Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ


επισκέπτη Επισκέπτης-JIM-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-JIM-

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΟΙΚΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.

Α)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ;

Β)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΑ;

Γ)ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΟΡΟΣ ΜΕ ΤΟΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΔΥΝΗΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-JIM-

Τι εννοείς ότι η υπόθεση έχει παραγραφεί; Δεν υπάρχει φόρος ή έχει χαθεί η περιουσία;

Μήπως μπορείς να μου αναφέρεις σε ποιο νόμο θα το βρω αυτό.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν ο παππούς σου απεβίωσε έως την 31/12/1984 δεν οφείλεις φόρο στην εφορία ούτε κάνεις δήλωση κληρονομίας. Πας σε συμβολαιογράφο την ληξ/κή πράξη θανάτου και κάνετε αποδοχή κληρονομίας χωρίς την καταβολή φόρων. Απλά και φθηνά !!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κάτι ?

Επειδή δεν γνωρίζω το εξάμηνο που πρέπει να γίνει η δήλωση αποδοχής ή το τετράμηνο δεν ισχύουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αποδόχή κληρονομιάς είναι συμβολ/κή πράξη και δεν έχει προθεσμία. Την συντάσεις σε συμβολαιογράφο όποτε θέλεις.

Η δήλωση κληρονομίας έχει 6 μήνες προθεσμία να κατατεθεί στην ΔΟΥ (εκτός κάποιων εξαιρέσεων).

Η αποποίηση κληρονομίας έχει 4 μήνες προθεσμίας να δηλωθεί στο πρωτοδικείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Kyriakos-
Η αποδόχή κληρονομιάς είναι συμβολ/κή πράξη και δεν έχει προθεσμία. Την συντάσεις σε συμβολαιογράφο όποτε θέλεις.

Η δήλωση κληρονομίας έχει 6 μήνες προθεσμία να κατατεθεί στην ΔΟΥ (εκτός κάποιων εξαιρέσεων).

Η αποποίηση κληρονομίας έχει 4 μήνες προθεσμίας να δηλωθεί στο πρωτοδικείο.

Μια και είμαστε στο θέμα, να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα:

Ο πατέρας μου πέθανε το 1993. Θέλουμε να κάνουμε αποδοχή κληρονομίας (εξ αδιαθέτου) τα παιδιά (5) και η μητέρα μας. Η περιουσία περιλαμβάνει οικόπεδα, κατοικίες και αγροτεμάχια (εντός κι εκτός σχεδίου).

Ερωτήματα: 1) Υπάρχει διαφορετική φορολογική μεταχείριση για κάθε είδος ακινήτου;

2) Ο φόρος πληρώνεται τώρα με την αποδοχή κληρονομίας ή όταν κάνουμε διανομή (επειδή σε πρώτη φάση η αποδοχή θα γίνει εξ αδιαιρέτου σε ποσοστά).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εάν ο παππούς σου απεβίωσε έως την 31/12/2004 δεν οφείλεις φόρο στην εφορία ούτε κάνεις δήλωση κληρονομίας. Πας σε συμβολαιογράφο την ληξ/κή πράξη θανάτου και κάνετε αποδοχή κληρονομίας χωρίς την καταβολή φόρων. Απλά και φθηνά !!! :D

ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΞΑΝΑ , ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ 31/12/1984 ΚΑΙ ΤΗΝ 31/12/2004? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη για το "πληκτρολογικό" λάθος. Η σωστή ημερομηνία είναι 31/12/1984.

(Το διόρθωσα και στο παραπάνω post).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συγνώμη για το "πληκτρολογικό" λάθος. Η σωστή ημερομηνία είναι 31/12/1984.

(Το διόρθωσα και στο παραπάνω post).

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΚΑΛΗΜΕΡΑ & ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΟΙΚΟΥΜΕ ΤΩΡΑ. 

Α)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ;

Β)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΑ;

Γ)ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΟΡΟΣ ΜΕ ΤΟΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΔΥΝΗΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μια και είμαστε στο θέμα, να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα:

Ο πατέρας μου πέθανε το 1993. Θέλουμε να κάνουμε αποδοχή κληρονομίας (εξ αδιαθέτου) τα παιδιά (5) και η μητέρα μας. Η περιουσία περιλαμβάνει οικόπεδα, κατοικίες και αγροτεμάχια (εντός κι εκτός σχεδίου).

Ερωτήματα: 1) Υπάρχει διαφορετική φορολογική μεταχείριση για κάθε είδος ακινήτου;

2) Ο φόρος πληρώνεται τώρα με την αποδοχή κληρονομίας ή όταν κάνουμε διανομή (επειδή σε πρώτη φάση η αποδοχή θα γίνει εξ αδιαιρέτου σε ποσοστά).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

1) Ενας συμβολαιογράφος, στον οποίο θα γίνει η αποδοχή κληρονομιάς, θα υπολογίσει το συνολικό φόρο. Θα υπάρξει ενδεχομένως και ένα μικρό πρόστιμο λόγω καθυστέρησης, τίποτα το ανησυχητικό.

2) Πρώτα υπολογίζεται ο όλος φόρος, μετά τον πληρώνετε, μετά γίνεται η αποδοχή κληρονομιάς, και τέλος γίνεται η διανομή. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε και έναν δικηγόρο εξ ερχής, ή τουλάχιστο κατά το στάδιο της διανομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-nikos-

ΓΙA ΣΑΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 86 , Ο ΠΑΠΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟ 87 ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΟ 97.

ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ.

ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΟΥΝ , ΤΙ ΦΟΡΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ , ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΑΝ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 250.000 Ε ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπαμπης

θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι.

Ειμαστε 6 αδέρφια. Οι γονείς μας πεθάναν περίπου μια δεκαετία πιο πριν. Στα περουσιακά που μας αφήσανε περιέχεται και ενα αγροτεμάχιο 20 στρεμματων εκτός σχεδίου με δρόμο στην πρόσωψη του.

Επειδή έχουμε κάνει μόνο οι τρεις μας αποδοχή κληρονομιάς, ψάχνουμε να βρούμε ένα τρόπο να ξεχωρίσουμε το μερίδιο του καθένα μας επι του οικοπέδου ( πέραν ενος απλού συμφωνητικού, αλλα και νομικός να μην επιρεαζει ο ένας την περιουσία του άλλου, όπως περιπτώσεις πληστηριασμων όπου αν ένα απο τα αδέρφια βγει σε πληστηριασμό οι περιουσία του, θα συμπαρασύρει μαζί του όλο το οικόπεδο).

Σας παρακαλώ αν μπορείται να μας βοηθήσετε. Οι δικηγόροι λένε αντικρουόμενες απόψεις και....κακά τα ψέμματα, προτίμούν να μακρένουν τις υποθέσεις για να αφαιμάξουν όσο το δυνατόν περισσότερο.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν και το θεμα ειναι περισσοτερο των δικηγορων και των συμβολαιογραφων

κατα την γνωμη μου δεν μπορει να ξεχωριστει

αν δεν ειναι συμφωνει ολοι και να γινει διανομη κληρωνομητεας περιουσιας

απο εκει και περα μπορειτε να καμετε αιτηση μερισμου της περιουσιας στ δικαστηριο ?(δικηγορος) και αν δεν βρειτε ακρη να βγει το ακινητι σε ληστηριασμο και να παρετε τα χρηματα αναλλογα με το ποσοστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Dallas-

Χαιρεται. Έχω μια αρκετά μπλεγμένη υπόθεση κ οποιος μπρορεί να βοηθήσει να ζήσει 1000 χρόνια. Η μητέρα μου απεβίωσε το 1993 χωρίς να έχει αφήσει διαθήκη. Κληρονόμοι της θεωρούμαστε ως εγγύτεροι συγγενείς ο πατέρας μου, ο αδερφός μου κι εγω (ανήλικοι και οι δύο όταν πέθανε) ,δεν έχουμε κάνει ακόμη αποδοχή κληρονομιάς αλλά ο αδερφός μου κ εγώ δηλώνουμε στο Ε9 τα ποσοστά μας.Έίχε κληρονομήσει η ίδια από τον πατέρα της 6 μήνες πριν από τον θάνατό της ένα οικόπεδο εξ'αδιαιρέτου και ένα χωράφι. Το εξ'αδιαιρέτου οικόπεδο δεν έχει ακόμη χωριστεί από τον άλλο δικαιούχο. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε για αποδοχή κληρονομιάς, τι πρόστιμο πιθανόν πληρώνουμε? Ο πατέρας μου θέλει να αποποιηθεί ώστε να περιέλθουν απ'ευθείας τα δικαιώματα σε εμένα κ τον αδερφό μου, γιατί έχει οφειλή στην εφορία. Υπάρχει φόβος να παρακρατήσουν την οφειλή αν κάνει αίτηση για αποποίηση? Πρέπει πρώτα να τακτοποιήσει την οφειλή του?

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΓΙA ΣΑΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ 86 , Ο ΠΑΠΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟ 87 ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΟ 97.

ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ.

ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΟΥΝ , ΤΙ ΦΟΡΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ , ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΑΝ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 250.000 Ε ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για τη μητέρα σου και τον παππού σου δεν θα κάνεις καθόλου δήλωση φόρου κληρονομιάς (είναι υποχρεωτικό μόνο εφόσον έχουν πεθάνει μετά το 1990). Για τη γιαγιά σου πρέπει να κάνεις δήλωση φόρου. Εφόσον έχουν περάσει 6 μήνες από το θάνατο και δεν έχεις κάνει δήλωση, το μόνο που θα πληρώσεις είναι 40 ευρώ πρόστιμο για τον κάθε κληρονόμο. Το αφορολόγητο όριο (αν θυμάμαι καλά) για συγγενείς α΄βαθμού είναι 95.000 ευρώ για τη μερίδα του κάθε κληρονόμου. Από εκεί και πέρα υπάρχουν διαβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι.

Ειμαστε 6 αδέρφια. Οι γονείς μας πεθάναν περίπου μια δεκαετία πιο πριν. Στα περουσιακά που μας αφήσανε περιέχεται και ενα αγροτεμάχιο 20 στρεμματων εκτός σχεδίου με δρόμο στην πρόσωψη του.

Επειδή έχουμε κάνει μόνο οι τρεις μας αποδοχή κληρονομιάς, ψάχνουμε να βρούμε ένα τρόπο να ξεχωρίσουμε το μερίδιο του καθένα μας επι του οικοπέδου ( πέραν ενος απλού συμφωνητικού, αλλα και νομικός να μην επιρεαζει ο ένας την περιουσία του άλλου, όπως περιπτώσεις πληστηριασμων όπου αν ένα απο τα αδέρφια βγει σε πληστηριασμό οι περιουσία του, θα συμπαρασύρει μαζί του όλο το οικόπεδο).

Σας παρακαλώ αν μπορείται να μας βοηθήσετε. Οι δικηγόροι λένε αντικρουόμενες απόψεις και....κακά τα ψέμματα, προτίμούν να μακρένουν τις υποθέσεις για να αφαιμάξουν όσο το δυνατόν περισσότερο.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Δεν ισχύει για όλους τους δικηγόρους ότι θέλουν να επιμηκύνουν σε χρόνο υποθέσεις. Λοιπόν σχετικά με το θέμα σου μην στεναχωριέσαι για πλειστηριασμούς: τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Αν κάποιος από τους συνιδιοκτήτες - συγκληρονόμους έχει οφειλές και ξεκινήσει διαδικασία κατασχέσεων και πλειστηριασμών, αυτή η διαδικασία αφορά μόνο το δικό του μερίδιο, δηλαδή το 1/6. Επίσης αν βγάλουν το μερίδιό του σε πλειστηριασμό, μπορεί να το αγοράσει κάποιος από τους συνιδιοκτήτες.

Αν τώρα θέλετε να χωρίσετε το ακίνητο, τότε πρώτα θα πρέπει να κάνουν όλοι αποδοχή κληρονομιάς, έπειτα αφού κάνετε τοπογραφικό του ακινήτου, θα σας πει ο πολιτικός μηχανικός αν στη συγκεκριμένη περιοχή μπορεί να γίνει κατάτμηση του ακινήτου σε μικρότερα μέρη. Εφόσον μπορεί να γίνει, θα πάτε σε μία συμβ/φο και θα σας κάνει την κατάτμηση & τη διανομή συμβ/φικά. Μία άλλη λύση είναι είτε να το αγοράσει 1 από όλους σας και να μοιραστείτε τα χρήματα, είτε να το πουλήσετε σε κάποιον άλλο και να μοιραστείτε τα χρήματα.

Αυτές είναι κάποιες γενικές πληροφορίες. Για περισσότερη ανάλυση θα πρέπει να απευθυνθείτε με όλα τα σχετικά σας έγγραφα σε δικηγόρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Χαιρεται. Έχω μια αρκετά μπλεγμένη υπόθεση κ οποιος μπρορεί να βοηθήσει να ζήσει 1000 χρόνια. Η μητέρα μου απεβίωσε το 1993 χωρίς να έχει αφήσει διαθήκη. Κληρονόμοι της θεωρούμαστε ως εγγύτεροι συγγενείς ο πατέρας μου, ο αδερφός μου κι εγω (ανήλικοι και οι δύο όταν πέθανε) ,δεν έχουμε κάνει ακόμη αποδοχή κληρονομιάς αλλά ο αδερφός μου κ εγώ δηλώνουμε στο Ε9 τα ποσοστά μας.Έίχε κληρονομήσει η ίδια από τον πατέρα της 6 μήνες πριν από τον θάνατό της ένα οικόπεδο εξ'αδιαιρέτου και ένα χωράφι. Το εξ'αδιαιρέτου οικόπεδο δεν έχει ακόμη χωριστεί από τον άλλο δικαιούχο. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε για αποδοχή κληρονομιάς, τι πρόστιμο πιθανόν πληρώνουμε? Ο πατέρας μου θέλει να αποποιηθεί ώστε να περιέλθουν απ'ευθείας τα δικαιώματα σε εμένα κ τον αδερφό μου, γιατί έχει οφειλή στην εφορία. Υπάρχει φόβος να παρακρατήσουν την οφειλή αν κάνει αίτηση για αποποίηση? Πρέπει πρώτα να τακτοποιήσει την οφειλή του?

Σας ευχαριστώ πολύ

Χαίρεται!

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω και ελπίζω να ζήσω τουλάχιστον 100 χρόνια!!!

Κατ'αρχήν έχετε υποχρέωση να κάνετε δήλωση φόρου κληρονομιάς. Κληρονόμοι της όντως είστε εσείς οι 3. Ορθώς δηλώνετε στο Ε9 τα ποσοστά σας, καθώς η κυριότητα των ακινήτων μεταβιβάστηκε κατά την ημέρα του θανάτου της μητέρας σου και από τότε είστε κύριοι ανεξάρτητα αν έχετε κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Μέσα στην κληρονομιαία περιουσία της μητέρας σου εντασσόταν και τα ακίνητα που είχε κληρονομήσει η ίδια από τον πατέρα της 6 μήνες πριν από τον θάνατό της. Εσείς θα την κληρονομήσετε στο εξ αδιαιρέτου ποσοστό της (δεν υπάρχει πρόβλημα που δεν είχε χωριστεί από τον άλλο συνιδιοκτήτη). Το πρόστιμο που θα πληρώσετε στην εφορία είναι 40 ευρώ για τον κάθε κληρονόμο (δηλαδή 120 ευρώ). Αποποίηση πλέον δεν μπορείτε να κάνετε, διότι μπορούσατε να κάνετε μόνο έως 4 μήνες μετά το θάνατό της. Πλέον είστε αναγκαστικά και οι τρεις κληρονόμοι. Αν έχει πολύ μεγάλη οφειλή ο πατέρας σου στην εφορία, το μόνο που θα φοβάται είναι ότι δεν θα μπορούν να του δώσουν φορολογική ενημερότητα προκειμένου να σας δωρίσει το μερίδιό του. Υπάρχει όμως λύση και γι' αυτό. Απευθύνσου καλύτερα σε κάποιον δικηγόρο ή συμβ/φο για περισσότερες διευκρινήσεις. Είναι εύκολη υπόθεση, μην αγχώνεσαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια μικρη βοηθεια παιδια να σας ζητησω και εγω,η μητερα μου πεθανε και μου αφησε ενα μεριδιο που ειχε απο ενα ακινητο το οποιο εχει διαιρεθει στα 4,το προβλημα που με απασχολει ειναι οτι πρεπει να εχει αφησει και καποια καρτα η ισως δανειο,που χρωσταει σε καποια τραπεζα αν και δεν ειμαι ακομη σιγουρος υποψια εχω...

ατην περιπτωση αυτη που ειχε οφειλες εχω καποιο προβλημα με το μεριδιο που ερχεται σε εμενα?σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μια μικρη βοηθεια παιδια να σας ζητησω και εγω,η μητερα μου πεθανε και μου αφησε ενα μεριδιο που ειχε απο ενα ακινητο το οποιο εχει διαιρεθει στα 4,το προβλημα που με απασχολει ειναι οτι πρεπει να εχει αφησει και καποια καρτα η ισως δανειο,που χρωσταει σε καποια τραπεζα αν και δεν ειμαι ακομη σιγουρος υποψια εχω...

ατην περιπτωση αυτη που ειχε οφειλες εχω καποιο προβλημα με το μεριδιο που ερχεται σε εμενα?σας ευχαριστω εκ των προτερων.

οταν κληρονομούμε κατι και αποδεχόμαστε την κληρονομιά αποδεχομαστε και το ενεργητικο (ακινητα, κινητα, χρηματα κ.λ.π) και το παθητικο (χρεη του αποβιώσαντος)

αν το παθητικο ειναι μεγαλυτερο απο το ενεργητικο δεν αποδεχομαστε την κληρονομια

αν συμβαίνει το αντίθετο είμαστε τυχεροί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μια μικρη βοηθεια παιδια να σας ζητησω και εγω,η μητερα μου πεθανε και μου αφησε ενα μεριδιο που ειχε απο ενα ακινητο το οποιο εχει διαιρεθει στα 4,το προβλημα που με απασχολει ειναι οτι πρεπει να εχει αφησει και καποια καρτα η ισως δανειο,που χρωσταει σε καποια τραπεζα αν και δεν ειμαι ακομη σιγουρος υποψια εχω...

ατην περιπτωση αυτη που ειχε οφειλες εχω καποιο προβλημα με το μεριδιο που ερχεται σε εμενα?σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Αν έχει παρέλθει 4μηνο απο τον θάνατο της μητέρας σου δέν μπορείς να κάνεις δήλωση αποποίηση κληρονομιάς , διότι ακόμη και άν δεν κάνεις πράξη αποδοχής τεκμαίρεται σιωπηρή αποδοχή.

Αν δεν έχει παρέλθει το 4μηνο με ένα πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών, ληξιαρχική πράξη θανάτου και την ταυτότητά σου απευθύνσου σε όποιες Τράπεζες νομίζεις , και ανάλογα με το τί θα ανακαλύψεις πράξε.

Καλού-κακού ρίξε και μια ματιά στο υποθηκοφυλακείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,δεν εχει περασει το τετραμηνο ,αλλα δεν το εχει βαλει υποθηκη σιγουρα,οπως και το οτι ειναι καρτα ερχρχεται σε εμενα το υπολοιπο της?σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλημερα,δεν εχει περασει το τετραμηνο ,αλλα δεν το εχει βαλει υποθηκη σιγουρα,οπως και το οτι ειναι καρτα ερχρχεται σε εμενα το υπολοιπο της?σας ευχαριστω

Ναι άν αποδεχτείς την κληρονομιά ότι χρέη είχε η θανούσα, άν είσαι ο μοναδικός της κληρονόμος,

περιέρχονται σε σένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καταλαβα,τωρα να κανω και αλλη μια ερωτηση μιας και ειμαι ασχετος τελειως με ολα αυτα,ειχε καταθεση και τα χαρτια της για συνταξη,αυτη μεταβιβαζεται?οπως και το οτι επαιρνε την συνταξη του πατερα μου αυτη παιρναει σε εμας?αιμαστε 2 εχω μια αδερφη η οποια δεν εχει παντρευτει(εαν παιζει καποιο ρολο)

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια μια ερωτηση σχετικα με αποποιηση κληρονομιας.

Ο παππους μου ειχε χρεη προς το δημοσιο και πεθανε οταν ημουν ανηλικος. Οι γονεις μου εκαναν αποποιηση κληρονομιας, ενω εγω εκανα μεσα σε 4 μηνες απο την ενηλικοιωση μου.

Η ΔΟΥ δεν δεχεται τη δικη μου αποποιηση γιατι δεν εκανα απογραφη. Ο δικηγορος λεει οτι δεν χρειαζεται απογραφη γιατι η κληρονομια ειναι παθητικο.

Το διοικητικο πρωτοδικειο με δικαιωσε, ενω το εφετειο δικαιωσε την ΔΟΥ.

Εχετε ακουσει καμια αλλη σχετικη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...