Jump to content

Βεβαιώσεις Ο.Α.Ε.Ε. κατά την υποβολή δηλώσεων έναρξης ή μεταβολής εργασιών

Recommended Posts

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11240

Αθήνα, 29 Απριλίου 2010

Αρ. Πρωτ: Δ.ΜΗΤ.1056904 ΕΞ2010

<br style="font-weight: bold;">ΘΕΜΑ: «Βεβαιώσεις εγγραφής ή απαλλαγής του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.), κατά την υποβολή δηλώσεων έναρξης ή μεταβολής εργασιών».

Σχετικά με το ανωτέρω θέμα, σας πληροφορούμε τα εξής:

1. Όπως είναι γνωστό, σύμφωνα με το άρθρο 3 της 1070576/2627/ΠΟΛ.1102/14.7.2005 Α.Υ.Ο.Ο. (ΦΕΚ 1062β’), τα πρόσωπα της παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσας, κατά την υποβολή της δήλωσης ή έναρξης /μεταβολής εργασιών συνυποβάλλουν υποχρεωτικά, μεταξύ άλλων, και βεβαίωση εγγραφής ή απαλλαγής από τον αρμόδιο ασφαλιστικό φορέα προκειμένου για φυσικά πρόσωπα επιτηδευματίες, μέλη Ομορρύθμων ή Ετερορρύθμων εταιρειών, Κοινοπραξιών και Κοινωνιών Αστικού Δικαίου εταίρους Εταιρειών περιορισμένης Ευθύνης, καθώς και για μέλη του Δ.Σ. Α.Ε., σύμφωνα με την ισχύουσα κάθε φορά ασφαλιστική νομοθεσία.

2. Επίσης σύμφωνα με την παρ. 3 του αρθρ. 5 της ίδιας Α.Υ.Ο.Ο., με τη δήλωση μεταβολής εργασιών συνυποβάλλονται υποχρεωτικά, όπου απαιτείται, οι δηλώσεις του άρθρου 2 και τα δικαιολογητικά των άρθρων 3 και 4 της παρούσας.

3. Περαιτέρω ο Ο.Α.Ε.Ε. με σχετικό έγγραφό του μας ενημερώνει ότι, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο, οι Δ.Ο.Υ. να πραγματοποιούν κάθε είδους μεταβολές εργασιών ως προς τη δραστηριότητα, όπως επέκταση ή διακοπή υφιστάμενης για έναρξη νέας, χρησιμοποιώντας απαλλακτικές βεβαιώσεις τριετίας ή βεβαιώσεις εγγραφής που έχουν χορηγηθεί για διαφορετική δραστηριότητα από αυτή που δηλώνεται στη Δ.Ο.Υ., με αποτέλεσμα να δημιουργείται πρόβλημα διαφυγής από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ με συνέπεια την εισφοροδιαφυγή.

Ύστερα από τα ανωτέρω, εφιστούμε την προσοχή σας, ως προς την υποχρέωση προσκόμισης στις Δ.Ο.Υ. της βεβαίωσης εγγραφής ή απαλλαγής του Ο.Α.Ε.Ε., όχι μόνο κατά την υποβολή της δήλωσης έναρξης εργασιών αλλά και για κάθε δήλωση μεταβολής εργασιών, ως προς τη δραστηριότητα, που υποβάλλεται από επιτηδευματίες οι οποίοι ασκούν δραστηριότητα υπαγόμενη στην ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε.

Πήγα και εγώ ο κακομοίρης να κάνω μεταφορά έδρας από τον ένα δρόμο του Ηρακλείου σε 500 μέτρα παρακάτω....

Η αρχική διεύθυνση ανήκει στη μία ΔΟΥ, η τελική στην άλλη....

Πάω πρώτα στην άλλη ΔΟΥ να μου δώσουν υπηρεσιακό εντολής αυτοψίας, την οποία τη πήρα να τη δώσω χέρι-χέρι (γιατί άμα πήγαινε υπηρεσιακά, φέξε μου και γλίστρυσα....)

Πάω στην μία ΔΟΥ, από το μητρώο με στέλνουν στον προϊστάμενο ελεγκτών, γιατί έλειπε ο αυτοψιάρχης.. Έλα μου λέει σε τρεις μέρες γιατί τότε γυρίζει από άδεια ο υπάλληλος... Φεύγω και ξαναγυρίζω μετά από τρεις μέρες, αφού περίμενα 2 ώρες στην ουρά, μου λέει δεν στο περνάω αν δεν μου φέρεις και το τάδε χαρτί... Το πάω μετά από δύο μέρες, αφού περίμενα 2 ώρες στην ουρά, μου φτιάχνει την έκθεση αυτοψίας, τη πήρα να τη δώσω χέρι-χέρι (γιατί άμα πήγαινε υπηρεσιακά, φέξε μου και γλίστρυσα....)... Ωραία λέω, ξεμπέρδεψα, ας πάω μωρέ και στην άλλη ΔΟΥ να το ολοκληρώσω... Πάω στην άλλη ΔΟΥ, υπογραφές από τα τμήματα, αφού περίμενα άλλες 2 ώρες στο μητρώο, μου λέει η υπάλληλος βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ για τη μεταφορά..... Εεεεεε????????? εγώ..... Οπότε μου δείχνει αυτή τη ρημαδοεγκύγκλιο.....

Να αρχίσω τα μπινελίκια, να βάλω τα γέλια, να βάλω τα κλάματα, να πάω σε ψυχίατρο, γιατρέ δεν είμαι καλά, καθόλου καλά.....

Να δούμε τι άλλο μας περιμένει!!!

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι ετοιμάζονται για εισφορές ανάλογα με τον αριθμό των υποκαταστημάτων!!! Έρχονται τα χειρότερα

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11240

Πήγα και εγώ ο κακομοίρης να κάνω μεταφορά έδρας από τον ένα δρόμο του Ηρακλείου σε 500 μέτρα παρακάτω....

Η αρχική διεύθυνση ανήκει στη μία ΔΟΥ, η τελική στην άλλη....

Πάω πρώτα στην άλλη ΔΟΥ να μου δώσουν υπηρεσιακό εντολής αυτοψίας, την οποία τη πήρα να τη δώσω χέρι-χέρι (γιατί άμα πήγαινε υπηρεσιακά, φέξε μου και γλίστρυσα....)

Πάω στην μία ΔΟΥ, από το μητρώο με στέλνουν στον προϊστάμενο ελεγκτών, γιατί έλειπε ο αυτοψιάρχης.. Έλα μου λέει σε τρεις μέρες γιατί τότε γυρίζει από άδεια ο υπάλληλος... Φεύγω και ξαναγυρίζω μετά από τρεις μέρες, αφού περίμενα 2 ώρες στην ουρά, μου λέει δεν στο περνάω αν δεν μου φέρεις και το τάδε χαρτί... Το πάω μετά από δύο μέρες, αφού περίμενα 2 ώρες στην ουρά, μου φτιάχνει την έκθεση αυτοψίας, τη πήρα να τη δώσω χέρι-χέρι (γιατί άμα πήγαινε υπηρεσιακά, φέξε μου και γλίστρυσα....)... Ωραία λέω, ξεμπέρδεψα, ας πάω μωρέ και στην άλλη ΔΟΥ να το ολοκληρώσω... Πάω στην άλλη ΔΟΥ, υπογραφές από τα τμήματα, αφού περίμενα άλλες 2 ώρες στο μητρώο, μου λέει η υπάλληλος βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ για τη μεταφορά..... Εεεεεε????????? εγώ..... Οπότε μου δείχνει αυτή τη ρημαδοεγκύγκλιο.....

Να αρχίσω τα μπινελίκια, να βάλω τα γέλια, να βάλω τα κλάματα, να πάω σε ψυχίατρο, γιατρέ δεν είμαι καλά, καθόλου καλά.....

Άσχετο αλλά εγώ (ξανά) ρωτάω

Τι υπογραφές ρε κοπέλι ?

Άσχετο αλλά εγώ (ξανά) ρωτάω

Τι υπογραφές ρε κοπέλι ?

Δεν μου κάνουνε τη μεταφορά αν δεν τους πάω τα αυτόγραφα.....

Εκτός αυτού, βαριέμαι να τσακώνομαι και για αυτά.......

Τι να κάνω ρε Γιάννη, ένοχος.......

Προχθές γύρισα από τον ΟΑΕΔ που κόψανε το επίδομα ανεργίας σε ένα εργαζόμενο που δούλεψε μία μόνο ημέρα, με το σκεπτικό ότι δεν έγραψα πάνω στη πρόσληψη την ένδειξη "σποραδική απασχόληση"... 2 μήνες πηγαινοερχόμουνα μέχρι να το φτιάξω....

Στο ΙΚΑ έχω πάει 10 φορές μετρημένες για να περάσουν σωστά κάτι πράξεις στο σύστημά τους, κι αντί για 1000 ευρώ που φαίνεται τώρα, να φανεί το σωστό ποσό δλδ 180 ευρώ.... 3 μήνες το πήγαινε έλα..... κτλ κτλ κτλ.....

Δεν τη παλεύω να τσακώνομαι κάθε λίγο και λιγάκι... Προχθές μίλαγα με ένα παλιό συνάδελφο, 3 εμφράγματα έχει πάθει ο άνθρωπος....

Οπότε, δε γ@μιούντε, υπογραφές θέλετε, πάρτε τις και παρετήστε με ήσυχο........

Τα ξέρω ρε Στέφανε, τα ξέρω, για να σε πειράξω τόγραψα .

Έλα εδώ στη Χαλκίδα, να πάμε στο ΙΚΑ και να φρίξεις.

Έχουν μείνει οι μισοί υπάλληλοι, έφυγαν όσοι μπορούσαν με σύνταξη , πάνε και τα stage, @άματα, για να πάρεις μια ενημερότητα να θεωρήσεις θές κανά μήνα.

Όσο για το έμφραγμα , κοντά είμαστε

Καλά κουράγια

• 2 years later...

Καλησπέρα,

Έχω περάσει από κόσκινο όλο το web για ένα πρόσφατο έγγραφο που δίνει διευκρινίσεις όσον αφορά τις περιπτώσεις που πρέπει να ζητείται  βεβαίωση ΟΑΕΕ, κατά δήλωση μεταβολής εργασιών.

ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ!!! :(

Μήπως κάποιος το έχει εύκαιρο???

Καλησπέρα,

Έχω περάσει από κόσκινο όλο το web για ένα πρόσφατο έγγραφο που δίνει διευκρινίσεις όσον αφορά τις περιπτώσεις που πρέπει να ζητείται  βεβαίωση ΟΑΕΕ, κατά δήλωση μεταβολής εργασιών.

ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ!!! :(

Μήπως κάποιος το έχει εύκαιρο???

Αυτό στην αρχή της σελίδας δεν σου κάνει??

• 9 months later...

Σε έναρξη ανώνυμης μέσω ΓΕΜΗ, πρέπει να προσκομιστούν στη ΔΟΥ όλα τα δικαιολογητικά (και οι εν λόγω βεβαιώσεις του ΟΑΕΕ) που πηγαίναμε παλιά για έναρξη με τον κλασικό τρόπο, ώστε να πάρουμε αριθμό φακέλου ? Γνωρίζετε κάποια διάταξη που να ορίζει τη διαδικασία αυτή ?