Προς το περιεχόμενο

001002 - Επιστολή για την αναγνώριση ημερών ασφάλισης μερικώς απασχολουμένων στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ


stefanos_her

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλησα και την προηγούμενη βδομάδα με τον κ. Κωστή, μου είπε ότι μέχρι τέλος της προηγούμενης βδομάδας θα έχω την επιστολή προς το ΙΚΑ (για να την ανεβάσω κι εγώ με τη σειρά μου), αλλά τελικά ακόμα περιμένω...

Εντωμεταξύ, ο άνθρωπος είναι πολύ ευγενικός και συγκαταβατικός, παραδέχεται την τεράστια καθυστέρηση που έχει το θέμα και ότι είναι καθαρά δική του ευθύνη, οπότε δεν μου πάει να του μιλήσω απότομα.

Ωστόσο, νιώθω ότι με ψιλοπαίζει, γιατί δεν τηρεί αυτά που λέει...

Υποτίθεται ότι στέλνει την επιστολή προς το ΙΚΑ για να απαντήσει από τις γιορτές των Χριστουγέννων.....

Βέβαια, την τελευταία φορά που μιλήσαμε μου είπε ότι ασχολείται αποκλειστικά με την υπόθεσή μας τώρα και ότι μέχρι τέλος αυτής της βδομάδας θα έχει στείλει την επιστολή (την αλλάζει συνέχεια προκειμένου να λάβει την τελική της μορφή κτλ κτλ κτλ), αλλά αυτά μου τα έχει ξαναπεί....

Οπότε, προτείνετε μέσα άσκησης πίεσης.......

3 μπορώ να σκεφτώ,

1. αποστολή 2ης επιστολής για επίσπευση

2. προσωπική επίσκεψη μέλους της ομάδας στο γραφείο του κου Κωστή για ενημέρωση

3. τηλεφωνικές κλήσεις ανά διήμερο από διαφορετικό μέλος της ομάδας κάθε φορά για ενημέρωση της υπόθεσης.

Για πείτε......

Για δωσε τηλεφωνο σε παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να τον επισκευτεί ο Κίμωνας... ;)

Συμφωνώ..... :)

Αλλά δεν ξέρω αν έχει δουλειές ο Κίμωνας, αν είναι πολύ μακρυά του κτλ κτλ...

Αλλιώς και έχει όρεξη, να πάει.. Με ένα βοηθό μαζί του με κάμερα για να το ανεβάσουμε μετά να δούμε και οι υπόλοιποι τι έγινε.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά,.. αν είναι πολύ μακρυά του κτλ κτλ...

ε. τότε πήγαινε εσύ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την πλάκα , αν δεν βγει άκρη με το τηλέφωνο

δεν εχω κανενα προβλημα να πάω απο εκεί.

Μήδη ,

γραψε τι σου είπε για να κανονίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τους περισσοτερους δεν σας γνωριζω, θετω τον εαυτό μου στην διάθεση της ομάδας σε περίπτωση που χρειαστείτε κάτι, είμαι πρόθυμος να συνεισφέρω και εγώ όσο μπόρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαμφισβήτητα η προσφορά όλων είναι τεράστια (για ένα θέμα που βέβαια δεν θα έπρεπε να συζητάμε καθόλου...Anyway).

Μπράβο σε όλους και ειδικά στο Στέφανο για την επιμονή και υπομονή του. Εχω ήδη χρησιμοποιήσει το υπόδειγμα της ένστασης 2 φορές και προβλέπεται να το χρησιμοποιήσω αρκετές ακόμη (εάν δεν γίνει κάτι σύντομα), αφού οι υποθέσεις αυτές "σκάνε" σαν ντόμινο η μία μετά την άλλη.

Ήδη τις έστειλα με φαξ στον κ. Κωστή, αλλά τηλ. δεν του έκανα ακόμη.

Ενημερωτικά να αναφέρω πως το θέμα σε εμένα ξεκίνησε από τον ΟΑΕΔ σε αίτηση επιδότησης ανεργίας ασφαλισμένου. Ο ΟΑΕΔ λέει οτι "έχει εντολή από ΙΚΑ να στέλνει-ζητάει επανέλεγχο των ασφαλιστικών ημερομισθίων των μερικώς απασχολούμενων". Αυτό έχει ως αποτέλεσμα εκτός των άλλων που αναφέρουν οι συνάδελφοι στο topic:

1. Το πάγωμα της επιδότησης ανεργίας (και τελικά την απορριψη της για τους εποχιακά απασχολούμενους)

2. Τον καταλογισμό ως χρέους τυχόν επιδότησης ανεργίας προηγούμενων ετών

3. Την ακύρωση ενδεχομένως της ασφαλιστικής κάλυψης.

4. Μειωμένες ημέρες ασφάλισης και πρόβλημα με άδειες παραμονής για αλλοδαπούς.

ΥΓ. Ας ελπίσουμε αγαπητέ Στέφανε ο συνήγορος να αποφανθεί σύντομα, γιατί όπως πολύ καλά θα γνωρίζεις, όλοι πάντα ψάχνουν για το εξιλαστήριο θύμα....

...που όμως στην περίπτωση του λογιστή αυτό είναι εύκολο, γιατι το έχουν μπροστά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαμφισβήτητα η προσφορά όλων είναι τεράστια (για ένα θέμα που βέβαια δεν θα έπρεπε να συζητάμε καθόλου...Anyway).

Μπράβο σε όλους και ειδικά στο Στέφανο για την επιμονή και υπομονή του. Εχω ήδη χρησιμοποιήσει το υπόδειγμα της ένστασης 2 φορές και προβλέπεται να το χρησιμοποιήσω αρκετές ακόμη (εάν δεν γίνει κάτι σύντομα), αφού οι υποθέσεις αυτές "σκάνε" σαν ντόμινο η μία μετά την άλλη.

Ήδη τις έστειλα με φαξ στον κ. Κωστή, αλλά τηλ. δεν του έκανα ακόμη.

Ενημερωτικά να αναφέρω πως το θέμα σε εμένα ξεκίνησε από τον ΟΑΕΔ σε αίτηση επιδότησης ανεργίας ασφαλισμένου. Ο ΟΑΕΔ λέει οτι "έχει εντολή από ΙΚΑ να στέλνει-ζητάει επανέλεγχο των ασφαλιστικών ημερομισθίων των μερικώς απασχολούμενων". Αυτό έχει ως αποτέλεσμα εκτός των άλλων που αναφέρουν οι συνάδελφοι στο topic:

1. Το πάγωμα της επιδότησης ανεργίας (και τελικά την απορριψη της για τους εποχιακά απασχολούμενους)

2. Τον καταλογισμό ως χρέους τυχόν επιδότησης ανεργίας προηγούμενων ετών

3. Την ακύρωση ενδεχομένως της ασφαλιστικής κάλυψης.

4. Μειωμένες ημέρες ασφάλισης και πρόβλημα με άδειες παραμονής για αλλοδαπούς.

ΥΓ. Ας ελπίσουμε αγαπητέ Στέφανε ο συνήγορος να αποφανθεί σύντομα, γιατί όπως πολύ καλά θα γνωρίζεις, όλοι πάντα ψάχνουν για το εξιλαστήριο θύμα....

...που όμως στην περίπτωση του λογιστή αυτό είναι εύκολο, γιατι το έχουν μπροστά τους...

Καλησπέρα,ακριβώς το ίδιο πρόβλημα παρουσιάστηκε και σε εμένα σήμερα .Αυριο θα καταθέσω την ενσταση και θα την στειλω με Φαξ .Μπράβο σε όλους για την προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Αργεί λιγάκι, αλλά......

Στις 22/3/11 ο συνήγορος απέστειλε με αριθμό 129997/6999/2011 επιστολή στο ΙΚΑ για να απαντήσει.

Θα περιμένουμε ένα μήνα περίπου για να απαντήσουν, και στη συνέχεια θα βγει το πόρισμα...

Για την ώρα, όλα πάνε κατ' ευχήν.....

Άντε, και καλό διάβασμα...... 8 σελίδες είναι μόνο....... :)

Υγ: θα τη βρούμε την άκρη, που θα πάει......

Υγ2: έχουν πέσει κατά λάθος 3 κενές σελίδες, προσπαθώ να διαγράψω το αρχείο για να ανεβάσω το διορθωμένο, αλλά ο editor δεν με αφήνει με τίποτα........ :(

synigoros_to_IKA.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<P>Υπήρξε αρχικό αποτέλεσμα λοιπόν.<BR>Καλή συνέχεια. </P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι πολυ καλή η επιστολη του συνηγορου του πολίτη προς το ΙΚΑ. Αντε επιτέλους να δούμε καποιο φως για κατι που μας ταλανιζει χρόνια τωρα και ερχόμαστε σε αντιπαράθεση συνέχεια με τους ελεγκτες του ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργεί λιγάκι, αλλά......

Στις 22/3/11 ο συνήγορος απέστειλε με αριθμό 129997/6999/2011 επιστολή στο ΙΚΑ για να απαντήσει.

Θα περιμένουμε ένα μήνα περίπου για να απαντήσουν, και στη συνέχεια θα βγει το πόρισμα...

Για την ώρα, όλα πάνε κατ' ευχήν.....

Άντε, και καλό διάβασμα...... 8 σελίδες είναι μόνο....... :)

Υγ: θα τη βρούμε την άκρη, που θα πάει......

Υγ2: έχουν πέσει κατά λάθος 3 κενές σελίδες, προσπαθώ να διαγράψω το αρχείο για να ανεβάσω το διορθωμένο, αλλά ο editor δεν με αφήνει με τίποτα........ :(

Θα ριξω μπαλοθιεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

:D

Σε ευχαριστουμε φίλε ,

καλή συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά όλα, όμως έχω μια παρατήρηση . Στην επιστολή stefanos που έστειλες στο συνήγορο του πολίτη στο παράρτημα 9 έχεις συμπεριλάβει μια τοπική απόφαση του ΟΑΕΕ προς τα παραρτήματα ΟΑΕΕ της Θεσ/νίκης.

Κατά τη γνώμη μου αυτό το έγγραφο του ΟΑΕΕ είναι απαράδεκτο, δεν είναι νόμιμο αφού :

Α. σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 258/05 (αρθ.11) και του Ν.2556/97 (αρθ.16) , όπως υποστηρίζουν τα τσακάλια του ΟΑΕΕ , δεν αναφέρει πουθενά οτι ο αριθμός των ημερομισθίων που θα πρέπει να έχει στην ασφάλιση του άλλου φορέα ο "Νέος" ασφαλισμένος, για να έχει δυνατότητα επιλογής, είναι τα εικοσιπέντε (25) ημερομίσθια μηνιαία.

Β. δεν αποτελεί νόμο του κράτους , δεν έχει πανελλαδική ισχύ και ως εκ τούτου δεν μπορεί να εφαρμοστεί μόνο στα κατα τόπους υποκαταστήματα του ΟΑΕΕ της Θεσ/νίκης και μάλιστα όχι σε όλα πχ. δεν κοινοποιείται στο υποκ/μα της Εγνατίας.

Είναι προφανές ότι κάποιοι της διοίκησης του Ά τομέα Θεσ/νίκης στην προσπάθειά τους να εξασφαλίσουν έσοδα και να δείξουν ότι εργάζονται στους ανωτέρους (παρ)"ερμήνευσαν'' τον νόμο όπως αυτοί τον αντιλαμβάνονται.

Το επόμενο θέμα μας με το συνήγορο του πολίτη πρέπει νομίζω να είναι αυτό της επιλογής ταμείου ασφάλισης απο τους "Νέους" ασφαλισμένους γιατί απασχολεί πολύ κόσμο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο Στέφανε

ευχαριστούμε

Ας το δώσουμε όλοι στα τοπικά υποκαταστήματα του ΙΚΑ για ενημέρωση των υπαλλήλων

Το έστειλα στο Τοπικό του ΙΚΑ Βόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μας δινει πολλες ελπιδες και υποχρεωση να συνεχισουμε να ταραζουμε τα νερα .....

μπραβο σε ολους σας !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο !!!Στεφανε αν αυτο τελικα αλλαξει ,το οποιο ειναι και το δικαιο ,η ευγνωμωσυνη πολλων στο μελλον θα ειναι μεγαλη... προς εσενα, και δικαιως διοτι πραγματι το παλεψες,με οτι μεσα διεθετες , περισσοτερο απο καθε εναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το στείλει κάποιος στον κύριο Παναγόπουλο, όταν βρεθεί... Ας το στείλει και στην νομική υπηρεσία της ΓΣΣΕ. Κάποιοι πληρώνονται για να προστατεύουν τους εργαζόμενους, υποτίθεται.

image001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το στείλει κάποιος στον κύριο Παναγόπουλο, όταν βρεθεί... Ας το στείλει και στην νομική υπηρεσία της ΓΣΣΕ. Κάποιοι πληρώνονται για να προστατεύουν τους εργαζόμενους, υποτίθεται.

image001.jpg

Καλοοο !!!που το βρηκες αυτο?:D:D:D:D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το αναρτήσω και στην κεντρική σελίδα.

Μπράβο ρε Κώστα, κι ήθελα να στο ζητήσω.....

Όποιος το θέλει και σε μορφή κειμένου λοιπόν,

http://www.taxheaven...ws/view/id/7407

Πολύ καλά όλα, όμως έχω μια παρατήρηση . Στην επιστολή stefanos που έστειλες στο συνήγορο του πολίτη στο παράρτημα 9 έχεις συμπεριλάβει μια τοπική απόφαση του ΟΑΕΕ προς τα παραρτήματα ΟΑΕΕ της Θεσ/νίκης.

Κατά τη γνώμη μου αυτό το έγγραφο του ΟΑΕΕ είναι απαράδεκτο, δεν είναι νόμιμο αφού :

Α. σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 258/05 (αρθ.11) και του Ν.2556/97 (αρθ.16) , όπως υποστηρίζουν τα τσακάλια του ΟΑΕΕ , δεν αναφέρει πουθενά οτι ο αριθμός των ημερομισθίων που θα πρέπει να έχει στην ασφάλιση του άλλου φορέα ο "Νέος" ασφαλισμένος, για να έχει δυνατότητα επιλογής, είναι τα εικοσιπέντε (25) ημερομίσθια μηνιαία.

Β. δεν αποτελεί νόμο του κράτους , δεν έχει πανελλαδική ισχύ και ως εκ τούτου δεν μπορεί να εφαρμοστεί μόνο στα κατα τόπους υποκαταστήματα του ΟΑΕΕ της Θεσ/νίκης και μάλιστα όχι σε όλα πχ. δεν κοινοποιείται στο υποκ/μα της Εγνατίας.

Είναι προφανές ότι κάποιοι της διοίκησης του Ά τομέα Θεσ/νίκης στην προσπάθειά τους να εξασφαλίσουν έσοδα και να δείξουν ότι εργάζονται στους ανωτέρους (παρ)"ερμήνευσαν'' τον νόμο όπως αυτοί τον αντιλαμβάνονται.

Το επόμενο θέμα μας με το συνήγορο του πολίτη πρέπει νομίζω να είναι αυτό της επιλογής ταμείου ασφάλισης απο τους "Νέους" ασφαλισμένους γιατί απασχολεί πολύ κόσμο.

Το είχα σκεφτεί και εγώ κι ετοιμαζόμουνα, αλλά μας πρόλαβε το ΝΣΚ........

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=78521&st=0

Ας το δώσουμε όλοι στα τοπικά υποκαταστήματα του ΙΚΑ για ενημέρωση των υπαλλήλων

Το έστειλα στο Τοπικό του ΙΚΑ Βόλου

Εγώ κάνω υπομονή μέχρι να βγει το πόρισμα... Μετά, 3 ΙΚΑ έχω στο Ηράκλειο για κοινοποίηση..... 3...... και μάλιστα σκέφτομαι να τους τα επιδόσω με δικαστικό επιμελητή...... :D

Μπραβο !!!Στεφανε αν αυτο τελικα αλλαξει ,το οποιο ειναι και το δικαιο ,η ευγνωμωσυνη πολλων στο μελλον θα ειναι μεγαλη... προς εσενα, και δικαιως διοτι πραγματι το παλεψες,με οτι μεσα διεθετες , περισσοτερο απο καθε εναν.

Νίκο ευχαριστώ, αλλά άλλοι το ανακινήσανε το θέμα, μη τα ξαναλέμε.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστή μέθοδος προσέγγισης, δυνατά επιχειρήματα,εξαιρετική τεκμηρίωση.

σε όσους δούλεψαν για τη συγκέντρωση του υλικού, αλλά και στο Στεφανά κη για τίς πρωτοβουλίες του, αξίζει ένα μπράβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε Στέφανεεεεεε & Δημήτρη !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρως τεκμηριωμενη η αναφορα και συνεπως πληρως αιτιολογημενη και η επιστολη του συνηγορου του πολιτη.

Το αποτελεσμα πιστευω οτι θα ειναι θετικο ειτε απαντησει το ΙΚΑ, θετικα, ειτε οχι.

Μπραβο σε ολους και αν υπαρχει χρονος υπαρχουν και αλλα θεματα που πρεπει να ξεκαθαρισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...