Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ και μείωση 50% των ασφαλιστικών εισφορών


NICOL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής σχετικά με την ΑΠΔ 04-05-06/2010 και τη μείωση 50% των εργοδοτικών εισφορών για μητέρες:

Εργαζόμενη από 22/04/09 - 23/05/09 επιδοτήθηκε από το ΙΚΑ για 63 ημέρες

από 24/06/09 - 13/07/09 μεταφορά κυοφορίας χωρίς πληρωμή

Η εργαζόμενη επέστρεψε στην εργασία της στις 14/07/09. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε αφού έχουν καταβληθεί οι εισφορές μέχρι και τον Μάιο 2010?

α. Πως θα παρακρατηθεί το μειωμένο ασφάλιστρο για τους μήνες Απρίλιο - Μαίο καθώς και πως θα απεικονίζεται η ασφάλιση της μητέρας πλέον?

β. Τι διαδικασία ακολουθείτε στο ΙΚΑ όπου ανήκει η επιχείρηση?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής σχετικά με την ΑΠΔ 04-05-06/2010 και τη μείωση 50% των εργοδοτικών εισφορών για μητέρες:

Εργαζόμενη από 22/04/09 - 23/05/09 επιδοτήθηκε από το ΙΚΑ για 63 ημέρες

από 24/06/09 - 13/07/09 μεταφορά κυοφορίας χωρίς πληρωμή

Η εργαζόμενη επέστρεψε στην εργασία της στις 14/07/09. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε αφού έχουν καταβληθεί οι εισφορές μέχρι και τον Μάιο 2010?

α. Πως θα παρακρατηθεί το μειωμένο ασφάλιστρο για τους μήνες Απρίλιο - Μαίο καθώς και πως θα απεικονίζεται η ασφάλιση της μητέρας πλέον?

β. Τι διαδικασία ακολουθείτε στο ΙΚΑ όπου ανήκει η επιχείρηση?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Μήπως δεν πάει κάτι καλά με τις ημερομηνίες σου; Με την μείωση 50% εννοείς το μειωμένο ωράριο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΙΚΑ εξέδωσε εγκύκλιο στις 2/7/2010 στην οποία γράφει ότι ισχύει από ...1/4/2010. Όποιος είναι ανώμαλος και θέλει να ακολουθήσει τα βίτσια του ΙΚΑ ας το κάνει. Εγώ το εφαρμόζω από 1/7/2010 κι αν θέλει το ΙΚΑ ας μου βγάλει διαφορές και ας τα δώσει στην εργαζόμενη.

Για να μην πω για την άλλη παπαριά που εξαιρούν την κανονική άδεια. Έλεος πια με τους άσχετους.

Μην ασχολείσαι καθόλου για το β'τρίμηνο, ας βγάλουν άκρη μόνοι τους. Δεν θα πληρώνουμε εμείς μια ζωή την ανεπάρκειά τους.

σχετικό θέμα:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=72992&pid=350906&st=0entry350906

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής σχετικά με την ΑΠΔ 04-05-06/2010 και τη μείωση 50% των εργοδοτικών εισφορών για μητέρες:

Εργαζόμενη από 22/04/09 - 23/05/09 επιδοτήθηκε από το ΙΚΑ για 63 ημέρες

από 24/06/09 - 13/07/09 μεταφορά κυοφορίας χωρίς πληρωμή

Η εργαζόμενη επέστρεψε στην εργασία της στις 14/07/09. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε αφού έχουν καταβληθεί οι εισφορές μέχρι και τον Μάιο 2010?

α. Πως θα παρακρατηθεί το μειωμένο ασφάλιστρο για τους μήνες Απρίλιο - Μαίο καθώς και πως θα απεικονίζεται η ασφάλιση της μητέρας πλέον?

β. Τι διαδικασία ακολουθείτε στο ΙΚΑ όπου ανήκει η επιχείρηση?

Τι σημαίνει μεταφορά κυοφορίας? Πότε γέννησε;

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_15_2010.pdf

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_48_2010.pdf - Συμπληρωματική εγκύκλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Η ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΙΚΑ (ΥΠΟΚ/ΜΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ)ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡ. ΠΕΡ. 14/07/09 ΕΩΣ 30/06/10 ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΙΩΜΕΝΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΘΑ ΤΟ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΠΔ (ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ 01-13/07/10).

Η ΑΣΦ/ΝΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΣΟΥ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΔ 7-9/10 ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΥΟ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟΝ 07/10. Α) 01- ΕΩΣ 13/07/10 ΜΕ 11 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ 45 ΚΑΙ Β) ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ.

Ο ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΕΑΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΣΦ/ΝΗ (ΥΠΑΓΩΓΗ, ΑΣΦ/ΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ, ΑΠΟΔΟΧΕΣ, ΩΡΑΡΙΟ, ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ, ΑΣΦ/ΣΗ ΔΩΡΩΝ ΣΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ) ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΕΩΣΤΙΚΑ ΤΟΤΕ ΣΥΝΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΞΟΦΛΗΘΟΥΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Georgio, στην περίπτωση που ασχοληθώ τελικά με το θέμα πρέπει να πάω στο αρμόδιο ΙΚΑ και να συμπληρώσω κάποια αίτηση πριν υποβάλλω την ΑΠΔ του β' τριμήνου;

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Georgio, στην περίπτωση που ασχοληθώ τελικά με το θέμα πρέπει να πάω στο αρμόδιο ΙΚΑ και να συμπληρώσω κάποια αίτηση πριν υποβάλλω την ΑΠΔ του β' τριμήνου;

Ευχαριστώ και πάλι

ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, ΠΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΔ 4-6/10 ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΠΔ Ο ΝΕΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Η μητέρα έχει ήδη ενημερωθεί και έχει καταθέσει τα απαραίτητα έγγραφα από τις αρχές του Μαίου. Ομως από το αρμόδιο ΙΚΑ την ενημέρωσαν ότι απο Σεπτέμβριο θα εξετάσουν το θέμα της επειδή βγήκε η νέα εγκύκλιος από 02/07/10 ......

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Η ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΙΚΑ (ΥΠΟΚ/ΜΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ)ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡ. ΠΕΡ. 14/07/09 ΕΩΣ 30/06/10

To IKA δίνει μέχρι 31/3/2010. Από κει και έπειτα (σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο του ΙΚΑ) ο εργοδότης κάνει τη μείωση του ασφαλίστρου από 1/4/2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα οι πιο πολλες επιχειρησεις θα κανουν την μειωση απο 01/07/2010

το τι θα γίνει όμως απο 01/04/2010 εως και 30/06/2010 δεν μας εχουν ενημερώσει.

απο οτι καταλαβα το έτος μετράει απο την επόμενη της ληξης της λοχείας;σωστά

τι γίνεται όταν υπάρχει μεταφορά κυοφορίας χωρίς πληρωμη

εστω οτι οι 63 λήγουν 25/6 και υπάρχει μεταφορά κυοφορίας χωρίς πληρωμή μέχρι και την 10/7

απο ποτε αρχίζει να μετράει το 12μηνο;

υποθέτω θα υπολογίσουμε και στο επίδομα αδείας μειωμένες εισφορές και στα δώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα οι πιο πολλες επιχειρησεις θα κανουν την μειωση απο 01/07/2010

το τι θα γίνει όμως απο 01/04/2010 εως και 30/06/2010 δεν μας εχουν ενημερώσει.

απο οτι καταλαβα το έτος μετράει απο την επόμενη της ληξης της λοχείας;σωστά

τι γίνεται όταν υπάρχει μεταφορά κυοφορίας χωρίς πληρωμη

εστω οτι οι 63 λήγουν 25/6 και υπάρχει μεταφορά κυοφορίας χωρίς πληρωμή μέχρι και την 10/7

απο ποτε αρχίζει να μετράει το 12μηνο;

υποθέτω θα υπολογίσουμε και στο επίδομα αδείας μειωμένες εισφορές και στα δώρα

'Εναρξη από την επομένη της λήξης της μεταφοράς κυοφορίας χωρίς πληρωμή (εγκ. 48/10)άρα από 11/07.

Μείωση σε δώρα και επιδόματα έαν έχουν πληρωθεί στην ασφ/νη μέσα στο δωδεκάμηνο (48/10).

Σύμφωνα με ελεγκτή που εμπιστεύομαι τυφλά στο ΙΚΑ ΟΜΟΝΟΙΑΣ, δεν μπορεί ακόμα να γίνει μέσω συστήματος η επιστροφή για την περ. 4-6/10, με αποτέλεσμα και σε αντίθεση με την εγκύκλιο, να εκδίδει αποφάσεις χειρόγραφες έως και τον 06/10 γιατί "πληρώνομαι για να λύνω προβλήματα και όχι να κωλυσιεργώ με προφάσεις όπως μια ερμηνευτική εγκύκλιος. Κύριέ μου από την στιγμή που δεν παρανομώ, πείτε στην κυρία να περάσει με την ταυτότητά της για τα χρήματα της = 256,03 €".

Κάποιοι ακόμα δουλεύουν σκληρά και δίνουν λύσεις. Βοηθήστε τους!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης

'Εναρξη από την επομένη της λήξης της μεταφοράς κυοφορίας χωρίς πληρωμή (εγκ. 48/10)άρα από 11/07.

Μείωση σε δώρα και επιδόματα έαν έχουν πληρωθεί στην ασφ/νη μέσα στο δωδεκάμηνο (48/10).

Σύμφωνα με ελεγκτή που εμπιστεύομαι τυφλά στο ΙΚΑ ΟΜΟΝΟΙΑΣ, δεν μπορεί ακόμα να γίνει μέσω συστήματος η επιστροφή για την περ. 4-6/10, με αποτέλεσμα και σε αντίθεση με την εγκύκλιο, να εκδίδει αποφάσεις χειρόγραφες έως και τον 06/10 γιατί "πληρώνομαι για να λύνω προβλήματα και όχι να κωλυσιεργώ με προφάσεις όπως μια ερμηνευτική εγκύκλιος. Κύριέ μου από την στιγμή που δεν παρανομώ, πείτε στην κυρία να περάσει με την ταυτότητά της για τα χρήματα της = 256,03 €".

Κάποιοι ακόμα δουλεύουν σκληρά και δίνουν λύσεις. Βοηθήστε τους!!!!!!!!!

Στην 48/02.07.2010 αναφέρει ρητά ότι η μείωση αφορά σε διάστημα πραγματικής απασχόλησης και δεν περιλαμβάνει το διάστημα της κανονικής άδειας. Συνεπώς θεωρώ ότι δεν περιλαμβάνει και το επίδομα άδειας. Με την ίδια λογική ίσως δεν περιλαμβάνει και επιδόματα εορτών.

Το ερώτημα που θέλω εγώ να θέσω σε σχέση με την απεικόνιση στην ΑΠΔ όπως περιγράφεται στην Εγκ.48 είναι πως το χειριζόμαστε στο ManPower;

Η Δημιουργία μήπως ένός νέου ταμείου με αρνητικές εισφορές (-3.335%) που αφορούν την εργαζόμενη είναι σωστή τακτική;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 48/02.07.2010 αναφέρει ρητά ότι η μείωση αφορά σε διάστημα πραγματικής απασχόλησης και δεν περιλαμβάνει το διάστημα της κανονικής άδειας. Συνεπώς θεωρώ ότι δεν περιλαμβάνει και το επίδομα άδειας. Με την ίδια λογική ίσως δεν περιλαμβάνει και επιδόματα εορτών.

Το ερώτημα που θέλω εγώ να θέσω σε σχέση με την απεικόνιση στην ΑΠΔ όπως περιγράφεται στην Εγκ.48 είναι πως το χειριζόμαστε στο ManPower;

Η Δημιουργία μήπως ένός νέου ταμείου με αρνητικές εισφορές (-3.335%) που αφορούν την εργαζόμενη είναι σωστή τακτική;

ευχαριστώ

Η Εγκύκλιος λέει:

"Για κάθε άλλο διάστημα απουσίας από την εργασία της δικαιούχου μητέρας, για οποιοδήποτε λόγο, (κανονική άδεια, άδεια άνευ αποδοχών, εξαμηνιαία ειδική άδεια μητρότητας, ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια φροντίδας παιδιού), δεν καταβάλλονται μειωμένες εισφορές".

Άρα, η μείωση των εισφορών δεν ισχύει μόνο στις περιπτώσεις απουσίας της εργαζομένης και σε παρένθεση αναφέρονται οι περιπτώσεις μη μείωσης των εισφορών στις οποίες φυσικά δεν υπάρχουν τα δώρα εορτών και το επίδομα αδείας.

Σχετικά δε με την κανονική άδεια επιμένω ότι πρόκειται περί βλακώδους ενεργείας του ΙΚΑ. Τι θα κάνει δηλαδή ο ελεγκτής, θα τσεκάρει το βιβλίο αδειών;;; Και σε περίπτωση που μια εργαζόμενη πάρει τη μισή μέρα ως άδεια πως θα απεικονιστεί αυτή στην ΑΠΔ; Ποιος ανίδεος και βλαξ το σκέφτηκε αυτό, ήθελα και να'ξερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Η Εγκύκλιος λέει:

"Για κάθε άλλο διάστημα απουσίας από την εργασία της δικαιούχου μητέρας, για οποιοδήποτε λόγο, (κανονική άδεια, άδεια άνευ αποδοχών, εξαμηνιαία ειδική άδεια μητρότητας, ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια φροντίδας παιδιού), δεν καταβάλλονται μειωμένες εισφορές".

Άρα, η μείωση των εισφορών δεν ισχύει μόνο στις περιπτώσεις απουσίας της εργαζομένης και σε παρένθεση αναφέρονται οι περιπτώσεις μη μείωσης των εισφορών στις οποίες φυσικά δεν υπάρχουν τα δώρα εορτών και το επίδομα αδείας.

Σχετικά δε με την κανονική άδεια επιμένω ότι πρόκειται περί βλακώδους ενεργείας του ΙΚΑ. Τι θα κάνει δηλαδή ο ελεγκτής, θα τσεκάρει το βιβλίο αδειών;;; Και σε περίπτωση που μια εργαζόμενη πάρει τη μισή μέρα ως άδεια πως θα απεικονιστεί αυτή στην ΑΠΔ; Ποιος ανίδεος και βλαξ το σκέφτηκε αυτό, ήθελα και να'ξερα...

Βλακώδης προφανώς .......

αλλά το επίδομα της άδειας δεν δίδεται μαζί με τις αποδοχές κατά την έναρξη της άδειας (τυπικά);

οπότε αναρωτιέμαι ........ πόσο βέβαιο είναι ότι το επίδομα δεν εξαιρείται της μείωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Q

Η Εγκύκλιος λέει:

"Για κάθε άλλο διάστημα απουσίας από την εργασία της δικαιούχου μητέρας, για οποιοδήποτε λόγο, (κανονική άδεια, άδεια άνευ αποδοχών, εξαμηνιαία ειδική άδεια μητρότητας, ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια φροντίδας παιδιού), δεν καταβάλλονται μειωμένες εισφορές".

Άρα, η μείωση των εισφορών δεν ισχύει μόνο στις περιπτώσεις απουσίας της εργαζομένης και σε παρένθεση αναφέρονται οι περιπτώσεις μη μείωσης των εισφορών στις οποίες φυσικά δεν υπάρχουν τα δώρα εορτών και το επίδομα αδείας.

Σχετικά δε με την κανονική άδεια επιμένω ότι πρόκειται περί βλακώδους ενεργείας του ΙΚΑ. Τι θα κάνει δηλαδή ο ελεγκτής, θα τσεκάρει το βιβλίο αδειών;;; Και σε περίπτωση που μια εργαζόμενη πάρει τη μισή μέρα ως άδεια πως θα απεικονιστεί αυτή στην ΑΠΔ; Ποιος ανίδεος και βλαξ το σκέφτηκε αυτό, ήθελα και να'ξερα...

Η προχειρότητα φαίνεται από το γεγονός ότι αναφέρεται σε άδεια άνευ αποδοχών και 6μηνη στις οποίες ούτως ή αλλως δεν οφείλονται εισφορές συνεπώς τι εννοεί ότι δεν ισχύει η μείωση;

Εν πάσει περιπτώσει σε σχέσει με το επίδομα άδειας ακόμη δεν ξέρουν αν οφείλονται κανονικές ή μειωμένες εισφορές.

Ο ελεγκτής που ρώτησα κάνει ερώτηση στην διοίκηση και θα μου απαντήσει.........

Του αγίου ανήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Το ΙΚΑ εξέδωσε εγκύκλιο στις 2/7/2010 στην οποία γράφει ότι ισχύει από ...1/4/2010. Όποιος είναι ανώμαλος και θέλει να ακολουθήσει τα βίτσια του ΙΚΑ ας το κάνει. Εγώ το εφαρμόζω από 1/7/2010 κι αν θέλει το ΙΚΑ ας μου βγάλει διαφορές και ας τα δώσει στην εργαζόμενη.

Για να μην πω για την άλλη παπαριά που εξαιρούν την κανονική άδεια. Έλεος πια με τους άσχετους.

Μην ασχολείσαι καθόλου για το β'τρίμηνο, ας βγάλουν άκρη μόνοι τους. Δεν θα πληρώνουμε εμείς μια ζωή την ανεπάρκειά τους.

σχετικό θέμα:

http://www.taxheaven...=0

Γιατρέ μου καλά τα λες εσύ αλλά τι να κάνεις όταν το ΙΚΑ σου ζητάει έντυπο μεταβολής για δύο εργαζόμενες που ζήτησαν επιστροφή του 50% που δεν έλαβαν μεταξύ 04/2009 - 04/2010 ??

Μεταβολές ΑΠΔ για ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ !!! Έντυπα Μεταβολής Στοιχείων Ασφάλισης κτλ κτλ ... Πως να μην ασχοληθείς ;;; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου καλά τα λες εσύ αλλά τι να κάνεις όταν το ΙΚΑ σου ζητάει έντυπο μεταβολής για δύο εργαζόμενες που ζήτησαν επιστροφή του 50% που δεν έλαβαν μεταξύ 04/2009 - 04/2010 ??

Μεταβολές ΑΠΔ για ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ !!! Έντυπα Μεταβολής Στοιχείων Ασφάλισης κτλ κτλ ... Πως να μην ασχοληθείς ;;; :D

Ε, τόσο το καλύτερο. Ας κάνει το ΙΚΑ την διόρθωση της εγγραφής και ας δώσει τη διαφορά των εισφορών στην εργαζόμενη. Εγώ όταν έκλεισα τη μισθοδοσία του Απριλίου δεν υπήρχε καμία απολύτως εγκύκλιος και έτσι δεν φέρω καμία ευθύνη. Ας αναλογιστούν ότι δεν είναι δυνατόν να εκδίδεις εγκύκλιο στις 2/7/2010 ζητώντας κάτι να εφαρμοστεί από 1/4/2010. Αυτό είναι παράνομο και το γνωρίζουν καλά.

doctor

Υ.Γ. Σχετικά με το μότο σας, ο Τσώρτσιλ δεν είπε ποτέ τέτοιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ μου καλά τα λες εσύ αλλά τι να κάνεις όταν το ΙΚΑ σου ζητάει έντυπο μεταβολής για δύο εργαζόμενες που ζήτησαν επιστροφή του 50% που δεν έλαβαν μεταξύ 04/2009 - 04/2010 ??

Μεταβολές ΑΠΔ για ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ !!! Έντυπα Μεταβολής Στοιχείων Ασφάλισης κτλ κτλ ... Πως να μην ασχοληθείς ;;; :D

Καλησπέρα σε όλους,

εγώ έχω να καταθέσω την δική μου εμπειρία επί του θέματος, ως νέα μανούλα έφτιαξά τα χαρτιά μου για την μείωση των εισφορών και τα κατέθεσα τον Απρίλιο λίγες μέρες μετά την εγκύκλιο του ΙΚΑ.

Μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο αρμόδιο υποκατάστημα και με επίσκεψη στην διευθύντρια μου είπαν ότι την εβδομάδα που μας πέρασε θα ήταν έτοιμα.

Αιτήθηκα άδεια από την δουλειά μου και πήρα το παιδάκι μου να πάω στο ικα να εισπράξω το χρήμα (λάθος κυρά μου που πας?)

Μου δίνουν την απόφαση όλα οκ μέχρι εκείνη τη στιγμή και επειδή με γνωρίζουν και οι περισσότεροι υπάλληλοι (έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας κάθε λίγο) έπαιζαν και με τό παιδάκι μου!!

Πάω στο ταμείο να πληρωθώ και τι μου λέει ο υπάλληλος "δεν μπορώ να σε πληρώσω γιατί δεν γνωρίζω το σύστημα η άλλη ταμίας μόνο αλλά λείπει σε άδεια σε δύο εβδομάδες να έρθετε"

μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι.

Πήγα στη διευθύντρια η οποία στον κόσμο της......εγώ με το παιδί αγκαλιά και το μόνο που θυμάμαι είναι ότι βγήκα έξω και με έπιασαν τα κλάμματα.

Αυτά είχα να πω σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

εγώ έχω να καταθέσω την δική μου εμπειρία επί του θέματος, ως νέα μανούλα έφτιαξά τα χαρτιά μου για την μείωση των εισφορών και τα κατέθεσα τον Απρίλιο λίγες μέρες μετά την εγκύκλιο του ΙΚΑ.

Μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο αρμόδιο υποκατάστημα και με επίσκεψη στην διευθύντρια μου είπαν ότι την εβδομάδα που μας πέρασε θα ήταν έτοιμα.

Αιτήθηκα άδεια από την δουλειά μου και πήρα το παιδάκι μου να πάω στο ικα να εισπράξω το χρήμα (λάθος κυρά μου που πας?)

Μου δίνουν την απόφαση όλα οκ μέχρι εκείνη τη στιγμή και επειδή με γνωρίζουν και οι περισσότεροι υπάλληλοι (έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας κάθε λίγο) έπαιζαν και με τό παιδάκι μου!!

Πάω στο ταμείο να πληρωθώ και τι μου λέει ο υπάλληλος "δεν μπορώ να σε πληρώσω γιατί δεν γνωρίζω το σύστημα η άλλη ταμίας μόνο αλλά λείπει σε άδεια σε δύο εβδομάδες να έρθετε"

μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι.

Πήγα στη διευθύντρια η οποία στον κόσμο της......εγώ με το παιδί αγκαλιά και το μόνο που θυμάμαι είναι ότι βγήκα έξω και με έπιασαν τα κλάμματα.

Αυτά είχα να πω σας ευχαριστώ

Πάλι καλά που φτάσατε ως το ταμείο. Εμείς ακόμη περιμένουμε...

Η κατάσταση είναι τραγική και το ΙΚΑ είναι υπό διάλυση. Οι ελεγκτές είναι σε λευκή απεργία, κοινώς μετά την περικοπή των δώρων και των επιδομάτων "εργάζονται"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Δηλαδή όσες γέννησαν μετά τις 1/4/2010 δεν δικαιούνται την επιστροφή του 50% ?

Πρέπει να διεκδικήσουν τα χρήματα από τον εργοδότη τους και στην συνέχεια ο εργοδότης να υποβάλλει τροποποιητικές ΑΠΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;E

Δηλαδή όσες γέννησαν μετά τις 1/4/2010 δεν δικαιούνται την επιστροφή του 50% ?

Πρέπει να διεκδικήσουν τα χρήματα από τον εργοδότη τους και στην συνέχεια ο εργοδότης να υποβάλλει τροποποιητικές ΑΠΔ?

Έχει βγάλει καινουριά εγκύκλιο το ΙΚΑ 29/8/2011 , Ρίξε μια ματιά !

Βέβαια δεν μας λέει πως θα υπολογισουμε στην ΑΠΔ την μείωση κατα 50 % ,και πως θα πεισουμε τον ΟΑΕΔ ( 200.000 θεσεις εργασιας ) οτι το ποσο επιδότησης αφορα και την μειωση κατα 50% επειδή γέννησε η κοπελα.Πάνε στο ίδιο κωδικό σύμφωνα με εγκύκλιο του ΙΚΑ

ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με υποκατάστημα ΙΚΑ στην Θεσσαλονίκη

είπαν ότι θα έπρεπε η μείωση να έχει γίνει από τον εργοδότη από 1/4/2010 διαφορετικά χάνεται το δικαίωμα της επιστροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...