Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΣΤΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΠΡΟΠΟ(1/7/2010)


VERGOUROS

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για την προμήθεια είσπραξης λογαριασμών από πρακτορεία προπό υπάρχει υποχρέωση έκδοση ΑΠΔ από ΦΤΜ ή μηχανισμό.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10682

 

Για πώληση τηλεκρτών κλπ όχι αν η ΑΠΔ εκδίδεται on-line με χρήση μηχανισμού από την συνεργαζόμενη εταιρεία.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10595

 

Προσοχή οι συγκεκριμένες διατάξεις είναι σε ισχύ καθώς δεν αφορούν τον ΚΒΣ ή τον ΚΦΑΣ που καταγήθηκαν

αλλά τον Ν. 1809/88 (Καθιέρωση Φορολογικών Μηχανισμών) που βρίσκεται σε ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εσεις συναδελφοι προσθεσατε και τους 4 ΚΑΔ στα πρακτορεια σας?Τους ενταξατε και στο κανονικο καθεστως ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ένα πελάτη έκανα ένταξη και στους 4 χωρίς να κάνω ένταξη στο φπα...

Για να γλιτώσω το πρόστιμο, τους διέγραψα χτες (τους τρεις που αφορούσαν είσπραξη..όχι της κάρτες) και όταν έρθει η ώρα θα τους ξαναβάλω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ένα πελάτη έκανα ένταξη και στους 4 χωρίς να κάνω ένταξη στο φπα...

Για να γλιτώσω το πρόστιμο, τους διέγραψα χτες (τους τρεις που αφορούσαν είσπραξη..όχι της κάρτες) και όταν έρθει η ώρα θα τους ξαναβάλω... :)

Αρα εχουμε καταληξει στο οτι η πληρωμη λογαριασμων και οχι η πωληση καρτων μας εντασσει στο φπα?

 

Η ΠΟΕΠΠΠ αναφερει οτι η πληρωμη λογαριασμων δημιουργει την υποχρεωση υποβολης περιοδικης φπα, ενω η Payzone αναφερει πως την υποχρεωση τη δημιουργει η πωληση καρτων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνέδελφε η προμήθεια σε κάθε περίπτωση έχει ΦΠΑ.

Η πώληση τηλεκαρτών είναι πιο ιδιόρυθμη περίπτωση.

Κατά την άποψή μου υπάρχει υποχρέωση ένταξης σε καθεστώς ΦΠΑ,

καθώς οι τηλεκάρτες είναι απαλλασόμενη πώληση με δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η πώληση καρτών έχει υποχρέωση έκδοσης απόδειξης λιανικών συναλλαγών,και αν οχι απο ΦΤΜ τότε χειρόγραφη

Η payzone έκοψε σε πελάτη μου ΤΠΥ για τις κάρτες όπως και στα περίπτερα ,και το πρακτορείο πρέπει να τις πουλήσει

Μιλάμε δηλαδή για εμπορική δραστηριότητα. Μεγάλη προσοχή.

Η πώληση καρτών δεν είναι δραστηριότητα  απαλλασόμενη αλλά εξαιρούμενη του ΦΠΑ (ΜΔΕΦ) και για αυτό δημιουργεί υποχρέωση υποβολής περιοδικής ΦΠΑ.

Στην περιοδική ΦΠΑ πρέπει να μπουν οι πωλήσεις καρτών ως πωλήσεις ΜΔΕΦ και αγορές το σύνολο των δαπανών της επιχείρησης

και κατά συνέπεια θα δημιουργηθεί υποχρέωση PRORATA με αποτέλεσμα να μηδενιστεί το ΦΠΑ

Αυτό θα έχει ως συνέπεια να μην εκπίπτει το ΦΠΑ των αγορών στη φορολογία εισοδήματος γιατί αλλο είναι η απαλλασόμενη επιχείρηση και άλλο η εξαιρούμενη του ΦΠΑ.

Η ενημέρωση που είχαν τα πρακτορεία απο την εν λόγω εταιρεία (payzone) είναι στην καλύτερη περίπτωση απαράδεκτη...(μηδενικά ΦΠΑ.....μη χρηση ΦΤΜ......)

Προσωπική μου άποψη μεγάλη προσοχή και τώρα και μετά στις εισπράξεις λογαριασμών που λένε οτι θα ακολουθήσουν

Εγώ ενημέρωσα τους πελάτες οτι δεν συμφέρει ούτε οικονομικά ούτε λογιστικά η διαδικασία και  δεν το προχαράω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Mήπως το πιο πιθανό είναι να βγάζει η h payzone μια εκκαθάριση τέλος του έτους για  αυτό να μην χρειάζεται ταμειακή?Και  από ότι έψαξα και εγώ σίγουρα ένταξη σε καθεστώς φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Η πώληση καρτών δεν είναι δραστηριότητα  απαλλασόμενη αλλά εξαιρούμενη του ΦΠΑ (ΜΔΕΦ) και για αυτό δημιουργεί υποχρέωση υποβολής περιοδικής ΦΠΑ.

Στην περιοδική ΦΠΑ πρέπει να μπουν οι πωλήσεις καρτών ως πωλήσεις ΜΔΕΦ και αγορές το σύνολο των δαπανών της επιχείρησης

και κατά συνέπεια θα δημιουργηθεί υποχρέωση PRORATA με αποτέλεσμα να μηδενιστεί το ΦΠΑ

Αυτό θα έχει ως συνέπεια να μην εκπίπτει το ΦΠΑ των αγορών στη φορολογία εισοδήματος γιατί αλλο είναι η απαλλασόμενη επιχείρηση και άλλο η εξαιρούμενη του ΦΠΑ.

Η ενημέρωση που είχαν τα πρακτορεία απο την εν λόγω εταιρεία (payzone) είναι στην καλύτερη περίπτωση απαράδεκτη...(μηδενικά ΦΠΑ.....μη χρηση ΦΤΜ......)

 

 

 

Μπορείς να το εξηγήσεις με ένα απλό παράδειγμα το παραπάνω γιατί δεν το πιάνω..Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι πωλήσεις καρτών πάνε στο ΦΠΑ στον κωδικό 349 και τα έξοδα της επιχείρησης στις εισροές.

Μηδενικό ΦΠΑ για μένα που λέει η payzone δεν υπάρχει.Απο την στιγμή που υπάρχει υποχρέωση

υποβολής ΦΠΑ μπαίνουν ολα τα δεδομένα της επιχείρησης.

Αρα θα έχουμε μια επιχείρηση με πωλήσεις στον κωδικό 349 και κωδικό 310  η προμήθεια ΟΠΑΠ.

Αν έχουμε πχ 20.000,00 κάρτες και 150.000,00 προμήθεια τότε 20.000,00 Χ 100 / 170.000,00 =11,76

οπότε 100-12=88 prorata

Αρα το ΦΠΑ των δαπανών θα μειωθεί κατά 88%

Δε νομίζω σε μια τέτοια επιχείρηση να μπορεί να εκπεστεί το ΦΠΑ στη φορολογία εισοδήματος

γιατί απο την στιγμή που έχει πωλήσεις καρτών δεν έιναι απαλλασόμενη του ΦΠΑ.

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και κάθε διαφωνία δεκτή.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ok..έχει βάση αυτό που λες..

Απ τη στιγμή που πουλάει τηλεκάρτες, οι πωλήσεις  θα πρέπει να μπουν στον κωδικό 349 και από τα έξοδα δεν θα μπορεί να εκπέσει ο ΦΠΑ. στην φορολογία εισοδήματος.

Όμως όσον αφορά στην τελευταία σου δημοσίευση έχω μια ένσταση  όσον αφορά ότι οι πωλήσεις τηλεκαρτών δεν συμμετέχουν στο κλάσμα της pro rata...ούτε στον αριθμητή ..ούτε και στον παρονομαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι πωλήσεις καρτών είναι έστω 20.000,00  και η προμήθεια ΟΠΑΠ  έστω 150.000,00

το κλάσμα είναι 20.000,00χ100 / 170.000,00 (είναι μέσα οι πωλήσεις και στον αριθμητή και στον παρονομαστή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...

Η πώληση καρτών δεν είναι δραστηριότητα  απαλλασόμενη αλλά εξαιρούμενη του ΦΠΑ (ΜΔΕΦ) και για αυτό δημιουργεί υποχρέωση υποβολής περιοδικής ΦΠΑ.

.....

Την ίδια εντύπωση είχα κι εγώ.

Εάν αυτό ισχύει συμφωνώ για όσα έγραψες παρακάτω για την αναλογία prorata.

 

Πλην όμως μελετόντας την ΠΟΛ. 1056/2002 στην παρ. 3 αναφέρει:

 

ΠΟΛ 1056/11.02.2002

.....

3

......

Ως πράξεις για τις οποίες δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης, μπορεί να αναφερθούν κυρίως: α) οι πράξεις του άρθρου 22 του Ν.2859/2000 (π.χ. υπηρεσίες υγείας, εκπαίδευσης, ασφαλιστικές και αντασφαλιστικές εργασίες, μισθώσεις ακινήτων, παράδοση εφημερίδων και περιοδικών από πρακτορεία, εφημεριδοπώλες και λοιπούς λιανοπωλητές κ.λπ.), β) παραδόσεις νέων ακινήτων, όπως αυτά προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 6, παρ. 1, δεδομένου ότι έχει ανασταλεί η επιβολή του φόρου στα ακίνητα αυτά μέχρι το τέλος του έτους 2002 και έχει ανασταλεί επίσης και το δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών για τις πράξεις αυτές (πώληση νέων διαμερισμάτων με ΦΜΑ χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των υλικών οικοδομής ή των υπηρεσιών για την κατασκευή της), γ) για παραδόσεις βιομηχανοποιημένων καπνών από μεταπωλητές και λιανοπωλητές (πρατηριούχους, ψιλικατζίδικα, περίπτερα κ.λπ.) στους οποίους δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών τους.
Στο σημείο αυτό θα πρέπει να αναφερθεί ότι την ίδια αντιμετώπιση έχουν και οι πωλήσεις από μεταπωλητές εισιτηρίων μεταφοράς προσώπων, των οποίων η ακύρωση προβλέπεται σε ειδικά μηχανήματα, καθώς και των καρτών τηλεπικοινωνίας.

 

Δεν έχω δει κάποια εγκύκλιο να τροποποιεί τα παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ίδιο λέει και η 1006/2003

. Δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ στους πωλητές τηλεκαρτών και εισιτηρίων

Με τις διατάξεις των παραγ. 3, 8 και 10 του άρθρου αυτού παρέχεται, από 1.1.2003, δικαίωμα έκπτωσης για το φόρο των λοιπών εισροών, στους υποκειμένους που μεσολαβούν στη διάθεση καρτών τηλεπικοινωνίας και εισιτηρίων μεταφοράς προσώπων, που ακυρώνονται σε ειδικά μηχανήματα, παρότι δεν επιβαρύνουν με φόρο τις παραδόσεις αυτές, δεδομένου ότι ολόκληρη η αξία υπάγεται σε φόρο και καταβάλλεται από την επιχείρηση έκδοσης των καρτών τηλεπικοινωνίας και από την επιχείρηση έκδοσης των εισιτηρίων αυτών αντίστοιχα. (Δηλαδή δεν θα γίνεται πλέον Pro-rata).

Επισημαίνεται ότι ο φόρος που αναγράφεται πάνω στα τιμολόγια πώλησης των καρτών και των εισιτηρίων αυτών είναι ΦΠΑ μη εκπιπτόμενος, για τους μεταπωλητές

 

 

 

Οπότε αν δεν έχει αλλάξει κάτι που απο όσο έψαξα δεν άλλαξε συμφωνώ κι εγώ. Αρα η πώληση καρτών δεν μας εντάσει στο ΦΠΑ

και δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ίδιο λέει και η 1006/2003

. Δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ στους πωλητές τηλεκαρτών και εισιτηρίων

Με τις διατάξεις των παραγ. 3, 8 και 10 του άρθρου αυτού παρέχεται, από 1.1.2003, δικαίωμα έκπτωσης για το φόρο των λοιπών εισροών, στους υποκειμένους που μεσολαβούν στη διάθεση καρτών τηλεπικοινωνίας και εισιτηρίων μεταφοράς προσώπων, που ακυρώνονται σε ειδικά μηχανήματα, παρότι δεν επιβαρύνουν με φόρο τις παραδόσεις αυτές, δεδομένου ότι ολόκληρη η αξία υπάγεται σε φόρο και καταβάλλεται από την επιχείρηση έκδοσης των καρτών τηλεπικοινωνίας και από την επιχείρηση έκδοσης των εισιτηρίων αυτών αντίστοιχα. (Δηλαδή δεν θα γίνεται πλέον Pro-rata).

Επισημαίνεται ότι ο φόρος που αναγράφεται πάνω στα τιμολόγια πώλησης των καρτών και των εισιτηρίων αυτών είναι ΦΠΑ μη εκπιπτόμενος, για τους μεταπωλητές

 

 

 

Οπότε αν δεν έχει αλλάξει κάτι που απο όσο έψαξα δεν άλλαξε συμφωνώ κι εγώ. Αρα η πώληση καρτών δεν μας εντάσει στο ΦΠΑ

και δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής ΦΠΑ.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι μας εντάσει στον ΦΠΑ και υποβάλουμε και περιοδική φπα συμπληρωμένη μόνον με τον κωδ. 310

 

Που το στηρίζω τώρα αυτό; Πουθενά, απλά ο πλεονασμός δεν επιφέρει πρόστιμα, αντίθετα με την μη υποβολή.

Και επειδή δεν ξέρω πως θα ερμηνευτεί η συγκεκριμένη διάταξη μετά από 3 ή 4 χρόνια από το ΥΠ.ΟΙΚ. σκέφτηκα το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας,

πως εχετε κινηθει τελικα με το θεμα της πωλησης καρτων ανανεωσης απο τα πρακτορεια? Τους ενταξατε στον ΦΠΑ?

Επισης, η PAYZONE ειπε πως δε θα στελνει βεβαιωση προμηθειας για τις καρτες... Πως θα καταχωρειτε στα βιβλια το κερδος αυτο?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εμένα ένας πράκτορας μου είπε οτι πωλητής της payzone θα βγαίνει εκκαθάριση μάλλον κάθε τρίμηνο εγώ προσπαθώ να βγάλω γραμμή στη στον οπαπ για τη payzone αλλά αυτοί είναι χειρότεροι από το taxis 30 λεπτά αναμονή και καμία απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 minutes ago, baios said:

Σε εμένα ένας πράκτορας μου είπε οτι πωλητής της payzone θα βγαίνει εκκαθάριση μάλλον κάθε τρίμηνο εγώ προσπαθώ να βγάλω γραμμή στη στον οπαπ για τη payzone αλλά αυτοί είναι χειρότεροι από το taxis 30 λεπτά αναμονή και καμία απάντηση. 

Καλημερα. Μιλησα χθες με το λογιστηριο της payzone και μου ειπαν πως δε θα δινουν εκκαθαριση...μονο τα τιμολογια που στελνουν για τις καρτες που πωληθηκαν. Αρα παμε σε ταμειακη.. Επισης η πωληση καρτων εχει ενσωματωμενο φπα ο οποιος αποδιδεται απο τον παροχο τηλεφωνιας..αρα ενταξη σε κανονικο καθεστως φπα.. Αυτο εχω καταλαβει εγω.

Συναδελφε ο δικος σου ο πρακτορας εχει δωσει καμια καρτα μεχρι τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 hours ago, matthew85 said:

καλησπερα σας,

πως εχετε κινηθει τελικα με το θεμα της πωλησης καρτων ανανεωσης απο τα πρακτορεια? Τους ενταξατε στον ΦΠΑ?

Επισης, η PAYZONE ειπε πως δε θα στελνει βεβαιωση προμηθειας για τις καρτες... Πως θα καταχωρειτε στα βιβλια το κερδος αυτο?

 

ευχαριστω

Φτάσαμε λοιπόν στο σημείο , στο οποίο τις φορολογικές υποχρεώσεις των επιχειρήσεων δεν τις καθορίζουν οι νόμοι και οι εγκύκλιοι του υπουργείου οικονομικών , αλλά οι όποιες αποφάσεις της PAYZONE.  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 minute ago, SOTHRIS said:

Φτάσαμε λοιπόν στο σημείο , στο οποίο τις φορολογικές υποχρεώσεις των επιχειρήσεων δεν τις καθορίζουν οι νόμοι και οι εγκύκλιοι του υπουργείου οικονομικών , αλλά οι όποιες αποφάσεις της PAYZONE.  :angry:

Καλημερα Σωτηρη,

Το μονο που κραταμε απο payzone ειναι οτι δε θα στελνει εκκαθαριση..Την ανακοινωση για το χειρισμο της διαθεσης καρτων τον αφηνουμε στην ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά πήρα τα χαρτιά χτες και τους στέλνει εκκαθάριση η payzone με πώληση 3 καρτών με τέτοιο ρυθμό ανάπτυξης :) ζημειωμένη θα βγεί η επιχείρηση εγώ έχω κατασταλάξει εντυπο φπα με το φπα των εξοδων κανονικά κάθε τρίμμηνο και τέλους του χρόνου pror;ata για να σβήνω το πιστωτικό φπα.Επίσης σε αναμονή είναι και για τις εισπράξεις των λογ/σμων από δεη και οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είτε στείλει είτε δεν στείλει η payzone εκκαθάριση ταμειακή πρέπει να βάλουμε...δεν προκύπτει από κάπου απαλλαγή σε περίπτωση έκδοσης εκκαθάρισης.

Eίσης η πώληση τηλεκαρτών δεν μας εντάσσει στο φπα! Δείτε την απάντηση πιο πάνω του siafakasgeorge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...