Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
cloudbank

Μεταβίβαση μετοχών μη εισηγμένων και συντελεστής

Question

ΠΟΛ.1054/10.5.2010

Συντελεστές μεταβίβασης μετοχών ΑΕ μη εισηγμένων και μεριδιων ΕΠΕ

6. Μετά την έναρξη ισχύος των διατάξεων της παραγραφου 2 του άρθρου 5 του νέου νόμου, καταργήθηκε ο μειωμένος συντελεστής φορολογίας (1,2% και 2,4% κατά περίπτωση), για τις μεταβιβάσεις μετοχών μη εισηγμένων στο Χ.Α καθώς και εταιρικών μεριδίων Ε.Π.Ε μεταξύ συγγενών Α’ ή Β’ βαθμού.

Επομένως, για μεταβιβάσεις που πραγματοποιούνται μεταξύ των πιο πάνω δικαιούχων, από τη δημοσίευση του νόμου, δηλαδή από 23.4.2010 και μετά, οφείλεται φόρος με συντελεστή 5% επί της πραγματικής αξίας πώλησης μετοχών μη εισηγμένων στο Χ.Α και με συντελεστή 20% επί της υπεραξίας από την πώληση εταιρικών μεριδίων αντίστοιχα.

.................................

Δηλαδή:

Μεταβίβαση μετοχών (μη εισηγμένων) λόγω πώλησης σε συγγενή ά βαθμού 5%

Τεκμήριο όχι

Επίσης μεταβίβαση λόγω γονικής παροχής συντελεστής 5%

Σωστά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΠΟΛ.1054/10.5.2010

Συντελεστές μεταβίβασης μετοχών ΑΕ μη εισηγμένων και μεριδιων ΕΠΕ

6. Μετά την έναρξη ισχύος των διατάξεων της παραγραφου 2 του άρθρου 5 του νέου νόμου, καταργήθηκε ο μειωμένος συντελεστής φορολογίας (1,2% και 2,4% κατά περίπτωση), για τις μεταβιβάσεις μετοχών μη εισηγμένων στο Χ.Α καθώς και εταιρικών μεριδίων Ε.Π.Ε μεταξύ συγγενών Α’ ή Β’ βαθμού.

Επομένως, για μεταβιβάσεις που πραγματοποιούνται μεταξύ των πιο πάνω δικαιούχων, από τη δημοσίευση του νόμου, δηλαδή από 23.4.2010 και μετά, οφείλεται φόρος με συντελεστή 5% επί της πραγματικής αξίας πώλησης μετοχών μη εισηγμένων στο Χ.Α και με συντελεστή 20% επί της υπεραξίας από την πώληση εταιρικών μεριδίων αντίστοιχα.

.................................

Δηλαδή:

Μεταβίβαση μετοχών (μη εισηγμένων) λόγω πώλησης σε συγγενή ά βαθμού 5%

Τεκμήριο όχι

Επίσης μεταβίβαση λόγω γονικής παροχής συντελεστής 5%

Σωστά;

Συνάδελφε, αν καταλαβαίνω καλά για τη μεταβίβαση λόγω πώλησης σε συγγενή α΄βαθμού συμφωνώ στο 5%. Τεκμήριο δεν επανήλθε.

Όσον αφορά όμως τη γονική παροχή, από τη νέα κωδικοποίηση του Ν. 2961/01 βλέπω να εξαφανίζεται η αναφορά στην αυτοτελή φορολόγηση της κτήσης μετοχών που σημαίνει ότι φορολογούνται όπως οι υπόλοιπες γονικές παροχές.

Το ψάχνω και εγώ τις τελευταίες μέρες και έχω πονοκεφαλιάσει.

Αν κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφε, αν καταλαβαίνω καλά για τη μεταβίβαση λόγω πώλησης σε συγγενή α΄βαθμού συμφωνώ στο 5%. Τεκμήριο δεν επανήλθε.

Όσον αφορά όμως τη γονική παροχή, από τη νέα κωδικοποίηση του Ν. 2961/01 βλέπω να εξαφανίζεται η αναφορά στην αυτοτελή φορολόγηση της κτήσης μετοχών που σημαίνει ότι φορολογούνται όπως οι υπόλοιπες γονικές παροχές.

Το ψάχνω και εγώ τις τελευταίες μέρες και έχω πονοκεφαλιάσει.

Αν κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος

Ασχολούμαι πάρα πολύ καιρό μ' αυτό

Σε σεμινάριο άλλα μας είπαν

Τελικά σήμερα πήρα στο Υπουργείο (φορολογία κεφαλαίου)

Μου είπαν για Γονική παροχή μεριδών ΕΠΕ υπολογισμός αξίας με την ΠΟΛ.1055/2003 και φόρος με τη νέα κλίμακα δωρεών κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ασχολούμαι πάρα πολύ καιρό μ' αυτό

Σε σεμινάριο άλλα μας είπαν

Τελικά σήμερα πήρα στο Υπουργείο (φορολογία κεφαλαίου)

Μου είπαν για Γονική παροχή μεριδών ΕΠΕ υπολογισμός αξίας με την ΠΟΛ.1055/2003 και φόρος με τη νέα κλίμακα δωρεών κλπ.

Σωστά

2961/2001

Αρθρο 12. Αξία μετοχών, ομολογιών, κ.λπ.



1.Για εισηγμένες στο χρηματιστήριο μετοχές, ομολογίες, ιδρυτικούς και λοιπούς γενικά τίτλους των εμπορικών εταιρειών, δημόσια χρεόγραφα ή άλλες τέτοιας φύσης αξίες, ως αξία αυτών λαμβάνεται η αξία της προηγούμενης ημέρας του χρόνου γένεσης της φορολογικής υποχρέωσης. Αν η μεταβίβαση των περιουσιακών αυτών στοιχείων πραγματοποιείται με ιδιωτικό ή συμβολαιογραφικό έγγραφο ή με εγγραφή στο χρηματιστήριο και αν η διαφορά μεταξύ της αξίας που δηλώθηκε και της ανωτέρω αξίας υπερβαίνει το ποσοστό τρία τοις εκατό (3%) της τελευταίας, υποβάλλεται συμπληρωματική δήλωση για τη διαφορά της αξίας μέσα σε δέκα (10) ημέρες από το χρόνο κατάρτισης του ιδιωτικού ή συμβολαιογραφικού εγγράφου ή της εγγραφής στο χρηματιστήριο.

2.Για τον προσδιορισμό της αξίας μη εισηγμένων στο χρηματιστήριο μετοχών λαμβάνονται υπόψη και συνεκτιμώνται πράξεις μεταβίβασης μετοχών της επιχείρησης μέσα στο τελευταίο πριν από το θάνατο του κληρονομουμένου εξάμηνο, καθώς επίσης και η εσωτερική αξία τους που βρίσκεται με διαίρεση της καθαρής θέσης της επιχείρησης δια του αριθμού των μετοχών.Η εσωτερική αυτή αξία μπορεί να αυξομειώνεται από τον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, ο οποίος λαμβάνει υπόψη ιδίως: τα κέρδη που διανεμήθηκαν μέσα στην τελευταία πενταετία, τη φήμη και πελατεία της επιχείρησης και κάθε άλλο πρόσφορο στοιχείο, το οποίο ασκεί ουσιώδη επίδραση στη διαμόρφωση της αγοραίας αξίας τους. Ανάλογα με τον αριθμό των μετοχών που περιέρχονται σε καθένα κληρονόμο ή κληροδόχο, σε σχέση με το σύνολο των μετοχών της εταιρίας, μπορεί ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας να αυξομειώνει ανάλογα τη συνολική αξία αυτών.

3.Για τους λοιπούς μη εισηγμένους στο χρηματιστήριο τίτλους κινητών αξιών καθώς και για συμμετοχές σε εταιρίες ή συνεταιρισμούς ο προσδιορισμός της αξίας αυτών γίνεται με βάση κάθε αποδεικτικό στοιχείο και εφαρμόζονται ανάλογα τα οριζόμενα στην προηγούμενη παράγραφο.

4. Για την εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 2 και 3, με απόφαση του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών, καθορίζεται ο τρόπος προσδιορισμού της φορολογητέας αξίας:

α) των μη εισηγμένων στο χρηματιστήριο μετοχών, λαμβάνοντας υπόψη αποτελέσματα από τους τελευταίους πριν από τη μεταβίβαση ισολογισμούς και την απόδοση των ιδίων κεφαλαίων της επιχείρησης και β) ολόκληρης επιχείρησης, μερίδων ή μεριδίων και ποσοστών συμμετοχής, λαμβάνοντας υπόψη τα καθαρά κέρδη των τελευταίων πέντε (5) ετών, την αμοιβή του επιχειρηματία, το επιτόκιο των εντόκων γραμματίων του Δημοσίου ετήσιας διάρκειας και τα έτη λειτουργίας της. Εκτός των ανωτέρω μεγεθών, λαμβάνεται υπόψη και κάθε άλλο στοιχείο που επηρεάζει αυξητικά ή μειωτικά την αξία. Με την ίδια απόφαση καθορίζεται ο χρόνος έναρξης ισχύος αυτής, καθώς και κάθε άλλο θέμα που αφορά την εφαρμογή τους.

Οι διατάξεις των παραγράφων 3, 4 και 5 της ενότητας Β' του άρθρου 10 του παρόντος εφαρμόζονται ανάλογα.

5. Για την επιβολή του αναλογούντος φόρου επί μετοχών, μερίδων ή μεριδίων, ποσοστών συμμετοχής ή λοιπών τίτλων εταιρειών ή λοιπών νομικών προσώπων ή νομικών οντοτήτων που έχουν υποχρέωση καταβολής του ειδικού φόρου επί των ακινήτων, ο οποίος προβλέπεται στο άρθρο 15 του ν. 3091/2002 (ΦΕΚ 330 Α΄), όπως ισχύει, εφόσον η δήλωση φόρου κληρονομιάς, δωρεάς ή γονικής παροχής δεν υποβληθεί εμπρόθεσμα, ως φορολογητέα αξία λαμβάνεται η αξία των ακινήτων επί των οποίων έχουν εμπράγματο δικαίωμα πλήρους ή ψιλής κυριότητας ή επικαρπίας.

------

Αρθρο 44. Υπολογισμός και εκπτώσεις φόρου

1.Το υπόλοιπο της περιουσίας που αποκτάται αιτία δωρεάς ή γονικής παροχής, το οποίο απομένει μετά την αφαίρεση των εκπτώσεων των άρθρων 41 και 43, υποβάλλεται σε φόρο, ο οποίος υπολογίζεται σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 29. Για τον καθορισμό του βαθμού συγγένειας σε περίπτωση υιοθεσίας εφαρμόζεται ανάλογα η παράγραφος 4 του άρθρου 29 σε συνδυασμό με το άρθρο 45.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστά

2961/2001

Αρθρο 12. Αξία μετοχών, ομολογιών, κ.λπ.



1.Για εισηγμένες στο χρηματιστήριο μετοχές, ομολογίες, ιδρυτικούς και λοιπούς γενικά τίτλους των εμπορικών εταιρειών, δημόσια χρεόγραφα ή άλλες τέτοιας φύσης αξίες, ως αξία αυτών λαμβάνεται η αξία της προηγούμενης ημέρας του χρόνου γένεσης της φορολογικής υποχρέωσης. Αν η μεταβίβαση των περιουσιακών αυτών στοιχείων πραγματοποιείται με ιδιωτικό ή συμβολαιογραφικό έγγραφο ή με εγγραφή στο χρηματιστήριο και αν η διαφορά μεταξύ της αξίας που δηλώθηκε και της ανωτέρω αξίας υπερβαίνει το ποσοστό τρία τοις εκατό (3%) της τελευταίας, υποβάλλεται συμπληρωματική δήλωση για τη διαφορά της αξίας μέσα σε δέκα (10) ημέρες από το χρόνο κατάρτισης του ιδιωτικού ή συμβολαιογραφικού εγγράφου ή της εγγραφής στο χρηματιστήριο.

2.Για τον προσδιορισμό της αξίας μη εισηγμένων στο χρηματιστήριο μετοχών λαμβάνονται υπόψη και συνεκτιμώνται πράξεις μεταβίβασης μετοχών της επιχείρησης μέσα στο τελευταίο πριν από το θάνατο του κληρονομουμένου εξάμηνο, καθώς επίσης και η εσωτερική αξία τους που βρίσκεται με διαίρεση της καθαρής θέσης της επιχείρησης δια του αριθμού των μετοχών.Η εσωτερική αυτή αξία μπορεί να αυξομειώνεται από τον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, ο οποίος λαμβάνει υπόψη ιδίως: τα κέρδη που διανεμήθηκαν μέσα στην τελευταία πενταετία, τη φήμη και πελατεία της επιχείρησης και κάθε άλλο πρόσφορο στοιχείο, το οποίο ασκεί ουσιώδη επίδραση στη διαμόρφωση της αγοραίας αξίας τους. Ανάλογα με τον αριθμό των μετοχών που περιέρχονται σε καθένα κληρονόμο ή κληροδόχο, σε σχέση με το σύνολο των μετοχών της εταιρίας, μπορεί ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας να αυξομειώνει ανάλογα τη συνολική αξία αυτών.

3.Για τους λοιπούς μη εισηγμένους στο χρηματιστήριο τίτλους κινητών αξιών καθώς και για συμμετοχές σε εταιρίες ή συνεταιρισμούς ο προσδιορισμός της αξίας αυτών γίνεται με βάση κάθε αποδεικτικό στοιχείο και εφαρμόζονται ανάλογα τα οριζόμενα στην προηγούμενη παράγραφο.

4. Για την εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 2 και 3, με απόφαση του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών, καθορίζεται ο τρόπος προσδιορισμού της φορολογητέας αξίας:

α) των μη εισηγμένων στο χρηματιστήριο μετοχών, λαμβάνοντας υπόψη αποτελέσματα από τους τελευταίους πριν από τη μεταβίβαση ισολογισμούς και την απόδοση των ιδίων κεφαλαίων της επιχείρησης και β) ολόκληρης επιχείρησης, μερίδων ή μεριδίων και ποσοστών συμμετοχής, λαμβάνοντας υπόψη τα καθαρά κέρδη των τελευταίων πέντε (5) ετών, την αμοιβή του επιχειρηματία, το επιτόκιο των εντόκων γραμματίων του Δημοσίου ετήσιας διάρκειας και τα έτη λειτουργίας της. Εκτός των ανωτέρω μεγεθών, λαμβάνεται υπόψη και κάθε άλλο στοιχείο που επηρεάζει αυξητικά ή μειωτικά την αξία. Με την ίδια απόφαση καθορίζεται ο χρόνος έναρξης ισχύος αυτής, καθώς και κάθε άλλο θέμα που αφορά την εφαρμογή τους.

Οι διατάξεις των παραγράφων 3, 4 και 5 της ενότητας Β' του άρθρου 10 του παρόντος εφαρμόζονται ανάλογα.

5. Για την επιβολή του αναλογούντος φόρου επί μετοχών, μερίδων ή μεριδίων, ποσοστών συμμετοχής ή λοιπών τίτλων εταιρειών ή λοιπών νομικών προσώπων ή νομικών οντοτήτων που έχουν υποχρέωση καταβολής του ειδικού φόρου επί των ακινήτων, ο οποίος προβλέπεται στο άρθρο 15 του ν. 3091/2002 (ΦΕΚ 330 Α΄), όπως ισχύει, εφόσον η δήλωση φόρου κληρονομιάς, δωρεάς ή γονικής παροχής δεν υποβληθεί εμπρόθεσμα, ως φορολογητέα αξία λαμβάνεται η αξία των ακινήτων επί των οποίων έχουν εμπράγματο δικαίωμα πλήρους ή ψιλής κυριότητας ή επικαρπίας.

------

Αρθρο 44. Υπολογισμός και εκπτώσεις φόρου

1.Το υπόλοιπο της περιουσίας που αποκτάται αιτία δωρεάς ή γονικής παροχής, το οποίο απομένει μετά την αφαίρεση των εκπτώσεων των άρθρων 41 και 43, υποβάλλεται σε φόρο, ο οποίος υπολογίζεται σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 29. Για τον καθορισμό του βαθμού συγγένειας σε περίπτωση υιοθεσίας εφαρμόζεται ανάλογα η παράγραφος 4 του άρθρου 29 σε συνδυασμό με το άρθρο 45.

Αφού επιβεβαιώνει και ο ΚΑΡΟΛΟΣ το θέμα λήγει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αφού επιβεβαιώνει και ο ΚΑΡΟΛΟΣ το θέμα λήγει

Στη δουλειά μας, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχουν αυθεντίες. Οπότε θα διαφωνήσω με το παραπάνω σχόλιο σου, το οποίο μπορεί να είναι κολακευτικό για μένα όμως δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Χρειάζεται πάντα να ψάχνεις και να αμφισβητείς τα γραφόμενα όλων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω μια περίπτωση σε μία μονοπρόσωπη Ε.Π.Ε. , μεταβιβάζει ο γυιός (προσοχή εδώ) στον πατέρα του το 50% των εταιρ. μεριδίων. Απο ότι έχω δεί στο USB σεμινάριο , πάει πλέον σύμφωνα με το αρθ.5 του 3842 και την 1054/10 με συντελεστή 20%. Κοιτάζω μήπως κάπως ελαφρύνει το 30άρι (που έχω υπολογίσει) αλλά δεν μου προκύπτει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω μια περίπτωση σε μία μονοπρόσωπη Ε.Π.Ε. , μεταβιβάζει ο γυιός (προσοχή εδώ) στον πατέρα του το 50% των εταιρ. μεριδίων. Απο ότι έχω δεί στο USB σεμινάριο , πάει πλέον σύμφωνα με το αρθ.5 του 3842 και την 1054/10 με συντελεστή 20%. Κοιτάζω μήπως κάπως ελαφρύνει το 30άρι (που έχω υπολογίσει) αλλά δεν μου προκύπτει.

Δυστυχώς έτσι είναι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γνωρίζει καποιος συναδελφος αν ο φορος 5%, μπορει να επιστραφει απο την εφορια.

Aν ναι κατω απο ποιες προυποθεσεις.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γνωρίζει καποιος συναδελφος αν ο φορος 5%, μπορει να επιστραφει απο την εφορια.

Aν ναι κατω απο ποιες προυποθεσεις.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Ποιός μεταβιβάζει και τι μεταβίβάζει ? Χωρίς τις πληροφορίες αυτές δεν μπορεί να δοθεί απάντηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στη δουλειά μας, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχουν αυθεντίες. Οπότε θα διαφωνήσω με το παραπάνω σχόλιο σου, το οποίο μπορεί να είναι κολακευτικό για μένα όμως δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Χρειάζεται πάντα να ψάχνεις και να αμφισβητείς τα γραφόμενα όλων.

Σωστά το θέτεις. Πάντως για μεταβίβαση μετοχών αιτία δωρεάς ισχύει η 1055 και στην περίπτωση διανομής μετοχών αποβιώσαντος μετόχου σε συγγενείς ισχύει η κλίμακα φόρου κληρονομιάς για τον καθένα από τους κληρονόμους. Πρόσφατα είχα πολλές περιπτώσεις όμοιες. Για πώληση σε τρίτους ισχύει η 1053.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γνωρίζει κανείς ,τι ίσχυε για μεταβιβάσεις μετοχών ανωνύμων μη εισηγμένων,το 1996 ,απο πατέρα σε υιό.

Υπήρχε υπεραξία ,η μπορούσε και με γονική,έχω γ.συνέλευση του 1996 που φαίνεται κάτοχος υιός

χωρίς να βρίσκω πως τις απέκτησε απο πατέρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απότι  διαβαζω σε ενα παλιο κωδικα ανωνυμων υπηρχε για γονικη δωρεα η κληρονομια φορος πανω στη πραγματικη αξια με 20% συμπεριλαμβανομενου της αξιας των ακινητων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Μετά την παράγραφο 7 του άρθρου 2 του ν.3110/13 και το νέο νομοσχέδιο που ανακοινώνει την σχετική παράταση, Τι ισχύει τελικά σήμερα για μεταβίβαση ονομαστικών μη εισηγμένων στο Χ. εχω τρελαθεί, ο νόμος 3110/13 λέει απο 01/07/2013 ενω η παράταση λέει το ίδιο. βοήθεια χριστιανοι!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επείγον..

μήπως έχει κάποιος το νέο έντυπο υπολογισμού φόρου υπεραξίας? Έχει βγεί κάποιο υπόδειγμα? Ή να κάνω προσαρμογή στο παλιό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ, πήρα την απάντησή μου.....στο νομοσχέδιο που θα κατατεθεί σήμερα.......................................

Γ@@@@@ με, 5 ημέρες τώρα να βρω άκρη με αυτήν την π@π@ρι@ και τώρα..αναστολή.... :angry:

Τουλάχιστον οι πελάτες θα χαρούν με τη μείωση.......... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...