Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σύνδεσης δεύτερου χρήστη στο Singular Control


επισκέπτη ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Γεια σας,

θα ήθελα τη βοήθεια σας, στο εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Έχω έναν υπολογιστή με Windows XP Prof, εγκατεστημένο το Singular Control με δύο άδειες χρήσης(SQL Server 2000 SP4,Application Server).

Έχω και ένα δεύτερο υπολογιστή με Windows 2000 και τους έχω συνδέσει δικτυακά στο ίδιο workgroup.Οι δύο υπολογιστές δικτυακά επικοινωνούν κανονικά (βλέπει ο ένας τον άλλο).Εγκαθιστώ το Singular Control στο δεύτερο.

Τρέχω την εφαρμογή στο δεύτερο και μόλις επιλέγω την περιοχή που βρίσκεται στον πρώτο υπολογιστή, μου βγάζει το μήνυμα "RPC Server Unavailable".Έχω απενεργοποιήσει το FIrewall στον πρώτο υπολογιστή.

Μήπως υπάρχει καμιά ιδέα το τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις πιθανα προβλημα με το DCOM security.To DCOM είναι το πρωτόκολλο μέσω του οποίου γίνεται σε δικτυακές εγκαταστάσεις η επικοινωνία μεταξύ του Application Server μέσω του TCP/IP. Για την λειτουργία των εφαρμογών απαιτείται είτε απενεργοποίηση του security είτε ρύθμισή του από το utility dcomcnfg.

Αυτα που πρεπει να γινουν αφου βεβαιωθεις οτι η θυρα 213 ειναι ανοικτη (υποθετω οτι εχεις Control 1-2-3 και οχι Control 4) να κανεις τα εξης

1) Τρεξε το dcomcnfg

2) Επελεξε στο "Applications" το "Elite Connection Object" και επελεξε το "Properties"

3) Στο "security" διαλεξε τα "use custom access permissions" και "use custom launch permissions" πατωντας σε καθε ενα απο αυτα το "Edit" για να δωσεις πληρη δικαιωματα (προτεινω να δωσεις "allow access" στο group "everyone")

4) Μετα απο αυτα στην καρτελλα "Identity" διαλεξε το "the interactive user"

Μην ξεχασεις μετά από τις παραπανω ρυθμισεις να γίνει επανεκκίνηση των Windows

http://adpan.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...