Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μειωμένο ωράριο και εκ περιτροπής απασχόληση γίνεται ?


Γιάννης Β.

Ερώτηση

Επιτρεπεται επιχειρηση να ζητησει την εκ περιτροπης απασχοληση εργαζομενων (4 ημερες εργασιας αντι για 5 την εβδομαδα) που ηδη εργαζονται με μειωμενο ωραριο (6 ωρες την ημερα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σας !!!

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Υπάλληλος σε καθεστώς εκ περιτροπής εργασίας (2 ημέρες την εβδομάδα σε εστιατόριο)μπορεί ο εργοδότης του να του επιβάλει στη πορεία και σπαστό ωράριο (4 ώρες το πρωί 4 το βράδυ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας !!!

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Υπάλληλος σε καθεστώς εκ περιτροπής εργασίας (2 ημέρες την εβδομάδα σε εστιατόριο)μπορεί ο εργοδότης του να του επιβάλει στη πορεία και σπαστό ωράριο (4 ώρες το πρωί 4 το βράδυ)?

Γνωρίζει κανείς κάτι για το παραπάνω ερώτημα ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την παρ.7 του άρθρου 38 του 1892:

Αν η μερική απασχόληση έχει καθοριστεί με ημερήσιο ωράριο μικρότερης διάρκειας από το κανονικό, η παροχή της συμφωνημένης εργασίας των μερικώς απασχολούμενων πρέπει να είναι συνεχόμενη και να παρέχεται μία φορά την ημέρα.

Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στους οδηγούς αυτοκινήτων μεταφοράς μαθητών, νηπίων και βρεφών και στους συνοδούς αυτών που εργάζονται στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, στους παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς και στα νηπιαγωγεία, καθώς και στους καθηγητές που εργάζονται στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών και μέσης εκπαίδευσης.

Από τον νόμο ορίζεται ρητά η συνεχόμενη εργασία όταν έχουμε εργασία "με ημερήσιο ωράριο μικρότερης διάρκειας από το κανονικό". Συνεπώς δεν απαγορεύεται το σπαστό ωράριο στην εκ περιτροπής. Και εφόσον είναι και επιβαλλόμενη, κατά την άποψή μου μπορεί να επιβάλλει και σπαστό ωράριο, αφού υποβάλλει μεταβολές στο ΣΕΠΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκ περιτροπής: λιγότερες ημέρες την εβδομάδα σε πλήρες ημερήσιο ωράριο

κλασσική μερικής: λιγότερες ώρες την ημέρα σε πενθήμερη βάση

διαλείπουσα: λιγότερες ώρες την ημέρα και λιγότερες την εβδομάδα

Ο εργοδότης μπορεί να μετατρέψει μονομερώς οποιαδήποτε σύμβαση μόνο σε εκ περιτροπής. Αν πρόκειται περί αμοιβααίας συμφωνίας των συμβαλλομένων μπορούν να συμβληθούν ό,τι θέλουν, αρκεί να είναι νόμιμο.

Καλησπέρα διαβαζοντας τα θεματα σχετικα με την εκ περιτροπης εργασια ηθελα να ρωτησω,

το παραπάνω απο που προκυπτει??

Στηριζεται σε κάποιον νόμο γιατι απο την επιθεωρηση εργασιας με ενημερωσαν οτι δεν μπορεις να μετατρεψεις

τον μερικης απασχολησης εργαζομενο σε εκ περιτροπης, παρα μονο αυτον που εργαζεται σε πληρες ωραριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα διαβαζοντας τα θεματα σχετικα με την εκ περιτροπης εργασια ηθελα να ρωτησω,

το παραπάνω απο που προκυπτει??

Στηριζεται σε κάποιον νόμο γιατι απο την επιθεωρηση εργασιας με ενημερωσαν οτι δεν μπορεις να μετατρεψεις

τον μερικης απασχολησης εργαζομενο σε εκ περιτροπης, παρα μονο αυτον που εργαζεται σε πληρες ωραριο.

Μα τι νόημα έχει να μετατραπεί η σύμβαση εργασίας που είναι ήδη μερικής απασχόλησης σε εκ περιτροπής; Εγώ δεν το διατύπωσα σωστά και ζητώ συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα διαβαζοντας τα θεματα σχετικα με την εκ περιτροπης εργασια ηθελα να ρωτησω,

το παραπάνω απο που προκυπτει??

Στηριζεται σε κάποιον νόμο γιατι απο την επιθεωρηση εργασιας με ενημερωσαν οτι δεν μπορεις να μετατρεψεις

τον μερικης απασχολησης εργαζομενο σε εκ περιτροπης, παρα μονο αυτον που εργαζεται σε πληρες ωραριο.

Αυτό φαντάζομαι που θα σου είπαν είναι ότι στόν μερικώς απασχολούμενο δεν μπορεί να επιβληθεί να εργάζεται και λιγότερες μέρες την εβδομάδα, γιατί τότε έχουμε διαλείπουσα απασχόληση και όχι εκ περιτροπής.

Εάν ο μερικώς απασχολούμενος γίνει με πλήρη απασχόληση , μπορείς να επιβάλεις εκ περιτροπής εργασία, αλλά όπως λέει και ο doctor δεν ξέρω αν έχει νόημα. Σε κάποιες περιπτώσεις πάντως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό φαντάζομαι που θα σου είπαν είναι ότι στόν μερικώς απασχολούμενο δεν μπορεί να επιβληθεί να εργάζεται και λιγότερες μέρες την εβδομάδα, γιατί τότε έχουμε διαλείπουσα απασχόληση και όχι εκ περιτροπής.

Εάν ο μερικώς απασχολούμενος γίνει με πλήρη απασχόληση , μπορείς να επιβάλεις εκ περιτροπής εργασία, αλλά όπως λέει και ο doctor δεν ξέρω αν έχει νόημα. Σε κάποιες περιπτώσεις πάντως έχει.

Το διευκρίνησα οτι προκειται για μερικης απασχολησης εργασία.

Και ηταν κατηγορηματικοί οτι μονο οι πληρους απασχολησης μετατρεπονται σε εκ περιτροπης.

Το νοημα της αλλαγης ειναι οικονομικο καθως ο εργοδοτης θελει με αυτον τον τροπο να γλυτωσει καμια 100€ (ξεφτίλα και μονο που το σκεφτεται)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το διευκρίνησα οτι προκειται για μερικης απασχολησης εργασία.

Και ηταν κατηγορηματικοί οτι μονο οι πληρους απασχολησης μετατρεπονται σε εκ περιτροπης.

Το νοημα της αλλαγης ειναι οικονομικο καθως ο εργοδοτης θελει με αυτον τον τροπο να γλυτωσει καμια 100€ (ξεφτίλα και μονο που το σκεφτεται)!!!

Θα γλιτώσει ...100 ευρώ; Και γιατί δεν κόβει το κάπνισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θέλω ασφάλεια

θέλω οκτώ ώρες δουλειά, οκτώ ώρες ξεκούραση και οκτώ ώρες ύπνο

θέλω καλό μισθό

θέλω κατανάλωση για εμένα και τα αγπαημένα μου πρόσωπα

θέλω διασκέδαση κατά προτίμηση μπουζούκια

θέλω να έχω λογαριαμό στην τράπεζα με λεφτά

θέλω να πιστεύω πως είμαι δημοκράτης κατά προτίμση ΠΑ.ΣΟ.Κ ή ολίγον αριστερός

θέλω να περνά καλά

γιατί δεν με καταλαβαίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μειωμένο ωράριο και εκ περιτροπής απασχόληση γίνεται ?

Δηλαδή, π.χ. 6 ώρες την ημέρα και 4 ημέρες την εβδομαδα? ναι ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Exo mia erotisi na kano. An ergazesai ek peritropis o ergodotis s ofeilei na s dosei meiomeno doro gia tis giortes i olokliro? Giati sumfona me osa gnorizo tha eprepe na paro olokliro doro akoma k an ergazomai ek peritropis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτή η "σύμβαση εκ περιτροπής" θα αποτελέσει το εργαλείο αε πολλές επιχειρήσεις,

επίσης, θα γίνει το φονικό όπλο για την εξόντωση πολλών εργαζομένων,

επίσης, θα αποτελέσει την ερμηνεία των διακστηρίων για την καταχρηστικότητά της

άποψη.

οι ελαστικές μορφές μισθωτής εργασίας απευθύνονται σε "ώριμους εργοδότες" και όχι σε καραγκιόζηδες που αποτελούν την πλειοψηφία των Ελλήνων εργοδοτών, οι οποίοι, τις βλέπουν ως εργαλεία κερδοσκοπίας στου κασιδιάρη (υπαλλήλου) το κεφάλι....

το έχω ξαναγράψει. οι εποχές δεν είναι εναντίον της εξαρτημένης εργασίας αλλά ¨καθαρίζουν¨ κυρίως τους εμποράκους ...

επειδή ήδη έχει επιβεβαιωθεί ο συνάδελφος και επειδή δεν υπάρχει νομολογία σχετική με αυτά τα νέα φρούτα........

ας συζητήσουμε το εξής:

Ο εργοδότης μπορεί μονομερώς να επιβάλει εκ περιτροπής απασχόληση για 9 μήνες το χρόνο λόγω οικονομικής δυσπραγίας προκειμένου να διατηρήσει τις θέσεις εργασίας (λέμε τώρα).

Τι γίνεται όμως αν ο εργαζόμενος απασχολείται ήδη με μειωμένο ωράριο; (πχ 5ώρες/ημέρα)

Μπορεί ο εργοδότης να μετατρέψει τη σύμβαση μονομερώς σε εκ περιτροπής άρα να επιβάλει στον εργαζόμενο να εργάζεται 1 μέρα την εβδομάδα (8ωρο) επί 9 μήνες;

Μήπως πρέπει πρώτα με την συναίνεση του εργαζόμενου να μετατραπεί η σύμβαση σε πλήρους απασχόλησης και μετά να έχει αυτό το δικαίωμα ο εργοδότης;

Κι αν έτσι συμβαίνει και ο εργαζόμενος δεν θέλει να εγκαταλείψει το μειωμένο ωράριο (διαβλέποντας τον κίνδυνο) και δεν επιθυμεί καμία αλλαγή του καθεστώτος, πλην της απόλυσης ποιά άλλη επιλογή έχει ο εργοδότης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μειωμένο ωράριο και εκ περιτροπής απασχόληση γίνεται ?

Δηλαδή, π.χ. 6 ώρες την ημέρα και 4 ημέρες την εβδομαδα? ναι ή οχι?

Άργησα. αλλά το είδα.

Βεβαίως και γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άργησα. αλλά το είδα.

Βεβαίως και γίνεται.

Βεβαίως και γίνεται αλλά δεν επιβάλλεται μονομερώς από τον εργοδότη, Πρόκειται για διαλλείπουσα απασχόληση και όχι εκ περιτροπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΕΝΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΕΤΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΟ ?ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ? ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...