Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενστάσεις για το πρόγραμμα ΕΣΠΑ των επιχειρήσεων - όχι των ελευθέρων επαγγελματιών -


KAROLOS

Ερώτηση

Καλημέρα συναδέλφισες/συνάδελφοι. Γνωρίζετε πότε ανοίγει η εφαρμογή για την υποβολή των ενστάσεων για το πρόγραμμα ΕΣΠΑ των επιχειρήσεων ( όχι των ελ. επαγγελματιών); Προσπάθησα σήμερα, μπήκα με τους κωδικούς της επιχείρησης και νομίζω πως δεν υπάρχει η δυνατότητα ακόμη για την υποβολή On line της ένστασης. Μήπως κάνω κάπου λάθος; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημερα

να περιμενετε να ανοιξει το συστημα , συνηθως περιμενουμε ανακοινωση απο το αρμοδιο υπουργειο(προφανως αναφερεστε στο προγραμμα για την ενισχυση ΜΜΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
<br><font face="Palatino Linotype"><font size="3">Καλημέρα συναδέλφισες/συνάδελφοι. Γνωρίζετε πότε ανοίγει η εφαρμογή για την υποβολή των ενστάσεων για το πρόγραμμα ΕΣΠΑ των επιχειρήσεων ( όχι των ελ. επαγγελματιών); Προσπάθησα σήμερα, μπήκα με τους κωδικούς της επιχείρησης και νομίζω πως δεν υπάρχει η δυνατότητα ακόμη για την υποβολή On line της ένστασης. Μήπως κάνω κάπου λάθος; Ευχαριστώ. </font></font><br>
<br><br>Θα περάσουν μερικές μέρες (όπως και με τους ελ. επαγγελματίες). Μίλησα χθες με την διαχειριστική και περιμένουν το πράσινο φως από το Υπουργείο.<br>Οι ενστάσεις θα πέσουν βροχή!!!<br>Δεν είναι δυνατόν να στέλνεις στον επενδυτή επιστολή με θετική αξιολόγηση και αιτιολογία "μη διαθέσιμοι πόροι" επειδή η Λούκα πήρε ένα μαχαίρι και έκοψε το πρόγραμμα στη μέση σαν καρπούζι! ΔΕΝ είναι εθνικοί πόροι, είναι κοινοτικά κονδύλια....μα πόσο άχρηστοι είναι τελικά όλοι αυτοί?<br>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συναδέλφισες/συνάδελφοι. Γνωρίζετε πότε ανοίγει η εφαρμογή για την υποβολή των ενστάσεων για το πρόγραμμα ΕΣΠΑ των επιχειρήσεων ( όχι των ελ. επαγγελματιών); Προσπάθησα σήμερα, μπήκα με τους κωδικούς της επιχείρησης και νομίζω πως δεν υπάρχει η δυνατότητα ακόμη για την υποβολή On line της ένστασης. Μήπως κάνω κάπου λάθος; Ευχαριστώ.

Οι διαχειριστές του συστήματος (Μ.Ο.Δ. Α.Ε. - 2107787940 - [email protected]) μου είπαν ότι άνοιξε η δυνατότητα ενστάσεων για όλους (επιχορηγούμενους αν κόπηκε ο προϋπολογισμός της πρότασης και μη επιχορηγούμενους από οποιαδήποτε αιτία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη θελω και εγω να κανω ενσταση για 2 προτασεις που εχω καταθεσει "μιας και η αιτιολογια τους ηταν -μη επαρκεια διαθεσιμων πορων-", απο οτι γραφετε παραπανω ειδα οτι ανοιξε το πραγραμμα για ενστασεις αλλα δεν βλεπω κατι τετοιο...μηπως κανω κατι λαθος?

ειναι η πρωτη φορα που θελω να κανω ενσταση και δεν γνωριζω παρα πολλα...η ενσταση γινεται μονο μεσω προγραμματος ή και στην τραπεζα?

επισης λεει το χαρτι που ηρθε στις επιχειρησεις οτι η ενσταση πρεπει να γινει 15 ημερες μετα την παραλαβη του παροντος...ισχυει?...μιας και δεν εχουν ανοιξει ακομα το προγραμμα

βλεπω μαλιστα οτι εχουν κοψει βαθμολογια απο σπουδες...αλλα το θεμα ειναι οτι κανενας απο τους μετοχους δεν εχει σπουδες και δηλωθηκαν και οι 3 στην χαμηλοτερη κλιμακα και επρεπε να παρουν βαθμολογια

2,4 μοναδες που ειναι το ελαχιστο και αυτοι εδωσαν 1,6........αθανατο ελληνικο παρακρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη G. Tonpouloglou

Οι διαχειριστές του συστήματος (Μ.Ο.Δ. Α.Ε. - 2107787940 - [email protected]) μου είπαν ότι άνοιξε η δυνατότητα ενστάσεων για όλους (επιχορηγούμενους αν κόπηκε ο προϋπολογισμός της πρότασης και μη επιχορηγούμενους από οποιαδήποτε αιτία).

φίλε expert μιας και φαίνεται να γνωρίζεις τα πράγματα πιστεύεις ότι έχει νόημα να κάνουμε ενστάσεις ή θα χάσουμε το χρόνο μας και θα μας βρίζουν πάλι οι πελάτες μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φίλε expert μιας και φαίνεται να γνωρίζεις τα πράγματα πιστεύεις ότι έχει νόημα να κάνουμε ενστάσεις ή θα χάσουμε το χρόνο μας και θα μας βρίζουν πάλι οι πελάτες μας;

Υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί ο προυπολογισμός του προγράμματος ή θα ασχοληθούμε χωρίς λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χαϊδαρίου, Δάσος BSc, MSc

Υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί ο προυπολογισμός του προγράμματος ή θα ασχοληθούμε χωρίς λόγο?

Παίδες εδώ στην Κύπρο τα προγράμματα που έχουμε είναι πολύ μικρού προϋπολογισμού. Εσάς σας δίνουνε τα εκατομμύρια με τον κουβά και πάλι όλο διαμαρτύρεστε ότι δεν σας φτάνουν. Εδώ οι σύμβουλοι έχουν όλοι πτυχία από οικονομικές και θετικές σχολές, φορούν κοστούμι, έχουν γραφείο και είναι σοβαροί. Σε εσάς βλέπω τον κάθε ένα να γίνεται σύμβουλος μήπως και αυξήσει ευκαιριακά το εισόδημα του που συνήθως προέρχεται από άσχετη δραστηριότητα. Στο τέλος την πληρώνουν και οι πελάτες σας και εσείς και μετά όλοι μαζί διαμαρτύρεστε για το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Παίδες εδώ στην Κύπρο τα προγράμματα που έχουμε είναι πολύ μικρού προϋπολογισμού. Εσάς σας δίνουνε τα εκατομμύρια με τον κουβά και πάλι όλο διαμαρτύρεστε ότι δεν σας φτάνουν. Εδώ οι σύμβουλοι έχουν όλοι πτυχία από οικονομικές και θετικές σχολές, φορούν κοστούμι, έχουν γραφείο και είναι σοβαροί. Σε εσάς βλέπω τον κάθε ένα να γίνεται σύμβουλος μήπως και αυξήσει ευκαιριακά το εισόδημα του που συνήθως προέρχεται από άσχετη δραστηριότητα. Στο τέλος την πληρώνουν και οι πελάτες σας και εσείς και μετά όλοι μαζί διαμαρτύρεστε για το κράτος.

Κοίτα και ο Αλογοσκούφης κουστούμι φορούσε, σοβαρός ήταν, με πτυχία από οικονομικές σχολές (καθηγητής παρακαλώ άλλο που του πετάνε ντομάτες όποτε πάει στο πανεπιστήμιο) αλλά είδες που μας κατάντησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

φίλε expert μιας και φαίνεται να γνωρίζεις τα πράγματα πιστεύεις ότι έχει νόημα να κάνουμε ενστάσεις ή θα χάσουμε το χρόνο μας και θα μας βρίζουν πάλι οι πελάτες μας;

Μόνο ο Paul το χταπόδι ξέρει. Θα του βάλουν 43.000 κουτιά με τροφή στο ενυδρείο, με τους κωδικούς έργου και απο όπου πάρει την τροφή αυτή θα είναι η 1 ένσταση που θα γίνει δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Τραπεζικουλης

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

Ήρθε σήμερα πελάτης και υπέγραψε σύμβαση. Αμέσως μετά με ρώτησε για την ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ.

Πήρα και εγώ στον αρμόδιο της τράπεζας μου, ο οποίος μου είπε ότι δεν έχουμε ακόμη ιδέα!!

Δεν υπάρχει στο σύστημα, δεν υπάρχει διαδικασία, και από το υπουργείο ούτε φωνή ούτε ακρόαση!!!

Μήπως άρχησαν τις διακοπές τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνε εσύ την ένσταση, ειδικά αν έχεις πραγματικά κάπου να στηριχτείς (χαμηλότερη βαθμολογία σε κάποιο κριτήριο) και περίμενε... Δεν έχεις τίποτα να χάσεις, αντίθετα μπορεί να εγκριθείς. Ειδικά αν κάποιοι δεν πάνε να υπογράψουν τη σύμβαση, αυτόματα θα ελευθερωθούν χρήματα για τους "επιλαχόντες" (δεν υπάρχουν απίσημα επιλαχόντες, εννοώ αυτούς που βρίσκονται λίγο κάτω από τη βάση). Υπάρχει ακόμα και περίπτωση να δώσουν παραπάνω χρήματα (αν δε φαλιρήσουν στο μεταξύ...rolleyes.gif).

Τέλος πάντων, λαχείο είναι εδώ που τα λέμε, αλλά αν σου κάτσει...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Lobatsevsky

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

Ήρθε σήμερα πελάτης και υπέγραψε σύμβαση. Αμέσως μετά με ρώτησε για την ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ.

Πήρα και εγώ στον αρμόδιο της τράπεζας μου, ο οποίος μου είπε ότι δεν έχουμε ακόμη ιδέα!!

Δεν υπάρχει στο σύστημα, δεν υπάρχει διαδικασία, και από το υπουργείο ούτε φωνή ούτε ακρόαση!!!

Μήπως άρχησαν τις διακοπές τους;

Τραπεζικούλη αν σας ζητήσει εγγυητική επιστολή για την είσπραξη της προκαταβολής, με εγγύηση ομόλογα του ελληνικού δημοσίου θα του τι δώσετε; Εδώ σε θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Lobatsevsky

Κάνε εσύ την ένσταση, ειδικά αν έχεις πραγματικά κάπου να στηριχτείς (χαμηλότερη βαθμολογία σε κάποιο κριτήριο) και περίμενε... Δεν έχεις τίποτα να χάσεις, αντίθετα μπορεί να εγκριθείς. Ειδικά αν κάποιοι δεν πάνε να υπογράψουν τη σύμβαση, αυτόματα θα ελευθερωθούν χρήματα για τους "επιλαχόντες" (δεν υπάρχουν απίσημα επιλαχόντες, εννοώ αυτούς που βρίσκονται λίγο κάτω από τη βάση). Υπάρχει ακόμα και περίπτωση να δώσουν παραπάνω χρήματα (αν δε φαλιρήσουν στο μεταξύ...rolleyes.gif).

Τέλος πάντων, λαχείο είναι εδώ που τα λέμε, αλλά αν σου κάτσει...???

Διαφωνώ φίλε μου. Δεν είναι λαχείο είναι διαγωνισμός. Έχει καταντήσει όμως λοταρία διότι διάφοροι άσχετοι παίρνουν στο λαιμό τους δύσμοιρους επενδυτές επειδή δεν ξέρουν να χειριστούν σωστά το πρόγραμμα. Φταίνε όμως και οι επενδυτές που τινάζουν στον αέρα μία από τις λίγες ευκαιρίες που έχουν να επιδοτηθούν διότι τσιγκουνεύονται να πληρώσουν έναν ικανό σύμβουλο. Αλλά πάλι το φτηνό το κρέας το τρώει ο σκύλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριοι, αν κάποιος ξέρει να με βοηθήσει στο παρακάτω:

Έχω μία εταιρία με αγροτικό αντικείμενο η οποία μεταξύ άλλων έχει και το ΚΑΔ (2007) 93. (άλλες υπηρεσίες διασκέδασης) στην οποία υπηρετούν 260 άτομα περίπου, όλοι συγγενείς μεταξύ τους και κοντοχωριανοί μου. Αυτή η εταιρία υπέβαλε πρόταση στο ΠΕΠ για να επιδοτήσει στην πραγματικότητα ένα μηχανογραφικό σύστημα ανάπτυξης προσωπικού το οποίο φέρει ενσωματωμένο GPS ώστε να προσλαμβάνεται αυτόματα προσωπικό το οποίο διαμένει σε συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή. Η δαπάνη αυτή μπαίνει στην καινοτομία; Κατά τη γνώμη μου ναι αλλά η τράπεζα μου την απέρριψε. Να κάνω ένσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαφωνώ φίλε μου. Δεν είναι λαχείο είναι διαγωνισμός. Έχει καταντήσει όμως λοταρία διότι διάφοροι άσχετοι παίρνουν στο λαιμό τους δύσμοιρους επενδυτές επειδή δεν ξέρουν να χειριστούν σωστά το πρόγραμμα. Φταίνε όμως και οι επενδυτές που τινάζουν στον αέρα μία από τις λίγες ευκαιρίες που έχουν να επιδοτηθούν διότι τσιγκουνεύονται να πληρώσουν έναν ικανό σύμβουλο. Αλλά πάλι το φτηνό το κρέας το τρώει ο σκύλος.

Φίλε Lobatsevsky, παρεξήγησες!

Εννοούσα ότι είναι λαχείο από την άποψη ότι και όλα τα δίκια να έχεις, και την πιο εμπεριστατωμένη ένσταση να υποβάλλεις, πάλι μπορεί να μην καταφέρεις να πάρεις έγκριση με τσου καραγκιόζηδες που μπλέξαμε. Υπό αυτές τις προϋποθέσεις πάντως (σοβαρός σύμβουλος, σοβαρή ένσταση) εξακολουθώ να πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να την κάνεις. Εγώ ετοιμάζω ενστάσεις και για τις 4 προτάσεις που μου απορρίφθηκαν καθώς είτε έχουν λάθη στη βαθμολόγηση είτε είναι 1-2 μόρια κάτω από τη βάση και με λίγη τύχη μπορεί να εγκριθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι πράγματι παράλογο να ζητούν 43.000 επιχειρήσεις ένα ποσό επιχορήγησης από το ΕΣΠΑ, το οποίο ουσιαστικά ξεκίνησε με καθυστέρηση 2,5 ετών να προκηρύσσει προγράμματα, η απορροφητικότητα αυτού είναι σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα και το κράτος να κλείνει την πόρτα σε 35.600 επιχειρήσεις.

Καλούνται λοιπόν σήμερα 35.600 επιχειρήσεις να υποβάλλουν ένσταση επί του αποτελέσματος αξιολόγησης.Γιατί να μην καλούνται να υπογράψουν σύμβαση έργου;

Αν 35.600 επιχειρήσεις "εξαναγκάζονταν" να διατηρήσουν τον ίδιο αριθμό θέσεων εργασίας του 2008 και ταυτόχρονα να αυξήσουν αυτόν κατά τις νέες θέσεις εργασίας τις οποίες προέβλεπε ο φάκελος, δε θα ήταν ένα καταλυτικό μέτρο κατά της ανεργίας;Ουσιαστικά, ένα και μόνο πρόγραμμα θα διασφάλιζε πάνω από 70 χιλ θέσεις εργασίας (λαμβάνω αυθαίτερα ως μέσο όρο τον αριθμό των 2 υπαλλήλων ανά επιχείρηση-μπορεί να είναι και μεγαλύτερος) και ταυτόχρονα θα δημιουργούσε περισσότερες από 35.600 νέες θέσεις εργασίας (κάθε επιχείρηση δήλωσε πρόσληψη τουλάχιστον ενός ατόμου).

Να λοιπόν ΑΛΗΘΙΝΑ ΜΕΤΡΑ για την τόνωση της ελληνικής οικονομίας.Και εξαίσιο επικοινωνιακό μέτρο της κυβέρνησης!!!!

Όπως έχω αναλύσει ήδη, το να εγκρίνει το δημόσιο 43.000 επενδυτικά σχέδια δε σημαίνει πως πρέπει να πληρώσει 1,72 δις (με μέσο όρο επιχορήγησης τις 40 χιλ ευρώ).Μεγάλος αριθμός επιχειρήσεων δε θα προχωρήσουν στην υπογραφή σύμβασης, όσες υλοποιήσουν θα υλοποιήσουν μικρότερο προϋπολογισμό, θα γίνουν περικοπές στις τελικές πιστοποιήσεις δαπανών.

Αυτά τα χρήματα υπάρχουν, θα μπορούσε να γίνει υπερδέσμευση και να εγκριθούν ΟΛΕΣ ή τελος πάντων όσες ήταν παραδεκτές και αξιολογημένες με περισσότερα από 40 μόρια.

Τα προγράμματα ΕΣΠΑ και ο Αναπτυξιακός αργότερα δεν πρέπει να είναι διαγωνισμός, δηλαδή να φάει ο ένας τη θέση του άλλου αλλά πραγματικό ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ. Η χώρα χρειάζεται επενδύσεις και αυτές, ακόμα και επιχορηγούμενες, είναι εξαιρετικά δύσκολες σε αυτή τη συγκυρία.

Θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα ισχυρό τοίχος προστασίας της μικρής επιχείρησης και των εργαζομένων, εν όψει του πολύ δύσκολου χειμώνα, όμως και αυτό το εργαλείο ΑΠΑΞΙΩΘΗΚΕ.Αφού η Ε.Ε. μας δίνει αυτά τα χρήματα, γιατί δε μπορούμε να τα αξιοποιήσουμε στο 100% και μάλιστα να έχουμε και "λάσκα χρόνου";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Στέφανος

Είναι πράγματι παράλογο να ζητούν 43.000 επιχειρήσεις ένα ποσό επιχορήγησης από το ΕΣΠΑ, το οποίο ουσιαστικά ξεκίνησε με καθυστέρηση 2,5 ετών να προκηρύσσει προγράμματα, η απορροφητικότητα αυτού είναι σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα και το κράτος να κλείνει την πόρτα σε 35.600 επιχειρήσεις.

....

Το κράτος έχει ξοδέψει ήδη την προκαταβολή του ΕΣΠΑ από το 2007, οπότε τώρα δεν έχει χρήματα της ΕΕ για το ΕΣΠΑ, αλλά μόνο δικά του. Επίσης, αυτό είναι στα πλαίσια της τακτικής για την εξαθλίωση του ιδιωτικού τομέα, ώστε οι Δημόσιοι Υπάλληλοι που θα μετατάσσονται και απολύονται να μην βλέπουν ότι αλλού είναι καλύτερα και να διαμαρτύρονται. Αντί η Κυβέρνηση να εξαφανίσει τους άχρηστους Δημόσιους Υπαλλήλους και να διαθέσει τα λεφτά που εξοικονόμησε (αρκετά δις ευρώ) στον ιδιωτικό τομέα, έχουμε μια .."ήπια προσαρμογή", αφού σχεδόν όλοι οι ψηφοφόροι των δύο μεγάλων κομμάτων είναι οι διορισμένοι δημόσιοι υπάλληλοι. Τελικά την πληρώνει, όπως πάντα, ο ιδιωτικός τομέας (που είναι στην "απέξω", καθώς ελάχιστα ρουσφέτια έχει δεχθεί) και χρησιμοποιείται ως παράδειγμα "κοίτα καλέ μου ψηφοφόρε δημόσιε υπάλληλε, και εκεί χάλια είναι τα πράγματα, μη διαμαρτύρεσαι, είναι για το καλό της χώρας.."

Έχουμε την κυβέρνηση που μας αξίζει.. Ως πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίδες εδώ στην Κύπρο τα προγράμματα που έχουμε είναι πολύ μικρού προϋπολογισμού. Εσάς σας δίνουνε τα εκατομμύρια με τον κουβά και πάλι όλο διαμαρτύρεστε ότι δεν σας φτάνουν. Εδώ οι σύμβουλοι έχουν όλοι πτυχία από οικονομικές και θετικές σχολές, φορούν κοστούμι, έχουν γραφείο και είναι σοβαροί. Σε εσάς βλέπω τον κάθε ένα να γίνεται σύμβουλος μήπως και αυξήσει ευκαιριακά το εισόδημα του που συνήθως προέρχεται από άσχετη δραστηριότητα. Στο τέλος την πληρώνουν και οι πελάτες σας και εσείς και μετά όλοι μαζί διαμαρτύρεστε για το κράτος.

Οι προϋπολογισμοί των προγραμμάτων κάθε χώρας είναι γνωστό ότι υπολογίζονται με βάση την "ταχύτητα" της κάθε οικονομίας.

Θα μας πεις έναν σύμβουλο που φεύγει από το γραφείο του, φοράει το κοστούμι του, "παίρνει" τα πτυχία του και την σοβαρότητα του και πάει να "πουλήσει" επιδοτήσεις στους αγρότες για τις πατάτες στα Κοκκινοχώρια?

Και μην ξεχνάς ότι υπάρχουν τομείς επιδοτήσεων στην Κύπρο που ακόμη δεν έχουν πάρει μπρος λόγω περιθώριο χρόνου, πχ ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για όποιον ενδιαφέρεται, δεν ξέρω πότε (σήμερα το είδα), βγήκαν στο ependyseis τα αποτελέσματα των ενστάσεων. Οι τράπεζες ακόμα δεν ξέρουν τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να ξερω τι εκβαση ειχαν οι ενστασεις που υποβληθηκαν απο τον εκαστοτε μελετη σαν στατιστικο στοιχειο. Διοτι προσωπικα σε 5 ενστασεις δεν μου εγκριθηκε καμια. Και κυριοι ηταν ολες αδικαιολογητα κομμενες και η ενσταση ηταν υπερπληρης. Με αναφορα στο τεκμηριο μη βαθμολογησης δικαιολογητικα κτλ. Ειμαι σε τρομερα δυσκολη θεση στο να επικοινωνησω τα αποτελεσματα των ενστασεων στους ΜΗ δικαιουχους πλεον που αυθαιρετα εξαιρεθηκαν της επιδοτησης. Ανυπογραφες και καλα επιτροπες δευτοτεροβαθμιας, απορριψη ενστασης χωρις καμια δικαιολογηση κτλ κτλ...Θα παρακαλουσα να μοιραστειτε μαζι μου την δικη σας εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα διοτι θα επιρρεασει την μετεπειτα πορεια ολου αυτου του θεατρου του παραλογου.Πιστευετε θα ειχε καποια τυχη τυχον δικαστικη επιλυση της διενεξης? Ποιος ειναι υπευθυνος οι τραπεζα ή το υπουργειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να ξερω τι εκβαση ειχαν οι ενστασεις που υποβληθηκαν απο τον εκαστοτε μελετη σαν στατιστικο στοιχειο. Διοτι προσωπικα σε 5 ενστασεις δεν μου εγκριθηκε καμια. Και κυριοι ηταν ολες αδικαιολογητα κομμενες και η ενσταση ηταν υπερπληρης. Με αναφορα στο τεκμηριο μη βαθμολογησης δικαιολογητικα κτλ. Ειμαι σε τρομερα δυσκολη θεση στο να επικοινωνησω τα αποτελεσματα των ενστασεων στους ΜΗ δικαιουχους πλεον που αυθαιρετα εξαιρεθηκαν της επιδοτησης. Ανυπογραφες και καλα επιτροπες δευτοτεροβαθμιας, απορριψη ενστασης χωρις καμια δικαιολογηση κτλ κτλ...Θα παρακαλουσα να μοιραστειτε μαζι μου την δικη σας εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα διοτι θα επιρρεασει την μετεπειτα πορεια ολου αυτου του θεατρου του παραλογου.Πιστευετε θα ειχε καποια τυχη τυχον δικαστικη επιλυση της διενεξης? Ποιος ειναι υπευθυνος οι τραπεζα ή το υπουργειο?

Να είχες 5 ενστάσεις αδικαιολόγητα κομμένες λίγο δύσκολο. Να μου πεις ότι αδικήθηκες σε μία, δύο να πω ναι αλλά και στις 5 μάλλον κάποιο λάθος έχεις. Και άντε πες ότι αδικήθηκες από την τράπεζα, αδικήθηκες και από την επιτροπή ενστάσεων-υπουργείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγαπητε φιλε δεν ξερω με τι ασχολεισαι. θα σου πως πως υπεβαλλα αρκετες προτασεις (δεν θα ηθελα να πω τον αριθμο). Οι δουλειες μου ηταν επιλεκτικα διαλεγμενες και προαξιολογημενες πριν τις αναλαβω(βαθμολογια πανω απο 80 με τα χειροτερα odds κτλ). Η απαντηση της τραπεζας που υπεβαλλα αυτες που κοπηκαν ξερεις ποια ηταν? .Ναι ξερουμε την δουλεια σου ειναι παρα πολυ καλη κτλ αλλα off the record υπαρχει ποσοστοση στο ποσες εγκρινονται σε ανεξαρτητους συμβουλους.

Τεκμηριωσα απολυτα την ενσταση και το λιγοτερο που ζητω ειναι τουλαχιστον μια εγγραφη απαντηση στο γιατι δεν εγινε δεκτη και οχι οτι απλα δεν εγκριθηκε .

Δεν εχεις εικονα γιαυτο μην αυθαιρετα κρινεις οσαν δημοσιογραφος σε παραθυρο. Παρε σαν δεδομενο αυτο που σου λεω και πες μου την δικη σου εμπειρια θετικη ή αρνητικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγαπητε φιλε δεν ξερω με τι ασχολεισαι. θα σου πως πως υπεβαλλα αρκετες προτασεις (δεν θα ηθελα να πω τον αριθμο). Οι δουλειες μου ηταν επιλεκτικα διαλεγμενες και προαξιολογημενες πριν τις αναλαβω(βαθμολογια πανω απο 80 με τα χειροτερα odds κτλ). Η απαντηση της τραπεζας που υπεβαλλα αυτες που κοπηκαν ξερεις ποια ηταν? .Ναι ξερουμε την δουλεια σου ειναι παρα πολυ καλη κτλ αλλα off the record υπαρχει ποσοστοση στο ποσες εγκρινονται σε ανεξαρτητους συμβουλους.

Τεκμηριωσα απολυτα την ενσταση και το λιγοτερο που ζητω ειναι τουλαχιστον μια εγγραφη απαντηση στο γιατι δεν εγινε δεκτη και οχι οτι απλα δεν εγκριθηκε .

Δεν εχεις εικονα γιαυτο μην αυθαιρετα κρινεις οσαν δημοσιογραφος σε παραθυρο. Παρε σαν δεδομενο αυτο που σου λεω και πες μου την δικη σου εμπειρια θετικη ή αρνητικη

¨"Οι δουλειες μου ηταν επιλεκτικα διαλεγμενες και προαξιολογημενες πριν τις αναλαβω(βαθμολογια πανω απο 80 με τα χειροτερα odds κτλ)".- Μπράβο και Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω

"υπαρχει ποσοστοση στο ποσες εγκρινονται σε ανεξαρτητους συμβουλους"- Δεν νομίζω να στο είπε σοβαρό στέλεχος της τράπεζας αυτό και επιπλέον αν ισχύει θα είναι πολιτική της συγκεκριμένης τράπεζας που δεν βλέπω λόγο να διαλέξει αυτήν την πολιτική- Αυτή κερδίζει απο εσένα!!!! και θέλει να περάσουν όσο πιο πολλές προτάσεις γίνεται.

εγγραφη απαντηση στο γιατι δεν εγινε δεκτη και οχι οτι απλα δεν εγκριθηκε - μέσα στο ependyseis/mis μπορείς να δεις την επιστολή με αιτιολόγηση (θα συμφωνήσω ότι δεν είναι πάντα όλες τεκμηριωμένες)

Πάντως δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι δικαστικώς (τουλάχιστον σε σύντομο χρονικό διάστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κοιτα η τραπεζα κερδιζει ετσι και αλλιως απο "εσενα" με το που υποβαλλεις εκει(2500-3000 ανα προταση για αξιολογηση). Μετα κανει την επιλογη στο που και πως θα διαθεσει την ποσοστοση της.Και πως θα την εφαρμοσει και στους συμβουλους. Ανωνυμα οπως σου μιλω απο αυτο το βημα θα σου πω πως στο συγκεκριμενο προγραμμα απλα κανεις μα κανεις συμβουλος ή εταιρεια συμβουλων εαν εξαιρεσεις το σκανδαλο που εγινε σε μια συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειχε ποσοστο επιτυχια ικανα διαφορετικο του μεσου ορου της τραπεζας. Απο την στιγμη που επεσε και το μαχερι του χρυσοχοιδη να πανε αλλου τα λεφτα να φανουν εργο του κυβερνοντως κομματος και οχι της δεξιας, εκει να δεις απορριψη που επεσε.

"θα συμφωνήσω ότι δεν είναι πάντα όλες τεκμηριωμένες" ηταν παντελως ατεκμηριωτες με κενα κουτακια στην τεκμηριωση-ανυπογραφα στο τελος και βαση αυτης της "δικαιολογησης" που λες εγινε η ενσταση. Την απαντητικη της ενστασης κρινω. Να πει κυριε δεν ειναι πραγματικα τα στοιχεια που προσκομιζεις ή δεν στεκει αυτο που λες στην ενσταση γιαυτο και γιαυτο. Ασε που στο δειγμα που εχω οι αξιολογησεις οι αρχικες ειναι αλλα νταλα...Στην ιδια ενεργεια και ιδια δραση ιδια δαπανη παιρνει φουλ βαθμολογιας ο ενας και ο αλλος 0 με ιδιο ειδος επιχειρησης, υποβαλλομενα στην ιδια τραπεζα.

Ειναι το απορρρητο βεβαια και δνε μπορεις να ισχυριστεις κατι τετοιο..Ασε που μπορει να κοψουν και τον αλλο...

Αρα εαν ξερεις για πιο θεμα μιλαμε μπορεις να μου πεις την αποψη σου, και οχι να υπερασπιζεσαι την θεωρητικη διαφανεια του συστηματος μη κατεχοντας το αθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...