Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να κάνει μιά κατάσταση με τις αλλαγές που επήλθαν στην Φορολογία Εισοδήματος,

στον ΚΒΣ,στον ΦΠΑ και λοιπές φορολογίες με τον νέο φορολογικό νόμο,κυρίως για μας τους γηραιότερους,που

δεν έχουμε το μυαλό και την όραση να προσπαθήσουμε πιό σοβαρά????

Κάτι σαν και αυτό που είχε κάνει ο Απόστολος (a.a) πριν ψηφιστεί ακόμα,διότι αν περιμένουμε τις ΠΟΛ.ζήτω

που καήκαμε.

Προσωπικά θα σας είμαι υποχρεωμένος

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να κάνει μιά κατάσταση με τις αλλαγές που επήλθαν στην Φορολογία Εισοδήματος,

στον ΚΒΣ,στον ΦΠΑ και λοιπές φορολογίες με τον νέο φορολογικό νόμο,κυρίως για μας τους γηραιότερους,που

δεν έχουμε το μυαλό και την όραση να προσπαθήσουμε πιό σοβαρά????

Κάτι σαν και αυτό που είχε κάνει ο Απόστολος (a.a) πριν ψηφιστεί ακόμα,διότι αν περιμένουμε τις ΠΟΛ.ζήτω

που καήκαμε.

Προσωπικά θα σας είμαι υποχρεωμένος

Βαγγέλης

αγαπητέ βαγγέλη έχω διαβάσει μέχρι το άρθρο 13 και έχω σημειώσει στο τετραδιο μου τις βασικές αλλαγές.Θέλω χρόνο όμως για να φτάσω στο τελευταίο άρθρο.Μόλις μπορέσω ίσως να ανεβάσω τις σημαντικότερες αλλαγές.Αλλά μάλλον θα αργήσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη αν είναι για πελάτες .. δώσε κάτι τέτοιο.. τα υπόλοιπα μετά..

Αν είναι για σένα .. θα περιμένεις.. :)

allages.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Οι επιχειρήσεις θα καταθέτουν το συνολικό μισθοδοτικόκόστος (Μισθό, ΙΚΑ, ΦΜΥ), σε συνεργαζόμενη τράπεζα και η τράπεζα θα φροντίζειτις πληρωμές προς το προσωπικό, το ΙΚΑ και την Εφορία.

Η διάταξη ισχύει από 01/07/2011.

SOULIS, αυτό δηλαδή έχει ήδη ψηφιστεί ??? !!!

Οι τράπεζες άραγε το ξέρουν? Με το αζημίωτο θα κάνουν τις πληρωμές?

Α! και κάτι ακόμα:

Αναρωτιέμαι:

Αν υποθέσουμε ότι ο εργοδότης καθ' όλα νόμιμος , καταβάλλει τα πρέποντα στην τράπεζα

και η τράπεζα δεν καταβάλλει σωστά τα ποσά για τις ΑΠΔ, θα έχει ο εργοδότης τα παρατράγουδα ακύρωσης των ΑΠΔ κλπ? blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOULIS, αυτό δηλαδή έχει ήδη ψηφιστεί ??? !!!Οι τράπεζες άραγε το ξέρουν? Με το αζημίωτο θα κάνουν τις πληρωμές?Α! και κάτι ακόμα:Αναρωτιέμαι:Αν υποθέσουμε ότι ο εργοδότης καθ' όλα νόμιμος , καταβάλλει τα πρέποντα στην τράπεζακαι η τράπεζα δεν καταβάλλει σωστά τα ποσά για τις ΑΠΔ, θα έχει ο εργοδότης τα παρατράγουδα ακύρωσης των ΑΠΔ κλπ? blink.gif

το "Η διάταξη ισχύει από 01/07/2011,"τώρα το είδα...ο πανικός καταλάγιασε , η απορία όμως μένει...

Αυτο πρέπει να είναι το άρθρο 40 του νομοσχεδίου για το ασφαλιστικό και όχι το φορολογικό που ψηφίστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη αν είναι για πελάτες .. δώσε κάτι τέτοιο.. τα υπόλοιπα μετά..

Αν είναι για σένα .. θα περιμένεις.. biggrin.gif

allages.zip

Κ.Β.Σ.

* Η εξόφληση παραστατικών συνολικής αξίας με ΦΠΑ από 3.000,00 ευρώ και πάνω, πρέπει να γίνεται μέσω τραπέζης ή με επιταγή του επαγγελματία ή πελατείας του.

Σε περίπτωση εκχώρησης επι­ταγών τρίτων εκδίδεται άμεσα λογιστική απόδειξη εκχώ­ρησης αξιογράφων στην οποία αναγράφονται τα στοι­χεία των εκχωρούμενων επιταγών.

Η διάταξη ισχύει από 01/06/2010.

Κ.Β.Σ.

*Τα στοιχεία των συναλλαγών μεταξύ επαγγελματιών θα διαβιβάζονται ηλεκτρονικά σε βάση δεδομένων της Γ.Γ.Π.Σ.

Η διάταξη ισχύει από 01/01/2011.

*Η εξόφληση παραστατικών συνολικής αξίας με ΦΠΑ από 3.000,00 ευρώ και πάνω εξοφλούνται μόνο μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογ/μών του πωλητή ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών.

Οι κινήσεις των λογαριασμών αυτών διαβιβάζονται από τις τράπεζες ηλεκτρονικά σε βάση δεδομένων της Γ.Γ.Π.Σ., χωρίς να ισχύει το τραπεζικό απόρρητο.

Η διάταξη ισχύει από 01/01/2011.

Ποιά απο τις δύο ημερομηνίες ισχύει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ.Β.Σ.

* Η εξόφληση παραστατικών συνολικής αξίας με ΦΠΑ από 3.000,00 ευρώ και πάνω, πρέπει να γίνεται μέσω τραπέζης ή με επιταγή του επαγγελματία ή πελατείας του.

Σε περίπτωση εκχώρησης επι­ταγών τρίτων εκδίδεται άμεσα λογιστική απόδειξη εκχώ­ρησης αξιογράφων στην οποία αναγράφονται τα στοι­χεία των εκχωρούμενων επιταγών.

Η διάταξη ισχύει από 01/06/2010.

Κ.Β.Σ.

*Τα στοιχεία των συναλλαγών μεταξύ επαγγελματιών θα διαβιβάζονται ηλεκτρονικά σε βάση δεδομένων της Γ.Γ.Π.Σ.

Η διάταξη ισχύει από 01/01/2011.

*Η εξόφληση παραστατικών συνολικής αξίας με ΦΠΑ από 3.000,00 ευρώ και πάνω εξοφλούνται μόνο μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογ/μών του πωλητή ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών.

Οι κινήσεις των λογαριασμών αυτών διαβιβάζονται από τις τράπεζες ηλεκτρονικά σε βάση δεδομένων της Γ.Γ.Π.Σ., χωρίς να ισχύει το τραπεζικό απόρρητο.

Η διάταξη ισχύει από 01/01/2011.

Ποιά απο τις δύο ημερομηνίες ισχύει;;;;

Και τα δύο ισχύουν ...

Το πρώτο αναφέρεται στην εξόφληση και το δεύτερο στην ηλεκτρονική διαστάυρωση της εξόφλησης ...

Άστον τρελό στην τρέλα του !!!!!! Ώπα .... Όλοι μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο ισχύουν ...

Το πρώτο αναφέρεται στην εξόφληση και το δεύτερο στην ηλεκτρονική διαστάυρωση της εξόφλησης ...

Άστον τρελό στην τρέλα του !!!!!! Ώπα .... Όλοι μαζί

E ρε γλέντια... ε... ώπα... Γειά σου, μπαμπάκο, ώπα, ώπα, ώπα, ώπα μωρέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ.Β.Σ.

* Η εξόφληση παραστατικών συνολικής αξίας με ΦΠΑ από 3.000,00 ευρώ και πάνω, πρέπει να γίνεται μέσω τραπέζης ή με επιταγή του επαγγελματία ή πελατείας του.

Σε περίπτωση εκχώρησης επι­ταγών τρίτων εκδίδεται άμεσα λογιστική απόδειξη εκχώ­ρησης αξιογράφων στην οποία αναγράφονται τα στοι­χεία των εκχωρούμενων επιταγών.

Η διάταξη ισχύει από 01/06/2010.

Κ.Β.Σ.

*Τα στοιχεία των συναλλαγών μεταξύ επαγγελματιών θα διαβιβάζονται ηλεκτρονικά σε βάση δεδομένων της Γ.Γ.Π.Σ.

Η διάταξη ισχύει από 01/01/2011.

*Η εξόφληση παραστατικών συνολικής αξίας με ΦΠΑ από 3.000,00 ευρώ και πάνω εξοφλούνται μόνο μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογ/μών του πωλητή ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών.

Οι κινήσεις των λογαριασμών αυτών διαβιβάζονται από τις τράπεζες ηλεκτρονικά σε βάση δεδομένων της Γ.Γ.Π.Σ., χωρίς να ισχύει το τραπεζικό απόρρητο.

Μήπως , λέω μήπως , οι δύο αυτές διατάξεις συγκρούονται ?

Η εξόφληση παραστατικών συνολικής αξίας με ΦΠΑ από 3.000,00 ευρώ και πάνω, πρέπει να γίνεται μέσω τραπέζης ή με επιταγή του επαγγελματία ή πελατείας του.

Η εξόφληση παραστατικών συνολικής αξίας με ΦΠΑ από 3.000,00 ευρώ και πάνω εξοφλούνται μόνο μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογ/μών του πωλητή ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών

Ενώ η πρώτη λέει οτι μπορεί ο αγοραστης να πληρώσει με επιταγή πελατείας του

Η δεύτερη λέει οτι οι επιταγές που λαμβάνει ο πωλητής (δηλαδή επιταγές πελατείας του) εξοφλούνται μέσω των τραπεζικών του λογαριασμών.

Αρα θα πρέπει να κατατεθουν στους λογαριασμούς και δεν θα πρέπει να εκχωρηθούν για εξόφληση δικών του αγορών ,

ή εναλλακτικά

εξοφλούνται μέσω των Τραπεζικών του λογαριασμών ή εκχωρούνται σε εξόφληση υποχρεώσεων του ??

Ερμηνεύω κάτι στραβά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι .. δεν νομίζω ότι ερμηνεύεις κάτι λάθος..

Απλά η πρώτη διάταξη καλύπτει το διάστημα 01/06/2010-31/12/2010 ..

ενώ η δεύτερη κάνει πιο αυστηρή (καταργεί εν μέρει την πρώτη)και ισχύει από 01/01/2011.

Δίνεται δλδ ένα διάστημα προσαρμογής στο νέο καθεστώς.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι .. δεν νομίζω ότι ερμηνεύεις κάτι λάθος..

Απλά η πρώτη διάταξη καλύπτει το διάστημα 01/06/2010-31/12/2010 ..

ενώ η δεύτερη κάνει πιο αυστηρή (καταργεί εν μέρει την πρώτη)και ισχύει από 01/01/2011.

Δίνεται δλδ ένα διάστημα προσαρμογής στο νέο καθεστώς.. cool.gif

Για ξανακοίτα την "ερμηνεία" που εν τω μεταξύ την τροποποίησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά θα τα βρούμε στην πορεία..

για πείτε μου τώρα.. εσείς πόσα τέτοια λάβατε σήμερα χθες?

Από: ΓΓΠΣ

προς: SOULIS

Γνωστοποίηση για τον ΑΦΜ: 0900000000

Σας γνωστοποιούμε με την παρούσα, ότι έχετε τη δυνατότητα, που παρέχεται με τις ευνοϊκές για σας διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 84 του νόμου 3842/2010 Φ.Ε.Κ. 58 Α «Αποκατάσταση φορολογικής δικαιοσύνης, αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις» μέχρι 31-5-2010, να υποβάλετε δηλώσεις Φ.Π.Α. και σχετικούς πίνακες ενδοκοινοτικών συναλλαγών που ενδεχομένως δεν έχετε υποβάλει, ρυθμίζοντας έτσι τις εκκρεμότητές σας και αποφεύγοντας τις προβλεπόμενες από τη νομοθεσία κυρώσεις μετά την παρέλευση της παραπάνω προθεσμίας.

Σε περίπτωση που έχετε ήδη τακτοποιήσει την εκκρεμότητά σας, παρακαλούμε να μη λάβετε υπόψη σας την παρούσα γνωστοποίηση.

Αθήνα, 19/05/2010

Δ/νση ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά θα τα βρούμε στην πορεία..

για πείτε μου τώρα.. εσείς πόσα τέτοια λάβατε σήμερα χθες?

Τπτ για την ώρα..... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα 5 για αδρανείς ή κλειστές επιχειρήσεις..

(βέβαια η λήψη κωδικών έχει γίνει με το δικό μου mail).

πάντως εκκρεμότητες με ΦΠΑ δεν έχουν.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ για την ώρα..... :)

Δεν μπορει.. τοτε δε βαζεις το μαιλ σου στις εγγραφες πελατων:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε.. σχετικά με την προχθεσινή σου "απορία"..

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11240

Υ.Γ. άκυρο τώρα είδα την βραδινή δημοσίευσή σου.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα 5 για αδρανείς ή κλειστές επιχειρήσεις..

(βέβαια η λήψη κωδικών έχει γίνει με το δικό μου mail).

πάντως εκκρεμότητες με ΦΠΑ δεν έχουν.. :D

Σε σύνολο περίπου 30 εταιρειών που έχω δηλώσει το email μου έχω λάβει 2 ειδοποιήσεις. Η μία δεν έχει καμία εκκρεμότητα αλλά η άλλη χρωστάει και της μιχαλούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε.. σχετικά με την προχθεσινή σου "απορία"..

http://www.taxheaven.../circular/11240

Υ.Γ. άκυρο τώρα είδα την βραδινή δημοσίευσή σου.. :D

Να σου πω την αλήθεια, αγχώθηκα λίγο γιατί το έψαχνα μετά που γύρισα στο γραφείο και δεν το έβρισκα στο taxheaven... Αναρωτιόμουνα τι παίχτηκε, που βρέθηκε αυτή η διαταγή κτλ....

Αλλά φαίνεται τελικά ότι το υπουργείο πρόλαβε και ενημέρωσε τις ΔΟΥ πριν το taxheaven ενημερώσει εμάς.... :D:) :)

Βρε λες να αρχίζουν να αλλάζουν κάποια πράγματα όντως...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα .. είπαν όλα στο διαδίκτυο.. άρα κάποια στιγμή δεν θα χρειάζεται η απλή παράθεση από το taxheaven ή όποιο άλλο site των εγκυκλίων κ.λ.π. (θα γίνεται με μορφή link, και ενημερωτικά),

θα χρειάζεται όμως η επεξεργασία.. ερμηνεία.. κατηγοριοποίηση.. κ.λ.π.

Κάτσε πρώτα να αρχίσουν να γράφονται σε κομπιούτερ.. γιατί τελευταία φορά που είδα να συντάσσεται ΠΟΛ στο Υπουργείο.. δεν είχα μαλλιά να χάσω.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διάταξη ισχύει από 01/01/2011.

*Οι λιανικές πωλήσεις συνολικής αξίας 1.500,00 ευρώ και πάνω εξοφλούνται από τους ιδιώτες μέσω τραπέζης ή με κάρτα ή με επιταγή.

Απαγορεύεται η είσπραξη μετρητών.

Η διάταξη ισχύει από 01/01/2011.

Μην ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!!!!!!!!1ΔΗΛΑΔΗ η γριούλα ή καποιος με αναπηρία θα πρέπει για να πληρώσει το Πετρέλαιο Θέρμανσης το χειμώνα να τον αναγκάζω να πηγαίνει στην τράπεζα να καταθέτει τα 1.500,00ευρώ?

Και εαν δεν πηγαίνει?θα κυνηγάμε τους επιτηδευματίες για σφραγισμένες επιταγές θα κυνηγάμε και για 1.500,00ευρώ ?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω λάβει 7 τέτοιες ειδοποιήσεις .Οι 3 έχουν φύγει απο μένα εδώ και δύο χρόνια οι 2 δεν έχουν καμμία εκκρεμότητα και οι άλλες δύο της... Μιχαλούς.

Ε ρε γλέέέέέέέντια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διάταξη ισχύει από 01/01/2011.

*Οι λιανικές πωλήσεις συνολικής αξίας 1.500,00 ευρώ και πάνω εξοφλούνται από τους ιδιώτες μέσω τραπέζης ή με κάρτα ή με επιταγή.

Απαγορεύεται η είσπραξη μετρητών.

Η διάταξη ισχύει από 01/01/2011.

Μην ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!!!!!!!!1ΔΗΛΑΔΗ η γριούλα ή καποιος με αναπηρία θα πρέπει για να πληρώσει το Πετρέλαιο Θέρμανσης το χειμώνα να τον αναγκάζω να πηγαίνει στην τράπεζα να καταθέτει τα 1.500,00ευρώ?

Και εαν δεν πηγαίνει?θα κυνηγάμε τους επιτηδευματίες για σφραγισμένες επιταγές θα κυνηγάμε και για 1.500,00ευρώ ?????????????

ΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΛΟΑΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ

BX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...