3. Όσοι ασφαλίσθηκαν σε οποιονδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης πριν την 1.1.1993 και είναι σήμερα ασφαλισμένοι στον κλάδο κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (ΕΤΑΑ), υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (ΟΑΕΕ), εφόσον ασκούν δραστηριότητα που υπάγεται στην ασφάλιση του Οργανισμού και δεν είναι συναφής με την επαγγελματική ιδιότητα του μηχανικού. Η ισχύς της διάταξης αυτής αρχίζει από τον επόμενο μήνα της δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Κάθε αντίθετη διάταξη καταργείται.



Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΑΘΟΣ Ν.3863 αρθρ.18

1. Στην ασφάλιση του κλάδου κύριας σύνταξης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ υπάγονται υποχρεωτικά και αυτοδίκαια οι δημόσιοι, δημοτικοί και κοινοτικοί υπάλληλοι που έχουν ασφαλισθεί σε οποιοδήποτε ασφαλιστικό φορέα έως 31.12.1992, οι οποίοι απασχολούνται σε εργασία ασφαλιστέα κατά την κείμενη νομοθεσία στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ κατά το ίδιο χρονικό διάστημα που λογίζεται συντάξιμο σύμφωνα με τη νομοθεσία του Δημοσίου.

2. Η διάταξη που προστέθηκε με το άρθρο 40 του ν. 1469/1984 (ΦΕΚ 111 Α ) στο τέλος της παραγράφου 1 του άρθρου 4 του ν. 1296/1982 (ΦΕΚ 128 Α ) καταργείται, υπαγόμενων των προσώπων αυτών από την έναρξη ισχύος της παρούσας στην ασφάλιση του κλάδου κύριας σύνταξης του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ.

Τυχόν προγενέστερη της έναρξης ισχύος της παρούσας ασφάλιση των προσώπων των παραγράφων 1 και 2 του παρόντος άρθρου στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ θεωρείται ισχυρή.

3. Όσοι ασφαλίσθηκαν σε οποιονδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης πριν την 1.1.1993 και είναι σήμερα ασφαλισμένοι στον κλάδο κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (ΕΤΑΑ), υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (ΟΑΕΕ), εφόσον ασκούν δραστηριότητα που υπάγεται στην ασφάλιση του Οργανισμού και δεν είναι συναφής με την επαγγελματική ιδιότητα του μηχανικού. Η ισχύς της διάταξης αυτής αρχίζει από τον επόμενο μήνα της δημοσίευσης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Κάθε αντίθετη διάταξη καταργείται.



Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ

ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ WWW.TSMEDE.EU

ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΑΜΕΙΟ 131 - ΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΣΜΕΔΕ :

1. ΤΣΜΕΔΕ ΣΥΝΤΑΞΗ

2. ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ

3. ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ

4. ΕΦ'ΑΠΑΞ ΠΑΡΟΧΕΣ

5. Κ.Υ.Τ.

ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ( ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΑΠΔ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μισθωτός με ασφάλιση ΙΚΑ από 01/09/10 πρόκειται να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ (μηχανικός). Ποιές είναι οι διαδικασίες που πρέπει να γίνουν από την εταιρεία προς τα δύο ασφαλιστικά ταμεία?

ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΕ ΟΤΙ ΡΩΤΑΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ, ΠΑΤΕΡΑΣ 3 ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ. ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛ. ΕΜΠ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ α/ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ, β/ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ, γ/ ΕΠΙΚ. ΑΣΦΑΛΙΣΗ, δ/ ΕΦΑΠΑΞ ΠΑΡΟΧΕΣ & ε/ ΥΓΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ "ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ" (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΟ 31/12/1992) ΚΑΘΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟ 1989. ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ (ΚΩΔ ΕΙΔ 419000) ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΙΚΑ 131 ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ "ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ". ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝΕΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ. ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕ ΟΤΙ ΚΑΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΚΑΘΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΟΥΕΙ Η' ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ, ΠΑΤΕΡΑΣ 3 ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ. ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛ. ΕΜΠ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ α/ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ, β/ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ, γ/ ΕΠΙΚ. ΑΣΦΑΛΙΣΗ, δ/ ΕΦΑΠΑΞ ΠΑΡΟΧΕΣ & ε/ ΥΓΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ "ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ" (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΟ 31/12/1992) ΚΑΘΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟ 1989. ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ (ΚΩΔ ΕΙΔ 419000) ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΙΚΑ 131 ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ "ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ". ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝΕΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ. ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕ ΟΤΙ ΚΑΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΚΑΘΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΟΥΕΙ Η' ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δεν πάτε καλά ώρες ώρες......

Σε πόσα θέματα δλδ πρέπει να το ποστάρεις....??????? :lol::D

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=5718&pid=360772&st=0entry360772

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=70525&pid=360773&st=20entry360773

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=65588&pid=360774&st=0entry360774

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=44159&pid=360775&st=20entry360775

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΑΜΟΣ, ΠΑΤΕΡΑΣ 3 ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ. ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛ. ΕΜΠ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ α/ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ, β/ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ, γ/ ΕΠΙΚ. ΑΣΦΑΛΙΣΗ, δ/ ΕΦΑΠΑΞ ΠΑΡΟΧΕΣ & ε/ ΥΓΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ. ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ "ΠΑΛΑΙΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ" (ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΟ 31/12/1992) ΚΑΘΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟ 1989. ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ (ΚΩΔ ΕΙΔ 419000) ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΙΚΑ 131 ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ "ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ". ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝΕΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ. ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕ ΟΤΙ ΚΑΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΚΑΘΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΟΥΕΙ Η' ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για τι δεν ζητησες περισσοτερες πληροφοριες απο την Τραπεζα;

Στο site του ΤΣΜΕΔΕ εψαξες;

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7/%CE%9D%CE%AD%CE%B1/tabid/266/language/el-GR/Default.aspx

Ετεροαπασχολούμενοι - Δευτέρα, 28 Σεπτεμβρίου 2009 Το Δ.Σ. του ΕΤΑΑ στην 37η συν/σή του τις 9/7/2009 αποφάσισε οτι οι μηχανικοί (παλαιοί ασφαλισμένοι) που παρέχουν εξαρτημένη εργασία (μισθωτοί) υπο άλλη ιδιότητα (ετεροαπασχολούμενοι) θα πρέπει να καταβάλλουν ασφαλιστικές εισφορές ελεύθερου επαγγελματία για όλους τους κλάδους απο 1/1/07, ημερομηνία δημοσίευσης στο ΦΕΚ του Νόμου 3518/08 (και με την επιφύλαξη των διατάξεων των παραγράφων 1α, 2α του άρθρου 3, της παραγράφου 1β του άρθρου 13, της παραγράφου α του άρθρου 20 του Ν. 3518/06 καθώς και των διατάξεων του άρθρου 30 του Ν. 1759/98), προσκομίζοντας βεβαίωση του εργοδότη, οτι παρέχουν μισθωτή εργασία υπο άλλη ιδιότητα για την οποία οι εργοδοτες τους ασφαλίζουν σε άλλο Φ.Κ.Α καταβάλλοντας συγχρόνως και τις σχετικές εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Από πλευράς Τράπεζας ΔΕΝ υπάρχει καμμιά πληροφόρηση (δεν γνωρίζουν τι πρέπει να γίνει). Αν κατάλαβα καλά παρακαλώ από 01/01/2007 θα πρέπει εγώ να ασφαλίζομαι στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελευθ. επαγγελματιας (πληρώνοντας τις αντίστοιχες εισφορές) και παράλληλα στο ΙΚΑ ως μισθωτος (πληρώνοντας πάλι εισφορές) ? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Από πλευράς Τράπεζας ΔΕΝ υπάρχει καμμιά πληροφόρηση (δεν γνωρίζουν τι πρέπει να γίνει). Αν κατάλαβα καλά παρακαλώ από 01/01/2007 θα πρέπει εγώ να ασφαλίζομαι στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελευθ. επαγγελματιας (πληρώνοντας τις αντίστοιχες εισφορές) και παράλληλα στο ΙΚΑ ως μισθωτος (πληρώνοντας πάλι εισφορές) ? Ευχαριστώ

Ακριβως.

Λογικα θα εχετε απαλλαγη απο τον κλαδο υγειας του ΤΣΜΕΔΕ.

Απευθυνθειτε στο ΤΣΜΕΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...