Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ


επισκέπτη Επισκέπτης-JIM-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-JIM-

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΟΙΚΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.

Α)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ;

Β)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΑ;

Γ)ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΟΡΟΣ ΜΕ ΤΟΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΔΥΝΗΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Kalispera

Alli mia periergi upothesi - elpizo oti kapoios mporei na voithisei.

TA STOIXEIA:

I giagia mou pethane to 1996 kai o pappous kai i mitera mou ekanan apodoxi klironomias gia ola ta periousiaka stoixeia tis (25% & 75% antistoixa)

Periousiaka stoixeia auti ti stigmi.

1 oikopedo me oikima entos attikis

1 magazi sto kentro

1 oikopedo ektos sxediou

1 autokinito

1 monokatoikia sto kentro ( 75% to pososto tis miteras mou exei vgei se plistiriasmo logo xreon se pistotikes & eimaste me dikastikes diadikasies)

O pappous mou pethane to 2006 & akoma den exoume kanei apodoxi klironomias gia to 25%

Ligo prin to thanato tou pappou mou metakomisa monima sto eksoteriko (spoudes & ergazomai)

Auti ti stigmi i mitera mou thelei na kanei mi apodoxi klironomias tou 25% oste na erthe se emena & episis na grapsei / kanei goniki paroxi sto 75%

kaneis apo tous 2 mas den exei kanei forologiki dilosi gia arketa xronia & kanena apo ta parapano akinita den exei dilothei sto upothikofulakio.

EROTISEIS

Pios einai o kaluteros / ligotero epodunos / oikonomikos tropos na paro to 100% ton akiniton?

Pios einai o isxuon foros klironomias

Exei dikaioma na kanei mi apodoxi klironomias gia to 25% & na erthei se emena i tha eprepe na exei ginei mesa stous protous 4 mines?

Ti kurosei mporei na exo se thema ktimatologiou?

Pia einai i diadikasia gia to akinito (tou plistiriasmou) otan i upothesi einai me nomiki diadikasia gia to 75% - pos prepei na xeiristoume to 25%?

Paizei kapio rolo i ilikia tis miteras (42) & i diki mou (24) os pros to poso forou kliromias / gonikis paroxis?

Euxaristo para polu ek ton proteron

Πολλά τα ερωτήματα

Δέν απαντώνται έτσι στο ... "πόδι"

Απευθυνθύτε σε έμπειρο δικηγόρο.

Και κάτι άλλο

Παρακαλούμε να γράφετε Ελληνικά και όχι .... "βαρβαρικά"

Δεν κατάλαβα επειδή πήγαμε στα εξωτερικά απαρνηθήκαμε την πληρέστερη γλώσσα του κόσμου, τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πολλά τα ερωτήματα

Δέν απαντώνται έτσι στο ... "πόδι"

Απευθυνθύτε σε έμπειρο δικηγόρο.

Και κάτι άλλο

Παρακαλούμε να γράφετε Ελληνικά και όχι .... "βαρβαρικά"

Δεν κατάλαβα επειδή πήγαμε στα εξωτερικά απαρνηθήκαμε την πληρέστερη γλώσσα του κόσμου, τόσο εύκολα.

Το προβλημα μου ειναι το εξης.

Τον Νοεμβριο του 2007 απεβίωσε ο πατερας μου.

Απο το πρωτοδικιο αθηνων βγηκε αποφαση οτι πεθανε χωρις διαθηκη ,αρα οι νομιμοι κληρονομοι ειμαι εγω και ο αδερφος μου.

Μεχρι σημερα 1η Οκτωβρη του 2009 δεν εχω κανει αποδοχη κληρονομιας.Μετα απο εναν χρονο μια Τραπεζα με θεωρει παθητικα κληρονομο σε εγγυηση που υπεγραψε ο πατερας μου σε ηλικια 78 ετων και μου επιβαλει μεριδιο σε αυτη την εγγυηση κατα 3/8, με αποτελεσμα να μου βγαζει το σπιτι μου σε πλειστιριασμο μιας και πετυχε να εκδοσει διαταγη πληρωμης εις βαρους μου για 238.000 ευρω

Δυστυχως δεν ηξερα οτι ο πατερας μου εχει υπογραψει ως εγγυητης σε τραπεζα , οπως καταλαβαινεται αυτο που κληρονομω ειναι παθητικο .Υπαρχει περιπτωση να αντικρουσω την διαταγη της τραπεζας; Υπαρχει τροπος να ακυρωσω το χρεος που προηλθε μονο απο την εγγυηση του πατερα μου,μιας και εγω ποτε δεν υπογραψα ως εγγυητης σε αυτη την τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το προβλημα μου ειναι το εξης.

Τον Νοεμβριο του 2007 απεβίωσε ο πατερας μου.

Απο το πρωτοδικιο αθηνων βγηκε αποφαση οτι πεθανε χωρις διαθηκη ,αρα οι νομιμοι κληρονομοι ειμαι εγω και ο αδερφος μου.

Μεχρι σημερα 1η Οκτωβρη του 2009 δεν εχω κανει αποδοχη κληρονομιας.Μετα απο εναν χρονο μια Τραπεζα με θεωρει παθητικα κληρονομο σε εγγυηση που υπεγραψε ο πατερας μου σε ηλικια 78 ετων και μου επιβαλει μεριδιο σε αυτη την εγγυηση κατα 3/8, με αποτελεσμα να μου βγαζει το σπιτι μου σε πλειστιριασμο μιας και πετυχε να εκδοσει διαταγη πληρωμης εις βαρους μου για 238.000 ευρω

Δυστυχως δεν ηξερα οτι ο πατερας μου εχει υπογραψει ως εγγυητης σε τραπεζα , οπως καταλαβαινεται αυτο που κληρονομω ειναι παθητικο .Υπαρχει περιπτωση να αντικρουσω την διαταγη της τραπεζας; Υπαρχει τροπος να ακυρωσω το χρεος που προηλθε μονο απο την εγγυηση του πατερα μου,μιας και εγω ποτε δεν υπογραψα ως εγγυητης σε αυτη την τραπεζα.

Απευθυνθείτε σε έμπειρο δικηγόρο.

το παρόν φόρουμ είναι για λογιστικά ζητήματα και όχι για νομικά

και απευθύνεται σε επαγγελματίες λογιστές φοροτεχνικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΟΙΚΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.

Α)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ;

Β)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΑ;

Γ)ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΟΡΟΣ ΜΕ ΤΟΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΔΥΝΗΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη νικος μ

<!--QuoteBegin-Επισκέπτης-JIM-+Jan 12 2005, 01:26 PM--><div class='quotetop'>QUOTE(Επισκέπτης-JIM- @ Jan 12 2005, 01:26 PM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteEBegin-->Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΟΙΚΟΥΜΕ ΤΩΡΑ. 

Α)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ;

Β)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΑ;

Γ)ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΟΡΟΣ ΜΕ ΤΟΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΔΥΝΗΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;

<div align="right"><a href="index.php?act=findpost&pid=33390"><{POST_SNAPBACK}></a></div><!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Ελπίζω στην βοήθεια σας αν και νομίζω οτι θα ειναι πιο απλά τα πράγματα απ οτι τα εχω μπλέξει στο κεφάλι μου.

Πέθανε ο πατερας μου πριν 3 μήνες και πρεπει να κανουμε αποδοχη κληρονομιας χωρις να υπαρχει διαθηκη

Κληρονόμοι ειναι οι εξης η συζυγος του θανόντα και 3 τεκνα (υπαρχει και ανηλικο εγγονι δεν ξερω αν μπαινει και αυτο)

ας πουμε σε ενα απο τα σπιτια επειδη στην αποδοχη θα παρω το 1/3 απο το 50% που ανηκει σε εμενα αλλα στην ουσια θα το παρει ο αδερφος μου πρεπει να κανω δωρεα σε εκεινον το ποσοστο μου; και αντιστοιχα και τα αλλα αδερφια σε εμενα για κατι αλλο. Ή μηπως μπορουμε να αποδεχτουμε ο καθε ενας το κομμάτι που εστω στα λογια ήταν δικο του. και τι συμφερει να κάνει η μητερα για αργοτερα για να μην εχουμε παλι τα ιδια να τα γράψει και να κρατάει επικαρπια ή να βάλει το ποσοστο της σε διαθηκη.

επισης ήθελα να ρωτησω αν πρεπει να δηλωθουν αμεσως στα Ε9

καθε βοηθεια δεκτη και ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. έχασα τον πατέρα μου πριν 2 μήνες. κληρονόμοι είμαστε μόνο η μητέρα μου κι εγώ, που δεν έχω παιδιά. αν αποποιηθώ εγώ την κληρονομιά το 1 κτήμα που έχει ο πατέρας μου στο όνομά του πηγαίνει ολόκληρο στη μητέρα μου, νομίζω. Στο μέλλον αν αποδεχτώ την κληρονομιά της μητέρας μου θα αποδεχτώ και το κτήμα μαζί ή υπάρχει ο κίνδυνος να θεωρηθεί ότι επειδή δεν το αποδέχτηκα τότε άρα εξαιρείται και δεν το δικαιούμαι???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Πριν από λίγο καιρό συγχωρέθηκε ένας θείος μου, πρώτος εξάδελφος της μητέρας μου.

Άφησε πίσω του τη σύζυγο του και τα τρια ενήλικα παιδιά του. Ο αμέσως κοντινότερος συγγενής του είναι η μητέρα μου.

Ο Θείος μου είχε μόνο χρέη, ενώ επίσης να αναφέρω ότι δεν είχε συντάξει διαθήκη.

Φαντάζομαι ότι η θεία μου και τα παιδιά του θα αποποιηθούν την κληρονομιά, καθώς μόνο χρέη θα έχουν να λάβουν.

Άρα τι γίνεται μετά? Θα πρέπει και η μητέρα μου να κάνει κάποια αποποίηση κληρονομιάς? και αν ναι από πότε?

Θα πρέπει να ενημερωθεί "επίσημα" να το θέσω έτσι, και μετά να "τρέξει" το περιθώριο των τεσσάρων μηνών?

Υπάρχει περίπτωση να καταλήξει να αποδεχθεί την κληρονομιά χωρίς να το καταλάβει, αν δεν "ειδοποιηθεί"?

Και επίσης, αν την αποποιηθεί και η μητέρα μου, μετά μετακυλείται σε εμένα ας πούμε?

Προφανώς και θα απευθυνθώ σε δικηγόρο, αλλά αν κάποιος γνωρίζει και θα μπορούσε να μου δώσει μια

πρώτη γνώμη, θα ήμουν υποχρεωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Έχω κάποιες ερωτήσεις και θα ήθελα να μου δώσετε έναν μπούσουλα, αν μπορείτε και δεν σας κουράζω.

Το 1973 πέθανε ο παππούς μου (πατέρας της μητέρας μου).

Δεν άφησε διαθήκη . Υποθέτω ότι κληρονόμοι του θεωρούνταν η σύζυγός του και τα τρία παιδιά του (δυο κόρες παντρεμένες και με ένα τέκνο η καθεμιά κι έναν γιο ανύπαντρο).

Ως περιουσία του θανόντος θεωρούνταν ένα σπίτι και κάποια αγροτεμάχια.

Η σύζυγος και τα τρία παιδιά δεν έκαναν ποτέ αποδοχής κληρονομιάς.

Το σπίτι που άφησε ο παππούς και στο οποίο διέμεναν η σύζυγος και ο γιος της, το γκρέμισε ο γιος της (ο οποίος εν τω μεταξύ έχει παντρευτεί αλλά δεν έχει παιδιά) και έχτισε ένα καινούριο με δάνειο που πήρε στο όνομά του και στο οποίο ζούσε ο ίδιος με τη σύζυγό του και τη μητέρα του.

Κι ερχόμαστε τώρα στο ζουμί.

Τον Αύγουστο του 2008 πέθανε ο γιος του παππού παντρεμένος χωρίς να έχει τέκνα. Δεν άφησε διαθήκη.

Η ερώτηση είναι ποιοι τον κληρονομούν και σε τι ποσοστό? Οι συγγενείς α' βαθμού είναι η μητέρα του θανόντος, η σύζυγός του και οι δύο αδελφές του? Άρα τον κληρονομούν αυτές οι 4 γυναίκες κι, αν ναι, σε τι ποσοστό η καθεμιά?

Γνωρίζω ότι σε διάστημα 6 μηνών από το θάνατό του πρέπει να γίνει αποδοχή κληρονομιάς?

Πώς θα γίνει η αποδοχή? Πρέπει κάποιος από τους 4 κληρονόμους να ξεκινήσει τη διαδικασία και να καλέσει τους υπόλοιπους για την αποδοχή κι, αν ναι, ποιος είναι αυτός?

Μπορούν οι υπόλοιποι τρεις να κάνουν αποδοχή κληρονομιάς μόνο για το μερίδιό τους, αφήνοντας απέξω τον 4ο κληρονόμο?

Εάν δεν γίνει αποδοχή κληρονομιάς, ποιές είναι οι επιπτώσεις για τον καθένα από τους κληρονόμους που δεν αποδέχτηκαν την κληρονομιά?

Μπορεί η σύζυγος του θανόντος να κάνει αποδοχή κληρονομιάς χωρίς να ενημερώσει και τους υπόλοιπους κληρονόμους?

Εάν κάποιος από τους κληρονόμους θέλει να κάνει αποποίηση της κληρονομιάς, σε πόσο διάστημα από το θάνατο πρέπει να το κάνει?

Συγγνώμη, αν είναι πολλές οι ερωτήσεις μου, αλλά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, αφού από τη μέρα που πέθανε ο άνθρωπος, η σύζυγός του πέταξε έξω από το σπίτι την μητέρα του θανόντος (δηλ. την πεθερά της) και εγκατέστησε μέσα στο σπίτι τους γονείς της. Παράλληλα, επειδή τα αγροτεμάχια έχουν ελαιόδεντρα, φρόντισε να μαζέψει όλη την παραγωγή, την οποία και πούλησε αμέσως. Επίσης, πούλησε χωρίς τη συγκατάθεση κανενός όλο το λάδι της περσινής χρονιάς που υπήρχε στην αποθήκη.

Το σπίτι και τα αγροτεμάχια με τα ελαιόδεντρα τα δήλωνε ο εκλιπών στο Ε9 στο δικό του όνομα. Στο όνομα της συζύγου του δηλωνόταν μόνο ένα αγροτικό αυτοκίνητο.

Οι υπόλοιποι κληρονόμοι του θανόντος (δηλ. η μητέρα του και οι δύο αδελφές του) δεν ενδιαφέρονται για την κληρονομιά, αλλά κυρίως για το πως θα διασφαλίσουν τη μητέρα του θανόντος που πλέον δεν έχει ούτε σπίτι ούτε εισόδημα.

Συγγνώμη, αν σας κούρασα, και σας ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία.

1) Σε διάστημα 6 μηνών πρέπει να γίνει δήλωση φόρου κληρονομιάς στη ΔΟΥ (συν 3 μήνες παράταση). Την αποδοχή (το συμβόλαιο δηλαδή στο Συμβολαιογράφο) το κάνει όποτε θέλει. Και μετά από 5 χρόνια. Και αν θέλει αποδέχεται μέρος μόνο των ακινήτων που έχει συμπεριλάβει στη δήλωση που έχει καταθέση στη ΔΟυ (βέβαια θα του κοστίσει περισσότερο, αλλά αν θέλει μπορεί να το κάνει).

2) Η αποδοχή θα γίνει όπως σου είπα στο 1. Δήλωση στη ΔΟΥ και μετά συμβόλαιο αποδοχής στο Συμ/φο.

3) Μπορεί να ξεκινήσει την αποδοχή οποιοσδήποτε από τούς 4. Θα γράψει στη δήλωση όλους τους κληρονόμους και στην προτελευταία στήλη θα γράψει ΥΠΟΒΑΛΕΤΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΝΑΙ/ΟΧΙ, Ναι για αυτόν που θέλει να υποβάλλει δήλωση και Όχι για όποιον δεν συμμετέχει στη διαδικασία.

4) Εάν υποβληθεί δήλωση από έναν, κάποια στιγμή θα καλέσει και τούς υπόλοιπους κληρονόμους η ΔΟΥ (κεφάλαιο) για να υποβάλλουν δήλωση φόρου κληρονομιάς. Εάν δεν υποβληθεί καθόλου δήλωση μέσα στις προθεσμίες (6 και 9 μήνες) από κανέναν, όταν θα υποβάλλουν θα έχει πρόστιμο 60 ευρώ για τον καθένα.

5) Το πιό σημαντικό. Ο γιός του παππού είναι παντρεμένος χωρίς παιδιά. Οπότε η γυναίκα του κληρονομεί το 50% από το ποσοστό που του ανήκει από την περιουσία του παππού (και από οποιαδήποτε άλλη περιουσία έχει) και το υπόλοιπο 50% το κληρονομεί η μάνα του και οι αδερφές του ισομερώς.

6) Αποποίηση σε 4 μήνες (όχι μόνο για τον εαυτό τους αλλά για όλα τα μέλη της οικογένειάς τους, έχει αναλυθεί και παραπάνω)

7) Από την αρχική κληρονομιά του παππού δικαιούνται όλοι από 1/4 (η γιαγιά και τα τρία παιδιά της). Οπότε η σύζυγος του εκλιπόντος γιού έχει ποσοστό 50% επί του 25%, δηλαδή 12,5%. Το υπόλοιπο 75% ανήκει στη γιαγιά και τις 2 κόρες της.

8) Το τι έκανε στο Ε9 δεν ενδιαφέρει κανέναν. Ο γιός το 2005 και το 2008 (που δεν υπήρχε υποχρέωση υποβολής συμβολαίων για το Ε9) θα μπορούσε να είχε δηλώσει την πλατεία Συντάγματος. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν δική του.

9) Και με χρησικτησία να είχε τίτλο ο εκλιπόντας το σύνολο των ακινήτων (οπότε γι αυτό και η δήλωση στο Ε9 στο όνομά του 100%), στη σύζυγο του εκλιπόντα θα ανήκει όχι παραπάνω από το 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Πριν από λίγο καιρό συγχωρέθηκε ένας θείος μου, πρώτος εξάδελφος της μητέρας μου.

Άφησε πίσω του τη σύζυγο του και τα τρια ενήλικα παιδιά του. Ο αμέσως κοντινότερος συγγενής του είναι η μητέρα μου.

Ο Θείος μου είχε μόνο χρέη, ενώ επίσης να αναφέρω ότι δεν είχε συντάξει διαθήκη.

Φαντάζομαι ότι η θεία μου και τα παιδιά του θα αποποιηθούν την κληρονομιά, καθώς μόνο χρέη θα έχουν να λάβουν.

Άρα τι γίνεται μετά? Θα πρέπει και η μητέρα μου να κάνει κάποια αποποίηση κληρονομιάς? και αν ναι από πότε?

Θα πρέπει να ενημερωθεί "επίσημα" να το θέσω έτσι, και μετά να "τρέξει" το περιθώριο των τεσσάρων μηνών?

Υπάρχει περίπτωση να καταλήξει να αποδεχθεί την κληρονομιά χωρίς να το καταλάβει, αν δεν "ειδοποιηθεί"?

Και επίσης, αν την αποποιηθεί και η μητέρα μου, μετά μετακυλείται σε εμένα ας πούμε?

Προφανώς και θα απευθυνθώ σε δικηγόρο, αλλά αν κάποιος γνωρίζει και θα μπορούσε να μου δώσει μια

πρώτη γνώμη, θα ήμουν υποχρεωμένος.

Αποποίση σε συνεννόηση και με τη θεία σου και για σένα και για τη μητέρα σου και για τους πιθανούς κληρονόμους σας. Συνεννόηση και με Δικηγόρο ή Συμβολαιογράφο οπωσδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους/ες.

Ο πεθερός μου δυστυχώς πεθαίνει μέσα σε λίγες ημέρες και δυστυχώς αφήνει πίσω του εκρεμμότητες στα περιουσιακά του.

Λόγω της κρίσης ανησυχούμε για το τι πρέπει να μοιραστούν οι 2 κόρες του με την εφορία.

Θέτω σύντομα τις ερωτήσεις μου:

1. Το αυτοκίνητο του, το οποίο έχει 100% κυριότητα, πώς θα μεταφερθεί στους κληρονόμους του (2 κόρες και η σύζυγος του).Με ποια μορφή μεταβίβασης και σε τι ποσοστά αν δεν το μεταβιβάσει όσο είναι εν ζωή μέσω εξουσιοδότησης και ΚΕΠ?Ποια είναι η πιο φθηνή και λογική μέθοδο για όλες τους?(Αυτό το τελευταίο ερώτημα ισχύει για όλα όσα θα ρωτήσω).

2. Ένα μερίδιο1 στρέμματος που έχει σε κτήμα 4 στρεμμάτων που είχε κληρονομήσει κι εκείνος μαζί με τα 3 αδέλφια του και ενώ το δηλώνουν στην εφορία ο καθένας το μερίδιο του, χωρίς όμως να έχουν ξεκεθαρίσει ποιο στρέμμα ανήκει σε ποιον, έχει κίνδυνο να χαθεί και να πάει στα αδέλφια του και όχι στις κόρες του και την σύζυγο?Αν, όχι και αν ναι, τι πρέπει να κάνουμε?Ουσιαστικά αυτό θέλει να το μεταφέρει στην μία του κόρη.

3.Σε όσους λογαριασμούς τραπέζης έχει συνδικαιούχο την σύζυγό του υπάρχει κάποιος κίνδυνος να μην μπορεί η πεθερά μου να πάρει τα χρήματα, ώστε να επιβιώσει, δεδομένου ότι η ίδια ακόμη περιμένει 2 χρόνια τώρα την σύνταξη της από τον ΟΓΑ.Θα μοιραστεί μέρος με την εφορία ή την τραπεζα?

4.Τι γίνεται με την σύνταξη του ανθρώπου που σε λίγο θα φύγει από κοντά μας?Ποιο ποσοστό θα μπορεί να παίρνει η πεθερά μου?Ο ίδιος ήταν δημοτικός υπάλληλος.Η πεθερά μου μελλοντική συνταξιούχος ΟΓΑ(περιμένει την έναρη πληρωμής της σύνταξης της.Τι ακριβώς ισχύει εδώ?

5.Σε τι ποσοστά κληρονομούν οι κόρες και η σύζυγος με τον θάνατό του, αφού δεν υπάρχει διαθήκη έως τώρα?Συμφέρει για όλες τους μήπως να γίνει διαθήκη, από πλευράς λιγότερων φόρων ή ποιός άλλος τρόπος?

Συγνώμη που τα ρωτάω όλα, αλλά εγώ δεν έχω ξαναβρεθεί σε αυτή την θέση, όπως και εκείνες και κυρίως οι ίδιες δεν έχουν ούτε το μυαλό αυτή την στιγμή να ασχοληθούν με αυτά και φοβάμαι ότι θα βρεθούν έρμαια της εφορίας ή των καλών συγγενών που ξεχνούν και να μας πουν καλημέρα.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Γνωρίζω ότι δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αλλά είναι μια πολύ απλή ερώτηση.

Πριν 2 χρόνια πέθανε ο πατέρας μου και επειδή είχε πολλά χρέη έκανα αποποίηση κληρονομιάς. Πριν 1 μήνα πέθανε η γιαγιά μου (η μητέρα του πατέρα μου). Έχω δικαίωμα κληρονομιάς της περιουσίας της γιαγιάς μου ή το έχασα λόγω της μη αποδοχής της κληρονομιάς του πατέρα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους/ες.

Ο πεθερός μου δυστυχώς πεθαίνει μέσα σε λίγες ημέρες και δυστυχώς αφήνει πίσω του εκρεμμότητες στα περιουσιακά του.

Λόγω της κρίσης ανησυχούμε για το τι πρέπει να μοιραστούν οι 2 κόρες του με την εφορία.

Θέτω σύντομα τις ερωτήσεις μου:

1. Το αυτοκίνητο του, το οποίο έχει 100% κυριότητα, πώς θα μεταφερθεί στους κληρονόμους του (2 κόρες και η σύζυγος του).Με ποια μορφή μεταβίβασης και σε τι ποσοστά αν δεν το μεταβιβάσει όσο είναι εν ζωή μέσω εξουσιοδότησης και ΚΕΠ?Ποια είναι η πιο φθηνή και λογική μέθοδο για όλες τους?(Αυτό το τελευταίο ερώτημα ισχύει για όλα όσα θα ρωτήσω).

2. Ένα μερίδιο1 στρέμματος που έχει σε κτήμα 4 στρεμμάτων που είχε κληρονομήσει κι εκείνος μαζί με τα 3 αδέλφια του και ενώ το δηλώνουν στην εφορία ο καθένας το μερίδιο του, χωρίς όμως να έχουν ξεκεθαρίσει ποιο στρέμμα ανήκει σε ποιον, έχει κίνδυνο να χαθεί και να πάει στα αδέλφια του και όχι στις κόρες του και την σύζυγο?Αν, όχι και αν ναι, τι πρέπει να κάνουμε?Ουσιαστικά αυτό θέλει να το μεταφέρει στην μία του κόρη.

3.Σε όσους λογαριασμούς τραπέζης έχει συνδικαιούχο την σύζυγό του υπάρχει κάποιος κίνδυνος να μην μπορεί η πεθερά μου να πάρει τα χρήματα, ώστε να επιβιώσει, δεδομένου ότι η ίδια ακόμη περιμένει 2 χρόνια τώρα την σύνταξη της από τον ΟΓΑ.Θα μοιραστεί μέρος με την εφορία ή την τραπεζα?

4.Τι γίνεται με την σύνταξη του ανθρώπου που σε λίγο θα φύγει από κοντά μας?Ποιο ποσοστό θα μπορεί να παίρνει η πεθερά μου?Ο ίδιος ήταν δημοτικός υπάλληλος.Η πεθερά μου μελλοντική συνταξιούχος ΟΓΑ(περιμένει την έναρη πληρωμής της σύνταξης της.Τι ακριβώς ισχύει εδώ?

5.Σε τι ποσοστά κληρονομούν οι κόρες και η σύζυγος με τον θάνατό του, αφού δεν υπάρχει διαθήκη έως τώρα?Συμφέρει για όλες τους μήπως να γίνει διαθήκη, από πλευράς λιγότερων φόρων ή ποιός άλλος τρόπος?

Συγνώμη που τα ρωτάω όλα, αλλά εγώ δεν έχω ξαναβρεθεί σε αυτή την θέση, όπως και εκείνες και κυρίως οι ίδιες δεν έχουν ούτε το μυαλό αυτή την στιγμή να ασχοληθούν με αυτά και φοβάμαι ότι θα βρεθούν έρμαια της εφορίας ή των καλών συγγενών που ξεχνούν και να μας πουν καλημέρα.

Ευχαριστώ πολύ.

Σε μπελάδες σας βάζει, ακούς εκεί πεθαίνει ενώ δεν έχει τακτοποιήσει ακόμη τα περιουσιακά του .... τι να πει κανείς για τους σημερινούς πεθερούς !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...

ΣΤΙΣ 11-5-2011 ΑΠΕΒΙΩΣΕ Α' ΕΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ( Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ Κ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΦΕΛΦΙΑ), ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΖΩΗ. Ο ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΗΤΟ ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΑΔΕΛΦΙΑ, ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΕΘΑΝΕΙ. ΤΟ "ΘΕΜΑ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ <ΑΡΚΕΤΟΙ> ΥΠΟΨΉΦΙΟΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ... ΔΛΔ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΕΞΑΔΕΛΦΕΣ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ 16 ΑΤΟΜΑ !!!

ΕΡΩΤΗΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ, ( ΠΗΡΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟ ΔΟΥ, ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ... ΜΕΧΡΙ 10-2-2012 ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ "ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΤΙΡΙΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, 31-10-2012 ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΜΩ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ; 'Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΙΡΙΟΥ;;;

ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΙΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΥΟΡΟΦΟ ΑΠΟ 75τμ ΕΚΑΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΝ. ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ;;; (ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ) ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΠΛΗΡΟΤΟΥΣ ΑΠΟ Δ.Ε.Κ.Ο ΕΧΩ "ΛΑΒΕΙ" ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΕΞΟΦΛΗΦΕΙ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΙΟΥΛΙΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΕΒΙΩΣΕ ΤΟ 2005 ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΤΟ 2007-2008.ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ.ΕΜΕΙΣ ΟΙ 5 ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ.ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ (Α ΟΡΟΟΦΟΣ)ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΞ ΆΔΙΕΡΕΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ (Α ΟΡΟΦΟΣ)ΣΕ ΕΜΑΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ(ΠΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ).ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΥΜΠΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ 100/100.(4 ΠΑΙΔΙΑ +ΜΑΜΑ).ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...

ΣΤΙΣ 11-5-2011 ΑΠΕΒΙΩΣΕ Α' ΕΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ( Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ Κ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΦΕΛΦΙΑ), ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΖΩΗ. Ο ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΗΤΟ ΑΝΥΠΑΝΤΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΑΔΕΛΦΙΑ, ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΕΘΑΝΕΙ. ΤΟ "ΘΕΜΑ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ <ΑΡΚΕΤΟΙ> ΥΠΟΨΉΦΙΟΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ... ΔΛΔ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΕΞΑΔΕΛΦΕΣ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ 16 ΑΤΟΜΑ !!!

ΕΡΩΤΗΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ, ( ΠΗΡΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟ ΔΟΥ, ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ... ΜΕΧΡΙ 10-2-2012 ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ "ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΤΙΡΙΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, 31-10-2012 ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΜΩ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ; 'Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΙΡΙΟΥ;;;

ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΙΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΥΟΡΟΦΟ ΑΠΟ 75τμ ΕΚΑΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΝ. ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ;;; (ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ) ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΠΛΗΡΟΤΟΥΣ ΑΠΟ Δ.Ε.Κ.Ο ΕΧΩ "ΛΑΒΕΙ" ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΕΞΟΦΛΗΦΕΙ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-

Να κάνεις Ε9 με βάση την κληρονομική διαδοχή και όταν ξεκαθαρίσετε με τα δικαστήρια κλπ το διορθώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΕΒΙΩΣΕ ΤΟ 2005 ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΤΟ 2007-2008.ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ.ΕΜΕΙΣ ΟΙ 5 ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ.ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ (Α ΟΡΟΟΦΟΣ)ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΞ ΆΔΙΕΡΕΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ (Α ΟΡΟΦΟΣ)ΣΕ ΕΜΑΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ(ΠΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ).ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΥΜΠΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ 100/100.(4 ΠΑΙΔΙΑ +ΜΑΜΑ).ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Είσαι σίγουρος πως δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας? Αν δεν έχει γίνει τότε θα πρέπει να δηλώσετε κι εσείς μερίδιο από το ισόγειο σπίτι στο όνομά σας. Οι υπογραφές που λέει ο συμβολαιογράφος μάλλον αναφέρονται σε δωρεές μεριδίων από τη μία οικογένεια στην άλλη (το πιο πιθανό) καθώς και σε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Το τι δηλώνεις στην εφορία, δηλαδή στο Ε9, δεν σημαίνει ότι σου δίνει και κυριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

geia sas tha eithela na rothso kati .h thia moy pethane peripoy 3x.prin pethani omos eixe dosh sthn mhtera moy ola ta synbolea apo thn akinhth perioysia poy eixe .o xadelfos moy omos den exei kanei apodoxei klhronomia giati nosileyete sto dafni .alla opote bgenh poly kalothelites prospathoyn na toy ta fane .k thelo na rothso apodoxi klhronomia mporei na kanei h mhtera moy san epomenos klhronomos?h na kanei kapio xarti etsi oste na mpei deyteros pliroxoysios sta akinhta na mhn mporei na ta poylisi xoris thn ypografimas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να συνεννοηθείς με συμβολαιογράφο ή δικηγόρο κατά πόσο ο ξάδερφός σου είναι ικανός για να συνάψει συμβόλαιο (νομίζω λέγεται ικανότητα δικαιοπραξίας), λόγω της νοσηλείας του στο συγκεκριμένο ίδρυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, η πεθερά μου είναι συνταξιούχος του ΟΓΑ και πρόκειται να κάνει αποδοχή κληρονομιάς του πεθερού μου, τα παιδιά της κάνουν αποποίηση λόγω πολλών χρεών, ο πεθερός μου ήταν μέλος σε ΕΠΕ, και είχε και ένα σπίτι στο όνομά του, αν κάνει αποδοχή η πεθερά μου θα χάσει τη σύνταξή της;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τα δικά μου κι εύχομαι να μην σας μπερδέψω/ κουράσω!

Ο Προπάππος μου είχε μία μεγάλη περιουσία για την οποία δεν είχε κάνει διαθήκη. Στη συνέχεια ο παππούς μου δεν έκανε αποδοχή κληρονομιάς αυτής της περιουσίας (κυρίως αγροτεμάχια) και τώρα ο πατέρας μου τα ίδια. Δεν έχει γίνει ακόμη αποδοχή κληρονομιάς. Ο παππούς μου απεβίωσε το 1982 (δεν ξέρω αν έχει σημασία) και ο πατέρας μου είναι ακόμα εν ζωή. Αυτά δεν δηλώνονται στην εφορία από κανέναν διότι δεν είναι σε κανενός το όνομα. Σ 'αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε για να εξασφαλίσουμε το μερίδιό μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή ο παππούς μου απεβίωσε το 1982 αυτό σημαίνει ότι δεν θα πληρώσουμε φόρο κληρονομιάς? Και πόσο θα κοστίσει πάνω κάτω η όλη υπόθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα

Ειμαι καινουρια στο χωρο κ Θα ηθελα κ εγω με τη σειρα μου τη βοηθεια σας.

Η συζυγος πεθανε στις 02/01/2011 χωρις να αφησει διαθηκη αφηνωντας πισω ενα σπιτι κ ενα χωραφι.Τον Απριλιο του ιδιου ετους κανανε αποδοχη κληρονομιας ( ο συζυγος κ ο γιος της).Αυτο που θελω να ρωρησω αν πρεπει να πληρωσουν φορο κληρονομιας. Και αν ναι πιο ειναι το εντυπο για το φορο κ πως υπολογιζεται.

Αν γνωριζει καποιος σας παρακαλω να με βοηθησει.

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...