Jump to content
  • 0

ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΣΤΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΠΡΟΠΟ(1/7/2010)


VERGOUROS
 Share

Question

Recommended Posts

  • 0
On 4/28/2016 at 7:36 ΜΜ, ΙΟΡΔΑΝΗΣ said:
On 4/28/2016 at 7:36 ΜΜ, ΙΟΡΔΑΝΗΣ said:

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑ ΚΦΑΣ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΦΤΜ ΑΠΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΠΡΟΠΟ  ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΡΤΩΝ(PAYZONE),ΘΕΜΑ Γ.

ΔΕΛ Ζ ΚΦΑΣ 1068072 ΕΞ 2016.pdf

Αρα απ οτι αντιλαμβανομαι κανονικα ΦΤΜ για τις καρτες. Αρα και υπαγωγη στο ΦΠΑ , οχι μονο για λογαριασμους ΔΕΗ κλπ, αλλα και για καρτες κινητης. Συμφωνειτε ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

N.2859/2000 (Κώδικας ΦΠΑ, όπως ισχύει σήμερα)

(…)

Άρθρο 9

(…)

9.Ειδικά στην πώληση καρτών τηλεπικοινωνίας, εισιτηρίων μεταφοράς προσώπων των οποίων προβλέπεται η ακύρωση σε ειδικά μηχανήματα, καθώς και σε κάθε άλλη παρόμοια περίπτωση, ως φορολογητέα αξία λαμβάνεται η τιμή λιανικής πώλησης αυτών χωρίς φόρο προστιθέμενης αξίας. Ο φόρος που αναλογεί για τις πωλήσεις αυτές καταβάλλεται από την επιχείρηση παροχής των υπηρεσιών κατά το χρόνο διάθεσης αυτών. Οι υποκείμενοι που μεσολαβούν στη διάθεση αυτών στο κοινό δεν επιβαρύνουν με φόρο την παράδοση αυτή, έχουν όμως δικαίωμα έκπτωσης του φόρου που προβλέπουν οι διατάξεις του άρθρου 30. Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται και για την προμήθεια που καταβάλλεται από διαχειριστές συστήματος ελεγχόμενης στάθμευσης σε άλλα πρόσωπα που μεσολαβούν για τη διάθεση καρτών στο κοινό. Οι διατάξεις αυτής της παραγράφου εφαρμόζονται ανάλογα και σε κάθε περίπτωση προμήθειας για διάθεση πιστωτικών καρτών.

(…)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!!αυτοι που ακομη δεν εβαλαν ταμειακη μηχανη ενω ειχαν προσθεσει τους καδ, θα εχουν προστιμο;και αν ναι ποσο;;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συνάδελφε,

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις έτσι απλά από τώρα. 

Η παράβαση που έχεις κάνει είναι μόνον παράβαση Ε.Λ.Π. [πόσο να είναι και αν σε βρουν]  και όχι εισοδήματος αφού ο χειρισμός σου στην φορολόγηση είμαι σίγουρος πως θα είναι ορθός. Με άλλα λόγια καταλαβαίνεις ότι δεν έγινε δα και κάτι τρομερό. 

Θα μπορούσα να πάρω το θάρρος [χωρίς να το έχω αρκούντως ελέγξει] να πω πως πιθανότητα η επιβολή Φ.Τ.Μ. ήταν απλά για να λαμβάνουν Α.Λ.Π. οι καταναλωτές για να τις βάζουν στον κωδικό ... 049...

Δεν αρμόζει συνεπώς το άγχος στην περίπτωσή σου.

Διόρθωσε το από εδώ και στο εξής και όλα καλά.

 

Υ.Γ. Περί καταχώρησης:  Αν το έσοδο σου είναι από την εκκαθάριση η καταχώρηση των πωλήσεων καρτών από την Φ.Τ.Μ. θα την καταχωρείς  στα βιβλία σου σε ειδική στατιστική στήλη η οποία δεν θα ενημερώνει το Ε3 παρά μονάχα θα συμφωνεί με τα αθροίσματα της Φ.Τ.Μ.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

οποτε καταχωρω στα εσοδα μου την εκκαθαριση που βγαινει αν τρεις μερες η ανα βδομαδα (δε θυμαμαι καλα), στα εξοδα το τιμολογιο που στελνει η payzone και θα κανω κ μια ξεχωριστη στηλη πληροφοριακη να το πω που θα ειναι τα εσοδα απο την ΦΤΜ. καταλαβα καλα;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
18 ώρες πριν, mmm said:

οποτε καταχωρω στα εσοδα μου την εκκαθαριση που βγαινει αν τρεις μερες η ανα βδομαδα (δε θυμαμαι καλα), στα εξοδα το τιμολογιο που στελνει η payzone και θα κανω κ μια ξεχωριστη στηλη πληροφοριακη να το πω που θα ειναι τα εσοδα απο την ΦΤΜ. καταλαβα καλα;;;;;

 

Και για να συμπληρωσω στην  ερωτηση, στην φτμ κτυπαμε το εσοδο που εισπρατουμε, χωρις να πηγαινει στο Ε3. Δεν κτυπαμε στην φτμ την προμηθεια. Σωστα ? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 ώρες πριν, mmm said:

οποτε καταχωρω στα εσοδα μου την εκκαθαριση που βγαινει αν τρεις μερες η ανα βδομαδα (δε θυμαμαι καλα), στα εξοδα το τιμολογιο που στελνει η payzone και θα κανω κ μια ξεχωριστη στηλη πληροφοριακη να το πω που θα ειναι τα εσοδα απο την ΦΤΜ. καταλαβα καλα;;;;;

 

 

πριν μία ώρα, Δημήτρης Κ. said:

Και για να συμπληρωσω στην  ερωτηση, στην φτμ κτυπαμε το εσοδο που εισπρατουμε, χωρις να πηγαινει στο Ε3. Δεν κτυπαμε στην φτμ την προμηθεια. Σωστα ? Ευχαριστω

Σωστά και τα δύο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

οπα τωρα ξαναμπερδευτηκα!!!! δεν χτυπαμε το ποσο που δινει ο πελατης για την καρτα;;; πχ κοσμοκαρτα των 10 ευρω στην ταμειακη δε θα χτυπησουμε 10 ευρω;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
15 ώρες πριν, mmm said:

οπα τωρα ξαναμπερδευτηκα!!!! δεν χτυπαμε το ποσο που δινει ο πελατης για την καρτα;;; πχ κοσμοκαρτα των 10 ευρω στην ταμειακη δε θα χτυπησουμε 10 ευρω;;;

Δέκα ευρώ θα χτυπήσουμε Ποιος είπε κάτι διαφορετικό. Ότι πληρώνει ο πελάτης αυτό χτυπάμε στην ΦΤΜ..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ωραια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!!!!και μια τελευταια ερωτηση οταν βαλουμε κ τον καδ με τους λογαριασμους ηλεκτρικου ρευματος κλπ θα χτυπαμε την προμηθεια στη ΦΤΜ; η παλι το συνολο του λογαριασμου μαζι με την προμηθεια;;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συναδελφοι επανερχομαι. Με βαση την αποφαση που βγηκε στις 15/4/2016 που επισυναπτω παρακατω απο οτι αντιλαμβανομαι πρεπει να κανουν τα πρακτορεια μεταβολη στο ΦΠΑ σε κανονικο καθεστως και για τις καρτες κινητης (για εξωφληση ΔΕΚΟ νομιζω οτι απο την αρχη ηταν δεδομενο οτι θα γινοταν μεταβολη). 

Σωστα το αντιλαμβανομαι ? Ευχαριστω

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23569

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ήρθε πριν λίγο πελάτης με πρακτορείο ΟΠΑΠ και μου έθεσε το θέμα του payzone. Είχα δει την παρούσα ανάρτηση οπότε και μπήκα άμεσα στο νόημα για το τι συμβαίνει (για να πω την αλήθεια δεν μπήκα στο νόημα, κατάλαβα πλήρως). Οπότε τα εύσημα και σε όλους σας και στον κόμβο. Θα σας μεταφέρω μια άλλη παράμετρο όμως του όλου θέματος. Σας επισυνάπτω αρχείο pdf με οδηγίες της payzone σχετικά με το θέμα προς τούς πράκτορες. Τούς δίνουν μέχρι και οδηγίες για την υποβολή μηδενικής δήλωσης ΦΠΑ!!!!!! Ξέρεις και καλά δεν είναι τίποτα μωρέ αυτό που γίνεται και δεν θα χρειαστεί να απασχοληθεί και καθόλου ο λογιστής σας. Αυτά είναι τα θέματα που πρέπει να απασχολήσουν τον κλάδο και όχι το πόσο θα πάρεις από τον πράκτορα. Ο καθένας να πάρει όσο μπορεί και όσο καταλαβαίνει (και όσο μπορεί να πάρει στην αγορά που βρίσκεται). Αλλά αυτό το συγκεκριμένο θέμα απαιτεί ξεσηκωμό και από το ΟΕΕ και από τούς συλλόγους των λογιστών και από όλους μας. Πρόκειται περί αλητείας. Όπως έγραψε και ο συνάδελφος παραπάνω, η κάθε payzone και ο καθένας νομοθετεί όπως θέλει και υποκαθιστά το υπουργείο. Άσε που έβαλαν τον κόσμο να υπογράψει και ψευδείς συμβάσεις.

  Payzone 21.01.16_V3.pptx

Payzone 21.01.16_V3.pptx

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα συνοψίζοντας έχουμε και λέμε:

1)ΠΡΈΠΕΙ  να έχουν ταμειακή βάση ΔΕΛ Ζ ΚΦΑΣ 1068072 ΕΞ 2016

2)ΦΠΑ κανονικότατα prorata

άρα βουρ για ταμειακές :)

και ότι έβγαλε η payzone εξ΄εθεσε τους πελάτες της

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 28/4/2016 at 10:36 ΠΜ, ΙΟΡΔΑΝΗΣ said:

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑ ΚΦΑΣ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΦΤΜ ΑΠΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΠΡΟΠΟ  ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΡΤΩΝ(PAYZONE),ΘΕΜΑ Γ.

ΔΕΛ Ζ ΚΦΑΣ 1068072 ΕΞ 2016.pdf

ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ Η ΠΟΛ116(26-8-16)ΑΝΑΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΤΑΜΕΙΑΚΩΝ ΑΠΟ ΠΡΟΠΟ

ΠΟΛ.1116-2016Λιανικές πωλήσεις κωδικών αριθμών ανανέωσης χρόνου ομιλίας κινητής και σταθερής τηλεφωνίας και χρήσης διαδικτύου, από οντότητες- μεταπωλητές.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Και αντε τώρα τροποποιητικες φπα.Για τους ανθρώπους που πήραν ταμειακή γιατί έτσι τους είπαν απο τις δου απλά κορόιδα τι να πώ άντε να κάνεις σωστή δουλειά μετά,

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 29/2/2016 at 8:24 ΜΜ, siafakasgeorge said:

Το ίδιο λέει και η 1006/2003

. Δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ στους πωλητές τηλεκαρτών και εισιτηρίων

Με τις διατάξεις των παραγ. 3, 8 και 10 του άρθρου αυτού παρέχεται, από 1.1.2003, δικαίωμα έκπτωσης για το φόρο των λοιπών εισροών, στους υποκειμένους που μεσολαβούν στη διάθεση καρτών τηλεπικοινωνίας και εισιτηρίων μεταφοράς προσώπων, που ακυρώνονται σε ειδικά μηχανήματα, παρότι δεν επιβαρύνουν με φόρο τις παραδόσεις αυτές, δεδομένου ότι ολόκληρη η αξία υπάγεται σε φόρο και καταβάλλεται από την επιχείρηση έκδοσης των καρτών τηλεπικοινωνίας και από την επιχείρηση έκδοσης των εισιτηρίων αυτών αντίστοιχα. (Δηλαδή δεν θα γίνεται πλέον Pro-rata).

Επισημαίνεται ότι ο φόρος που αναγράφεται πάνω στα τιμολόγια πώλησης των καρτών και των εισιτηρίων αυτών είναι ΦΠΑ μη εκπιπτόμενος, για τους μεταπωλητές

 

Οπότε αν δεν έχει αλλάξει κάτι που απο όσο έψαξα δεν άλλαξε συμφωνώ κι εγώ. Αρα η πώληση καρτών δεν μας εντάσει στο ΦΠΑ

και δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής ΦΠΑ.

Αν καταλαβαίνω καλά συμφωνα με το εγγραφο 1068651 15/4/2016
παυει να ισχύει  η 1006/2003 οπότε υπάρχει υποχρέωση υποβολής

prorata.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 23/2/2016 at 11:48 ΠΜ, siafakasgeorge said:

Οι πωλήσεις καρτών πάνε στο ΦΠΑ στον κωδικό 349 και τα έξοδα της επιχείρησης στις εισροές.

Μηδενικό ΦΠΑ για μένα που λέει η payzone δεν υπάρχει.Απο την στιγμή που υπάρχει υποχρέωση

υποβολής ΦΠΑ μπαίνουν ολα τα δεδομένα της επιχείρησης.

Αρα θα έχουμε μια επιχείρηση με πωλήσεις στον κωδικό 349 και κωδικό 310  η προμήθεια ΟΠΑΠ.

Αν έχουμε πχ 20.000,00 κάρτες και 150.000,00 προμήθεια τότε 20.000,00 Χ 100 / 170.000,00 =11,76

οπότε 100-12=88 prorata

Αρα το ΦΠΑ των δαπανών θα μειωθεί κατά 88%

Δε νομίζω σε μια τέτοια επιχείρηση να μπορεί να εκπεστεί το ΦΠΑ στη φορολογία εισοδήματος

γιατί απο την στιγμή που έχει πωλήσεις καρτών δεν έιναι απαλλασόμενη του ΦΠΑ.

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και κάθε διαφωνία δεκτή.Ευχαριστώ.

οπότε μήπως τελικά ισχύει η δημοσιεύσή μου.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησμέρα σε όλους σας. Θα ήθελα να ακακεφαλαιώσω για να δούμε αν γίναμαμε κατανοητοί.

1. Η παροχή υπηρεσιών παιχνιδιών οπαπ είναι δραστηριότητα απαλλασσόμενη φπα του αρθρ 22 χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών.

2. Η προμήθεια είσπραξης λογαριασμών επίσης.

3. Η προμήθεια πώλησης χρόνου ομιλίας είναι εξαιρούμενη με δικαίωμα έκπτωσης φπα.

Άρα, ο πράκτορας οπαπ που έχει τις δραστηριότητες 2 και 3 θα υποβάλλει δηλώσεις φπα, εξαιτίας της δραστηριότητας 3 και θα κάνει και pro-rata εξαιτίας των δραστηριοτήτων 1 και 2.

Σωστα?

Κατ' αντιστοιχία ένα κατάστημα έστω πώλησης Η/Υ που προβαίνει και σε εξόφληση λογαριασμών θα κάνει επίσης pro-rata λόγω της δραστηριότητας εξόφλησης λογαριασμών?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συνάδελφοι βρέθηκα σε αυτό το topic ψάχνωντας για το τι συμβαίνει με την προμήθεια είσπραξης λογαριασμων ΔΕΗ μιας και δεν μου έχει ξανατύχει.
Επισης δεν έχω πελάτη πρακτορείο ΠΡΟΠΟ και μπευρδέυτηκα πολύ με το τι τελικά ισχύει για κάρτες αλλά και...για την προμήθεια εξόφλησης λογαριασμών.

Το σίγουρο είναι πως δεν χρειάζονται ταμειακή τελικά.

Με ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται προ -ρατα για τις πωλήσεις καρτών.

Ως προς την προμήθεια εξόφλησης λογαριασμών όμως τι συμβαίνει; Σίγουρα δεν συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ ; Και αν όχι πώς αντιμετωπίζεται; Ως απαλλασσόμενη ΧΔΕΦ και άρα δημιουργείται υποχρέωση κλασματος PRO RATA;

Με συγχωρείται που ζητάω μια εύκολη απάντηση αλλά δεν μπορώ να βρώ τίποτα σχετικό.

Ευχαριστώ.

edit: Αρ22 παρ1 περ κε) του Κωδικα ΦΠΑ . Αυτό με καλύπτει; Αρα μάλλον pro rata για τις προμήθειες εξόφλησης λογαριασμών;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...