Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΛ.1044 - ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ


DedesKostas

Ερώτηση

Συνάδελφοι, αναφέρθηκε σήμερα σε σεμινάριο σχετικά με την ΠΟΛ.1044, ότι το υπουργείο έχει σκοπό να δώσε παράταση και να αυξήσει τις δόσεις της ρύθμησης από 6 σε 22 δόσεις.

Αυτό θα εξαρτηθεί από την προσέλευση των εταιρειών στις εφορίες αύριο 31-5-2010 και αν δοθεί παράταση, θα ανακοινωθεί το μεσημέρι. ΌΠΩΣ ΠΑΝΤΑ τελευταία στιγμή.

Περιμένουν με λίγα λόγια να δούν τις εισπράξεις κι αν δεν τους ικανοποιούν τότε θα ανακοινώσουν την παράταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σωστό λάθος, ευχαριστούμε Κώστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη barba Giorgos

Η παράταση είναι ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ ...

Κοινή λογική: ΔΕΝ μπορεί το ΥΠ.ΟΙΚ. να ζητά ειδικά αυτή την περίοδο που σε καθημερινή βάση λήγουν προθεσμίες υποβολής φορολογικών δηλώσεων, δηλώσεων ΦΠΑ, ανακεφαλαιωτικών , intrastat , προετοιμασίας ΚΕΠΥΟ , κλπ κλπ κλπ , σε τόσο ασφικτικά χρονικά περιθώρια την υποβολή των εκκρεμών και μη υποβληθησών δηλώσεων .. όταν ακόμη και πριν δύο μέρες έβγαλε διευκρινιστική ΠΟΛ. , όταν πριν τρείς μέρες ανακοινώθηκε από το ΤΕΜΠΕ οτι ΘΑ αρχλισουν να δέχονται αιτήσεις ... , όταν η αγορά έχει στεγνώσει από δουλειά και λεφτά ....

Εκτός και προκειται για φωτογραφική ΠΟΛ !!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από χθεσινό σεμινάριο πάντως (Κορομηλάς) αναφέρθηκε ότι ο νόμος δεν δίνει εξουσιοδώτηση στον υπουργό οικονομίας να παρατείνει τη προθεσμία, για αυτό το λόγο υπάρχει κώλυμα να δώσουν παράταση... Ασκούνται λέει πιέσεις (λόγω του μικρού χρονικού διαστήματος, λόγω του ότι το ΤΕΜΠΜΕ δεν έχει βγει ακόμα - το οποίο αφορά ακριβώς αυτές τις οφειλές κτλ), είδομεν... Κάτι είπε ακόμα ότι προτάθηκε να δωθεί παράταση και επειδή είναι ευνοϊκή ρύθμιση, δεν θα τη προσβάλει κανείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν υπάρχει οποιοδήποτε κώλυμμα θα μπορούσε να δοθεί και η λύση της "σιωπηρής" παράτασης...

ανεξάρτητα όμως, η παράταση είναι επιτακτική, αρκετοί -ίσως και οι περισσότεροι- δεν θα προλάβουν μέχει αύριο!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ επιμένω στην θέση ότι οι δόσεις θα πρέπει να αυξηθούν. Έγω τουλάχιστον, (φαντάζομαι και όλοι εσείς) έχω πελάτες που χρωστάνε στην εφορία, εκτός τα ταμεία, πάνω από 100.000 € κι ενώ θέλουν να ρυθμίσουν τις οφειλές τους δεν μπορούν να δίνουν 15 και 20.000 το μήνα. Πού να τα βρούν? Αν οι δόσεις είναι λογικές κάτι μπορεί να γίνει...<br> :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα τίποτα νεώτερο?

Αθήνα, 31.05.2010

Ανακοίνωση σχετικά με την παράταση της δυνατότητας καταβολής χρεών και υποβολής δηλώσεων

Με τις διατάξεις των άρθρων 66 και 84 του νόμου 3842/2010 «Αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις» έχει δοθεί το δικαίωμα για την καταβολή ληξιπρόθεσμων οφειλών με έκπτωση 80% επί των προστίμων και προσαυξήσεων και για την υποβολή αρχικών και συμπληρωματικών δηλώσεων για εισοδήματα έως το 2009 χωρίς την καταβολή πρόσθετου φόρου ή προστίμου. Η προθεσμία καταβολής λήγει σήμερα, 31 Μαΐου 2010.

Το Υπουργείο Οικονομικών εκτιμώντας το αυξημένο ενδιαφέρον για την αξιοποίηση αυτής της δυνατότητας και τα αιτήματα των ενδιαφερομένων, των συλλόγων και των υπηρεσιών, παρατείνει την προθεσμία εφαρμογής των διατάξεων αυτών, τη δυνατότητα καταβολής χρεών και υποβολής δηλώσεων, μέχρι τις 30 Ιουνίου 2010. Σχετική ρύθμιση θα συμπεριληφθεί σε νομοσχέδιου του Υπουργείου Οικονομικών τις προσεχείς μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι είναι σαφέστατη η ανακοίνωση ....

ΘΑ πάρει παράταση (και) η 1044 με τσοντάρισμα σε νέο νομοσχέδιο (αυτό με προβληματίζει εμένα το τι θα λέει το νέο νομοσχέδιο) , άρα λοιπόν από αύριο κάποιος τυπικός υπάλληλος θα έχει δίκαιο να μην παραλαμβάνει χωρίς πρόστιμο και προσαύξηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για λόγους "πληρότητας" και κυρίως γιατί, απ' ότι φαίνεται, μερικές ΔΟΥ δεν συνεργάζονται στην παραλαβή δηλώσεων με βάση την ΠΟΛ1044, υπάρχει κάποιο νεώτερο για την νομιμοποίηση της παράτασης με νέο Νομοσχέδιο?

Ποιό θα είναι? Πότε?

Ευχαριστώ

ΘΑ πάρει παράταση (και) η 1044 με τσοντάρισμα σε νέο νομοσχέδιο (αυτό με προβληματίζει εμένα το τι θα λέει το νέο νομοσχέδιο) , άρα λοιπόν από αύριο κάποιος τυπικός υπάλληλος θα έχει δίκαιο να μην παραλαμβάνει χωρίς πρόστιμο και προσαύξηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛ 1044 ?

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί.

Αν είναι να ακούσει ας ακούσει 31/8. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το παραπάνω σχόλιο γράφτηκε με αφορμή την

Αρ. πρωτ: 1070195/641/31.5.2010

"Παράταση ισχύος των άρθρων 66 και 84 του ν. 3842/2010 μέχρι 30.6.2010."

"...

Κατόπιν των ανωτέρω οι διατάξεις των προαναφερόμενων άρθρων εξακολουθούν να ισχύουν μέχρι 30 Ιουνίου 2010 και η σχετική ρύθμιση θα συμπεριληφθεί σε νομοσχέδιο του Υπουργείου Οικονομικών.

Ο Γενικός Διευθυντής Φορολογίας

Δημήτρης Σταματόπουλος"

Απλώς υποθέτω ότι 'Η θα έπρεπε να έχει γίνει ήδη η υποβολή του Νομοσχεδίου ώστε να ισχύεσει μέχρι 30/6 Ή θα γίνει τελικά σε μεθύστερο χρόνο! Στην Β' περίπτωση, τι θα λέει το Νομοσχέδιο και χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο αν το Νομοσχέδιο ψηφιστεί μετά την παρέλευση της 30/6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια διευκρίνηση παιδιά:

Έχω κάποιες δηλώσεις ΕΛ.Γ.Α. που θέλω να καταθέσω με την 1044.

Κάποιες από αυτές είναι πάνω από 300,00 ευρώ και θέλω να πληρώσω με δόσεις, αλλά δεν ξέρω να υπολογίσω τι θα δόσω και πότε.

1) κάνω σούμα όλες τις δηλώσεις άνω των 300,00 και διαιρώ με το 6 (δόσεις – έχοντας βάλει και τις σχετικές προσαυξήσεις) ;

2) Υπολογίζω για δόσεις μόνο τις δηλώσεις την κάθε μια ξεχωριστά αν μπορεί να γίνει σε δόσεις μεγαλύτερες των 300,00 ευρώ.

Μήπως είμαι τελευταίος κι εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια διευκρίνηση παιδιά:

Έχω κάποιες δηλώσεις ΕΛ.Γ.Α. που θέλω να καταθέσω με την 1044.

Κάποιες από αυτές είναι πάνω από 300,00 ευρώ και θέλω να πληρώσω με δόσεις, αλλά δεν ξέρω να υπολογίσω τι θα δόσω και πότε.

1) κάνω σούμα όλες τις δηλώσεις άνω των 300,00 και διαιρώ με το 6 (δόσεις – έχοντας βάλει και τις σχετικές προσαυξήσεις) ;

2) Υπολογίζω για δόσεις μόνο τις δηλώσεις την κάθε μια ξεχωριστά αν μπορεί να γίνει σε δόσεις μεγαλύτερες των 300,00 ευρώ.

Μήπως είμαι τελευταίος κι εγώ;

To 300αρι ειναι για κάθε δηλωση και οχι αθροιστικα δια 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια διευκρίνηση παιδιά:

Έχω κάποιες δηλώσεις ΕΛ.Γ.Α. που θέλω να καταθέσω με την 1044.

Κάποιες από αυτές είναι πάνω από 300,00 ευρώ και θέλω να πληρώσω με δόσεις, αλλά δεν ξέρω να υπολογίσω τι θα δόσω και πότε.

1) κάνω σούμα όλες τις δηλώσεις άνω των 300,00 και διαιρώ με το 6 (δόσεις – έχοντας βάλει και τις σχετικές προσαυξήσεις) ;

2) Υπολογίζω για δόσεις μόνο τις δηλώσεις την κάθε μια ξεχωριστά αν μπορεί να γίνει σε δόσεις μεγαλύτερες των 300,00 ευρώ.

Μήπως είμαι τελευταίος κι εγώ;

ΕΩΣ 30/6 δεν εχουν προσαυξησεις εδωσα και εγω χωρις προσαυξηση,κοιτα να της δωστεις μεχρι αυριο και ασε αυτους να σου βγαλουν τις δοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΩΣ 30/6 δεν εχουν προσαυξησεις εδωσα και εγω χωρις προσαυξηση,κοιτα να της δωστεις μεχρι αυριο και ασε αυτους να σου βγαλουν τις δοσεις.

Άμα το κάνεις με δόσεις έχει προσαυξήσεις: 3% για την χρήση 2009 και 10% για τις προηγούμενες.

Όχι παίζουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι ζορι έχουμε τραβηξει ρε παιδια ? τι αγχος είναι αυτό ?

Το λάθος έχει γίνει από παλιά.

....από τότε που κάναμε έναρξη επαγγέλματος.

Τόσες άλλες δουλειές ήταν να κάνουμε, αλλά θέλαμε να πιάσει τόπο το πτυχίο μας.... ;):P:D:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή η δήλωση 456,89 ευρώ γίνεται σε δύο δόσεις;

και πως;

ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΜΕΡΙΣΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΣΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ 300 ΕΥΡΩ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΜΠΟΔΙΟ ΚΛΠ..ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΔΟΥ...ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΟΦΕΙΛΗ ΚΑΙ Η ΔΟΣΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300 ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΙΣΟΠΟΣΕΣ...

ΕΣΕΝΑ ΛΟΓΙΚΑ Η ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ!!!..ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ..ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ..ΕΦΑΠΑΞ..ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΠΟΤΕ ΑΝ ΑΘΡΟΙΣΟΥΝ ΠΧ 2 ΤΡΙΜΗΝΑ ΦΠΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑ 6 ΔΟΣΕΙΣ....ΚΑΘΕ ΔΗΛΩΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...