Jump to content

ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΑΗ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ 2065/92


Recommended Posts

  • 4 years later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ?

 

ΣΕ ΜΙΑ ΑΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΓΣ ΤΗΣ 30/6/14 ΕΓΙΝΕ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΛΟΓΩ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (Ν.2065)

 

Α) ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ?

 

Β) ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΓΣ 30/6 Ή ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1/8?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ?

 

ΣΕ ΜΙΑ ΑΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΓΣ ΤΗΣ 30/6/14 ΕΓΙΝΕ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΛΟΓΩ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (Ν.2065)

 

Α) ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ?

 

Β) ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΓΣ 30/6 Ή ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1/8?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

επιτροπη ανταγωνισμου Ναι (υποβάλλεται μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στο ΓΕΜΗ)

ΦΣΚ οχι

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ BERA ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΕΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ 500 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ?

 

ΣΕ ΜΙΑ ΑΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΓΣ ΤΗΣ 30/6/14 ΕΓΙΝΕ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΛΟΓΩ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (Ν.2065)

 

Α) ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ?

 

Β) ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΓΣ 30/6 Ή ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1/8?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΦΣΚ ΟΧΙ

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ  ΝΑΙ

 

 

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να σας βοηθήσει:http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18259

Δεν βοηθάει.

Αναφερεται σε συσταση.

 

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 1676

(ΦΕΚ Α' 204/29-12-1986)

Αρθρο 22. Απαλλαγές και εξαιρέσεις από το φόρο

...................

2. Εξαιρούνται από το φόρο:

......................

β) η αύξηση του κεφαλαίου των προσώπων του άρθρου 17, που γίνεται με κεφαλαιοποίηση κερδών, αποθεματικών ή προβλέψεων.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 1676
Καθορισμός των συντελεστών του φόρου προστιθέμενης αξίας και ρύθμιση άλλων θεμάτων.

 

Αρθρο 22. Απαλλαγές και εξαιρέσεις από το φόρο

 

............

2. Εξαιρούνται από το φόρο:

α) οι πράξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 18, που αφορούν πρόσωπα του άρθρου 17, τα οποία:

αα) παρέχουν υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, ιδίως δημόσιων μεταφορών, ύδατος, αερίου ή ηλεκτρικού ρεύματος και τηλεπικοινωνιών, με την προϋπόθεση ότι τουλάχιστον το μισό του κεφαλαίου τους ανήκει στο κράτος ή οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης ή

ββ) επιδιώκουν, σύμφωνα με το καταστατικό και στην πραγματικότητα, αποκλειστικά και άμεσα, σκοπούς μορφωτικούς, φιλανθρωπικούς, αλληλοβοηθείας και εκπαιδευτικούς,

β) η αύξηση του κεφαλαίου των προσώπων του άρθρου 17, που γίνεται, με κεφαλοποίηση κερδών, αποθεματικών ή προβλέψεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθάει.

Αναφερεται σε συσταση.

 

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 1676

(ΦΕΚ Α' 204/29-12-1986)

Αρθρο 22. Απαλλαγές και εξαιρέσεις από το φόρο

...................

2. Εξαιρούνται από το φόρο:

......................

β) η αύξηση του κεφαλαίου των προσώπων του άρθρου 17, που γίνεται με κεφαλαιοποίηση κερδών, αποθεματικών ή προβλέψεων.

Εντάξει με συγχωρείται απλά έγραφε στο τέλος:

 

Η διάταξη δεν επηρεάζει το υποκείμενο ή το αντικείμενο του φόρου στις λοιπές περιπτώσεις που κατά το νόμο θεωρούνται συγκέντρωση κεφαλαίων και εξακολουθούν να υπάγονται στο φόρο, όπως η αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, τα δάνεια κοκ.

 

Για αυτό νόμιζα...............

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΦΣΚ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΤΩΡΑ Η ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΞΤΡΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 500 ΕΥΡΩ

 

ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΦΣΚ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΤΩΡΑ Η ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΞΤΡΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 500 ΕΥΡΩ

 

ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ

 

Ειναι αδιανόητο να ζητάνε να πληρωθεί ΦΣΚ στην περίπτωση αυτή . Το λιγότερο που θα μπορουσαν να κάνουν είναι να ρωτήσουν κάποιον που ξέρει , το περισσότερο πάλι θα ήταν να διαβάσουν το σχετικό νόμο . Αλλα εχουμε συνηθίσει σε ασχέτους υπαλλήλους για τους οποίους η μόνη χρησιμότητα της υπηρεσίας στην οποία βρίσκονται τοποθετημένοι , είναι η καταβολή του μισθού . :angry:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αδιανόητο να ζητάνε να πληρωθεί ΦΣΚ στην περίπτωση αυτή . Το λιγότερο που θα μπορουσαν να κάνουν είναι να ρωτήσουν κάποιον που ξέρει , το περισσότερο πάλι θα ήταν να διαβάσουν το σχετικό νόμο . Αλλα εχουμε συνηθίσει σε ασχέτους υπαλλήλους για τους οποίους η μόνη χρησιμότητα της υπηρεσίας στην οποία βρίσκονται τοποθετημένοι , είναι η καταβολή του μισθού . :angry:

ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΜΗ

 

ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΞΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Ο SOULIS

ΕΚΑΝΑΝ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ (ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΧΑΣΑ ΠΑΛΙ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ

 

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο να θυμάσαι ότι ο ΦΣΚ (όταν και στις περπτώσεις που οφείλεται) πρέπει να αποδίδεται 15 ημέρες μετά την απόφαση για αύξηση.  Μην το ξεχνάς αυτό γιατί μερικοί νομίζουν ότι πρέπει να βγεί η ανακοίνωση της νομαρχίας πρώτα (ΓΕΜΗ) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μόλις διαπίστωσα πως δεν έχω κάνει τροποποίηση καταστατικού σε ΟΕ εως 31/12/14 για τις διαφορες αναπροσαρμογής ακινήτου του της του 2012(ψιλή κυριότητα σε ακινητο που δεν χρησιμοποιεί ).

 

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω τώρα;

 

Εκπρόθεσμα πως καταθέτω καταστατικό στο ΓΕΜΗ και τι άλλο προκύπτει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα πως δεν έχω κάνει τροποποίηση καταστατικού σε ΟΕ εως 31/12/14 για τις διαφορες αναπροσαρμογής ακινήτου του της του 2012(ψιλή κυριότητα σε ακινητο που δεν χρησιμοποιεί ).

 

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω τώρα;

 

Εκπρόθεσμα πως καταθέτω καταστατικό στο ΓΕΜΗ και τι άλλο προκύπτει;

 

Ευχαριστώ.

 

Να το κάνετε τώρα, με τρέχουσα ημερομηνία θα το καταθέσετε στο ΓΕΜΗ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...