Jump to content
  • 0

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ?


Question

Καλησπέρα και καλό κουράγιο σε όλους,

συζητώντας σήμερα με συνάδελφο μου ανέφερε πως υπάρχουν αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού της υπεραξίας. Δυστυχώς μέσα σε όλο το φόρτο της εργασίας, έλλαχε σε μένα ο κλήρος να πραγματοποιήσω μεταβίβαση. Γνωρίζει κάποιος αν πράγματι έχει αλλάξει κάτι; Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλησπέρα και καλό κουράγιο σε όλους,

συζητώντας σήμερα με συνάδελφο μου ανέφερε πως υπάρχουν αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού της υπεραξίας. Δυστυχώς μέσα σε όλο το φόρτο της εργασίας, έλλαχε σε μένα ο κλήρος να πραγματοποιήσω μεταβίβαση. Γνωρίζει κάποιος αν πράγματι έχει αλλάξει κάτι; Σας ευχαριστώ πολύ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yπάρχουν αλλαγές και θα τις βρείς στό άρθρο 5 του νέου φορολογικού νόμου ( Ν 3842/2010).

Link to post
Share on other sites
  • 0

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yπάρχουν αλλαγές και θα τις βρείς στό άρθρο 5 του νέου φορολογικού νόμου ( Ν 3842/2010).

Ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση.
Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση.

 

σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση!

θα ήθελα μιά διευκρίνηση:

Το εταιρικό κεφάλαιο μειώνεται κατά το ποσοστό του αποχωρήσαντα εταίρου; η μεταβιβάζεται-αναλογικά- αναγκαστικά στους παραμένοντες;

(οπότε τίθεται και θέμα υπεραξίας που είναι ιδιαίτερα μεγάλη στη συγκεκριμένη περίπτωση, το φόρο της οποίας κανένας από

τους εταίρους δεν θέλει να επιβαρυνθεί...)

 

 

Καλησπέρα και καλό κουράγιο σε όλους,

συζητώντας σήμερα με συνάδελφο μου ανέφερε πως υπάρχουν αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού της υπεραξίας. Δυστυχώς μέσα σε όλο το φόρτο της εργασίας, έλλαχε σε μένα ο κλήρος να πραγματοποιήσω μεταβίβαση. Γνωρίζει κάποιος αν πράγματι έχει αλλάξει κάτι; Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...