Jump to content
  • 0

Εφημερίδες-περιοδικά και προμήθειες

Question

Παράγραφοι 2 και 3:

Με τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου 61 αλλάζει ο τρόπος προσδιορισμού της φορολογητέας αξίας στην παράδοση εφημερίδων και περιοδικών από 1.7.2010.

Συγκεκριμένα, καταργείται η απαλλαγή από το Φ.Π.Α. του μέρους της αξίας των εφημερίδων και περιοδικών που εισπράττεται ως προμήθεια από τα πρακτορεία, εφημεριδοπώλες και λοιπούς λιανοπωλητές, εφόσον αυτά διακινούνται μέσω πρακτορείων διανομής.

Ο Φ.Π.Α. στην παράδοση των εφημερίδων και περιοδικών αποδίδεται από τις εκδοτικές και εισαγωγικές επιχειρήσεις ή από τις επιχειρήσεις που πραγματοποιούν ενδοκοινοτική απόκτηση αυτών και ως φορολογητέα αξία λαμβάνεται η τιμή λιανικής πώλησης των εν λόγω εντύπων χωρίς φόρο προστιθέμενης αξίας. Ο φόρος υπολογίζεται με εσωτερική υφαίρεση στην τιμή λιανικής πώλησης.

Οι επιχειρήσεις (υποκείμενοι) που μεσολαβούν στη διάθεση των εφημερίδων και περιοδικών στο κοινό δεν επιβαρύνουν με Φ.Π.Α. την παράδοσή τους και κατά συνέπεια οι προμήθειες αυτών δεν επιβαρύνονται με Φ.Π.Α., έχουν όμως δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών που επιβαρύνει τα γενικά τους έξοδα και τα αγαθά επένδυσής τους.

Περαιτέρω, επισημαίνουμε ότι οι εφημερίδες και τα περιοδικά (Δ.Κ. 4902) υπάγονται στον υπερμειωμένο συντελεστή Φ.Π.Α. (5,5%), όσον αφορά στην αξία των εντύπων αυτών, ενώ διάφορα αγαθά που παραδίδονται μαζί με τα έντυπα αυτά υπάγονται στον οικείο συντελεστή, όπως π.χ. CD, DVD υπάγονται στον κανονικό συντελεστή (23%), προσδιορίζοντας ξεχωριστή φορολογητέα αξία για τα αγαθά αυτά, σύμφωνα με τη διαφοροποίηση της τιμής των εντύπων αυτών που περιέχουν και άλλα αγαθά, σε σχέση με την τιμή της απλής έκδοσης.

Στήν ουσία καταργεί την περίπτωση λβ) της παραγρ. 1 του άρθρου 22

λβ) η παράδοση και διανομή εφημερίδων και περιοδικών από πρακτορεία, εφημεριδοπώλες και λοιπούς λιανοπωλητές, εφόσον αυτά διακινούνται μέσω πρακτορείων διανομής

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το ΦΠΑ αποδίδεται από τους και τους εισαγωγείς με εσωτερική αφαίρεση, και όταν υπάρχουν εντός CD κλπ, αυτά προσδιορίζονται με ξεχωριστό συντελεστή....Τώρα βέβαια άν θα είναι ολόκληρη η εφημερίδα με 23% η μόνο το cd θα σας γελάσω... ;)

Εντάξει καταργεί την prorata, αλλά αυτό με την προμήθεια πολύ με μπερδεύει... :D

Η αυτοί που τόγραψαν τάχουν χαμένα;

Και παρόλο βέβαια που αυτό δεν είναι θέμα του ΦΠΑ, δεν μπορώ να μην αναφερθώ στην Πολ 1091...

δ) Ο υποπράκτορας εφημερίδων και περιοδικών

Στο βιβλίο εσόδων - εξόδων που τηρείται από τους επιτηδευματίες των περιπτώσεων γ΄ και δ΄ καταχωρείται ως έσοδο η λαμβανόμενη προμήθεια με βάση την εκκαθάριση

ε) Ο εφημεριδοπώλης

Στο τηρούμενο βιβλίο εσόδων - εξόδων από τον εφημεριδοπώλη καταχωρείται η αξία των πωλούμενων εφημερίδων και περιοδικών σε ιδιαίτερη στήλη ως πωλήσεις αγαθών τρίτων και σε ιδιαίτερη στήλη η προμήθειά τους - έσοδο βάσει της λαμβανομένης εκκαθάρισης.

Κάθε πότε θα εκδίδεται εκκαθάριση; Μέχρι τώρα όπως όλοι ξέρετε ήταν ετήσια. Και φυσικά θα πρέπει από 1/7/2010 να εκδίδονται ΑΛΠ και για αυτά τα είδη (εφημερίδες-περιοδικά), εκτός από αυτούς που τις διαθέτουν εκτός εγκατάστασης (ΠΟΛ 1097).Δλδ περίπτερα,ψιλικατζίδικα και πρακτορεία ΑΛΠ...Εγώ πάντως σε ένα πελάτη που έχω του είπα να προσθέσι ένα κωδικό άνευ ΦΠΑ στην ταμειακή μέχρι νεωτέρας. :P

24 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Εκκαθάριση θα πρέπει να εκδωθεί μία έως 30/06 και έπειτα από 01/07 έως 31/12 , ψάχνω να βρώ που το βρήκα και το διάβασα και έχω χαθεί μέσα στη λαίλαπα των εγκυκίων ..... ;)

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74268&pid=349836&st=0entry349836

Εμάς ένα κατάστημα ψιλικών που έχουμε ευτυχώς έχει ήδη αθροιστή στη ταμειακή εφημερίδες - περιοδικά , κατά τα λοιπά 2 στήλες στα εσόδων-εξόδων , μία πωλήσεις για λογαριασμό τρίτων όπου εκεί θα πέφτει το ημερήσιο σύνολο του παραπάνο αθροιστή και μία κανονικά προμήθεια από πωλήσεις εφημερίδων κλπ η οποία κανονικά θα ενημερώνεται με τις εκκαθαρίσεις των πρακτορείων .....

• 0

Ξέρεις τι με ενοχλεί περισσότερο Αποστόλη;

Αυτή η ασυνταξία των κειμένων , ο καταιγισμός των εγκυκλίων, και εμείς που πρέπει να ψάχνουμε πίσω από την κάθε λέξη και πρόταση του κάθε "τυχάρπαστου" συντάκτη να βρούμε την άκρη... ;)

Προσπαθώ να καταλάβω που αποσκοπεί η αναγραφή σε ξεχωριστή στήλη η πώληση αγαθών τρίτων...

Και επειδή είμαι καχύποπτη, σκέφτομαι μήπως θέλουν να κάνουν διασταυρώσεις;

Νομίζεις ότι θα συμφγωνεί η εκκαθάριση με όσα "χτυπιούνται" στην ταμειακή; Εγώ λέω ΟΧΙ.

Άν βγαίνει και ετήσια, άστα να πάνε, που να βρείς άκρη. Πρέπει να γίνεται μηνιαία εκκαθάριση.

• 0

Ξέρεις τι με ενοχλεί περισσότερο Αποστόλη;

Αυτή η ασυνταξία των κειμένων , ο καταιγισμός των εγκυκλίων, και εμείς που πρέπει να ψάχνουμε πίσω από την κάθε λέξη και πρόταση του κάθε "τυχάρπαστου" συντάκτη να βρούμε την άκρη... ;)

Προσπαθώ να καταλάβω που αποσκοπεί η αναγραφή σε ξεχωριστή στήλη η πώληση αγαθών τρίτων...

Και επειδή είμαι καχύποπτη, σκέφτομαι μήπως θέλουν να κάνουν διασταυρώσεις;

Νομίζεις ότι θα συμφγωνεί η εκκαθάριση με όσα "χτυπιούνται" στην ταμειακή; Εγώ λέω ΟΧΙ.

Άν βγαίνει και ετήσια, άστα να πάνε, που να βρείς άκρη. Πρέπει να γίνεται μηνιαία εκκαθάριση.

Προφανως για αυτό υποχρεώνουν τα πρακτωρεία σε έκδοσση εκκαθάρισης έως 30/06 και μετά εκ νέου .....

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα , το χειρότερο είναι ότι θα έρθει μετά από 2-3 χρόνια ο έλεγχος και θα σου πει μα καλά δεν ήξερες, πως τα έκανες έτσι κλπ.......

• 0

Έπειτα από μια δεύτερη ματιά στην 1100/2009 συνοψίζω:

Από 01/07/2010 οι ενδιάμεσοι επιτηδευματίες που πωλούν εφημερίδες στο κοινό (ψιλικα κλπ) θα πρέπει να έχουν ιδιαίτερο αθροιστή στη ταμειακή μηχανή στο 0% εφημερίδες (και περιοδικά), θα γίνουν δύο στήλες στο εσόδων-εξόδων μία για πωλήσεις για λογαριασμό τρίτων όπου θα πέφτει ο αθροιστής της ταμειακής από τις πωλήσεις και μία για τις λαμβανόμενες προμήθειες , τα πρακτορεία υποχρεούνται να εκδώσουν βεβαίωση εκκαθάρισης άνευ ΦΠΑ για τις προμήθειες από 01/01 έως 30/06 , στη συνέχεια θα εκδώσουν νέα εκκαθάριση από 01/07 έως 31/12 με ΦΠΑ για τις προμήθειες (όπως είπε και η Ειρήνη θα πρέπει για λόγους συμφωνίας να εκδίδουν μηνιαία , αλλά δε το κόβω) .

Παράλληλα οι προμήθειες που είναι το φορολογητέο έσοδο για τους ενδιάμεσους έως 30/06 θα κάνει prorata δηλαδή θα πηγαίνει στον κωδικό 310 της περιοδικής και από 01/07 θα πηγαίνει στον 309 (απαλλασσόμενα αλλά με δικαίωμα έκπτωσης) .

Αυτά για ώρα .

ΥΓ Περιμένω και απάντηση από το υπουργείο για τηλεκάρτες .

• 0

Έπειτα από μια δεύτερη ματιά στην 1100/2009 συνοψίζω:

Από 01/07/2010 οι ενδιάμεσοι επιτηδευματίες που πωλούν εφημερίδες στο κοινό (ψιλικα κλπ) θα πρέπει να έχουν ιδιαίτερο αθροιστή στη ταμειακή μηχανή στο 0% εφημερίδες (και περιοδικά), θα γίνουν δύο στήλες στο εσόδων-εξόδων μία για πωλήσεις για λογαριασμό τρίτων όπου θα πέφτει ο αθροιστής της ταμειακής από τις πωλήσεις και μία για τις λαμβανόμενες προμήθειες , τα πρακτορεία υποχρεούνται να εκδώσουν βεβαίωση εκκαθάρισης άνευ ΦΠΑ για τις προμήθειες από 01/01 έως 30/06 , στη συνέχεια θα εκδώσουν νέα εκκαθάριση από 01/07 έως 31/12 με ΦΠΑ για τις προμήθειες (όπως είπε και η Ειρήνη θα πρέπει για λόγους συμφωνίας να εκδίδουν μηνιαία , αλλά δε το κόβω) .

Παράλληλα οι προμήθειες που είναι το φορολογητέο έσοδο για τους ενδιάμεσους έως 30/06 θα κάνει prorata δηλαδή θα πηγαίνει στον κωδικό 310 της περιοδικής και από 01/07 θα πηγαίνει στον 309 (απαλλασσόμενα αλλά με δικαίωμα έκπτωσης) .

Αυτά για ώρα .

ΥΓ Περιμένω και απάντηση από το υπουργείο για τηλεκάρτες .

Απόστολε ναι έτσι θα γίνονται οι εγγραφές οι υπολογισμοί και η μεταφορά στα έντυπα ΦΠΑ. Θύμισε μου μόνο εαν πρέπει τα ποσά των πωλήσεων για λογαριασμό τρίτων να εμφανίζονται στην περιοδική ΦΠΑ (κωδ.309) και στο τέλος να αφαιρούνται στην Εκκαθαριστική (κωδ.613) προκειμένου να υπολογιστεί ο κύκλος εργασιών. Πρίν καμια δεκαετία δούλευα πλασιέδες κοσμημάτων και νομίζω ότι έτσι λειτουργούσα. Θυμάμαι επίσης ότι εγώ έκανα την Μηνιαία Εκκαθάριση και την έδινα στις εταιρίες κοσμημάτων προκειμένου να πληρωθούν την προμήθεια τους οι πωλητές. Ποιός έχει υποχρέωση να εκδόσει την ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ?.Το πρακτορείο ή ο περιπτεράς! (εδώ γελάμε)

Να προσθέσω ακόμα μια επιφύλαξη. Τι γίνεται με το ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.Για τις επιστροφές το επόμενο πρωινό το θεωρώ λιγάκι δύσκολο ο περιπτεράς να εκδίδει ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ στο πρακτορείο.Θα καταλογίζονται παραβάσεις για μη έκδοση?.

• 0

Εχει νόημα η έκδοση δα επιστροφής απο τους περιπτεράδες για τις εφημερίδες και τα περιοδικά αφού δεν τα παραλαμβάνουν με δα αλλά απλά με την λίστα των εφημεριδοπωλών;

• 0

Εχει νόημα η έκδοση δα επιστροφής απο τους περιπτεράδες για τις εφημερίδες και τα περιοδικά αφού δεν τα παραλαμβάνουν με δα αλλά απλά με την λίστα των εφημεριδοπωλών;

Σήμερα έτυχε να δω σε κάποιο ψιλικατζίδικο της περιοχής μου ΔΕΛΤΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ Θεσσαλικού πρακτορείου που διακινεί την εφημερίδα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Επίσης γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο πρακτορείο εκδίδει την Εκκαθάριση Προμηθειών στο τέλος κάθε μήνα (σε αντίθεση με τα μεγάλα πρακτορεία του Αθηναικού τύπου).

• 0

Απόστολε ναι έτσι θα γίνονται οι εγγραφές οι υπολογισμοί και η μεταφορά στα έντυπα ΦΠΑ. Θύμισε μου μόνο εαν πρέπει τα ποσά των πωλήσεων για λογαριασμό τρίτων να εμφανίζονται στην περιοδική ΦΠΑ (κωδ.309) και στο τέλος να αφαιρούνται στην Εκκαθαριστική (κωδ.613) προκειμένου να υπολογιστεί ο κύκλος εργασιών. Πρίν καμια δεκαετία δούλευα πλασιέδες κοσμημάτων και νομίζω ότι έτσι λειτουργούσα. Θυμάμαι επίσης ότι εγώ έκανα την Μηνιαία Εκκαθάριση και την έδινα στις εταιρίες κοσμημάτων προκειμένου να πληρωθούν την προμήθεια τους οι πωλητές. Ποιός έχει υποχρέωση να εκδόσει την ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ?.Το πρακτορείο ή ο περιπτεράς! (εδώ γελάμε)

Να προσθέσω ακόμα μια επιφύλαξη. Τι γίνεται με το ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.Για τις επιστροφές το επόμενο πρωινό το θεωρώ λιγάκι δύσκολο ο περιπτεράς να εκδίδει ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ στο πρακτορείο.Θα καταλογίζονται παραβάσεις για μη έκδοση?.

Δημήτρη προφανώς θα μπαίνουν και στην περιοδική οι πωλήσεις για λογαριασμό τρίτου για λόγους συμφωνίας εκτός αν μας κάνει έκπληξη η Διοίκηση .

Με τα δελτία αποστόλης νομίζω ότι υπάρχει απαλλάγη έκδοσης για το συγκεκρίμενο αντικείμενο .

• 0

Κατά τη γνώμη μου ισχύουν.

1) Τα μεγάλα πρακτορεία συνεχίζουν να δουλεύουν όπως δούλευαν μέχρι 30/6/10.

2) Οι εφημερίδες (οι μικρές- επαρχίας) όταν στέλνουν εφημερίδες για πώληση σε διάφορα σημεία εκτός πόλης πχ με τα ΚΤΕΛ εκδίδαν και εκδίδουν ΔΑ, αλλιώς είναι παράβαση ΚΒΣ.

3) Και οι εφημερίδες και τα ελληνικά περιοδικά έχουν ΦΠΑ 0%.

4) Ακόμη και οι τεχνικοί των ΦΤΜ μπερδεύουν τον κόσμο με τους συντελεστές.επικρατεί σύγχυση.

5) H υποχρέωση για έκδοση ΑΛΠ έγινε για να πάρει ΑΛΠ ο πελάτης για να τη βάλει στη φορολογική δήλωση. Ετσι πρότειναν να καταχωρούνται στο βιβλίο σε στήλη για πωλήσεις τρίτων. Ας μην οργιάζει κάποιων η φαντασία……

6) Δεν πρέπει κατά την άποψή μου να περαστούν στη δήλωση ΦΠΑ. Δεν υπάρχει λόγος, γιατί να γίνει συμφωνία;με τι; Στα 'έσοδα παέι η εκκαθάριση της προμήθειας. Στη δήλωση θα περάσει μόνο η προμήθεια όπως γίνεται μέχρι σήμερα. {Αν αντί για ΑΛΠ έκοβαν ΤΔΑ τότε αλλάζουν πόλλά πράγματα} αλλά δεν γίνεται έτσι.

7) μπορεί κάποια περιοδικά να έχουν ΦΠΑ 4,5% κλπ αλλά θα συνοδεύονται με τιμολόγιο. Οπότε θα πωλήσεις με ΦΠΑ αντίστοιχα.

Αυτά και μέχρι νεωτέρας.

• 0
Guest Επισκέπτης

Μήπως καποιος συναδελφος γνωρίζει τι να κάνω με τις πωλήσεις των εφημερίδων που έχουν κοπεί πριν τις 1/7/10.. Ψιλικατσίδικο έκανε έναρξη τον 6/10 και έκοβε κανονικά αποδείξεις και τις καταχωρούσα σε ιδιαίτερη στήλη... Να το συμπεριλάβω στο 310 της περιοδικής ή όχι?

Τι λέτε?

• 0

σχετικα με τα πρακτορεια πραγματικα εχετε λαβει εκκαθαρισεις .....?????

σε πελατη μου δεν του εχουν δωσει ουτε του 2009!!! οταν του ειπα να του δωσουν μεχρι 30/6/2010 γελαγε

• 0

Μια ερώτηση λίγο σχετική με τα παραπάνω:

Μια τοπική-επαρχιακή εφημερίδα της οποίας η διακίνηση γίνεται καί μέσω περιπτέρου

κατόπιν συμφωνίας μεταξή του εκδότη και του περιπτερά:

Ερώτηση 1: αρχικά η εφημερίδα θα εκδόσει ένα ΔΑ και μόλις περάσει το 2μηνο (κάθε 2μηνο

κυκλοφορεί) θα συντάξει η ίδια την εκκαθάριση; με το ένα αντίγραφο να πηγαίνει στο περίπτερο

και το άλλο να μένει στην εφημερίδα για τις δικές τησ καταχωρήσεις;

Ερώτηση 2: η εφημερίδα θα έχει 0% φπα;

Ερώτηση 3: στην περίπτωση που το φύλλο συνοδευεται με ένα ένθετο (δώρο) χωρίς να αλλάζει η

τιμή του φύλλου. Αν ισχύει το 0% φπα , θα ισχύει και για το φύλλο με το δώρο;

• 0

ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ-ΤΥΠΟΣ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΑΓΟΡΕΣ ΤΥΠΟΥ : Στο βιβλίο εσόδων εξόδων δεν καταχωρούνται πουθενά

ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΤΥΠΟΥ (Ζ) : Στήλη Πωλήσεις Αγαθών για Λογαριασμό Τρίτων

(Δεν αποτελεί έσοδο , είναι πληροφοριακή στήλη απλά για συμφωνία με το ΗΔΖ.

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡΕΙΟΥ) : Στήλη Λαμβανόμενες Προμήθειες

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΑΓΟΡΕΣ ΤΥΠΟΥ : Δεν πάνε πουθενά

ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΤΥΠΟΥ (Ζ) : 309 ΜΔΕΦ

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡΕΙΟΥ) : 310 ΧΔΕΦ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΤΥΠΟΥ (Ζ) : 610 ΜΔΕΦ

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡΕΙΟΥ) : 611 ΧΔΕΦ

Ε3

ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΤΥΠΟΥ (Ζ) : Δεν πάνε πουθενά

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡΕΙΟΥ) : 276 ΕΣΟΔΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΤΣΙΓΑΡΑ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΑΓΟΡΕΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ : ΣΤΗΛΗ ΑΓΟΡΕΣ ΣΤΙΓΑΡΩΝ 0%

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΑΩΝ : ΣΤΗΛΗ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΑΩΝ 0%

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΑΓΟΡΕΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ : Δεν πάνε πουθενά λόγω 0%

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΑΩΝ : 310 ΧΔΕΦ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΑΓΟΡΕΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ : 666 ΧΔΕ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΑΩΝ : 610 ΧΔΕΦ

Ε3

ΑΓΟΡΕΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ : 231 ΑΓΟΡΕΣ ΕΜ/ΤΩΝ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΑΩΝ : 266 ΛΙΑΝ.ΠΩΛ.ΕΜ/ΤΩΝ

ΚΑΡΤΕΣ ΧΡΟΝΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΡΤΕΣ : ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΡΤΕΣ 0%

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ : ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΡΤΕΣ η ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ?

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΡΤΕΣ : Δεν πάνε πουθενά λόγω 0%

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ : 310 ΧΔΕΦ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΡΤΕΣ : 666 ΧΔΕ

Ε3

ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΡΤΕΣ : 231 ΑΓΟΡΕΣ ΕΜ/ΤΩΝ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ : 266 ΛΙΑΝ.ΠΩΛ. ΕΜ/ΤΩΝ

ΕΑΝ

ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΡΤΕΣ : 525 ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΤΡΙΤΩΝ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ : 519 ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΡΡΙΑ ΜΟΥ …. :unsure:

• 0

ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ-ΤΥΠΟΣ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡΕΙΟΥ) : Στήλη Λαμβανόμενες Προμήθειες

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

Ε3

ΤΣΙΓΑΡΑ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

Ε3

ΚΑΡΤΕΣ ΧΡΟΝΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

Ε3

ΕΑΝ

Σχεδόν όλα σωστά , αν και τις πωλήσεις εφημερίδων από το Ζ δεν τις μεταφέρουμε .

Τώρα για τις Τηλεκάρτες .......

Αν βρεθεί έστω και ένας ελεγκτής που στα β κατηγορίας να σου πει ποιός είναι ο σωστός και ποιός ο λάθος τρόπος θα έχεις πετύχει τζακ ποτ .......

Προσωπικά έχω αναπτύξει το σκεπτικό μου σε πολλά παρόμοια θέματα , εν τάχει τα πάω έσοδα από παροχή και τις αγορές σαν παροχές τρίτων (αν θυμάμαι καλά) και σαν κόστος (που λέει ο λόγος τώρα , με μεταβατικούς λογαριασμούς .....)

Αν δεν κάνω λάθος έχω συντάξει και στείλει (και μέσω του Taxheaven .....) 3 ερωτήματα αποκλειστικά και μόνο για τηλεκάρτες , τα έχω στείλει σε όλα τα τμήματα του Υπουργείου (έλεγχος,ΚΒΣ,Εισόδημα κλπ) και η μόνη γραπτή απάντηση που έχω πάρει έως τώρα είναι ότι ......θα συννενοηθούν τα τμήματα μεταξύ τους ......

Επίσης έχω μιλήσει και στο τηλέφωνο με έναν πολύ καλό κύριο από το Υπουργείο , αλλά τότε ήταν στα σχαριά ο 3842 και έμεινε εκεί .......

Τα χάος είναι με τους αυτόματους πωλητές ......

Το μπάχαλο της αρκούδας , ειδικά όταν εμπλέκονται και 3 (πελάτης σου , προμηθευτής του και ενδιάμεσος με μηχάνημα .......)

Σε αυτά ακολουθώ παντελώς λάθος τακτική και είναι το μοναδικό μου άγχος για τον έλεγχο , καταχωρώ τις αγορές με το τΠΥ και σαν έσοδο περνάω τις εκκαθαρίσεις (από απλό θερμικό χαρτί χωρίς άλλη σήμανση .....) που εκδίδει το μηχάνημα σε κάθε γέμίσμα (με αέρα , αφού πλέον μόνο κωδικούς πέρνει ο κάθε πελάτης!!!) ......

Η μόνη μου ελπίδα είναι , ότι τουλάχιστον από εκεί περνάνε όλες οι πωλήσεις και δεν χάνω καμία , μιας και με τα αυτόματα μηχανήματα που δεν είναι συνδεδεμένα με μηχανισμό είναι απίθανο ο ενδιάμεσος να χτυπάει όλες τις πωλήσεις ......

• 0

Σχεδόν όλα σωστά , αν και τις πωλήσεις εφημερίδων από το Ζ δεν τις μεταφέρουμε , για ΠΟΥ δεν τις μεταφέρουμε???

Οσο για τις κάρτες , στον δικό μου πελάτη ο προμηθευτής του , εκδίδει ΔΑ-ΤΠΥ και για τις κάρτες και για τον χρόνο ομιλίας , αν μιλάμε για το ίδιο. Εγώ μετά με την σίερα μου περνούσα σαν αγορές και πωλήσεις εμ/των , αλλα απο την καινούργια χρονία θα τα καταχωρώ ως αμοιβές τρίτων και έσοδα απο παροχή υπηρεσιών.

Σευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου και ο΄τι καινούργιο μάθεις ...

• 0

Σχεδόν όλα σωστά , αν και τις πωλήσεις εφημερίδων από το Ζ δεν τις μεταφέρουμε , για ΠΟΥ δεν τις μεταφέρουμε???

Οσο για τις κάρτες , στον δικό μου πελάτη ο προμηθευτής του , εκδίδει ΔΑ-ΤΠΥ και για τις κάρτες και για τον χρόνο ομιλίας , αν μιλάμε για το ίδιο. Εγώ μετά με την σίερα μου περνούσα σαν αγορές και πωλήσεις εμ/των , αλλα απο την καινούργια χρονία θα τα καταχωρώ ως αμοιβές τρίτων και έσοδα απο παροχή υπηρεσιών.

Σευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου και ο΄τι καινούργιο μάθεις ...

Στη περιοδική ΦΠΑ .

Το Τπυ (και μετέπειτα συνενωμένο) υπάρχει από το 2006 (αν θυμάμαι καλά) , από εκεί και πέρα είναι χάος η αντιμετώπιση . Οι περισσότεροι το αντιμετωπίζουν ως αγορές και πωλήσεις εμπορευμάτων σκεπτόμενοι λογιστικά , προσωπικά από τι πρώτη στιγμή το κάνω όπως πρόσταζε (?) η διευκρινιστική εγκύκλιος δηλαδή ως παροχή και στο εισόδημα και όχι μόνο στον ΚΒΣ , παράλληλα αν δε με απατά η μνήμη μου έχω βρεί και διαφορετικές γνώμες ακόμη και του Γενικού διευθυντή του κ.Σταματόπουλου που σε μια ερμηνεία γράφει έτσι και στην άλλη αλλιώς , οπότε αν δεν ξέρουν στο υπουργείο πως τις αντιμετωπίζουμε απλά ο καθένας μας ερμηνεύει το νόμο και τα επιχειρήματα του θα σταθεί σε τυχόν έλεγχο .

• 0

Για πωλήσεις ΤΥΠΟΥ στην περιοδική το περνάω στον 309 -και εκκαθαριστική 610 και ΑΦΑΙΡΩ στον 613 το ποσο ξανά. (Ξέχασα να το τονίσω παραπάνω)

Και αυτο το κάνω για να συμφωνούν τα ακαθάριστα έσοδα των βιβλίων με τον 615 της εκκαθαριστικής.

Επίσης δεν έχω αναφέρει πιο πάνω ότι ο πρόμηθευτής στον δικό μου πελάτη , βλέπει το Ζ ας πουμε του μηχανήματος και ανάλογα με τις πωλήσεις που έχει κάνει κάθε 3 μέρες περίπου του εκδίδει το ΔΑ-ΤΠΥ για τον χρόνο που έχει πουλήσει.

Αλλα από όσα έχω δει στο φόρουμ και απο συζητήσεις με άλλους λογιστές , ο κάθε προμηθευτής δουλεύει διαφορετικά την έκδοση του ΔΑ-ΤΠΥ.

• 0

broster Καταχωρήθηκε 29 Δεκέμβριος 2010 - 09:27 μμ

Άρα λοιπόν θα πρέπει εφόσον αναφέρεται στην εκκαθάριση ανά μήνα η προμήθεια να βάλουμε για το διάστημα 01/01-30/06 την αντίστοιχη προμήθεια στον κωδικό 310 της περιοδικής (και αντίστοιχα 611 εκκαθαριστική) και για το διάστημα 01/07-31/12 την αντίστοιχη προμήθεια στον κωδικό 309 περιοδικής και 610 εκκαθαριστικής .

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡΕΙΟΥ) : 310 ΧΔΕΦ + 611

Τελικά , πάλι μπερδεύτικα ...

• 0

Για πωλήσεις ΤΥΠΟΥ στην περιοδική το περνάω στον 309 -και εκκαθαριστική 610 και ΑΦΑΙΡΩ στον 613 το ποσο ξανά. (Ξέχασα να το τονίσω παραπάνω)

Και αυτο το κάνω για να συμφωνούν τα ακαθάριστα έσοδα των βιβλίων με τον 615 της εκκαθαριστικής.

μήπως το ίδιο ισχύει και για τις τηλεκάρτες?

• 0

ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ-ΤΥΠΟΣ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

Ε3

ΤΣΙΓΑΡΑ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

Ε3

ΚΑΡΤΕΣ ΧΡΟΝΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

Ε3

ΕΑΝ

Η περιοδική δήλωση θα συνταχθεί όπως και για κάθε άλλη επιχείρηση που τηρεί βιβλία Β’ κατηγορίας. Ειδικότερα και εν συντομία :

Εκροές

• Οι υπαγόμενες στο Φ.Π.Α. πωλήσεις (εκροές) αγαθών και υπηρεσιών θα καταχωρηθούν ανάλογα με το συντελεστή Φ.Π.Α. στους κωδ. 301 έως 306 και ο αναλογών φόρος στους κωδ. 331 έως 336.

• Οι πωλήσεις καρτών τηλεπικοινωνίας, για τις οποίες έχει εφαρμογή η παρ. 9 του άρθρου 19 του κωδ. Φ.Π.Α. θα αναγραφούν στον κωδ. 309 (εκροές απαλλασσόμενες με δικαίωμα έκπτωσης)

• Οι πωλήσεις τσιγάρων θα αναγραφούν στον κωδ. 310 (εκροές απαλλασσόμενες και εξαιρούμενες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης)

• Τα έσοδα από εφημερίδες και περιοδικά δεν θα αναγραφούν στη περιοδική δήλωση Φ.Π.Α., καθώς, σύμφωνα με τις οδηγίες της ΠΟΛ.1091/14-6-2010 θεωρούνται ως πωλήσεις για λογαριασμό τρίτων.

• Η προμήθεια για τις πωλήσεις εφημερίδων και περιοδικών (βάσει της λαμβανομένης εκκαθάρισης) θα αναγραφεί στον κωδ. 309 (εκροές απαλλασσόμενες με δικαίωμα έκπτωσης) (σχετ. ΠΟΛ.1100/24-6-2010, άρθρο 61)

Εισροές

• Οι υπαγόμενες στο Φ.Π.Α. αγορές (εισροές) αγαθών θα καταχωρηθούν ανάλογα με το συντελεστή Φ.Π.Α. στους κωδ. 351 έως 356 και ο αναλογών φόρος στους κωδ. 371 έως 376.

• Οι φορολογητέες δαπάνες (Δ.Ε.Η., Ο.Τ.Ε κ.λπ.) θα αναγραφούν στον κωδ. 357 και αναλογών φόρος στον κωδ. 377

σημ. Τα ανωτέρω κονδύλια (εκροές, εισροές) μεταφέρονται από τα βιβλία της επιχείρησης

• 0

ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ-ΤΥΠΟΣ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΤΥΠΟΥ (Ζ) : 309 ΜΔΕΦ  ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΗ

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡΕΙΟΥ) : 310 ΧΔΕΦ ΣΤΟΝ 309 ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΤΥΠΟΥ (Ζ) : 610 ΜΔΕΦ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΚΚΑΘΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΗ

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡΕΙΟΥ) : 611 ΧΔΕΦ ΣΤΟΝ 610 ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ

Ε3

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡΕΙΟΥ) : 276 ΕΣΟΔΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΩΣΤΟ

ΤΣΙΓΑΡΑ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ : 310 ΧΔΕΦ  ΣΩΣΤΟ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΑΓΟΡΕΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ : 666 ΧΔΕ ΣΩΣΤΟ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ : 610 ΧΔΕΦ ΣΤΟΝ 611 ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ

Ε3

ΑΓΟΡΕΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ : 231 ΑΓΟΡΕΣ ΕΜ/ΤΩΝ ΣΩΣΤΟ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΑΩΝ : 266 ΛΙΑΝ.ΠΩΛ.ΕΜ/ΤΩΝ ΣΩΣΤΟ

ΚΑΡΤΕΣ ΧΡΟΝΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ : ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΡΤΕΣ η ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ? ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗ και περαιωση με 32% και οχι με 3%

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ : 310 ΧΔΕΦ ΣΤΟΝ 309 ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ : 310 ΧΔΕΦ ΣΤΟΝ 610 ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ

Ε3

ΕΑΝ

ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΡΤΕΣ : 525 ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΤΡΙΤΩΝ  ΣΩΣΤΟ ΩΣ ΔΑΠΑΝΗ

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ : 519 ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ  ΣΩΣΤΟ ΕΣΟΔΑ ΠΑΡΟΧΗΣ

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ …. :unsure:

Κατόπιν μελέτης και διαβάσματος σο forum έχω καταλείξει σε αυτά τα συμπεράσματα..........