Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
KALOY

ΔΩΡΟ ΓΑΜΟΥ ΣΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟ

Question

Καλησπερα σας η εταιρεια δινει σε υπαλληλο που παντρευεται ενα ποσο δωρο για το γαμο.Σε ποιο λογαριασμο θα περαστει;μηπως πρεπει να περαστει στην μισθοδοσια σαν bonus;

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Να ληφθει υποψι οτι για την φορολογια εισοδηματος θεωρειται ως εισοδημα απο μισθους ενω για το ΙΚΑ

δεν θεωρειται ως μισθος αλλα ως εκτακτη παροχη κοινωνικου χαρακτηρα και δεν υποκειται σε κρατησεις.

Εγω δεν εφαρμοζω το παραπανω παντως διοτι οι περισσοτεροι εργαζομενοι μου ειναι ασφαλισμενη στο ΤΣΜΕΔΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να ληφθει υποψι οτι για την φορολογια εισοδηματος θεωρειται ως εισοδημα απο μισθους ενω για το ΙΚΑ

δεν θεωρειται ως μισθος αλλα ως εκτακτη παροχη κοινωνικου χαρακτηρα και δεν υποκειται σε κρατησεις.

Καλησπέρα,

μήπως υπάρχει πρόχειρη σχετική νομολογία;

Ως τώρα σε τυχόν έκτακτες αμοιβές πάντα κρατάμε εισφορέςhuh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λαναρας Η ασφαλιση στο ΙΚΑ εκδοση 2010 σελ.314

Ως εκτακτες παροχες κοινωνικου χαρακτηρα αναφερονται περιοριστικα: α)λογω γαμου ασφαλισμενων ή των παιδιων τους,

καθως και λογω γεννησης παιδιων, και β)για βοηθημα σε οικογενεια θανοντος ασφαλισμενου

Αποφαση 38173/97 Υπουρ.Εργασιας, Εγκ.ΙΚΑ 187/67, Εγγραφ. ΙΚΑ 202629/77, Δελτ.ΙΚΑ 1977 σελ.228

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λαναρας Η ασφαλιση στο ΙΚΑ εκδοση 2010 σελ.314

Ως εκτακτες παροχες κοινωνικου χαρακτηρα αναφερονται περιοριστικα: α)λογω γαμου ασφαλισμενων ή των παιδιων τους,

καθως και λογω γεννησης παιδιων, και β)για βοηθημα σε οικογενεια θανοντος ασφαλισμενου

Αποφαση 38173/97 Υπουρ.Εργασιας, Εγκ.ΙΚΑ 187/67, Εγγραφ. ΙΚΑ 202629/77, Δελτ.ΙΚΑ 1977 σελ.228

Σ.τ.Ε. 1089/2009

[15/12/2009] Ως αποδοχές, επί των οποίων υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές, θεωρούνται οι πάσης φύσεως χρηματικές ή σε είδος παροχές του εργοδότη προς τον μισθωτό, έστω και αν οι παροχές αυτές δεν δίδονται αμέσως ως αντάλλαγμα της εργασίας που προσφέρει ο μισθωτός, αλλά χορηγούνται σε αυτόν από τον εργοδότη οικειοθελώς και από ελευθεριότητα. Εξαιρούνται μόνον οι έκτακτες παροχές κοινωνικού χαρακτήρα που απαριθμούνται περιοριστικά στο ανωτέρω εδ. α' της παρ. 1 του άρθρου 17 του Κανονισμού Ασφαλίσεως του Ι.Κ.Α., δηλαδή, δώρα λόγω γάμου του ασφαλισμένου ή των τέκνων του, γεννήσεως τέκνων του ασφαλισμένου και βοηθήματα στην οικογένεια θανόντος ασφαλισμένου. Κατ' ακολουθία αυτών, υπόκειται σε ασφαλιστικές εισφορές η οποιασδήποτε φύσεως χρηματική ή σε είδος παροχή, η οποία χορηγείται από τον εργοδότη για την επιβράβευση της αποδοτικότητας των μισθωτών (πριμ παραγωγής), έστω και αν η παροχή αυτή δίδεται από ελευθεριότητα του εργοδότη, ο οποίος επιφυλάσσει στον εαυτό του το δικαίωμα να τη διακόψει μονομερώς .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σας ευχαριστώ θερμά και τους δύο,

σας μεταφέρω δε εκ των προτέρων και τις ευχαριστίες του εργοδότη tongue.gif

Στην προκειμένη λοιπόν για bonus ως δώρο γάμου, μόνο κρατήσεις ΦΜΥ!

Κάτι τελευταίο αν δε γίνομαι βάρος:

Στην ΑΠΔ σε ποίον τύπο αποδοχών το εμφανίζουμε αυτό; στον κωδικό 10 bonus ή στον 14 λοιπές αποδοχές;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σας ευχαριστώ θερμά και τους δύο,

σας μεταφέρω δε εκ των προτέρων και τις ευχαριστίες του εργοδότη tongue.gif

Στην προκειμένη λοιπόν για bonus ως δώρο γάμου, μόνο κρατήσεις ΦΜΥ!

Κάτι τελευταίο αν δε γίνομαι βάρος:

Στην ΑΠΔ σε ποίον τύπο αποδοχών το εμφανίζουμε αυτό; στον κωδικό 10 bonus ή στον 14 λοιπές αποδοχές;

αφου δεν εχει ΙΚΑ δεν εμφανιζεται στην ΑΠΔ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δημοσιεύθηκε στις : [ 16-09-2016 ] Αρ. πρωτ: ΔΕΑΦΑ 1134898 ΕΞ 2016 Έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα επιχείρησης των παροχών κοινωνικού χαρακτήρα προς τους εργαζομένους τους ή συγγενείς αυτών (Έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα επιχείρησης των παροχών κοινωνικού χαρακτήρα προς τους εργαζομένους τους ή συγγενείς αυτών) Κατηγορία: Φορολογία Εισοδήματος     Αθήνα, 16 / 09 /2016 Αρ.Πρωτ: ΔΕΑΦΑ 1134898 ΕΞ 2016 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Δ/ΝΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΑΜΕΣΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΤΜΗΜΑΤΑ Α', Β' Ταχ. Δ/νση : Καρ. Σερβίας 10 Ταχ. Κώδικας : 101 84 ΑΘΗΝΑ Πληροφορίες : Γ. Μπάρλας, Δ. Βελισσαράκου Τηλέφωνο : 210 3375315 Fax    : 210 3375001 e-mail    : [email protected]   ΘΕΜΑ: Έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα επιχείρησης των παροχών κοινωνικού χαρακτήρα προς τους εργαζομένους τους ή συγγενείς αυτών. Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα: 1. Όπως ορίζεται στις διατάξεις του άρθρου 13 του ν.4172/2013 και με την επιφύλαξη των διατάξεων των παραγράφων 2, 3, 4 και 5 του παρόντος άρθρου, οποιεσδήποτε παροχές σε είδος που λαμβάνει ένας εργαζόμενος ή συγγενικό πρόσωπο αυτού συνυπολογίζονται στο φορολογητέο εισόδημα του στην αγοραία αξία τους, εφόσον η συνολική αξία των παροχών σε είδος υπερβαίνει το ποσό των τριακοσίων (300) ευρώ ανά φορολογικό έτος. 2.    Επιπρόσθετα, με τις διατάξεις του άρθρου 12 του ίδιου νόμου ορίζεται ότι το ακαθάριστο εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις περιλαμβάνει τα πάσης φύσεως εισοδήματα σε χρήμα ή σε είδος που αποκτώνται στο πλαίσιο της υφιστάμενης, παρελθούσας ή μελλοντικής εργασιακής σχέσης. 3.    Περαιτέρω, με τις διατάξεις του άρθρου 22 του ν. 4172/2013, ορίζεται ότι κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από επιχειρηματική δραστηριότητα, επιτρέπεται η έκπτωση όλων των δαπανών, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 23 του Κ.Φ.Ε., οι οποίες: α) πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της, β) αντιστοιχούν σε πραγματική συναλλαγή και η αξία της συναλλαγής δεν κρίνεται κατώτερη ή ανώτερη της αγοραίας, στη βάση των στοιχείων που διαθέτει η Φορολογική Διοίκηση, γ) εγγράφονται στα τηρούμενα βιβλία απεικόνισης των συναλλαγών της περιόδου κατά την οποία πραγματοποιούνται και αποδεικνύονται με κατάλληλα δικαιολογητικά. 4.    Περαιτέρω, με τις διατάξεις της περ. ζ' του άρθρου 23 του ν. 4172/2013, ορίζεται ότι δεν εκπίπτουν οι προσωπικές καταναλωτικές δαπάνες. 5.    Με την ΠΟΛ.1113/2015 εγκύκλιό μας, με την οποία κοινοποιήθηκαν οι ανωτέρω διατάξεις, διευκρινίσθηκε, μεταξύ άλλων, ότι όποια δαπάνη έχει χαρακτηρισθεί ως παροχή σε είδος με βάση το άρθρο 13 του ν. 4172/2013 (ΠΟΛ.1219/6.10.2014 εγκύκλιός μας) και φορολογείται ως εισόδημα από μισθωτή εργασία, θεωρείται ότι πραγματοποιείται προς το συμφέρον της επιχείρησης (άρθρο 22 περ. α') και εκπίπτει ως έξοδο μισθοδοσίας, εφόσον πληρούνται και οι λοιπές προϋποθέσεις των περ. β' και γ' του άρθρου 22. Λοιπές δαπάνες που δεν εμπίπτουν στην έννοια των παροχών σε είδος (π.χ. διατακτικές μέχρι 6 ευρώ, παροχές μέχρι 300 ευρώ, χρήση κινητών τηλεφώνων σύμφωνα με την ΠΟΛ.1219/6.10.2014, παραχώρηση εταιρικών οχημάτων για το 70% του κόστους των αναφερομένων στις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 13 δαπανών, καύσιμα και διόδια εταιρικών οχημάτων, κ.λπ.) εκπίπτουν υπό το πρίσμα των διατάξεων του άρθρου 22. Τα ίδια ισχύουν και για τα ποσά των περ. α' και β' της παρ.1 του άρθρου 14 του ν. 4172/2013, αναφορικά με την κάλυψη δαπανών (διαμονής, σίτισης και κίνησης) από την επιχείρηση που καταβάλλουν οι εργαζόμενοι κατά την εκτέλεση της υπηρεσίας τους, τα οποία επίσης εκπίπτουν με τις προϋποθέσεις του άρθρου 22. 6.    Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω συνάγεται, ότι οι κοινωνικού χαρακτήρα παροχές που δίνουν οι επιχειρήσεις σε εργαζομένους τους ή σε συγγενικά αυτών πρόσωπα (π.χ. ως δώρα λόγω γάμου αυτών ή των τέκνων τους ή λόγω γέννησης παιδιού, καθώς και τα βοηθήματα σε οικογένεια θανόντος εργαζομένου) αποτελούν εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις. Επομένως, οι σχετικές δαπάνες θεωρείται ότι πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης (άρθρο 22 περ. α') και εκπίπτουν ως έξοδα μισθοδοσίας, εφόσον πληρούνται και οι λοιπές προϋποθέσεις των περ. β' και γ' του άρθρου 22 του ν.4172/2013. Ο Αν. Γεν. Δ/ΝΤΗΣ ΕΥΘ. ΣΑΪΤΗΣ 

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/24517
© Taxheaven

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν έχω καταλάβει τελικά.

Εκπίπτει η δαπάνη αλλά για το ΙΚΑ συνεχίζει να ισχύει ότι δεν κρατάμε εισφορές και κάνουμε παρακράτηση μόνο ΦΜΥ.?

Και αν ναι κρατάμε φορά 20% ως έκτακτη αμοιβή ή αθροίζεται στο μισθό του εργαζόμενου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...