Προς το περιεχόμενο

Σε περίπτωση μεταβίβασης επιχείρισης οι αγορές των εμπορευμάτων θεωρούνται απογραφή έναρξης ή αγορές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρομαι στο Ε3. Για να είμαι τυπικά σωστός, θέλω να ξέρω πως να το εμφανίσω.

Το βασικό μου πρόβλημα, είναι ότι οι αγορές είναι ~15.000€ (μαζί με τις αγορές από τη μεταβίβαση του ψιλικατζίδικου), οι πωλήσεις ~7.000€ και άμα βάλω για απόγραφή το 10% των αγορών, θα βγει το κόστος πωληθέντων μικρότερο από τις πωλήσεις. Το σωστό δεν είναι να εμφανίσω πραγματική απογραφή; Εννοείται ότι θα τη διαμορφώσω εγώ, διότι που να κάνεις τώρα απογραφή με 31/12.

Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το συλλογισμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν πήρα απάντηση κι επειδή στην πορεία "σαν την Πέγκυ τώρα και εγώ αναθεώρησα", αποφάσισα το κάτωθι:

Θα βάλω απογραφή το 10% των αγορών κι ας βγει όση ζημιά θέλει. Μάη μήνα, τι απογραφή να γίνει. Άσε που θα πρέπει να το ακολουθήσω για 3 χρόνια. Άλλωστε, ο νόμος δεν κάνει σχετική διεκρίνηση.

Τώρα, τις αγορές έναρξης, τις πρόσθεσα στις αγορές, αφού αγορές καταχωρήθηκαν και στα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στο Ε3. Για να είμαι τυπικά σωστός, θέλω να ξέρω πως να το εμφανίσω.

Το βασικό μου πρόβλημα, είναι ότι οι αγορές είναι ~15.000€ (μαζί με τις αγορές από τη μεταβίβαση του ψιλικατζίδικου), οι πωλήσεις ~7.000€ και άμα βάλω για απόγραφή το 10% των αγορών, θα βγει το κόστος πωληθέντων μικρότερο μεγαλυτερο από τις πωλήσεις. Το σωστό δεν είναι να εμφανίσω πραγματική απογραφή; Εννοείται ότι θα τη διαμορφώσω εγώ, διότι που να κάνεις τώρα απογραφή με 31/12.

Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το συλλογισμό μου.

η απογραφη εναρξης θα ειναι μηδεν

το κοστος πωληθεντων ουτως η αλλως δεν θα αλλαζε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον: που είσαι χαμένος τόσο καιρό..??? σε φάγανε οι γυναίκες...???

2ον:

Σε περίπτωση μεταβίβασης επιχείρισης η οι αγορές των εμπορευμάτων θεωρούνται απογραφή έναρξης ή αγορές;

Ντροπή................

3ον:

Αναφέρομαι στο Ε3. Για να είμαι τυπικά σωστός, θέλω να ξέρω πως να το εμφανίσω.

Το βασικό μου πρόβλημα, είναι ότι οι αγορές είναι ~15.000€ (μαζί με τις αγορές από τη μεταβίβαση του ψιλικατζίδικου), οι πωλήσεις ~7.000€ και άμα βάλω για απόγραφή το 10% των αγορών, θα βγει το κόστος πωληθέντων μικρότερο μεγαλύτερο από τις πωλήσεις.

Δλδ, θα βγάλεις αρνητικό μικτό κέρδος, σωστά...

Το σωστό δεν είναι να εμφανίσω πραγματική απογραφή; Εννοείται ότι θα τη διαμορφώσω εγώ, διότι που να κάνεις τώρα απογραφή με 31/12.

Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το συλλογισμό μου.

Κοίτα, το σωστό και το λάθος είναι έννοιες υποκειμενικές... Είναι πως το βλέπει ο καθένας....

Έχεις 2 εναλλακτικές,

είτε το αφήνεις με το 10% και βγάζεις ζημιά....

είτε κάνεις απογραφή και βγάζεις κέρδη...

Το τι θα επιλέξεις, είναι θέμα συζήτησης μεταξύ εσένα και του επιχειρηματία.

Αν θες τη προσωπική μου άποψη, κάνε απογραφή, αν δεν έχεις θεωρήσει κατάσταση απογραφής, γράψε τη στο βιβλίο εσ-εξ, γιατί:

1. ενδεχομένως να περαιώνεις

2. δεν υποκινείς υποψίες στην εφορία γιατί δηλώνεις κέρδη, και μειώνεις τις πιθανότητες να βρεθείς σε καμιά κατάσταση ελέγχου

3. απεικονίζεις το πραγματικό γεγονός, δλδ δεν έχει ζημιά ο πελάτης σου αλλά έχει στοκάρει εμπόρευμα

4. θα έχει καλύτερη εικόνα στην τράπεζα, αν ενδεχομένως θέλει να πάρει κάποιο δάνειο

5. θα έχει καλύτερη εικόνα και θα μαζέψει περισσότερα μόρια αν θέλει να συμμετέχει σε κάποιο χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα πχ εσπα...

κτλ κτλ κτλ......

Επειδή δεν πήρα απάντηση κι επειδή στην πορεία "σαν την Πέγκυ τώρα και εγώ αναθεώρησα", αποφάσισα το κάτωθι:

Θα βάλω απογραφή το 10% των αγορών κι ας βγει όση ζημιά θέλει. Μάη μήνα, τι απογραφή να γίνει. Άσε που θα πρέπει να το ακολουθήσω για 3 χρόνια. Άλλωστε, ο νόμος δεν κάνει σχετική διεκρίνηση.

Τώρα, τις αγορές έναρξης, τις πρόσθεσα στις αγορές, αφού αγορές καταχωρήθηκαν και στα βιβλία.

Οι αγορές έναρξης σωστά θα μπουν στις αγορές...

Όσο για την απογραφή, ξανασκέψου το...

Βάλε τον πελάτη σου να σου φτιάξει σε μια κατάσταση μια πρόχειρη απογραφή με εμπορεύματα, πέρνα τη στο excel, μα θα σου φάει 2 ωρίτσες....

Ας σε χάσουν οι γυναίκες για 2 ώρες, να σε πεθυμήσουν και λίγο..... Πες τους "δεν μπορώ τώρα, έχω απογραφή"............. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον. Ποιες γύναίκες που έχουμε 1 και δεν την προλαβαίνουμε! :) Έχουμε τακτικό έλεγχο στην εταιρεία, και στο σπίτι χαμό με τις δηλώσεις. Δε βαριέσαι, δουλειά να υπάρχει.

2ον. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς! Εγώ "οι" έχω γράψει (δεν ήξερα ότι μπορώ να επεξεργαστω και τον τίτλο).

3ον. Έχεις απόλυτο δίκιο και τελικά αυτό θα πράξω.

Πες μου όμως κάτι. Δεν έχω θεωρήσει κατάσταση απογραφής. Εσ-εξ, έχω τυπώσει μέχρι και Μάρτη. Σε ποια σελίδα να την τυπώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................

Πες μου όμως κάτι. Δεν έχω θεωρήσει κατάσταση απογραφής. Εσ-εξ, έχω τυπώσει μέχρι και Μάρτη. Σε ποια σελίδα να την τυπώσω;

Σε ιδιαίτερο χώρο φυσικά.... Στο τέλος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μεταβιβάσεις την επιχείρηση, δεν θα χρειαστεί να κάνεις έναν - έστω και υποτυπώδη- ισολογισμό προκειμένου να βρεις την καθαρή θέση που θα μεταβιβάσεις; Δεν θα χρειαστεί να εκδόσεις κάποιο παραστατικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...