Προς το περιεχόμενο

ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΑΗ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ 2065/92


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 years later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ?

 

ΣΕ ΜΙΑ ΑΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΓΣ ΤΗΣ 30/6/14 ΕΓΙΝΕ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΛΟΓΩ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (Ν.2065)

 

Α) ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ?

 

Β) ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΓΣ 30/6 Ή ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1/8?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ?

 

ΣΕ ΜΙΑ ΑΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΓΣ ΤΗΣ 30/6/14 ΕΓΙΝΕ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΛΟΓΩ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (Ν.2065)

 

Α) ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ?

 

Β) ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΓΣ 30/6 Ή ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1/8?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

επιτροπη ανταγωνισμου Ναι (υποβάλλεται μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στο ΓΕΜΗ)

ΦΣΚ οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΓΝΩΜΗ BERA ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΕΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ 500 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ?

 

ΣΕ ΜΙΑ ΑΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΓΣ ΤΗΣ 30/6/14 ΕΓΙΝΕ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΛΟΓΩ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (Ν.2065)

 

Α) ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ?

 

Β) ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΣΚ ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΓΣ 30/6 Ή ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1/8?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΦΣΚ ΟΧΙ

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ  ΝΑΙ

 

 

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να σας βοηθήσει:http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18259

Δεν βοηθάει.

Αναφερεται σε συσταση.

 

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 1676

(ΦΕΚ Α' 204/29-12-1986)

Αρθρο 22. Απαλλαγές και εξαιρέσεις από το φόρο

...................

2. Εξαιρούνται από το φόρο:

......................

β) η αύξηση του κεφαλαίου των προσώπων του άρθρου 17, που γίνεται με κεφαλαιοποίηση κερδών, αποθεματικών ή προβλέψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 1676
Καθορισμός των συντελεστών του φόρου προστιθέμενης αξίας και ρύθμιση άλλων θεμάτων.

 

Αρθρο 22. Απαλλαγές και εξαιρέσεις από το φόρο

 

............

2. Εξαιρούνται από το φόρο:

α) οι πράξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 18, που αφορούν πρόσωπα του άρθρου 17, τα οποία:

αα) παρέχουν υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, ιδίως δημόσιων μεταφορών, ύδατος, αερίου ή ηλεκτρικού ρεύματος και τηλεπικοινωνιών, με την προϋπόθεση ότι τουλάχιστον το μισό του κεφαλαίου τους ανήκει στο κράτος ή οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης ή

ββ) επιδιώκουν, σύμφωνα με το καταστατικό και στην πραγματικότητα, αποκλειστικά και άμεσα, σκοπούς μορφωτικούς, φιλανθρωπικούς, αλληλοβοηθείας και εκπαιδευτικούς,

β) η αύξηση του κεφαλαίου των προσώπων του άρθρου 17, που γίνεται, με κεφαλοποίηση κερδών, αποθεματικών ή προβλέψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βοηθάει.

Αναφερεται σε συσταση.

 

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 1676

(ΦΕΚ Α' 204/29-12-1986)

Αρθρο 22. Απαλλαγές και εξαιρέσεις από το φόρο

...................

2. Εξαιρούνται από το φόρο:

......................

β) η αύξηση του κεφαλαίου των προσώπων του άρθρου 17, που γίνεται με κεφαλαιοποίηση κερδών, αποθεματικών ή προβλέψεων.

Εντάξει με συγχωρείται απλά έγραφε στο τέλος:

 

Η διάταξη δεν επηρεάζει το υποκείμενο ή το αντικείμενο του φόρου στις λοιπές περιπτώσεις που κατά το νόμο θεωρούνται συγκέντρωση κεφαλαίων και εξακολουθούν να υπάγονται στο φόρο, όπως η αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, τα δάνεια κοκ.

 

Για αυτό νόμιζα...............

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΦΣΚ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΤΩΡΑ Η ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΞΤΡΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 500 ΕΥΡΩ

 

ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΦΣΚ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΣ ΤΩΡΑ Η ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΞΤΡΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 500 ΕΥΡΩ

 

ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ

 

Ειναι αδιανόητο να ζητάνε να πληρωθεί ΦΣΚ στην περίπτωση αυτή . Το λιγότερο που θα μπορουσαν να κάνουν είναι να ρωτήσουν κάποιον που ξέρει , το περισσότερο πάλι θα ήταν να διαβάσουν το σχετικό νόμο . Αλλα εχουμε συνηθίσει σε ασχέτους υπαλλήλους για τους οποίους η μόνη χρησιμότητα της υπηρεσίας στην οποία βρίσκονται τοποθετημένοι , είναι η καταβολή του μισθού . :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αδιανόητο να ζητάνε να πληρωθεί ΦΣΚ στην περίπτωση αυτή . Το λιγότερο που θα μπορουσαν να κάνουν είναι να ρωτήσουν κάποιον που ξέρει , το περισσότερο πάλι θα ήταν να διαβάσουν το σχετικό νόμο . Αλλα εχουμε συνηθίσει σε ασχέτους υπαλλήλους για τους οποίους η μόνη χρησιμότητα της υπηρεσίας στην οποία βρίσκονται τοποθετημένοι , είναι η καταβολή του μισθού . :angry:

ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΜΗ

 

ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΞΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Ο SOULIS

ΕΚΑΝΑΝ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ (ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΧΑΣΑ ΠΑΛΙ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ

 

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο να θυμάσαι ότι ο ΦΣΚ (όταν και στις περπτώσεις που οφείλεται) πρέπει να αποδίδεται 15 ημέρες μετά την απόφαση για αύξηση.  Μην το ξεχνάς αυτό γιατί μερικοί νομίζουν ότι πρέπει να βγεί η ανακοίνωση της νομαρχίας πρώτα (ΓΕΜΗ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Μόλις διαπίστωσα πως δεν έχω κάνει τροποποίηση καταστατικού σε ΟΕ εως 31/12/14 για τις διαφορες αναπροσαρμογής ακινήτου του της του 2012(ψιλή κυριότητα σε ακινητο που δεν χρησιμοποιεί ).

 

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω τώρα;

 

Εκπρόθεσμα πως καταθέτω καταστατικό στο ΓΕΜΗ και τι άλλο προκύπτει;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διαπίστωσα πως δεν έχω κάνει τροποποίηση καταστατικού σε ΟΕ εως 31/12/14 για τις διαφορες αναπροσαρμογής ακινήτου του της του 2012(ψιλή κυριότητα σε ακινητο που δεν χρησιμοποιεί ).

 

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω τώρα;

 

Εκπρόθεσμα πως καταθέτω καταστατικό στο ΓΕΜΗ και τι άλλο προκύπτει;

 

Ευχαριστώ.

 

Να το κάνετε τώρα, με τρέχουσα ημερομηνία θα το καταθέσετε στο ΓΕΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...