Jump to content
  • 0

Επιστροφή Πιστωτικού ΦΠΑ που ζητήθηκε με την Εκκαθαριστική Δήλωση


nefertiti
 Share

Question

Φαρμακείο, πραγματοποίησε τον 10/2009 αγορά παγίων (αλλαγή ραφιών-πάγκων κλπ) και ζητήθηκε το ΦΠΑ αξίας 10.000 με την Εκκαθαριστική Δήλωση.

Ο ελεγκτής που του δόθηκε ο φάκελλος -ακόμη δεν τον έχει κοιτάξει- έχει προσωπική αντιδικία με την πελάτισσά μου.

Χθες που του ανέφερα αυτό:

ΠΟΛ. 1108

ΘΕΜΑ: Τροποποίηση της ΑΥΟ ΠΟΛ.1016/1.3.2010 για την διαδικασία και τις προϋποθέσεις επιστροφής ΦΠΑ και της ΑΥΟ ΠΟΛ.1257/14.11.2001 σχετικά με την υποβολή των περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α.

Αποφασίζουμε 1. Η παράγραφος 1 της ΑΥΟ ΠΟΛ.1016/1.3.2010 τροποποιείται ως εξής:

α) Η επιστροφή πιστωτικού υπολοίπου Φ.Π.Α. μέχρι 30.000€, από 2 Ιουλίου 2010 και εφεξής, πραγματοποιείται χωρίς έλεγχο σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 1 του άρθρου 3 της ΑΥΟ ΠΟΛ.1073/21.7.2004.

β) Κατά παρέκκλιση του άρθρου 3.1.α της παραπάνω Α.Υ.Ο., από 2 Ιουλίου 2010 και εφεξής, η επιστροφή πιστωτικού υπολοίπου Φ.Π.Α. άνω των 30.000€ πραγματοποιείται μετά την διενέργεια προσωρινού ελέγχου, ή τακτικού εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 3 της ΑΥΟ ΠΟΛ.1073/21.7.2004.

μου είπε ότι αυτό ισχύει μόνο αν κάποιος ζητούσε το 90% του ποσού όχι το 100% όπως ζήτησα εγώ και πρέπει να κάνει τακτικό έλεγχο.

Δεν με νοιάζει το ότι θα κάνει έλεγχο αλλά με έχει εκνευρίσει γιατί θέλει να την "κάψει" με κάθε τρόπο.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν έχει αυτό το δικαίωμα έπειτα από αυτό το άρθρο ή να κάνω ερώτηση στο Υπουργείο;

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Recommended Posts

  • 0

.....

μου είπε ότι αυτό ισχύει μόνο αν κάποιος ζητούσε το 90% του ποσού όχι το 100% όπως ζήτησα εγώ και πρέπει να κάνει τακτικό έλεγχο.

Δεν με νοιάζει το ότι θα κάνει έλεγχο αλλά με έχει εκνευρίσει γιατί θέλει να την "κάψει" με κάθε τρόπο.

..

Σε ψιλοδουλεύει ο τύπος ή είναι άσχετος?

Εσύ ζητάς ένα (χ) ποσό .. από το οποίο το 90% είναι επιστρεπτέο άνευ ελέγχου και το υπόλοιπο 10% κατόπιν ελέγχου.

Αλλά σταματάς να συμψηφίζεις το 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ούτε με δουλεύει ούτε άσχετος είναι. Απλά έχει λυσσάξει να κάνει έλεγχο.

Επιμένει ότι από τις 10.000 π.χ. που ζητάω, στην Εκκαθαριστική έπρεπε να γράψω 9.000 όχι 10.000.

Ισχύει αυτό;

Αν όχι, μπορώ να το αποδείξω με αναφορά άρθρου ή νόμου;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΦΠΑ - ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΤΟΥΣ 2006

Κωδ. 707. Το ποσό του φόρου του οποίου έχετε ζητήσει την επιστροφή με βάση την απόφαση 1060481/4643/810/ΠΟΛ. 1073/2004 πριν από την υποβολή της εκκαθαριστικής δήλωσης και με βάση τις περιοδικές δηλώσεις της χρήσης. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να γράψετε το 100% του ποσού του οποίου έχετε ζητήσει την επιστροφή και όχι το 90% του ποσού, ανεξάρτητα αν έγινε ή όχι η επιστροφή μέρους ή όλου του ποσού, μέχρι το τέλος της διαχειριστικής περιόδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ούτε με δουλεύει ούτε άσχετος είναι. Απλά έχει λυσσάξει να κάνει έλεγχο.

Επιμένει ότι από τις 10.000 π.χ. που ζητάω, στην Εκκαθαριστική έπρεπε να γράψω 9.000 όχι 10.000.

Ισχύει αυτό;

Αν όχι, μπορώ να το αποδείξω με αναφορά άρθρου ή νόμου;

Tί θές να σου ο άνθρωπος ?

Δεν άκουσες τίποτα για περικοπές , μισθών , επιδομάτων , δώρων ?????? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

http://www.taxheaven...ular/47/hl/1061

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/559/hl/1073

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/2698/hl/1092

Αλλά δεν κατάλαβα?

Από ποιο λόγο η πελάτης σου δικαιούται επιστροφής ΦΠΑ? έχουν εξαντληθεί τα περιθώρια συμψηφισμού?

Μήπως και ο ελεγκτής έχει κάποιο δίκαιο .. για την διαδικασία ελέγχου?

Τελικά η περίπτωση σου είναι στις περιπτώσεις του άρθρου 1 ή σ'αυτές του άρθρου 2?

Υ.Γ. καλά τώρα είδα το αρχικό ερώτημα.. smile.gif

Αίτηση επιστροφής έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/559

ΠΟΛ.1073/21.7.2004

Διαδικασία και προϋποθέσεις επιστροφής του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 34 του Κώδικα Φ.Π.Α.(2859/2000).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αίτηση επιστροφής με όλα τα δικαιολογητικά έχω κάνει και ήταν όλα ΟΚ. Μου είχε πει κι αυτός ότι η πελάτισσά μου δικαιούται επιστροφή.

Βέβαια δεν είχα προσέξει αυτό:

4. Η επιστροφή του 90% ενεργείται με βάση τα υποβαλλόμενα δικαιολογητικά, χωρίς προσωρινό έλεγχο. Το υπόλοιπο 10%, καθώς και το εναπομένον όριο, επιστρέφονται κατόπιν προσωρινού ελέγχου, εφόσον το σύνολο του πιστωτικού υπολοίπου που έχει ζητηθεί από το φορολογούμενο μέσα σε όλες τις φορολογικές περιόδους ή τη διαχειριστική περίοδο υπερβαίνει τα 6.000 ευρώ και χωρίς έλεγχο, εάν δεν υπερβαίνει αυτό το όριο.

Επίσης, προσωρινός έλεγχος θα διενεργείται πάντοτε, ανεξαρτήτως ποσού, κατά την πρώτη επιστροφή, προ κειμένου ο υποκείμενος να καταστεί δικαιούχος επιστροφής και να γραφτεί στο μητρώο δικαιούχων. Ο έλεγχος αυτός θα διενεργείται στις εγκαταστάσεις της επιχείρησης, προκειμένου να διαπιστωθεί η δυνατότητα πραγματοποίησης των πράξεων για τις οποίες υποβλήθηκε το αίτημα επιστροφής.

Πάντως ευχαριστώ όλους σας για την άμεση ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Φαρμακείο, πραγματοποίησε τον 10/2009 αγορά παγίων (αλλαγή ραφιών-πάγκων κλπ) και ζητήθηκε το ΦΠΑ αξίας 10.000 με την Εκκαθαριστική Δήλωση.

50.000€ ράφια - πάγκους αγόρασε?

το 90% είναι επιστρεπτέο άνευ ελέγχου και το υπόλοιπο 10% κατόπιν ελέγχου.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι στην πρώτη επιστροφή πρέπει να σου κάνουν προσωρινό έλεγχο και το 90-10 ισχύει για τις επόμενες επιστροφές?

Λάθος μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
50.000€ ράφια - πάγκους αγόρασε?

Ναι. Ξαναέστησε το Φαρμακείο από την αρχή περιμένοντας ότι θα έπαιρνε επιδότηση από ΕΣΠΑ αλλά τίποτα.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι στην πρώτη επιστροφή πρέπει να σου κάνουν προσωρινό έλεγχο και το 90-10 ισχύει για τις επόμενες επιστροφές?

Λάθος μου?

Και εγώ αυτό ρώτησα αρχικά. Αν τελικά παίρνει την επιστροφή με έλεγχο ή χωρίς!!!

Αλλά μάλλον καλύφτηκα βάση αυτού :

Επίσης, προσωρινός έλεγχος θα διενεργείται πάντοτε, ανεξαρτήτως ποσού, κατά την πρώτη επιστροφή, προ κειμένου ο υποκείμενος να καταστεί δικαιούχος επιστροφής και να γραφτεί στο μητρώο δικαιούχων. Ο έλεγχος αυτός θα διενεργείται στις εγκαταστάσεις της επιχείρησης, προκειμένου να διαπιστωθεί η δυνατότητα πραγματοποίησης των πράξεων για τις οποίες υποβλήθηκε το αίτημα επιστροφής.

Η ένστασή και απορία μου είναι αν αυτό ισχύει και με την νέα απόφαση της 2/7/2010. Αυτό είναι το ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο,

Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας στο ίδιο θέμα

Την ίδια απορία έχω και εγώ? Μετά την 2/7/2010 η πρώτη επιστροφή ΦΠΑ κατά 90% πραγματοποιείται με έλεγχο?και το υπόλοιπο 10% συμψηφίζεται?

Β Ο Η Θ Ε Ι Α

Έχω ίδια περίπτωση και έχω κολλήσει στην εφορία ...

και αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να μπορούσα να χρησιμοποιήσω μήπως και ξεκολλήσω...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πωλίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αγαπητοί φίλοι,

Αν μπορείτε να βοηθήσετε στο παραπάνω θέμα, οι πληροφορίες σας θα μου είναι πολύτιμες

Σας παρακαλώ ρίξτε μια ματιά

Με εκτίμηση,

Πωλίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εγώ ξέρω ότι την πρώτη φορά ότι και να ζητήσεις γίνεται προσωρινός έλεγχος σε μικρά ποσά ή κανονικός σε μεγάλα ποσά >30000. Στις επόμενες αιτήσεις ζητάς το 90% και το παίρνεις -όταν το δώσουνε- χωρίς έλεγχο και το υπόλοιπο 10% αργότερα. Όσο για το ποσό που αφαιρείς στην εκκαθαριστική ή στην περιοδική αντίστοιχα, ολόκληρο το βάζεις το 100% δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Στο παρελθόν ίσχυε αυτή η πολιτική και τώρα μετά την εγκύκλιο του Ιουλίου ισχύει το ίδιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πωλίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Την Δευτέρα πήγε ο ελεγκτής στο Φαρμακείο. Έκανε έλεγχο σε βιβλία-στοιχεία-τιμολόγια-πάγια, έλεγξε τα τιμολόγια για τα οποία ζητάω επιστροφή και της είπε ότι είναι όλα άψογα. Χθες του πήρα τηλέφωνο να δω τι κάνω μετά και μου απάντησε ότι ήδη τα έδωσε στο ΦΠΑ και απλά θα περιμένουν να μπουν τα χρήματα σε λογαριασμό που είχε δοθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα και καλή βδομάδα,

Αφού κατέθεσα το φάκελο στην εφορία για επιστροφή φπα, πήρα και αρ.πρωτοκόλλου θυμήθηκαν να μου πουν ότι ως καφενείο η επιχείρηση δεν δικαιούται επιστροφή. Θα το κοιτάξουν βέβαια αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν δικαιούται ως καφενείο!!!

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Με εκτίμηση,

Πωλίνα Βαρελά

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σας θερμοπαρακαλώ για την βοήθεια σας γιατί θα με τρελλάνουν και το ποσό δεν είναι μικρό (18.000)

Ρίξτε μια ματιά.

Με εκτίμηση,

Πωλίνα

Υ.Γ. Έχω ρωτήσει και άλλους λογιστές στην Πάρο αλλά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα και καλή βδομάδα,

Αφού κατέθεσα το φάκελο στην εφορία για επιστροφή φπα, πήρα και αρ.πρωτοκόλλου θυμήθηκαν να μου πουν ότι ως καφενείο η επιχείρηση δεν δικαιούται επιστροφή. Θα το κοιτάξουν βέβαια αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν δικαιούται ως καφενείο!!!

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Με εκτίμηση,

Πωλίνα Βαρελά

Μηπως εννοουν πως ειναι η ΔΟΥ Παρου καφενειο και δεν κανει επιστροφες ΦΠΑ;:D

Η μονη περιπτωση που προχειρα μπορω να φανταστω σαν αιτιολογια ειναι να εχει υπαρξει 3ετια και να θεωρουν παραγεγραμενη την απαιτηση επιστροφης

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Είναι η πρώτη επιστροφή φπα και αφορά οικοδομικές εργασίες και αγορά παγίων με τιμολόγια με ημερομηνία Ιούνιος του 2009 - Σεπτέμβριος του 2009. Υπάρχει μήπως κάποια εγκύκλιος που αναφέρει ότι ορισμένες κατηγορίες επιχειρήσεων εξαιρούνται της επιστροφής φπα?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Στην δικη σου περιπτωση δεν μπορω να βρω λογο για τον οποιο να μην δικαιουσαι την επιστροφη ακομα και αν το ακινητο δεν ειναι ιδιοκτησιας του πελατη σου.

Διαβασε ομως την ΠΟΛ 1333/1993 μηπως υπαγεσαι σε καποια απο τις εξαιρεσεις που προβλεπει αυτη

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ θερμά για την άμεση απάντηση

Το ακίνητο είναι ιδιόκτητο.

Όποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία, σας παρακαλώ να με ενημερώσετε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πωλίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Έψαξα και την ΠΟΛ 1333/1993 αλλά δεν βρήκα κάτι που να με αφορά και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιες επιχειρήσεις θα μπορούσαν να εξαιρούνται από την επιστροφή ΦΠΑ. Το συγκεκριμένο καφενείο έχει έναρξη το 1995, έχει πληρώσει και ΦΠΑ και εισόδημα όλα αυτά τα χρόνια και αποφάσισε ο άνθρωπος να αγοράσει ένα ακίνητο και να το φτιάξει. Έφτυσε αίμα για να τα κάνει όλα αυτά μέχρι τώρα και είναι η πρώτη φορά από το 1995 που ζητάει επιστροφή ΦΠΑ για τις οικοδομικές εργασίες και για τα πάγια που αγόρασε με τιμολόγια περσινά. Γιατί να εξαιρείται? και ποιά εγκύκλιος είναι αυτή που αναφέρει ότι τα καφενεία εξαιρούνται της δυνατότητας επιστροφής ΦΠΑ? Μπορεί κανείς να βοηθήσει? για να μην τρελαθώ και εγώ και ο άνθρωπος αυτός. Θέλω να έχω κάποιο στοιχείο για να πάω να τους το παρουσιάσω στην εφορία και να σταματήσουν να μας εμπαίζουν !!!

Συγνώμη για την επαναλαμβανόμενη έκκληση αλλά σκέφτηκα να σας παραθέσω όλες τις πληροφορίες σχετικά με το θέμα μου.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Με εκτίμηση,

Πωλίνα Βαρελά

Υ.Γ. Ο φάκελος είναι ήδη στην εφορία και έχει πάρει και αρ. πρωτοκόλλου

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πουθενα δεν υπαρχει ρητη διαταξη που αποκλειει την επιστροφη ΦΠΑ σε καφενειο η αλλη συγκεκριμενηκατηγορια επιτηδευματια.

Ζητα να σου απαντησουν γραπτα σε ποια διαταξη ποιου Νομου η Πολ βασιζονται

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...