Jump to content

ταμειακες σε περιπτερα-περιοδικα-καρτες


Recommended Posts

καλησπερα σας,

θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια καποιου οσον αφορα τις ταμειακες στα περιπτερα.

η απορια μου ειναι η εξης:

ο νομος λεει οτι θα πρεπει να χτυπαμε τα περιοδικα και τις καρτες κινητης και σταθερης, ομως

ξερουμε οτι για τα περιοδικα-εφημεριδες παιρναμε παντα στο τελος του χρονου μια βεβαιωση με

την προμηθεια του ετους. εαν τωρα χτυπαμε την αξια πχ του περιοδικου, 1η απορια θα υπολογιζουμε και φπα 5,5% ? και 2η ενω το πραγματικο μας εσοδο ειναι η προμηθεια δεν θα χρεωνόμαστε ετσι παραπανω εσοδα και φπα?(εφοσον δεν υπαρχει αγορα)

και για τις καρτες, καποιος μου ειπε οτι θα εχουν φπα 23%, αληθευει?

ευχαριστω

Link to post
Share on other sites

Θα κάνεις 2 στήλες : Πωλήσεις για λογαρισμό τρίτων και προμήθεια πώλησεις .

Η προμηθεύτρια εταιρεία διανομής υποχρεούται να σου στείλει την προμήθεια από 01/01 έως 30/06 και στο τέλος της χρήσης τη νέε εκκαθάριση

Επίσης αΑπό την φρέσκια Πολ.1100/2010 :

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11327

"Με τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου 61 αλλάζει ο τρόπος προσδιορισμού της φορολογητέας αξίας στην παράδοση εφημερίδων και περιοδικών από 1.7.2010.

Συγκεκριμένα, καταργείται η απαλλαγή από το Φ.Π.Α. του μέρους της αξίας των εφημερίδων και περιοδικών που εισπράττεται ως προμήθεια από τα πρακτορεία, εφημεριδοπώλες και λοιπούς λιανοπωλητές, εφόσον αυτά διακινούνται μέσω πρακτορείων διανομής.

Ο Φ.Π.Α. στην παράδοση των εφημερίδων και περιοδικών αποδίδεται από τις εκδοτικές και εισαγωγικές επιχειρήσεις ή από τις επιχειρήσεις που πραγματοποιούν ενδοκοινοτική απόκτηση αυτών και ως φορολογητέα αξία λαμβάνεται η τιμή λιανικής πώλησης των εν λόγω εντύπων χωρίς φόρο προστιθέμενης αξίας. Ο φόρος υπολογίζεται με εσωτερική υφαίρεση στην τιμή λιανικής πώλησης.

Οι επιχειρήσεις (υποκείμενοι) που μεσολαβούν στη διάθεση των εφημερίδων και περιοδικών στο κοινό δεν επιβαρύνουν με Φ.Π.Α. την παράδοσή τους και κατά συνέπεια οι προμήθειες αυτών δεν επιβαρύνονται με Φ.Π.Α., έχουν όμως δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών που επιβαρύνει τα γενικά τους έξοδα και τα αγαθά επένδυσής τους.

Περαιτέρω, επισημαίνουμε ότι οι εφημερίδες και τα περιοδικά (Δ.Κ. 4902) υπάγονται στον υπερμειωμένο συντελεστή Φ.Π.Α. (5,5%), όσον αφορά στην αξία των εντύπων αυτών, ενώ διάφορα αγαθά που παραδίδονται μαζί με τα έντυπα αυτά υπάγονται στον οικείο συντελεστή, όπως π.χ. CD, DVD υπάγονται στον κανονικό συντελεστή (23%), προσδιορίζοντας ξεχωριστή φορολογητέα αξία για τα αγαθά αυτά, σύμφωνα με τη διαφοροποίηση της τιμής των εντύπων αυτών που περιέχουν και άλλα αγαθά, σε σχέση με την τιμή της απλής έκδοσης."

Κάποιοι λένε πάρα πόλλά το θέμα είναι η κεντρική Διοίκηση τι κάνει ;)

Προς το παρόν δεν έχω δει κάπου ότι θα χρεώνουμε ΦΠΑ σε εφημερίδες και κάρτες (μιλάω για τους ενδιάμεσους , ψιλικαντζίδικα περίπτερα κλπ) , βέβαια να πω την αλήθεια έχω χάσει λίγο τη μπάλα , οπότε ...... :P

Link to post
Share on other sites

Σ ' ευχαριστω παρα πολυ!!!

Ηταν πολυτιμη η βοηθεια σου, δεν φανταζεσαι ποση ωρα εψαχνα να δω τι γινεται!!!

Οσο για τις καρτες αν μαθω κατι παραπανω θα ενημερωσω!!!

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

καλημέρα συνάδελφοι!

πρώτη φορά αναλαμβάνω μαγαζί ψιλικών με αφημερίδες και θα ήθελα κάποια γνώμη.

Για την αγορά των εφημερίδων και περιοδικών το πρακτορείο στέλνει ημερήσια εκκαθάριση όπου αναγράφεται η αξία, η προμήθεια και το καθαρό ποσό.Στις αγορές ποιά αξία αγοράς πρέπει να περαστεί? επιπλέον η εκκαθάριση που διάβασα οτι θα εκδίδεται θεωρείται σαν έσοδο από παροχή υπηρεσιών?

ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι!

πρώτη φορά αναλαμβάνω μαγαζί ψιλικών με αφημερίδες και θα ήθελα κάποια γνώμη.

Για την αγορά των εφημερίδων και περιοδικών το πρακτορείο στέλνει ημερήσια εκκαθάριση όπου αναγράφεται η αξία, η προμήθεια και το καθαρό ποσό.Στις αγορές ποιά αξία αγοράς πρέπει να περαστεί? επιπλέον η εκκαθάριση που διάβασα οτι θα εκδίδεται θεωρείται σαν έσοδο από παροχή υπηρεσιών?

ευχαριστώ.

Αποκλείεται να εκδίδει πρακτορείο ημερήσια εκκαθάριση , εκτός πάλι και αν έχεις πέσει στη περίπτωση . Μήπως είναι το δελτίο που αναφέρει τα περιοδικά και τις εφημεριδές ονομαστικά και κατά ποσότητα ? Διότι αυτό δεν είναι εκκαθάριση .

Δεν περνάς πουθενά αγορά εφημερίδων και περιοδικών (εκτός αν υπάρχουν περιοδικά με 5,5% αγορά οπότε το θεωρείς ως εμπόρευμα) , απλά περνάς από το Ζ τις πωλήσεις στη στήλη πωλήσεις για λογαριασμό τρίτου (που όπως γράφουμε παραπάνω δεν συμμετέχει πουθενά) και στο τέλος της χρήσης με την εκκαθάριση , θα περάσεις την προμήθεια η οποία θα αναφέρεται και δε θα σε δυσκολέψει καθόλου , απλά άλλαξε και η διαδικάσια του ΦΠΑ , δηλαδή πάει στις δαπάνες με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών .

Link to post
Share on other sites

Να σαι καλα αποστολε για τη βοηθεια το εσοδο σαν εκκαθαριση το εχω καταλαβει πως παει και απο τις εγκυκλιους.

Τώρα ως προς το έξοδο βλέπω μια κατάσταση όπως λες με τα περιοδικά και τις εφημερίδες αλλά στο τέλος λέει και ποσά δηλ. αξία, προμήθεια, υπόλοιπο και πάνω πάνω γράφει ημερήσια εκκαθάριση γι αυτό και με μπερδεύει.

Link to post
Share on other sites
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...