Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε9-ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΣΕ Τ.Μ.


Thanasakis

Ερώτηση

Καλημέρα στο forum.

Συγνώμη αν έχει επαναληφθεί το ερώτημα και δε βρήκα το αντίστοιχο topic.

To θέμα μου είναι το παρακάτω:

Στην ηλεκτρονική υποβολή του Ε9 ζητά υποχρεωτικά συνολική επιφάνεια σε τ.μ. των κτισμάτων στο οικόπεδο που βρίσκεται το διαμέρισμα το οποίο εμένα ενδιαφέρει. Όμως η πολυκατοικία είναι αρκετά παλιά και δεν έχω και στη διάθεσή μου τέτοιο δεδομένο. Δεν αναφέρεται σε κάποιο συμβόλαιο από αυτά που έχω στα χέρια μου!

Μήπως να γράψω τα τ.μ. του διαμερίσματος εφόσον δεν έχω τα συνολικά τ.μ.;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.: Και ναι, δυστυχώς το άφησα τελευταία στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ

ΦΑΝΑΤΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ

ΦΑΝΑΤΑΖΟΜΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

Είχες δίκιο! Ευχαριστώ πολύ έστω και καθυστερημένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αποθηκή σε πολυκατοικια (κωδ.5 στο Ε9) 15 τ.μ συμπληρώθηκαν οι κωδικοι 18-21( αυτο γιατί η Πολ. 1047/2005 ανέφερει ότι μόνο για κατηγορίες ακινήτου με κωδικό 1 ή 3 σε πολυκατοικία δεν θα αναγράφονται οι κωδικοι 18-21) και πήγα να το κάνω ολοκλήρωση και μου ζητα συνολικη επιφανεια κτισματων στο οικόπεδο (κωδ.22) να συμπληρώσω..

Θα βάλω τα 15 τ.μ ή η θα προσθέσω και τα 110 τ.μ διαμερίσματος που δηλωσα στην πιο πάνω γραμμη του Ε9 και αφόρα το ιδιο οικοπεδο της πολυκατοικίας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αποθηκή σε πολυκατοικια (κωδ.5 στο Ε9) 15 τ.μ συμπληρώθηκαν οι κωδικοι 18-21( αυτο γιατί η Πολ. 1047/2005 ανέφερει ότι μόνο για κατηγορίες ακινήτου με κωδικό 1 ή 3 σε πολυκατοικία δεν θα αναγράφονται οι κωδικοι 18-21) και πήγα να το κάνω ολοκλήρωση και μου ζητα συνολικη επιφανεια κτισματων στο οικόπεδο (κωδ.22) να συμπληρώσω..

Θα βάλω τα 15 τ.μ ή η θα προσθέσω και τα 110 τ.μ διαμερίσματος που δηλωσα στην πιο πάνω γραμμη του Ε9 και αφόρα το ιδιο οικοπεδο της πολυκατοικίας???

Αφου είναι πολυκατοικία έχει σίγουρα σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, οπότε δεν αναγράφεις τίποτα στη στηλη των τ.μ. οικοπέδου, ασχέτως αν είναι αποθήκη ή γκαραζ κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οικοπεδο 600 τμ βρισκεται μαγαζι 25 τμ δικο μου, μαγαζι 48 τμ του αδερφου μου και σπιτι 78 τμ της μανας μου. (Δεν ειναι πολυκατοικια, αλλα 3 ξεχωριστα κτιρια). Τα ποσοστα συνιδιοκτησιας του οικοπεδου ειναι 6% δικο μου, 20% του αδερφου μου και 74% της μανας μου. Στο δικο μου Ε9 που εκανα δηλωσα το συγκεκριμενο μαγαζι 25 τμ και στον κωδικο 22 "συνολικη επιφανεια κτισματων στο οικοπεδο" εγραψα το συνολο των 3 κτισματων (25+48+78) 151 τμ. Ειναι σωστο ή επρεπε να γραψω μονο τα 25 που ειναι το δικο μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οικοπεδο 600 τμ βρισκεται μαγαζι 25 τμ δικο μου, μαγαζι 48 τμ του αδερφου μου και σπιτι 78 τμ της μανας μου. (Δεν ειναι πολυκατοικια, αλλα 3 ξεχωριστα κτιρια). Τα ποσοστα συνιδιοκτησιας του οικοπεδου ειναι 6% δικο μου, 20% του αδερφου μου και 74% της μανας μου. Στο δικο μου Ε9 που εκανα δηλωσα το συγκεκριμενο μαγαζι 25 τμ και στον κωδικο 22 "συνολικη επιφανεια κτισματων στο οικοπεδο" εγραψα το συνολο των 3 κτισματων (25+48+78) 151 τμ. Ειναι σωστο ή επρεπε να γραψω μονο τα 25 που ειναι το δικο μου???

Καποιος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διώροφος οικοδομή με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που ο κάθε ένας όροφος ανήκει σε διαφορετικό ιδιοκτήτη θα πρέπει οι ιδιοκτήτες, να βάλουν στο Ε-9 και οι δύο το σύνολο των κτισμάτων στο οικόπεδο;Εάν ο ιδιοκτήτης ήταν ο ίδιος και στούς δύο ορόφους, το σύνολο των κτισμάτων θα αναφερόταν και στις δύο γραμμές των ακινήτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διώροφος οικοδομή με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που ο κάθε ένας όροφος ανήκει σε διαφορετικό ιδιοκτήτη θα πρέπει οι ιδιοκτήτες, να βάλουν στο Ε-9 και οι δύο το σύνολο των κτισμάτων στο οικόπεδο;Εάν ο ιδιοκτήτης ήταν ο ίδιος και στούς δύο ορόφους, το σύνολο των κτισμάτων θα αναφερόταν και στις δύο γραμμές των ακινήτων;

από τη στιγμή που υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας δεν χρειάζεται να βάλεις σύνολο κτισμάτων στο οικόπεδο. Αφού είναι διόροφη οικοδομή και όχι πολυκατοικία σίγουρα θα πρέπει να βάλεις οικόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από τη στιγμή που υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας δεν χρειάζεται να βάλεις σύνολο κτισμάτων στο οικόπεδο. Αφού είναι διόροφη οικοδομή και όχι πολυκατοικία σίγουρα θα πρέπει να βάλεις οικόπεδο.

γιατί δεν χρειάζεται το σύνολο κτισμάτων? αν δεν συμπληρωθούν τα συνολικά τμ από τον κάθε ιδιοκτήτη δεν θα φορολογηθούν παραπάνω για το οικόπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί δεν χρειάζεται το σύνολο κτισμάτων? αν δεν συμπληρωθούν τα συνολικά τμ από τον κάθε ιδιοκτήτη δεν θα φορολογηθούν παραπάνω για το οικόπεδο?

 

σωστα  , θα φορολογηθει   αδικως ,       ολο     το οικοπεδο , αν δεν βαλει    ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα κτίσματα επί οικοπέδου με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας όπου δεν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης αναγράφονται στην ίδια γραμμή και τα στοιχεία του οικοπέδου. 

Προσοχή: Τα στοιχεία του οικοπέδου ανά ιδιοκτήτη αναγράφονται σε μία μόνο γραμμή εφόσον έχει περισσότερες από μία ιδιοκτησίες. 

Μόνο στις περιπτώσεις αυτές συμπληρώνεται και η στήλη 22, δηλ. συνολική επιφάνεια κτισμάτων στο οικόπεδο.

 

Βέβαια στις νέες οδηγίες για τον ΕΝΦΙΑ,αναφέρει οτι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν χρειάζεται να συμπληρώνεται η στήλη .οταν υπάρχει σύσταση

οριζοντίου και η οριζόντια έχει χιλιοστά επι του οικοπέδου.Αλλά πιστεύω οτι και στις δύο περιπτώσεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το  θέμα είναι να δηλωθεί το ακάλυπτο οικόπεδο μέχρι εξαντλήσεως.

 

στην σύσταση αυτό αναφέρεται ως μελλοντικός όροφος-δικαίωμα υψούν  και δηλώνεται ως οικόπεδο με το αντίστοιχο ποσοστό.

 

σε μη σύσταση αναφέρουμε και τα υφιστάμενα κτίρια ,οπότε πχ. οικόπεδο 100 τμ με ΣΔ 2  ,άρα χτίζει  200 τμ.  δηλώνω 100+50 τμ  ,βάζω οικόπεδο 100 και υφιστάμενα 150 ,άρα "χτίζει" ακόμη 50 τμ.  δηλ. 25 τμ οικόπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί δεν χρειάζεται το σύνολο κτισμάτων? αν δεν συμπληρωθούν τα συνολικά τμ από τον κάθε ιδιοκτήτη δεν θα φορολογηθούν παραπάνω για το οικόπεδο?

η ΠΟΛ 1237/11.11.2014 σελ 16: ΠΡΟΣΟΧΗ: Η στήλη 22 παραμένει κενή μόνο στις περιπτώσεις στις οποίες υπάρχει σύσταση οριζοντίας και το αναγραφόμενο ακίνητο είναι αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία /δικαίωμα υψούν με χιλιοστά επί του οικοπέδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστα  , θα φορολογηθει   αδικως ,       ολο     το οικοπεδο , αν δεν βαλει    ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ

γιατί θα φορολογηθεί? αφού υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η ΠΟΛ 1237/11.11.2014 σελ 16: ΠΡΟΣΟΧΗ: Η στήλη 22 παραμένει κενή μόνο στις περιπτώσεις στις οποίες υπάρχει σύσταση οριζοντίας και το αναγραφόμενο ακίνητο είναι αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία /δικαίωμα υψούν με χιλιοστά επί του οικοπέδου

μήπως αυτή η πλάγια γραμμή (/) μπερδεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως αυτή η πλάγια γραμμή (/) μπερδεύει?

 

εχεις δικιο  , 

 

 διοτι   απλα , εννοει  , οτι στο  δικαιωμα υψουν  ενω  βαζουμε οικοπεδο  δεν  βαζουμε στη  στ.  22  -υφισταμενα- 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί θα φορολογηθεί? αφού υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας

 

οταν  υπαρχει  Σ. ΟΡ.  δεν φορ/ται το οικοπεδο    ??

 

θα φορ/θει ειτε  ως οικοπεδο    διπλα στο κτισμα - θα βαλεις βεβαια  υφισταμενα ,

 

για   να μην φορ/θεις  ολο το οικοπεδο-

 

  ειτε  ως  δικαιωμα υψουν  - αν η   Σ.ΟΡ.  εδωσε  χιλιοστα σε μελλοντικη δομηση -

 

( τα ειπαν  και οι συναδελφοι   πιο πανω ,,   #13     #14     )

 

καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχεις δικιο  , 

 

 διοτι   απλα , εννοει  , οτι στο  δικαιωμα υψουν  ενω  βαζουμε οικοπεδο  δεν  βαζουμε στη  στ.  22  -υφισταμενα- 

οπότε μόνον σε αυτήν την περίπτωση δεν συμπληρώνουμε την στήλη 22. και εγώ ψιλομπερδεύτηκα...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα συνοψίζοντας ισχύουν τα παρακάτω :

 

1) όταν το δικαίωμα υψούν δίνεται με χιλιοστά στο οικόπεδο(εννοείται με πράξη σύστασης ορ.ιδιοκτ.) δεν συμπληρώνουμε στήλη 22

2) όταν το δικαίωμα υψούν δίνεται 'ως συγκεκριμένη μελλοντική ιδιοκτησία συμπληρώνουμε στήλη 22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μονοκατοικία διώροφη επιφανείας 200 τμ και 100 υπόγειο....συμπληρώνω τα τμ του οικοπέδου....στη συνολική επιφάνεια κτισμάτων στο οικόπεδο....βάζω τα 200  ή βάζω 300 (200+100)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναγράφεται η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων, τα οποία υπάρχουν επί του οικοπέδου, εφόσον προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Lammergeier ευχαριστώ για την απάντησή σου.....πως θα βρω όμως αν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης....η άδεια γραφεί  όροφοι 2 ολική επιφάνεια ορόφων 200...καλυπτόμενη επιφάνεια 100.....σε βοηθάει αυτό για να έχω μια απάντησή σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, solwn 1 said:

Lammergeier ευχαριστώ για την απάντησή σου.....πως θα βρω όμως αν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης....η άδεια γραφεί  όροφοι 2 ολική επιφάνεια ορόφων 200...καλυπτόμενη επιφάνεια 100.....σε βοηθάει αυτό για να έχω μια απάντησή σου?

Ρώτησε έναν μηχανικό. Παίζει ρόλο πόσα μέτρα είναι από το έδαφος το υπόγειο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, LAMMERGEIER said:

Αναγράφεται η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων, τα οποία υπάρχουν επί του οικοπέδου, εφόσον προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης.

16. Οι βοηθητικοί χώροι δεν προσμετρώνται στη συνολική επιφάνεια των

υφιστάμενων κτισμάτων (στήλη 22), εφόσον δεν έχουν προσμετρηθεί στο συντελεστή

δόμησης βάσει της οικοδομικής άδειας.

Σε περίπτωση όμως που έχουμε κτίσματα χωρίς οικοδομική άδεια, τότε στη στήλη

22, θα αναγράφεται η συνολική τους επιφάνεια.

Προσοχή: Σε περίπτωση αμφιβολίας καλό είναι να συμπληρώνεται πάντα η

στήλη 22.

Συνήθως όσα κτίσματα είναι κάτω απο το έδαφος δεν προσμετρώνται στον συντελεστή δόμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...