Προς το περιεχόμενο

Συναλλαγές άνω των 3000 ευρώ χωρίς μετρητά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει από 23/04/10 η υποχρέωση εξόφλησης συναλλαγών άνω των 3000 χωρίς μετρητά;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αρθρο 20. Διασφάλιση και έλεγχος συναλλαγών

1. Για συναλλαγές επιτηδευματιών με άλλους επιτη­δευματίες και πρόσωπα που αναφέρονται στην παρά­γραφο 3 του άρθρου 2 του Κ.Β.Σ. τα δεδομένα των φο­ρολογικών στοιχείων, που εκδίδονται, διαβιβάζονται η­λεκτρονικά σε βάση δεδομένων της Γενικής Γραμματεί­ας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικο­νομικών. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών ορίζε­ται ο χρόνος και η διαδικασία σταδιακής εφαρμογής των διατάξεων του προηγούμενου εδαφίου με βάση την αξία της συναλλαγής ή τον κύκλο εργασιών και οι τεχνικές προδιαγραφές διαβίβασης των δεδομένων.

2. Φορολογικά στοιχεία αξίας ή λοιπά έγγραφα που εκδίδονται ή συντάσσονται αντί φορολογικών στοιχείων, συνολικής αξίας άνω των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ, τα οποία εκδίδονται για συναλλαγές μεταξύ επιτηδευμα­τιών εξοφλούνται μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογαριασμών του εκδότη - πωλητή αγαθών ή υπηρεσιών και του λήπτη των αντίστοιχων στοιχείων ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών, οι κινή­σεις των οποίων διαβιβάζονται σε ηλεκτρονική βάση δεδομένων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών, χωρίς να ισχύει ως προς τούτο το τραπεζικό απόρρητο. Οι Τράπεζες δεν επιτρέπεται να χρεώνουν αμοιβές για τη λειτουργία των επαγγελματικών λογαριασμών.

3. Τα φορολογικά στοιχεία συνολικής αξίας χιλίων πε­ντακοσίων (1.500) ευρώ και άνω, που εκδίδονται για πώ­ληση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών σε ιδιώτες, εξοφλού­νται από τους λήπτες τους, αγοραστές των αγαθών ή των υπηρεσιών, μέσω τράπεζας, με χρεωστικές ή πιστω­τικές κάρτες ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού και με επι­ταγές. Δεν επιτρέπεται εξόφληση των στοιχείων αυτών με μετρητά. Οι Τράπεζες δεν επιτρέπεται να χρεώνουν αμοιβές για την κατάθεση των ποσών αυτών σε τραπεζι­κούς λογαριασμούς.

4. Το βάρος της απόδειξης της συναλλαγής φέρει και ο λήπτης του φορολογικού στοιχείου κατά τα οριζόμενα στην παράγραφο 9 του άρθρου 18 του Κ.Β.Σ., και οφεί­λει, εκτός των οριζομένων στην παράγραφο αυτή, να ε­πιβεβαιώνει από ηλεκτρονική βάση δεδομένων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υ­πουργείου Οικονομικών την ακρίβεια των στοιχείων, κα­θώς και τη φορολογική συνέπεια του αντισυμβαλλόμε­νου εκδότη, για φορολογικά στοιχεία συνολικής αξίας ά­νω των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ.

5. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών καθορίζο­νται ο χρόνος διαβίβασης των δεδομένων των στοιχείων που αναφέρονται στην παράγραφο 1 του παρόντος, ο τρόπος, η διαδικασία, η έκταση εφαρμογής, το όριο της αξίας των στοιχείων, ο τρόπος επιβεβαίωσης και κάθε άλλο θέμα σχετικά με την εφαρμογή των παραγράφων 1, 2, 3 και 4 του άρθρου αυτού και των διατάξεων του άρ­θρου 18 παράγραφος 2 του Κ.Β.Σ..



ΕΠΙΣΗΣ ΑΡΘΡΟ 92 (ΕΝΑΡΞΗ ΙΣΧΥΟΣ)

ιδ) Οι διατάξεις του άρθρου 20 παράγραφοι 1 έως και 5 από 1ης Ιανουαρίου 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΕΛΑΤΩΝ -ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ 2009 ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ; ΑΠΟ 25 ΜΑΙΟΥ ΕΩΣ 25 ΙΟΥΝΙΟΥ ;

ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 19 ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΥ 3842/23-4-2010 ή με το ΠΑΛΑΙΟ NOMO ΑΡΧΑΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγκεντρωτικές υποβαλλονται απο 25 ΙΟΥΝΙΟΥ για τα τιμολογια χρησης 2009, αλλά ήδη γινονται ενεργειες λογω πρωτης εφαρμογης να παρει παραταση. Κανονικά αρχιζουν από 25/6/2010 και ανέμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eumilos ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 92 ΕΝΑΡΞΗ ΙΣΧΥΟΣ

ΚΑΙ ΛΕΓΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 19 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 1 ΚΑΙ 3 ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ 1/6/2010 ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΩΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 26 ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΡΑ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ 2009 ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ ΕΤΟΣ 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος

Eumilos ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 92 ΕΝΑΡΞΗ ΙΣΧΥΟΣ

ΚΑΙ ΛΕΓΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 19 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 1 ΚΑΙ 3 ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ 1/6/2010 ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΩΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 26 ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΡΑ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ 2009 ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ ΕΤΟΣ 2010

Εύη πρόσεξε γιατί η παράγραφος 26 λέει:

26. Στην παράγραφο 1 του άρθρου 20 του Κ.Β.Σ. η φράση «Μέχρι την τριακοστή (30ή) Σεπτεμβρίου» αντικαθίσταται σε «Μέχρι την εικοστή πέμπτη (25η) Ιουνίου» και στην περίπτωση α΄ της ιδίας παραγράφου προστίθεται νέο εδάφιο ως ακολούθως:

«Εξαιρετικά, δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις αυτές συναλλαγές, εφόσον η αξία ενός εκάστου στοιχείου που έχει εκδοθεί γι’ αυτές δεν υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευη Διαφωνω. Ισχύει από δημοσιευση. Το έχω ακούσει και σε 2 σεμιναρια και ειδα και ανακοινωση από Σύλλογο της Θεσ/κης που ζητα παραταση. Ανεμενε ερμηνευτική για οριστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο 92 είναι σαφές.. καθ'ότι υπάρχει και η παράγραφος 2..

2. Οι λοιπές διατάξεις του νόμου αυτού ισχύουν από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος

Ξαναγράφω ολοκληρωμένη την απάντησή μου:

Εύη πρόσεξε γιατί η παράγραφος 26 λέει:

26. Στην παράγραφο 1 του άρθρου 20 του Κ.Β.Σ. η φράση «Μέχρι την τριακοστή (30ή) Σεπτεμβρίου» αντικαθίσταται σε «Μέχρι την εικοστή πέμπτη (25η) Ιουνίου» και στην περίπτωση α΄ της ιδίας παραγράφου προστίθεται νέο εδάφιο ως ακολούθως:

«Εξαιρετικά, δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις αυτές συναλλαγές, εφόσον η αξία ενός εκάστου στοιχείου που έχει εκδοθεί γι’ αυτές δεν υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ.»

και το άρθρο 92 ορίζει:

Άρθρο 92

Έναρξη ισχύος

………………………………………………

………………………………………………

ιγ) Οι διατάξεις του άρθρου 19 παράγραφοι 2, 26 και

29 από τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και για την παράγραφο 2 σταδιακή εφαρμογή

ένταξης στη δεύτερη κατηγορία βιβλίων με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εξόφληση ανω των 3000 ευρώ δεν ισχύει από τον μεθεπόμενο μήνα από την ψήφισή του;

στο άρθρο 92 παράγραφος ι το αναφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εξόφληση ανω των 3000 ευρώ δεν ισχύει από τον μεθεπόμενο μήνα από την ψήφισή του;

στο άρθρο 92 παράγραφος ι το αναφέρει

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή διότι υπάρχουν δυο διαφορετικές διατάξεις στα άρθρα 19 και 20 αντίστοιχα.

Η πρώτη λέει για την έξώφληση και ισχύει από 1/6, και η δεύτερη για τη διαβίβαση των κινήσεων και ισχύει από 1/1/11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

πλήρωσα σήμερα τιμολογιο προμηθευτη 3003 ευρω ως εξης

1) Μεταβιβασα με πινακιο επιταγες πελατων μου άθροισμα 3000 ευρω

2) Εδωσα 3 ευρω μετρητα γιατι δεν ειχα βενζινη να παω στην τραπεζα να στειλω εμβασμα

Ειμαι παρανομη γιατρέ μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλήρωσα σήμερα τιμολογιο προμηθευτη 3003 ευρω ως εξης

1) Μεταβιβασα με πινακιο επιταγες πελατων μου άθροισμα 3000 ευρω

2) Εδωσα 3 ευρω μετρητα γιατι δεν ειχα βενζινη να παω στην τραπεζα να στειλω εμβασμα

Ειμαι παρανομη γιατρέ μου?

Και τι μου απαντησε ο γιατρός?

Τζιιιζ...χρησιμοποίησες ακατανόμαστα μετρητα? ποτε ποτε

Δωσε 3000 έναντι με τις επιταγες και χρωστα τα 3 εσαεί...

γιατρος ειναι κατι ξέρει παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλήρωσα σήμερα τιμολογιο προμηθευτη 3003 ευρω ως εξης

1) Μεταβιβασα με πινακιο επιταγες πελατων μου άθροισμα 3000 ευρω

2) Εδωσα 3 ευρω μετρητα γιατι δεν ειχα βενζινη να παω στην τραπεζα να στειλω εμβασμα

Ειμαι παρανομη γιατρέ μου?

μεταβιβάζω επιταγές πελετών μου σε προμηθευτή

στο πινάκιο αυτό γίνεται αναφορά στα στοιχεία της επιταγής (εκδότης, αριθμός, τράπεζα, ποσό)

πρέπει να γίνεται αναφορά και στον πελάτη που μας την έδωσε (σε περίπτωση οπισθογράφησης ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία

Η Διάταξη καταλαμβάνει την εξόφληση Φορ.στοιχείων που εκδίδονται μετά την 01.06.2010

ή καταλαμβάνει και την εξόφληση φορ.στοιχείων που εκδόθηκαν πριν την 01.06.2010 αλλα εξοφλούνται μετά την 01.06.2010

Λογικά αυτά που εκδίδονται μετά την 01.06.2010

αλλά.........έτσι όπως έχουμε γίνει ..... θα πάρουμε πρωτάθλημα στο φύσημα του γιαουρτιού mad.giflaugh.gifunsure.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει η λογική.. :)

Βέβαια υπάρχουν και παραστατικά που θα εκδοθούν μετά την 01/06 αλλά έχουν εξοφληθεί με προκαταβολή πριν την 01/06 .. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει η λογική.. biggrin.gif

Βέβαια υπάρχουν και παραστατικά που θα εκδοθούν μετά την 01/06 αλλά έχουν εξοφληθεί με προκαταβολή πριν την 01/06 .. cool.gif

Και γώ , και μαζί σου και με την λογική

Κοιτα όμως μην σου κοτσάρουν καμια ΠΟΛ με το παράλογο , και άντε να βρεις μαλλιά να τραβήξεις tongue.gif

Οσον αφορα τις προκαταβολές και ολα τα άλλα ασαφή του νόμου , ών ουκ έστι αριθμός , έχω αρχίσει να εξοικονομώ και να προετοιμάζω Χώρο για να υποδεχθεί ΠΟΛ, εγκυκλίους , ερμηνείες , αποφάσεις κλπ,κλπ .......

Με το χώρο στο κεφάλι μου ομως , και τραβάω ζόρι και δυσκολεύομαι sad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις συναλλαγματικές ποιος θα μας πει ??

γιατι λέει μόνο επιταγές.?

Βαγγέλη, στο άρθρο που γράψαμε, πιο κάτω στα σχόλια έχω απαντήσει προσωπικά και για τις συναλλαγματικές και για τις πιστωικές κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

διαβάζοντας πριν λίγες ημέρες το σχετικό άρθρο του Κωνσταντίνου Δημ. Γραβιά πρόσεξα το εξής:

" ε) Για κάθε ένα δελτίο αποστολής θα πρέπει να εκδίδεται και ένα τιμολόγιο, το οποίο εφόσον είναι αξίας 3.000 ευρώ και άνω, θα εξοφλείται από το λήπτη του με τους τρόπους που αναφέρονται ανωτέρω. Δηλαδή, εξετάζεται ανά φορολογικό στοιχείο και κατά συνέπεια για την εκπλήρωση της σχετικής υποχρέωσης ενδιαφέρει η αξία κάθε συναλλαγής η δε καταστρατήγηση των ανωτέρω διατάξεων διερευνάται σε κάθε περίπτωση από τον φορολογικό έλεγχο. "

σε ερώτηση που υπέβαλλα σήμερα σε ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης αν πράγματι ισχυει κάτι τέτοιο -γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είδα να αναφέρεται πουθενά στην περίπτωση α' της παραγράφου 25 του άρθρου 19 του ν.3842/2010-μου απαντήσανε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Μπορούμε να τιμολογούμε πολλά δελτία μαζί σε ένα τιμολόγιο απλά όταν η αξία του τιμολογίου υπερβεί το ποσό των 3.000 euro δεν μπορούμε να πληρώσουμε το τιμολόγιο αυτό με τρόπο διαφορετικό απ' ότι αναφέρεται στο άρθρο 19 του ν,3842/2010, ισχυριζόμενοι ότι το κάθε ένα δελτίο ξεχωριστά είναι μικρότερης αξίας των 3.000 euro.

Eπομένως για επιχειρήσεις που έτσι κι αλλιώς εξοφλούσαν και στο παρελθόν τα τιμολόγια τους μέσω τραπέζης ή με επιταγές δικές τους ή πελατών και όχι με μετρητά στο χέρι δεν αλλάζει κάτι.

Και λογικά δεν υπάρχει λόγος να μπούμε στην διαδικασία να εκδίδουμε σε καθημερινή βάση για κάθε δελτίο αποστολής και ένα τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΝΑΛΛΑΓΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 3000 ΕΥΡΩ?

ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Aν και ανατωτιέμαι πως είναι δυνατόν να υποβάλλονται τέτοια ερωτήματα μετά απο τοσες συζητήσεις

Αρθρο 20 Ν.3842/2010 και ισχύς απο 01.06.2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...