Jump to content
  • 0

Επιστροφή Πιστωτικού ΦΠΑ που ζητήθηκε με την Εκκαθαριστική Δήλωση


nefertiti
 Share

Question

Φαρμακείο, πραγματοποίησε τον 10/2009 αγορά παγίων (αλλαγή ραφιών-πάγκων κλπ) και ζητήθηκε το ΦΠΑ αξίας 10.000 με την Εκκαθαριστική Δήλωση.

Ο ελεγκτής που του δόθηκε ο φάκελλος -ακόμη δεν τον έχει κοιτάξει- έχει προσωπική αντιδικία με την πελάτισσά μου.

Χθες που του ανέφερα αυτό:

ΠΟΛ. 1108

ΘΕΜΑ: Τροποποίηση της ΑΥΟ ΠΟΛ.1016/1.3.2010 για την διαδικασία και τις προϋποθέσεις επιστροφής ΦΠΑ και της ΑΥΟ ΠΟΛ.1257/14.11.2001 σχετικά με την υποβολή των περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α.

Αποφασίζουμε 1. Η παράγραφος 1 της ΑΥΟ ΠΟΛ.1016/1.3.2010 τροποποιείται ως εξής:

α) Η επιστροφή πιστωτικού υπολοίπου Φ.Π.Α. μέχρι 30.000€, από 2 Ιουλίου 2010 και εφεξής, πραγματοποιείται χωρίς έλεγχο σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 1 του άρθρου 3 της ΑΥΟ ΠΟΛ.1073/21.7.2004.

β) Κατά παρέκκλιση του άρθρου 3.1.α της παραπάνω Α.Υ.Ο., από 2 Ιουλίου 2010 και εφεξής, η επιστροφή πιστωτικού υπολοίπου Φ.Π.Α. άνω των 30.000€ πραγματοποιείται μετά την διενέργεια προσωρινού ελέγχου, ή τακτικού εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 3 της ΑΥΟ ΠΟΛ.1073/21.7.2004.

μου είπε ότι αυτό ισχύει μόνο αν κάποιος ζητούσε το 90% του ποσού όχι το 100% όπως ζήτησα εγώ και πρέπει να κάνει τακτικό έλεγχο.

Δεν με νοιάζει το ότι θα κάνει έλεγχο αλλά με έχει εκνευρίσει γιατί θέλει να την "κάψει" με κάθε τρόπο.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν έχει αυτό το δικαίωμα έπειτα από αυτό το άρθρο ή να κάνω ερώτηση στο Υπουργείο;

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Recommended Posts

  • 0

Φίλος με πληροφόρησε τα παρακάτω:

"Η ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΠΤΕΤΑΙ ΤΗΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ ΙΔΙΩΤΗ

ΓΙΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ .

ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ"

και εγω αναρωτιέμαι πως γίνεται μια επένδυση να μην είναι επιχειρηματική και να επιδοτείται από το Γ ΚΠΣ όχι μόνο η αγορά παγίων αλλά και η ανέγερση κτιρίου !!!

Μπορεί κανείς να μου απαντήσει?

αν και η έφορος είπε πως δεν δικαιούται επιστροφή φπα λόγω του ότι είναι καφενείο όχι γιατί το ακίνητο είναι ιδιόκτητο και η επιχείρηση ατομική ... Ούτε κάθησε να κοιτάξει τέτοιες λεπτομέρειες...

Με εκτίμηση,

Πωλίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σας παρακαλώ να ρίξτε μια ματιά στο παραπάνω θέμα και εάν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω να το παραθέσει.

Είναι ΕΠΕΙΓΟΝ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση,

Πωλίνα Βαρελά

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΠΟΛ.1073/21.7.2004

Διαδικασία και προϋποθέσεις επιστροφής του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 34 του Κώδικα Φ.Π.Α.(2859/2000)

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/559

ΠΟΛ.1092/24.8.2004

Διευκρινίσεις και οδηγίες για την εφαρμογή της ΑΥΟ ΠΟΛ. 1073/21.7.2004 για την επιστροφή του πιστωτικού υπολοίπου Φ.Π.Α.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/2698/hl/1092

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σας ευχαριστώ για την άμεση ενεργοποίηση. Διαβάζοντας όμως προσεκτικά δεν είδα κάτι που να εξαιρεί το καφενείο από την πρώτη επιστροφή φπα (18.000), ούτε να εξαιρεί την ανέγερση και αγορά παγιών από την επιστροφή φπα και τέλος τέλος ούτε να διαχωρίζει τις ατομικές επιχειρήσεις με ιδιόκτητο ακίνητο όπου συντελείται η επένδυση.

Μήπως δεν διαβάζω καλά? Μήπως υπάρχει κάτι άλλο?

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και κάθε νέα πληροφορία είναι απόλυτη ανάγκη.

Με εκτίμηση,

Πωλίνα Βαρελά

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ακριβως γιαυτο το λογο τις εβαλα.

Τις τυπωνεις και πας στην εφορια.

Ας βρουν αυτοι που αναφερεται καποια εξαιρεση για καφενειο.

Υποθετω οτι στο οικοπεδο εχει πληρη κυριοτητα 100% και η οικοδομικη αδεια αναφερει καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πωλίνα,

δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο σου αρνούνται την επιστροφή.

Όπως σου ανέφερε και ο Τάσος τα τυπώνεις και τους ζητάς να σου πουν που αναφέρει ότι ο πελάτης σου δεν υπάγεται.

Βέβαια, στην δική μου περίπτωση το ακίνητο ήταν με μίσθωση και σκέψου πως ο ελεγκτής μου δημιούργησε πρόβλημα του τύπου "τα πάγια θα μείνουν εκεί σε περίπτωση αποχώρησης σαν εντοιχισμένα". Τον ρώτησα που είδε ότι είναι εντοιχισμένα και επέμενα να περάσει από το Φαρμακείο να τα ελέγξει όπως και έκανε. Ακόμη μου έλεγε, ότι το μισθωτήριο επειδή έμεινε ανενεργό έπειτα από την αρχική σύμβαση, θα έπρεπε να κάνει νέο και ο ιδιοκτήτης όταν εμαθε ότι έχουμε πρόβλημα δεν έκανε νέο αν δεν έπαιρνε 150,00 παραπάνω το μήνα (ήδη του πληρώνει 950,00) αλλά ενημέρωσα τον δικηγόρο της, πήρε τηλέφωνο τον ελεγκτή λέγοντας του για την 12ετία και το βούλωσε. Όπως καταλαβαίνεις είχα αρκετά προβλήματα κι εγώ αλλά το πήρα πεισματικά γιατί με το "έτσι θέλω" προσπάθησαν να μην πάρει η πελάτισσα ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ.

Γενικώς προσπαθούν να σε ψαρώνουν -όπως κατάλαβα μετά από τόσα χρόνια- για πολλούς (!!!!!!) και διάφορους ευνόητους λόγους. Να μπαίνεις με τσαμπουκά μέσα γιατί ειδικά εμείς οι γυναίκες αντιμετωπίζουμε και άλλου είδους προβλήματα όπως σίγουρα θα γνωρίζεις. Απλά δες τι προβλήματα σου βγάζουν και κινήσου ανάλογα.

Πάντως όπως σου ανέφεραν και αρκετοί συνάδελφοι, ζήτησέ τους να σου πουν που αναφέρετε η εξαίρεση που επικαλούνται και αν επιμένουν πήγαινε στον Διευθυντή και ενημέρωσέ τον (εγώ αυτό είχα κάνει). Αν και πάλι έχεις το ίδιο πρόβλημα απευθύνσου στο Υπ. Οικονομικών.

Εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αγαπητοί φίλοι,

Πάλι θα σας ενοχλήσω για το ίδιο (παραπάνω) θέμα, κατάφερα να καταθέσω τον φάκελο και να πάρω και αρ.πρωτ. για την επιστροφή φπα από τον Σεπτέμβριο αλλά από τότε καμμιά εξέλιξη επι του θέματος ... Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να υπάρξει εξέλιξη? Αν γνωρίζει κανείς κάτι, βοηθήστε είναι ΕΠΕΙΓΟΝ.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Με εκτίμηση,

Πωλίνα Βαρελά

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας,

Περιμένω την βοήθεια σας σχετικά με το παραπάνω θέμα. Είναι ΕΠΕΙΓΟΝ. Υπάρχει κανείς που πήρε επιστροφή ΦΠΑ από τον Σεπτέμβριο και μετά? Μπορώ να συμψηφίσω χρεωστικό ΦΠΑ με το πιστωτικό υπόλοιπο που έχω και να πάρω την διαφορά?

Η βοήθεια σας ανεκτίμητη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πωλίνα Βαρελά

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα, μια ερωτηση πανω στο θεμα θελω να κανω, αν μπορει καποιος και αν γνωριζει να βοηθησει.

Επιχειρηση (κομμωτηριο) εκανε κτιριακες εργασιες (βαψιματα-κλιματιστικο συστημα-πατωματα κτλ) και αγορα εξοπλισμου απο τον σεπτεμβρη του 2010 που εκανε εναρξη εως και τον δεκεμβρη του 2010 οπου αρχισε και τη λειτουργια της.

Εχει απο το 2010 πιστωτικο υπολοιπο ΦΠΑ 8.000 μετα απο συμψησιμο με το φπα εισροων. Εχει διαιωμα να ζητησει την επιστροφη του ποσου?Εχω διαβασει και την ΠΟΛ 1073 και απο οτι καταλαβα εχει δικαιωμα, δεν βλεπω καποια εξαιρεση.

Ποια η γνωμη σας?Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν έχω καταλάβει όταν λέτε την λέξη επιστροφή , τι νόημα της δίνετε. Να τα πάρουν στο χέρι δηλαδή; Στη δεύτερη περίπτωση του κομμωτηρίου , ναι , προχωρα κανονικά και συμψηφίζει το ΦΠΑ, αλλά πρέπει να ανέβουν τα έσοδα για να καλύψουν γρήγορα το πιστωτικό, γιατί θα σε καλέσουν σύντομα στην ΔΟΥ να δώσεις εξηγήσεις. Όσον αφορά το κατάστημα , δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί περάστηκαν τα τιμολόγια στο βιβλίο της εφορίας. Καλύτερα να χάσει το ΦΠΑ , από το να μπλέξει στο γρανάζι των τεκμηρίων και των εσόδων που πρέπει να υπάρχουν για να καλυφτούν αυτά τα έξοδα. Πριν 2 χρόνια , είχα περίπτωση με φούρνο. Πολλά τα λεφτά κατασκευής. Δεν ανακάτεψα καθόλου την κατασκευή με το βιβλίο της εφορίας. Σε συζήτηση με φίλο του επιχειρηματία , ελεγκτή εφοριακό , του απάντησα αυτό που γράφω παραπάνω. Καλύτερα να χαθεί το ΦΠΑ από το να μπλέξω στα γρανάζια των εσόδων τα οποία θα μου βάλετε στον έλεγχο. Ο κορυφαίος αυτός ελεγκτής, σκέφτηκε λίγο και μου λέει. Αυτό το τόσο έξυπνο δεν μου έτυχε να το κάνει ποτέ συνάδελφος σου. Πράγματι μου δένει τα χέρια και ψάχνω μόνο τα τεκμήρια, αν καλύπτεται η κατασκευή και από άλλες πηγές εσόδων, χωρίς ΦΠΑ και άλλα παρατράγουδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καταρχην ευχαριστώ για την απαντήση. Κατα δεύτερον δεν καταλαβαίνω τη λογική σε αυτό που αναφέρεις. Πχ φτιάχνω ενα κομμωτήριο πχ το οποίο φτάνει με εξοπλισμο,κτιριακά κτλ πες 50.000ε...εσυ δλδ προτείνεις να μην κοπούνε τιμολόγια στο ονομα της επιχειρησης τα 50.000?Και να χασεις ολο το φπα?Και να εχεις χρεωστικες περιοδικες δηλωσεις ΦΠΑ απο το 1ο τριμηνο κιολας?

Αν εννοεις αυτο τοτε διαφωνω καθετα και οριζοντια αν θες :/ Για πιο λογο να γινει ελεγχος δλδ?Σου λεει οτι συμψηφιζεις το φπα μεσα σε 3 χρονια.Δεν το συμψηφιζεις ολο?χανεις οσο μενει.ετσι δεν ειναι?

Μα οταν εχεις κατασκευαστικο κομματι φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι κατασκευαστικο απο τα τιμολογια και οτι θα ειναι συγκεντρωμενες δαπανες σε 3-4-5 μηνες?Απο εκει και περα θα εχεις αναλωσιμα, πρωτες υλες και γενικα εξοδα τα οποια δεν ειναι ποσα οπως το κατασκευαστικο κομματι....

Τελος παντων, πανω στο 1ο που ρωτας αυτο εννοω εγω παντως.Να παρουν τα χρηματα στο χερι. Δδλ αυτο που ρωτησα εχει 8.000 πιστωτικο απο το 2010 να ζητησω πχ να παρει πισω τα 6000 και να μεινουν 2000 για συμψηφισμο...

Και παλι thanx που ασχολεισαι παντως :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επιχειρηση ενοικιαζομενων δωματιων, εκανε ανακαινιση το 2008, το ΠΥ της εκκαθαριστικης ηταν 14100,00. ζητησα επιστροφη φπα απο τη δου, η οποια δεν εκανε δεκτα τα δικαιολογητικα, γιατι δεν εχει αδεια οικοδομης απο την πολεοδομια, εχει κανει διαφορες προσπαθειες για νομιμοποιηση, εχει πληρωσει προστιμα κλπ.αδεια απο τον ΕΟΤ εχει. απο τοτε το μεταφερω στις δηλωσεις. την 31/12/2011 το ΠΥ ειναι 13730,00.ποτε πρεπει να το αφαιρεσω, η επρεπε να το εχω αφαιρεσει στην εκκ/κη του 2011?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επιχειρηση ενοικιαζομενων δωματιων, εκανε ανακαινιση το 2008, το ΠΥ της εκκαθαριστικης ηταν 14100,00. ζητησα επιστροφη φπα απο τη δου, η οποια δεν εκανε δεκτα τα δικαιολογητικα, γιατι δεν εχει αδεια οικοδομης απο την πολεοδομια, εχει κανει διαφορες προσπαθειες για νομιμοποιηση, εχει πληρωσει προστιμα κλπ.αδεια απο τον ΕΟΤ εχει. απο τοτε το μεταφερω στις δηλωσεις. την 31/12/2011 το ΠΥ ειναι 13730,00.ποτε πρεπει να το αφαιρεσω, η επρεπε να το εχω αφαιρεσει στην εκκ/κη του 2011?

επιχειρηση με καδ επιπλωμενες ενοικιαζομενες κατοικιες υπο ανεγερση που θα υπαχθει σε προγραμμα επιδοτησης δικαιουται επιστροφη φπα για τις δαπανες ανεγερσης που θα καταβαλει και θα υπαχθουν στο προγραμμα ;(κτιριακα επιπλα κτλ)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 0

επιχειρηση με καδ επιπλωμενες ενοικιαζομενες κατοικιες υπο ανεγερση που θα υπαχθει σε προγραμμα επιδοτησης δικαιουται επιστροφη φπα για τις δαπανες ανεγερσης που θα καταβαλει και θα υπαχθουν στο προγραμμα ;(κτιριακα επιπλα κτλ)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 0

επιχειρηση με καδ επιπλωμενες ενοικιαζομενες κατοικιες υπο ανεγερση που θα υπαχθει σε προγραμμα επιδοτησης δικαιουται επιστροφη φπα για τις δαπανες ανεγερσης που θα καταβαλει και θα υπαχθουν στο προγραμμα ;(κτιριακα επιπλα κτλ)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

επιχειρηση με καδ επιπλωμενες ενοικιαζομενες κατοικιες υπο ανεγερση που θα υπαχθει σε προγραμμα επιδοτησης δικαιουται επιστροφη φπα για τις δαπανες ανεγερσης που θα καταβαλει και θα υπαχθουν στο προγραμμα ;(κτιριακα επιπλα κτλ)

ευχαριστω.

ποια διαδικασια θα ακολουθησει για την επιστροφη ?

φτιαχνει μια κατασταση με τα τιμολογια για το οποια ζηταει την επιστροφη φπα καθως και φωτοτυπιες των τιμολογιων κασι τα προσκομιζει στην δου του ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συναδελφος μου ειπε οτι παρολο που περασε η 3ετια κ δεν εγινε αιτηση επιστροφης για το ΦΠΑ απο τον προηγουμενο λογιτη να μην ασχοληθω καθολου με την παραγραφη του πιστωτικου...

 

Προκειται για Ενοικιαζομενα δωματια  μεσα απο το συστημα βλεπω οτι απο την εκκαθ.του 2010 το πιστωτικο μεταφερεται κανονικα εως κ σημερα ...Δεν εχω εικονα του σε ποια χρονια θα επερεπε να ζητηθει το πιρτωτικο....

 

Τι να κανω?

 

Την α΄περιοδικη την εστειλα με το πιστωτικο να υπαρχει σε ευτη δεν ξερω τι πρεπει να κανω...

 

Να κανω τροπο. ή να το αφησω ως εχει κ οταν γινει ελγος ας υποστει τις συενπειες.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...