Jump to content
  • 0

Τριγωνικές συναλλαγές με βάση το νέο νομοσχέδιο


Question

Αρθ. 11 Ν. 3842/2010

β. Στο τέλος της περίπτωσης γ' της παρ. 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Οι δαπάνες της περίπτωσης αυτής δεν αναγνωρίζο¬νται όταν καταβάλλονται ή οφείλονται σε φυσικό ή νομι¬κό πρόσωπο ή νομική οντότητα της οποίας η δραστηριό¬τητα στη συγκεκριμένη συναλλαγή εξαντλήθηκε στην τιμολόγησή της και η παράδοση των αγαθών ή η παροχή των υπηρεσιών διενεργήθηκε από τρίτο πρόσωπο.»

Μεταφέρω το άρθρο 31

γ) Της αξίας των πρώτων και βοηθητικών υλών που χρησιμοποιήθηκαν, καθώς και των άλλων εμπορεύσιμων αγαθών, στην οποία περιλαμβάνονται και οι ειδικές δαπάνες επεξεργασίας, αποθήκευσης, μεταφοράς, ασφάλειας κ.λ.π..Ειδικά για τις επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία και στοχεία δεύτερης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων όταν δεν διενεργούν απογραφή, ως απογραφή λήξης της διαχειριστικής περιόδου λαμβάνεται ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) επί των αγορών της περιόδου αυτής και ως απογραφή έναρξης ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) επί των αγορών της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου. Αν προαιρετικά έχει διενεργηθεί απογραφή έναρξης και λήξης, για τον προσδιορισμό του καθαρού εισοδήματος λαμβάνονται υπόψη τα δεδομένα αυτών, με την προϋπόθεση ότι θα συνεχισθεί η σύνταξη των απογραφών για μία τριετία από τη σύνταξη της πρώτης προαιρετικής απογραφής λήξης. Αν δεν τηρηθεί η υποχρέωση αυτή, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από τις διατάξεις του N. 2523/1997 κυρώσεις για τη μη σύνταξη απογραφής.

Οι δαπάνες της περίπτωσης αυτής δεν αναγνωρίζονται όταν καταβάλλονται ή οφείλονται σε φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα της οποίας η δραστηριότητα στη συγκεκριμένη συναλλαγή εξαντλήθηκε στην τιμολόγησή της και η παράδοση των αγαθών ή η παροχή των υπηρεσιών διενεργήθηκε από τρίτο πρόσωπο.

Τι εννοεί ο ποιητής? Δεν αναγνωρίζονται οι τριγωνικές συανλλαγές? Τι καταλαβαίνω λάθος?

Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αρθ. 11 Ν. 3842/2010

β. Στο τέλος της περίπτωσης γ' της παρ. 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Οι δαπάνες της περίπτωσης αυτής δεν αναγνωρίζο¬νται όταν καταβάλλονται ή οφείλονται σε φυσικό ή νομι¬κό πρόσωπο ή νομική οντότητα της οποίας η δραστηριό¬τητα στη συγκεκριμένη συναλλαγή εξαντλήθηκε στην τιμολόγησή της και η παράδοση των αγαθών ή η παροχή των υπηρεσιών διενεργήθηκε από τρίτο πρόσωπο.»

Μεταφέρω το άρθρο 31

γ) Της αξίας των πρώτων και βοηθητικών υλών που χρησιμοποιήθηκαν, καθώς και των άλλων εμπορεύσιμων αγαθών, στην οποία περιλαμβάνονται και οι ειδικές δαπάνες επεξεργασίας, αποθήκευσης, μεταφοράς, ασφάλειας κ.λ.π..Ειδικά για τις επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία και στοχεία δεύτερης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων όταν δεν διενεργούν απογραφή, ως απογραφή λήξης της διαχειριστικής περιόδου λαμβάνεται ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) επί των αγορών της περιόδου αυτής και ως απογραφή έναρξης ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) επί των αγορών της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου. Αν προαιρετικά έχει διενεργηθεί απογραφή έναρξης και λήξης, για τον προσδιορισμό του καθαρού εισοδήματος λαμβάνονται υπόψη τα δεδομένα αυτών, με την προϋπόθεση ότι θα συνεχισθεί η σύνταξη των απογραφών για μία τριετία από τη σύνταξη της πρώτης προαιρετικής απογραφής λήξης. Αν δεν τηρηθεί η υποχρέωση αυτή, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από τις διατάξεις του N. 2523/1997 κυρώσεις για τη μη σύνταξη απογραφής.

Οι δαπάνες της περίπτωσης αυτής δεν αναγνωρίζονται όταν καταβάλλονται ή οφείλονται σε φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα της οποίας η δραστηριότητα στη συγκεκριμένη συναλλαγή εξαντλήθηκε στην τιμολόγησή της και η παράδοση των αγαθών ή η παροχή των υπηρεσιών διενεργήθηκε από τρίτο πρόσωπο.

Τι εννοεί ο ποιητής? Δεν αναγνωρίζονται οι τριγωνικές συανλλαγές? Τι καταλαβαίνω λάθος?

Κατερίνα καλημέρα, το παραπάνω να το δείς και να το συσχετίσεις και με το άρθρο 78 του νέου φορολογικού νόμου.

Link to post
Share on other sites
  • 0

""Υποθέτω ότι αναφέρεται στην εικονική κατά εκδότη συναλλαγή..

αλλιώς θα καταργηθεί η υπεργολαβία και οι πωλήσεις για λογαριασμό τρίτων..

Υ.Γ. Το "παράδοση" αναφέρεται με την έννοια του ΦΠΑ και όχι του Κώδικα..""""""SOULIS WROTE

quote ""Σημειώνεται ότι με νέο εδάφιο που προστίθεται στο τέλος της περίπτωσης γ΄ της §

1 του άρθρου 31 του Ν. 2238/94 (για να αντιμετωπιστεί το θέμα των τριγωνικών

συναλλαγών που πραγματοποιούνται εντός Ελλάδος) προβλέπεται ότι δεν

αναγνωρίζονται οι δαπάνες της περίπτωσης αυτής (ως κόστος αγοράς ή δαπάνη της

ημεδαπής επιχείρησης) όταν καταβάλλονται ή οφείλονται σε φυσικό ή νομικό πρόσωπο

ή νομική οντότητα της οποίας η δραστηριότητα στη συγκεκριμένη συναλλαγή

εξαντλήθηκε στην τιμολόγησή της και η παράδοση των αγαθών ή η παροχή των

υπηρεσιών διενεργήθηκε από τρίτο πρόσωπο.""

Οι μεταβολές στον Κ.Β.Σ.

17/06/2010 Δ. Μελάς

π.χ. παραγγελνω πρωτες υλες με ΔΑ σε τριτο για επεξεργασια και τιμολογηση σε εμενα. Τιμολογω τον τεταρτο που παραλαμβανει εγω ενω ο τριτος με τιμολογει το ποσο της επεξεργασιας. Τα υλικα δεν ηρθαν ποτε σε μενα. Δεν θα μου αναγνωριστει σαν δαπανη???Γιατι εγω αυτο καταλαβαινω...Τωρα αν ειναι σε αντιδιαστολη με το αρθρο 78 δεν ξερω πως το φτανουμε εκει παντως με οτι γραφετε μεχρι τωρα εγω αυτα καταλαβαινω. περιμενε λεει ΠΟΛ...μεχρι τοτε??γιατι οπου εχω συζητησει αυτο το θεμα ολοι λενε πιστευω ισως αν μηπως κτλ....(με φιλικη διαθεση)....προσωπικα πιστευω απο την στιγμη που εχουν πεσει προστιμα για πολυ πιο ασημαντους λογους ΝΑΙ ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΤΙΣ ΤΡΙΓΩΝΙΚΕΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΕΙ.Ας μιλησουν οι πιο εμπειροι

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...