Jump to content

Mόνο Συζήτηση: Κωδ. 001002 Θέμα : Επιστολή σχετικά με το άρθρο 17 του νέου Εργασιακού Νόμου με τίτλο "Εγγυήσεις για την εργασιακή ασφάλεια και άλλες διατάξεις".

Recommended Posts

Εμείς είμαστε μέσα ........

ΥΓ 1 Ποίο άρθρο 40 , εδώ μιλάμε έχουμε χάσει μπάλα , τερέν , γήπεδο , κερκίδες ..... έχει καεί το σύμπαν ....

ΥΓ 2 Ψιλοάσχετο , αλλά με βάσει την εισηγητική ποία ήταν η αιτιολογία , το έχει έχει δει κανείς ?

• Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Η επιστολή έχει "φύγει" απο εχθές σε όλους . Οντως το πρωί στον ΑΝΤ1 έγινε σχετικά μεγάλη συζήτηση για το θέμα του άρθρου 17 , απλά επειδή εμείς δεν έχουμε σχέση με τα κανάλια και τις εκπομπές , μην

Guest ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Πιστεύω και εγώ πως για το άρθρο 40 του ασφαλιστικου πρέπει να ετοιμάσουμε νέα επιστολή, αύριο κιόλας .Αυτο που είναι επείγον είναι το αρθρο 17 που εχει ηδη ψηφιστεί .Ρίξτε μια ματιά ξανά στην επιστολή και εαν συμφωνείτε πείτε μου για να την στείλω σε καναλια γεσεε γεσεβε γουσουβου γουσουμου και όπου αλλου θέλετε .Αλλαγες και διορθώσεις ας γίνουν με copy paste για να είναι ολοκληρωμένη .Επηξα ρε γαμωτο μου , μπλόκαρα.

ειναι ενταξει κατα την αποψη μου και πρεπει να φυγει το συντομοτερο δυνατον οχι μονο στους βουλευτές & ΜΜΕ αλλα και σε ΓΣΕΕ,ΑΔΕΔΥ, Γραμματεια κοινωνικης ασφαλισης κ.λ.π. που εχω ηδη ποστάρει.

στην 2η επιστολή για το αρθρο 40 θα τα συνδιασουμε/συνδέσουμε τα 2 θεματα/άρθρα.

προχώρα τη Κίμωνα

γουσουβου κανάλια κουλουπου...

πάντως δική μου αίσθηση είναι, όχι πως δε θα παραλαμβάνονται οι ΑΠΔ , αλλά πως εκ των υστέρων θα διαγράφονται/ακυρώνονται.

Κάπως σαν την περιοδική ΦΠΑ όταν δεν πληρωθεί μου κάνει...

Τώρα αν το συνδυάζεις με το άρθρο 40 δεν ξέρω πραγματικά πώς να το ερμηνεύσω... αλλά μιας και έχει ισχύ από το 2011, στο μεταξύ τι θα γίνει?

Αινίγματα ήξερε καλά η γιαγιά μου να λύνει... κρίμα που μας άφησε προ 7ετίας...

να βοηθήσω λίγο...

καταμετρώ τους υπογράφοντες

αν κάποιον ξέχασα, ας συμπληρωθεί μόνος του:

1. DAS

2. diba

3. TEO70

4. broster (2)

5. B25

6. Roxanne

7. +lakis

8. ?? επισκέπτης ΣΤΕΦΑΝΟΣ ??

9. Χρύσα

10. KAROLOS

11. Alx

12. Δημήτρης ΚΛΜ

13. MDASK

14. Mxalit

15. Stefanos_her

16. palisp

17. agrevelos

18. THE jamaican

19. Στέλιος

για τους SOULIS και FAFOUTIS δεν έχω σαφή εικόνα....rolleyes.gif

Guest Επισκέπτης
Στόχος μας είναι να προτρέψουμε το Ίδρυμα να προσαρμόσει το μηχανογραφικό του σύστημα έτσι ώστε, μέσω της ηλεκτρονικής υποβολής των Α.Π.Δ. - επόμενων από αυτή που δεν τακτοποιήθηκαν οι αντίστοιχες εισφορές - να αντλεί μόνο τα στοιχεία ασφαλιστικής εικόνας των εργαζομένων και να ενημερώνει άμεσα τον εργοδότη για τις κυρώσεις που τον επιβαρύνουν σύμφωνα με τις νέες διατάξεις.

αντιπρόταση.....

Θεωρούμε ότι είναι προτιμότερο να διευκολύνεται η υποβολή της Α.Π.Δ. (ακόμα και με μειωμένες ποινές για την συγκεκριμένη παράβαση) για δύο λόγους.

α. η ασφαλιστική ιστορία των εργαζόμενων θα είναι πλήρης και τα δικαιώματά τους θα διασφαλίζονται καθώς εκείνοι έχουν ήδη καταβάλει την εισφορά που τους αναλογεί ενώ δεν είναι σε θέση να ελέγξουν αν ο εργοδότης απέδωσε το παρακρατηθέν ποσό.

β. Το ίδρυμα θα γνωρίζει επακριβώς τόσο τους οφειλέτες όσο και τα ποσά των εισφορών που οφείλονται ώστε να μεθοδεύει και κατευθύνει ανάλογα τους ελέγχους του για την είσπραξή τους.

1. DAS

2. diba

3. TEO70

4. broster (2)

5. B25

6. Roxanne

7. +lakis

8. ?? επισκέπτης ΣΤΕΦΑΝΟΣ ??

9. Χρύσα

10. KAROLOS

11. Alx

12. Δημήτρης ΚΛΜ

13. MDASK

14. Mxalit

15. Stefanos_her

16. palisp

17. agrevelos

18. THE jamaican

19. Στέλιος

20. Rage

Μέσα κι εγώ, να με ενημερώνετε ρε.

Μια αλλαγή φιλολογικής φύσεως:

"ενώ οι τελικές καταληκτικές ημερομήνιεςημερομηνίες αποστολής ΑΠΔ αναλογα με το τελικό ψηφίο του ΑΜΕ είναι προηγούμενες προγενέστερες της 30ης Ιουλίου.

Αξιότιμε κύριε πρόεδρε της Βουλής ,

Η Πανελλήνια Διαδικτυακή Ομάδα σκέψης και παρέμβασης Λογιστών-Φοροτεχνικών εμπνεύστηκε,συγκροτήθηκε και δρά αξιοποιώντας την αμεσότητα της ηλεκτρονικής επικοινωνίας και συμμετοχής.

Η ομάδα μας αποτελείται απο επαγγελματίες Λογιστές-Φοροτεχνικούς που, μέσω της πλέον δημοφιλέστερης ελληνικής φορολογιστικής διαδικτυακής πύλης www.taxheaven.gr, βρίσκεται σε καθημερινή επαφή με on line συζητήσεις, αξιολογήσεις και δυναμικές παρεμβάσεις σε θέματα και εξελίξεις που αφορούν αντικείμενα του κλάδου.

Με την ιδιότητα μας αυτή , σας παραθέτουμε κάποιες σημαντικές μας επισημάνσεις, σχετικά με τον Νόμο 3846(ΦΕΚ 66Α 11/05/2010) με τίτλο "Εγγυήσεις για την εργασιακή ασφάλεια και άλλες διατάξεις" όπου σύμφωνα με το άρθρο 17 προβλέπονται τα εξής :

Άρθρο 17

Ρυθμίσεις ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

1. Στο τέλος της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 7 του ν. 2972/2001 (ΦΕΚ 291 Α΄), όπως ισχύει, προστίθενται εδάφια, ως ακολούθως:

«Οι ΑΠΔ, οι οποίες υποβάλλονται για διαστήματα μισθολογικών περιόδων, για τα οποία δεν έχουν καταβληθεί οι οφειλόμενες ασφαλιστικές εισφορές, θεωρούνται ως μη υποβληθείσες και επιβάλλεται η πρόσθετη επιβάρυνση που προβλέπεται από τη διάταξη της περίπτωσης α΄ της παραγράφου αυτής.

Η υποβολή ΑΠΔ επόμενων, μετά τη βεβαίωση οφειλής, μισθολογικών περιόδων, δεν γίνεται δεκτή μέσω διαδικτύου, εφόσον ο εργοδότης εξακολουθεί να μην καταβάλλει τις αντίστοιχες εισφορές και δεν έχει υπαχθεί σε καθεστώς ρύθμισης. Στην περίπτωση αυτή, ο εργοδότης υποχρεούται να προσκομίσει την ΑΠΔ με ψηφιακό μαγνητικό μέσο στο αρμόδιο υποκατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Η ΑΠΔ που υποβάλλεται με τον τρόπο αυτόν, παραλαμβάνεται από το αρμόδιο υποκατάστημα, μόνο αν ο εργοδότης συνυποβάλλει το αναλυτικό-καθολικό ισοζύγιο κινούμενων λογαριασμών του προηγούμενου μήνα, καθώς και την ανάλυση πελατών του ίδιου μήνα.

Επιπλέον, ο εργοδότης καλείται να καταθέσει εγγυητική επιστολή τράπεζας με διάρκεια ισχύος ενός έτους από την έκδοσή της, ισόποση με το σύνολο των εισφορών των υποβληθεισών Α.Π.Δ., για τις οποίες δεν έχουν καταβληθεί εισφορές.

Η Α.Π.Δ. που υποβάλλεται στο υποκατάστημα θεωρείται εμπρόθεσμη αν υποβληθεί έως την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της επόμενης κατά περίπτωση ΑΠΔ.

Μετά την ως άνω ημερομηνία επιβάλλονται οι κυρώσεις της περίπτωσης β΄ της παρ. 1 του άρθρου 7 του ν. 2972/2001, όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 4 του άρθρου 9 του ν. 3232/2004.»

Σχετικά με το παραπάνω άρθρο του νόμου έχουμε να σας γνωρίσουμε τα εξής :

Η είσπραξη των εργοδοτικών εισφορών καθώς και των εισφορών του ασφαλισμένου ήταν και πρέπει να παραμείνει αντικείμενο ελέγχου του ελεγκτικού μηχανισμού του Ιδρύματος Κοινωνικής Ασφάλισης.

Το συγκεκριμένο άρθρο, όπως γίνεται κατανοητό και σε εσάς, επιβάλλει στους εργαζόμενους να γίνουν ελεγκτές των εργοδοτών τους αφού θα πρέπει να ελέγχουν σε μηνιαία βάση την εμπρόθεσμη καταβολή τόσο των κρατήσεων για τις εισφορές του ασφαλισμένου όσο και των κρατήσεων των εργοδοτικών εισφορών με σκοπό την εξασφάλιση των ασφαλιστικών δικαιωμάτων τους.

Αυτό θα συμβαίνει διότι σε περίπτωση μη καταβολής των εν λόγω εισφορών από την πλευρά του εργοδότη, δε θα ενημερώνετε το ασφαλιστικό ιστορικό τους, λόγω της μη παραλαβής των σχετικών Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (Α.Π.Δ.).

Επίσης μας προκαλεί μεγάλη εντύπωση η διατύπωση του συγκεκριμένου άρθρου , απο το οποίο προκύπτει επίσης, πώς θεωρούνται ως μη υποβληθείσες και επιβάλλεται η πρόσθετη επιβάρυνση που προβλέπεται, οι ΑΠΔ οι οποίες υποβάλλονται για διαστήματα μισθολογικών περιόδων για τα οποία δεν έχουν καταβληθεί οι οφειλόμενες ασφαλιστικές εισφορές.

Η παραπάνω διατύπωση σε συνδυασμό με τις νέες καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής των ΑΠΔ καθώς και τις καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής των εισφορών , θα έχει ώς αποτέλεσμα να θεωρηθούν ως μή υποβληθείσες σχεδόν όλες οι ΑΠΔ του Β τριμήνου του 2010 αφού τελευταία ημέρα πληρωμής των εισφορών του Ιουνίου είναι η 30η Ιουλίου , ενώ οι καταληκτικές ημερομήνιες αποστολής ΑΠΔ αναλογα με το τελικό ψηφίο του ΑΜΕ είναι προγενέστερες της 30ης Ιουλίου.

Θεωρούμε πως με το συγκεκριμένο άρθρο θίγονται αφενός βάναυσα τα ασφαλιστικά δικαιώματα των εργαζομένων και αφετέρου ατονεί η βούληση του νομοθέτη όσον αφορά το φλέγον ζήτημα της εισφοροδιαφυγής γενικότερα που ταλανίζει το ίδρυμα κοινωνικών ασφαλίσεων.

Σαν διαδικτυακή ομάδα σκέψης και παρέμβασης λογιστών-φοροτεχνικών γνωρίζουμε το ζήτημα καλύτερα και πληρέστερα από οποιαδήποτε άλλη επαγγελματική τάξη και φρονούμε πώς με το συγκεκριμένο άρθρο του Νόμου εάν παραμείνει ως έχει, τα αποτελέσματά του θα είναι με μαθηματική ακρίβεια τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που σκοπεύει να επιλύσει.

Η αδυναμία ρευστότητας των επιχειρήσεων λόγω της οικονομικής ύφεσης θα τις αναγκάσει να προβούν σε ακραίες παραβατικές λύσεις και η εισφοροδιαφυγή θα είναι εκτός οποιουδήποτε ελέγχου και διασταύρωσης.

Στόχος μας είναι να προτρέψουμε το Ίδρυμα να προσαρμόσει το μηχανογραφικό του σύστημα έτσι ώστε, μέσω της ηλεκτρονικής υποβολής των Α.Π.Δ. - επόμενων από αυτή που δεν τακτοποιήθηκαν οι αντίστοιχες εισφορές - να αντλεί μόνο τα στοιχεία ασφαλιστικής εικόνας των εργαζομένων και να ενημερώνει άμεσα τον εργοδότη για τις κυρώσεις που τον επιβαρύνουν σύμφωνα με τις νέες διατάξεις.

Είμαστε στην διάθεσή σας για τυχόν διευκρινίσεις.

Με τιμή,

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΚΕΨΗΣ

ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ- ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ

T.Y

να βοηθήσω λίγο...

καταμετρώ τους υπογράφοντες

αν κάποιον ξέχασα, ας συμπληρωθεί μόνος του:

για τους SOULIS και FAFOUTIS δεν έχω σαφή εικόνα....rolleyes.gif

Υπάρχει περίπτωση,να μην υπογράψω???

Απλώς θεωρώ ότι δεν χρειάζεται η συνυπογραφή του θέματος από κάποιους από εμάς,αλλά από την ομάδα ως μονάδα

παρέμβασης.

Αν χρειάζονταν υπογραφές,θα ήταν εγκληματικό να υπογράφαμε μόνο εικοσιπέντε άτομα.

με όλο το σεβασμό σε όσους υπογράφουν..

γιατί τόσο μεγάλο ''κόψιμο'' για τους εργοδότες?

δλδ. εαν καταλαβαίνω καλά, οι λογιστές στέλνουν διαμαρτυρία γιατί οι εργοδότες θα έχουν πρόβλημα με τις ασφαλιστικές του εισφορές?

υ.γ

ρε μπας και με κόλλησε ο Θανάσης με τα κομμουνιστικά του?

δλδ. εαν καταλαβαίνω καλά, οι λογιστές στέλνουν διαμαρτυρία γιατί οι εργοδότες θα έχουν πρόβλημα με τις ασφαλιστικές του εισφορές?

υ.γ

Με όλο το σεβασμό και εγώ αλλα,

το κόψιμο για τους εργοδότες απο που προκύπτει ????

Αν αυτό είναι το νόημα της επιστολής

τότε έχει πρόβλημα το κείμενο και πρεπει να το αλλάξουμε .

Εκτός και εάν εννοείς κόψιμο ώς προς τους εργοδότες , την αναφορά στις εκπρόθεσμες ΑΠΔ που θα προκύψουν στα τέλη Ιουλίου .

Οι λογιστές στέλνουν διαμαρτυρία γιατι το συγκεκριμένο άρθρο κάνει ελεγκτες των εργοδοτών τους τους εργαζομενους και γιατι δημιουργείται πρόβλημα.

Τουλάχιστον αυτό είναι το πνευμα της επιστολής.

Με όλο το σεβασμό και εγώ αλλα,

το κόψιμο για τους εργοδότες απο που προκύπτει ????

Αν αυτό είναι το νόημα της επιστολής

τότε έχει πρόβλημα το κείμενο και πρεπει να το αλλάξουμε .

Εκτός και εάν εννοείς κόψιμο ώς προς τους εργοδότες , την αναφορά στις εκπρόθεσμες ΑΠΔ που θα προκύψουν στα τέλη Ιουλίου .

Κίμωνα, από ποιό δίκαιο πηγάζει ότι οι υποχρεώσεις των εργοδοτών είναι για διαπραγμάτευση?

δλδ. δεν είναι υποχρεωμένοι να τηρούν καταλυτικές ημερομηνίες, όπως ορίζονται από το ''ίδρυμα"?

υ.γ

Βρε Σωτήρη.. ξεκόλλα .. :D

Το θέμα δεν είναι οι εργοδότες (αυτό θα ήταν κομμουνιστικό?)..

Το θέμα, τουλάχιστον για μένα, είναι ..

α) Η ασφάλιση των εργαζομένων..

β) Η χωρίς λόγο επιβάρυνση των εργοδοτών..(πρόστιμο για κάτι που θες να δώσεις και δεν σε αφήνουν)

γ) Η δική μας επιβάρυνση ως κλάδου.. (σε επίπεδο ενασχόλησης).

Υ.Γ. Αν χρειάζεστε υπογραφές .. προσθέστε και την δική μου.. :)

Υπάρχει περίπτωση,να μην υπογράψω???

Απλώς θεωρώ ότι δεν χρειάζεται η συνυπογραφή του θέματος από κάποιους από εμάς,αλλά από την ομάδα ως μονάδα

παρέμβασης.

Αν χρειάζονταν υπογραφές,θα ήταν εγκληματικό να υπογράφαμε μόνο εικοσιπέντε άτομα.

Προσωπικά θεωρώ ότι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα μια επιστολή με 10-20-50-100 υπογράφοντες παρά ως "διαδικτυακή ομάδα σκέψης και παρέμβασης λογιστών"

με την έννοια ότι εμείς μπορεί να είμαστε 3 και ο κούκος και να παίζουμε τις κουμπάρες εκεί στο διαδίκτυοblink.gif

Επίσης πήρα το θάροος καθώς την 1η επιστολή την στείλαμε υπογεγραμμένη, σωστά?

Για το θέμα της συγκατάθεσης, συμπαθάτε με , είπα δεν έχω "σαφή" εικόνα...tongue.gif

Τώρα, οτι θα μπορούσαμε αντί 22 να είμαστε 522 , δε λέω... καλά τα λέτε!

Για αρχή όμως, καλούς μας βρίσκωcool.gif

Βρε Σωτήρη.. ξεκόλλα .. :D

Το θέμα δεν είναι οι εργοδότες (αυτό θα ήταν κομμουνιστικό?)..

Το θέμα, τουλάχιστον για μένα, είναι ..

α) Η ασφάλιση των εργαζομένων..

β) Η χωρίς λόγο επιβάρυνση των εργοδοτών..(πρόστιμο για κάτι που θες να δώσεις και δεν σε αφήνουν)

γ) Η δική μας επιβάρυνση ως κλάδου.. (σε επίπεδο ενασχόλησης).

Υ.Γ. Αν χρειάζεστε υπογραφές .. προσθέστε και την δική μου.. :)

Θανάση όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ.

α) Η ασφάλιση των εργαζομένων, χωρίς να πληρώνονται ασφαλιστικές εισφορές, είναι τα δάνεια του Ελληνικού κράτους.

β) αυτό το είπαμε. Επί το ανέξοδον και χωρίς τήρηση των υποχρεώσεων, δουλειές δεν γίνονται. (από που προκύπτει το πρόστιμο, μάλλον πρόκειται περί Λαζοπούλειο τελολογική ερμηνεία.)

γ) τώρα μάλιστα. είναι η επιβάρυνση του κλάδου. δεν το υπολόγισα.!

Κίμωνα, από ποιό δίκαιο πηγάζει ότι οι υποχρεώσεις των εργοδοτών είναι για διαπραγμάτευση?

δλδ. δεν είναι υποχρεωμένοι να τηρούν καταλυτικές ημερομηνίες, όπως ορίζονται από το ''ίδρυμα"?

Σωτήρη , πηγάζει απο κάπου ότι η επιστολή διαπραγματεύεται τις υποχρεώσεις των εργοδοτών ???

Σαφέστατα και είναι υποχρεωμένοι να τηρούν τις καταληκτικές ημερομηνίες , απλά το θέμα είναι , ότι το άρθρο 17 έχει κάνει μπορντέλο τις καταληκτικες ημερομηνιες πληρωμής των υποχρεώσεων σε συνδιασμό με τις καταληκτικές ημερομηνίες κατάθεσης των ΑΠΔ και όλα αυτά σε βάρος των εργαζομένων.

Ειλικρινά όσο και εάν την διαβάζω , δεν μπορώ να καταλάβω την αντιδρασή σου .

Τουλάχιστον εγω που ξεκίνησα την επιστολή , δεν είχα διάθεση υπεράσπισης της εισφοροδιαφυγής , απλά πιστεύω πως το συγκεκριμένο άρθρο θα οδηγήσει σε αυτήν .

Σωτήρη , πηγάζει απο κάπου ότι η επιστολή διαπραγματεύεται τις υποχρεώσεις των εργοδοτών ???

Σαφέστατα και είναι υποχρεωμένοι να τηρούν τις καταληκτικές ημερομηνίες , απλά το θέμα είναι , ότι το άρθρο 17 έχει κάνει μπορντέλο τις καταληκτικες ημερομηνιες πληρωμής των υποχρεώσεων σε συνδιασμό με τις καταληκτικές ημερομηνίες κατάθεσης των ΑΠΔ και όλα αυτά σε βάρος των εργαζομένων.

Ειλικρινά όσο και εάν την διαβάζω , δεν μπορώ να καταλάβω την αντιδρασή σου .

Τουλάχιστον εγω που ξεκίνησα την επιστολή , δεν είχα διάθεση υπεράσπισης της εισφοροδιαφυγής , απλά πιστεύω πως το συγκεκριμένο άρθρο θα οδηγήσει σε αυτήν .

Κίμωνα οι προθέσεις σου, από τον sotiris x., δεν αμφισβητούνται.

Ξέρεις κάτι, απο την αρχή που παρακολουθώ αυτή τη κουβέντα μου έχει κάνει εντύπωση, ο αριθμός των ανώνυμων δημοσιεύσεων, καθώς επίσης και τις διευθύνσεις που δίνουν για μια συντονισμένη κίνηση.

Θανάση όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ.

α) Η ασφάλιση των εργαζομένων, χωρίς να πληρώνονται ασφαλιστικές εισφορές, είναι τα δάνεια του Ελληνικού κράτους.

β) αυτό το είπαμε. Επί το ανέξοδον και χωρίς τήρηση των υποχρεώσεων, δουλειές δεν γίνονται. (από που προκύπτει το πρόστιμο, μάλλον πρόκειται περί Λαζοπούλειο τελολογική ερμηνεία.)

γ) τώρα μάλιστα. είναι η επιβάρυνση του κλάδου. δεν το υπολόγισα.!

α) Αυτός είναι ο ρόλος του κράτους Σωτήρη.. αλλιώς να το καταργήσουμε το γαμημένο..

Αν δεν μπορεί ούτε φόρους, ούτε εισφορές να μαζέψει.

β) Το πρόστιμο για την ΑΠΔ ήταν παράλογο από πριν .. διότι ακόμη και να είχες πληρώσει τις εισφορές το έτρωγες κατακέφαλα αν ξέχναγες να υποβάλεις την ΑΠΔ στην ώρα της.. αλλά λέγαμε εντάξει αν είναι για το καλό του εργαζόμενου..

Τώρα καταντάει αντισυνταγματικό.. καθ'ότι για την ίδια παράβαση θα τρως δύο ξεχωριστά πρόστιμα.. ένα για την καθυστέρηση των εισφορών και ένα για την καθυστέρηση της ΑΠΔ (που δεν θα μπορείς να υποβάλεις).

γ) Υπάλληλος είσαι?

Τις μαζεψα όλες σε ένα πόστ

ΕΥΓΕ!!βομβαρδίστε και εδω: http://www.naftemporiki.gr/news/viewcomments.asp?id=1814064

μηπως καπου να κολλησει το οτι θα αυξηθεί και η αδηλωτη εργασία?Επισης νομιζω καλο θα ηταν κοινοποιηση στον Προεδρο του ΙΚΑ αλλά και στο:ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣΤαχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 810241 ΑΘΗΝΑΠληροφορίες : Ι. ΒλατάκηςΑριθ. τηλεφώνου : 210 52 15 245FAX : 210 52 23 228E – mail : [email protected]εγω που δεν ειμαι εγγεγραμμενος χρηστης στο forum πως συνυπογράφω παιδιά?

1) ΙΚΑ γραφειο Διοικητή:Αγ. Κωνσταντίνου 8 / 102 41 Αθήνα Fax: 210 - 5229180, 210 - [email protected]) ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝΔ/ΝΣΗ ΚΥΡΙΑΣ ΑΣΦ/ΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝΣταδίου 29, 10110 ΑθήναFax.: 210 3368120, 210 - 210 [email protected]

-YΠΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣΑπόλλωνος 6 Αθήνα 10557 Fax: 210 [email protected]ΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣΑσκληπιού 10Αθήνα 106 80Fax: 210 [email protected]

κοινοποίηστε την επιστολή διαμαρτυρίας και εδω:ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ/ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥΙΟΥΛΙΑΝΟΥ 24, 10434 ΑΘΗΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ: ΣΑΒΒΑΣ ΡΟΜΠΟΛΗΣFax: 210 [email protected]Γ.Σ.Ε.Ε.Πατησίων 69 & Αινιάνος 2, 10434 ΑθήναFax : 210-820219, 210-8202186, [email protected]@[email protected]@gsee.grA.Δ.Ε.Δ.ΥΨύλλα 2 και Φιλελλήνων – 10557 ΑθήναFAX: [email protected]@adedy.gr Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο ΑΘΗΝΩΝ προεδρος: Σαλουφάκου Στάβυ τηλ: 2108219662 φαξ: [email protected]

Me Too !!!

Guest ΣΤΕΦΑΝΟΣ

παιδιά στάλθηκε δηλαδή?

πάντως για καποιον που εγραψε πριν οτι η επιστολή ειναι υπερ των εργοδοτών, θεωρω οτι, το πνευμα της επιστολής εστιάζει στους εργαζομενους αλλα και στο μπαχαλο που θα δημιουργηθει στο ΙΚΑ.

Guest ΣΤΕΦΑΝΟΣ

προχώρα τη Κίμωναγουσουβου κανάλια κουλουπου...πάντως δική μου αίσθηση είναι, όχι πως δε θα παραλαμβάνονται οι ΑΠΔ , αλλά πως εκ των υστέρων θα διαγράφονται/ακυρώνονται.Κάπως σαν την περιοδική ΦΠΑ όταν δεν πληρωθεί μου κάνει...

το να παραλαμβανονται και μετά να ακυρωνονται σε τι θα τους εξυπηρετήσει?

γνωρίζετε αν η ΠΟΦΕΕ έκανε τιποτα απο μόνη της για το αρθρο 17?