Jump to content

001002 - Επιστολή για την αναγνώριση ημερών ασφάλισης μερικώς απασχολουμένων στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

Recommended Posts

Είναι μια καλή δουλειά του Ηρακλείου. Δεν νομίζω να έχουν περιοδικά τα υπόλοιπα επιμελητήρια της Ελλάδος πλην αυτή την αηδία του Κεντρικού.

Θα το δώσω το κέιμενο σου στα Χανιώτικά Νέα.

Guest ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΕΠΙΣΗΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΣΕ WORD ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ - ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ - ΚΑΙ ΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΗΣ Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

ΤΟ E-MAIL MOY EINAI [email protected] και της ΠΟΦΕΕ [email protected]

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΕΠΙΣΗΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΣΕ WORD ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ - ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ - ΚΑΙ ΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΗΣ Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

ΤΟ E-MAIL MOY EINAI [email protected] και της ΠΟΦΕΕ [email protected]

Έφυγε.

Να ευχαριστήσω, εκ μέρους της ομάδας, για τη δυνατότητα που δίνετε να λάβει το συγκεκριμένο θέμα όσο μεγαλύτερη δημοσιότητα μεταξύ των συναδέλφων.

Ευχαριστούμε Νίκο.

Η ανάδειξη του θέματος και από την Ομοσπονδία μας είναι πολύ χρήσιμο.

Θα μας ενδιέφερε και η ανάδειξη του αποτελέσματος που θα μας δώσει ο Συνήγορος του Πολίτη.

Αντιγράφω από mail που μου έστειλε σήμερα ο κος Πατέλης:

ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΕ FAX ΚΑΙ ΣΤΟ Δ.Ε.Ν. στις 23/12‏

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ Δ.Ε.Ν.

ΤΟ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ κ.ΨΗΛΟ

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑΝ "ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ"

ΖΗΤΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ ΣΤΕΦΑΝΕ

ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ Δελτίου Εργατικής Νομοθεσίας (κα ΠΙΝΙΩΤΗ - Νομίζω) είναι 210-3820510

Κρίνω σκόπιμο να μιλήσει κάποιος μαζί τους

Μπορεί να αποτελέσει πολύτιμο σύμμαχο στην προσπάθειά ΣΑΣ (μας)

Από άποψη δημοσιότητας του θέματος, πιστεύω ότι πάει πάρα πολύ καλά...

Θα μιλήσω αύριο για να δω τι ακριβώς θέλουνε, ίσως πρέπει να τους προωθήσω την επιστολή της ομάδας προς τον συνήγορο...

Στέφανε μετέφερε το γεγονός της δημοσιότητας στο ΣτΠ.

Πρότεινε στο ΔΕΝ να επικοινωνήσει με τον υπέυθυνο του ΣτΠ.

Κακώς δεν σκεφτήκαμε το περιοδικό αυτό πιο πριν.

Θα μπορέι να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό τους δικηγόρους του ΣτΠ.

Μπράβο πάλι για το "κράτημα" του θέματος από τον Στέφανο.

Άντε πάλι, πήραμε συγχαρητήρια και από την κα Πινιώτη στο ΔΕΝ...

Τους άρεσε πολύ το κείμενο, μάλλον θα το δημοσιεύσουνε... Ζήτησαν την εγκύκλιο του ΟΑΕΕ για να δουν τον αριθμό πρωτοκόλλου κτλ - την οποία έστειλα με φαξ.....

Ενήμερος και ο κος Ψηλός για το θέμα......

Οπότε, όποιο παλικάρι ή γοργόνα το δει δημοσιευμένο, ξέρετε, ένα σκανάρισμα και ανέβασμα, έτσι..???? :)

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Επισκέπτης

Περάσαμε το εξάμηνο......

πάμε για χρόνο.........

πολλή μελέτη βρε παιδί μου..................

Στέφανε,

κάνε ένα τηλέφωνο και πες του:

" κ. τάδε έχετε κανένα νεώτερο; Υπάρχει μεγάλη πίεση από τηλέφωνα από διάφορους Νομούς που μου ζητούν τι έχει γίνει.Να τους δίδω τα τηλέφωνα να σας πέρνουν κατ' ευθείαν; ;)

Αμέσως μετά ας πάρει πρώτα τηλέφωνο ο Κίμων..:P

Η Σύβαρις (νοελλ. Σύβαρη, σήμερα στα ιταλικά Sibari) ήταν αρχαία πόλη της Μεγάλης Ελλάδας, που βρίσκεται στη σημερινή Νότια Ιταλία.

Οι Συβαρίτες ασχολούνταν συνεχώς με συμπόσια, θεάματα και απολαύσεις. Η τρυφηλότητα της ζωής τους και οι υπέρμετρες σπατάλες, στις οποίες επιδίδονταν, έμειναν παροιμιώδεις στην ιστορία με τον όρο «Συβαριτισμός».

Τον 6ο αιώνα π.Χ. ξέσπασαν εμφύλιες συγκρούσεις μεταξύ δημοκρατικών και αριστοκρατικών. Οι τελευταίοι κάλεσαν σε βοήθεια τους Κροτωνιάτες, οι οποίοι το 510 π.Χ. κατέλαβαν και κατέστρεψαν την πόλη.

Σε αυτή τη χώρα του χαβαλέ, του ωχαδερφισμού, της παράτασης και της αναβολής, καταντήσαμε να μας κάνουν πλάκα όλοι:

Στις γελοίες δηλώσεις των κυβερνώντων περί αποπληρωμής του χρέους απαντούν: «Παίρνουν ναρκωτικά αν νομίζουν ότι θα ξεχρεώσουν»....:

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231076809

Ο Πρωθυπουργός αποκλείει λέει το ενδεχόμενο της χρεωκοπίας. Είναι σαν να λέμε "αποκλείω το ενδεχόμενο να βρέξει ή να έχει κύμα"...

Μέσα σε αυτή τη σαπίλα περιμένετε από τον Συνήγορο του πολίτη να ενδιαφερθεί για μερικά κωλοένσημα;

Ναι αλλά δεν θα τους αφήσουμε σε χλωρό κλαδί.

Η άλλη περίπτωση είναι να απογοητευτούμε και να τους αφήσουμε ήσυχους. Αλήθεια... Τι χαρά θα κάνουν..

Οχι.

Απλά και σταθερά, δεν θα γλιτώσουν από εμάς.

Η επιμονή μας θα φέρει κέρδος..

Ναι δεν θα φέρει 100 ευρώ θα φέρει 5 ευρώ.

Τα μαζεύουμε κι ας ειν και ρόγες..

Θα μου πεις ότι η πρόταση μου είναι καλύτερη από το να τους παρατήσουμε ήσυχους αλλά δεν έιναι ικανή για επιθυμητώ αποτέλεσμα.

Μαζί με σας παιδιά, μέσα από τις σωστές, τις λάθος και τις μηδενικές κινήσεις μας, ψάχνω να βρώ την αναθεματισμένη σωστή μέθοδο .....

Που θα πάει...

Θα τη βρούμε...

Πολύ χαίρομαι που έστω και αργά αναγνωρίζεται η προσπάθεια. Αναμένουμε... Να συγχαρώ τον Στέφανο για μία ακόμη φορά για τις προσπάθειες που κάνει... Μπράβο φίλε.

Πολύ χαίρομαι που έστω και αργά αναγνωρίζεται η προσπάθεια. Αναμένουμε... Να συγχαρώ τον Στέφανο για μία ακόμη φορά για τις προσπάθειες που κάνει... Μπράβο φίλε.

Δηλαδή έχουμε νέο;

Υ.Γ. Την πάτησα Κωστή με τις κωλοεπισφάλειες...

....αλήθεια οι συνδικαλιστικές ενώσεις-οργανώσεις που ήταν τόσο καιρό .... δεν μπορούσαν να ασχοληθούν με αυτό ή και ανάλογα θέματα;;;

Μπράβο παιδιά!!!! Με τέτοιες κινήσεις δείχνετε τον πραγματικό δρόμο της συλλογικής δράσης.

....αλήθεια οι συνδικαλιστικές ενώσεις-οργανώσεις που ήταν τόσο καιρό .... δεν μπορούσαν να ασχοληθούν με αυτό ή και ανάλογα θέματα;;;

Μπράβο παιδιά!!!! Με τέτοιες κινήσεις δείχνετε τον πραγματικό δρόμο της συλλογικής δράσης.

θα γραφανε καμμια επιστολη για παραταση.....mad.gif

• 1 month later...

Αυριο το πρωί θα τηλεφωνησω στον κύριο Κωστή ,

προσωπικά εχω την διάθεση να τον βρίσω ,

αν θέλει κανενας πιο ήρεμος να τηλεφωνήσει ,

ας το αναφέρει.

Αυριο το πρωί θα τηλεφωνησω στον κύριο Κωστή ,

προσωπικά εχω την διάθεση να τον βρίσω ,

αν θέλει κανενας πιο ήρεμος να τηλεφωνήσει ,

ας το αναφέρει.

Άσε μου και την επόμενη εβδομάδα, και μετά ότι θες....

Προχθές μίλαγα ξανά μαζί του, και το βράδυ με πήρε αυτός και συζητούσαμε.

Του λέω κάθε φορά που μιλάμε ότι έχουμε καθυστερήσει υπερβολικά, προχθές πρέπει να το κατάλαβε....

Pls...

Άσε μου και την επόμενη εβδομάδα, και μετά ότι θες....

Προχθές μίλαγα ξανά μαζί του, και το βράδυ με πήρε αυτός και συζητούσαμε.

Του λέω κάθε φορά που μιλάμε ότι έχουμε καθυστερήσει υπερβολικά, προχθές πρέπει να το κατάλαβε....

Pls...

Ε όχι και pls,

αν ειναι δυνατόν φίλε.

Εγω συγνώμη για τα νευρα ,

......αλλα ξέρεις τωρα.

Αναμένουμε τα γραπτά του ΣτΠ.

Φιλούθια.

• 2 weeks later...

Μίλησα και την προηγούμενη βδομάδα με τον κ. Κωστή, μου είπε ότι μέχρι τέλος της προηγούμενης βδομάδας θα έχω την επιστολή προς το ΙΚΑ (για να την ανεβάσω κι εγώ με τη σειρά μου), αλλά τελικά ακόμα περιμένω...

Εντωμεταξύ, ο άνθρωπος είναι πολύ ευγενικός και συγκαταβατικός, παραδέχεται την τεράστια καθυστέρηση που έχει το θέμα και ότι είναι καθαρά δική του ευθύνη, οπότε δεν μου πάει να του μιλήσω απότομα.

Ωστόσο, νιώθω ότι με ψιλοπαίζει, γιατί δεν τηρεί αυτά που λέει...

Υποτίθεται ότι στέλνει την επιστολή προς το ΙΚΑ για να απαντήσει από τις γιορτές των Χριστουγέννων.....

Βέβαια, την τελευταία φορά που μιλήσαμε μου είπε ότι ασχολείται αποκλειστικά με την υπόθεσή μας τώρα και ότι μέχρι τέλος αυτής της βδομάδας θα έχει στείλει την επιστολή (την αλλάζει συνέχεια προκειμένου να λάβει την τελική της μορφή κτλ κτλ κτλ), αλλά αυτά μου τα έχει ξαναπεί....

Οπότε, προτείνετε μέσα άσκησης πίεσης.......

3 μπορώ να σκεφτώ,

1. αποστολή 2ης επιστολής για επίσπευση

2. προσωπική επίσκεψη μέλους της ομάδας στο γραφείο του κου Κωστή για ενημέρωση

3. τηλεφωνικές κλήσεις ανά διήμερο από διαφορετικό μέλος της ομάδας κάθε φορά για ενημέρωση της υπόθεσης.

Για πείτε......

.................

2. προσωπική επίσκεψη μέλους της ομάδας στο γραφείο του κου Κωστή για ενημέρωση

3. τηλεφωνικές κλήσεις ανά διήμερο από διαφορετικό μέλος της ομάδας κάθε φορά για ενημέρωση της υπόθεσης.

Για πείτε......

Αυτά τα 2 σε συνδυασμό , δηλαδή και κάποιος που μπορεί να περάσει από το γραφείο και να ζητήσει ενημέρωση , αλλά και εμείς με τη σειρά μας τηλέφωνα για περισσότερη πίεση . Πραγματικά έχει περάσει πάρα πολύς καιρός και πρέπει να αισθανθεί πίεση και από άλλα άτομα .

Την επιστολή δεν τη συνιστώ γιατί θα πάει ακόμη πιο πίσω .... :)

Στέφανε και πάλι μπράβο που το θέμα το συντηρείς .