Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΠΑ ΑΠΟ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ


VISITOR2008

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ. ΜΗ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΜΕ ΦΠΑ. Η ΕΦΟΡΙΑ ΣΩΣΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΩΣΕΙ. ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ: ΣΤΟΝ 309 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΩ ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΟΝ 303 ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ γιατί νομίζω ότι συνεχίζει να είναι ενδοκοινοτική ασχέτως εάν χρέωσες ΦΠΑ.

ΑΝ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ 309 ΚΑΙ ΤΟ ΦΠΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ 412 ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Βούλγαρος τι λέει?

-Αν το πας για ενδοκοινοτική (είναι γραμμένος στο VIES κι αυτός κι εσείς για παροχή)..

θα εκδόσεις ένα πιστωτικό για το ΦΠΑ και θα το πας στις ενδοκοινοτικές..

-Αν λόγο του ότι ή εσύ ή αυτός δεν είναι στο VIES για παροχή.. οπότε σωστά έκοψες με ΦΠΑ, θα μπει και θα αποδοθεί κανονικά, αλλά δεν θα δηλωθεί στο VIES..

και τα δύο .. δεν λέει.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου είρθε τιμολόγιο από Κύπρο, για αγορά λεξικών. Τα λεξικά απο ότι μου είπαν , τα έφερε ο ίδιος. Οχι μεταφορική. Επίσης δεν έχω κάποιο έγγραφο μεταφοράς. Δεν έχει ΦΠΑ. Εγώ δεν είμαι στο vies, για τον ίδιο δεν ξέρω, αλλά στο invoice δεν αναγράφει vat.

Θα έπρεπε να έχει ΦΠΑ;

Μάλλον πρέπει να μου το χρεώσει ο Κύπριος και να το αποδώσει; Εγώ έχω κάποιο πρόβλημα επειδή αυτός δεν χρέωσε ΦΠΑ; Εκτός φυσικά που δεν έχω εγγραφή στο vies;

Το ότι δεν έχω έγγραφο μεταφοράς;

Τι μπορώ να κάνω; Να το στείλω πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επικοινωνία με τον Κύπριο Προμηθευτή μου, μου είπε ότι κόβει χωρίς VAT γιατί υπάρχει νόμος στην Κύπρο ότι μπορεί να κόβει χωρίς ΦΠΑ λόγω του ότι ο τζίρος του ο ετήσιος δεν ξεπερνάει τις 7.000 λίρες. Υπάρχει κάτι τέτοιο ; και εντέλει αν έπρεπε να κόψει με ΦΠΑ , και κόβει χωρίς το πρόβλημα είναι δικό μου ή δικό του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενα τιμολογιο παροχης απο γερμανια σε ελλαδα.

στο τιμολόγιο αναγραφεται στα γερμανικα οτι απαλλασεται απο φπα,ειναι ενδοκοινοτικη ληψη υπηρεσιών,δεν εχει φπα;

ρωτησα στην εφορια και μου είπαν οτι η ενδοκοινοτικη ληψη υπηρεσιων μπαίνει στον 344 ειναι σωστό;

και κατι άλλο, δεν ξέρω πωσ να το περάσω στη λογιστικη (τι κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επικοινωνία με τον Κύπριο Προμηθευτή μου, μου είπε ότι κόβει χωρίς VAT γιατί υπάρχει νόμος στην Κύπρο ότι μπορεί να κόβει χωρίς ΦΠΑ λόγω του ότι ο τζίρος του ο ετήσιος δεν ξεπερνάει τις 7.000 λίρες. Υπάρχει κάτι τέτοιο ; και εντέλει αν έπρεπε να κόψει με ΦΠΑ , και κόβει χωρίς το πρόβλημα είναι δικό μου ή δικό του;

ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΚΤΟΣ ΕΕ.ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επικοινωνία με τον Κύπριο Προμηθευτή μου, μου είπε ότι κόβει χωρίς VAT γιατί υπάρχει νόμος στην Κύπρο ότι μπορεί να κόβει χωρίς ΦΠΑ λόγω του ότι ο τζίρος του ο ετήσιος δεν ξεπερνάει τις 7.000 λίρες. Υπάρχει κάτι τέτοιο ; και εντέλει αν έπρεπε να κόψει με ΦΠΑ , και κόβει χωρίς το πρόβλημα είναι δικό μου ή δικό του;

  1. Τι αξια εχει το τιμολογιο;
  2. Μηπως ενοουσε πως δεν υποβαλει Ιντραστατ λογω κατωφλιου εξωμοιωσης; επειδη δεν εχω ακουσει να απαλασεται του ΦΠΑ καποιος λογω τζιρου :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  1. Τι αξια εχει το τιμολογιο;
  2. Μηπως ενοουσε πως δεν υποβαλει Ιντραστατ λογω κατωφλιου εξωμοιωσης; επειδη δεν εχω ακουσει να απαλασεται του ΦΠΑ καποιος λογω τζιρου :huh:

Το τιμολόγιο έχει μικρή αξία, είναι 5 λεξικά * 60= 300,00

Δεν νομίζω ότι ο ίδιος ξέρει για intrastat , για ΦΠΑ μου είπε επειδή έχει τζίρο κάτω από 7.000,00 κυπριακές λίρες.

Εαν πρέπει και δεν κόψει φπα το πρόβλημα δικό του δεν είναι;

Αν το θεωρήσω σαν τιμ εκτός ΕΕ Ππου λέει η mariacy ενοούμε ότι δεν το αναφέρω πουθενα στην περιοδική αλλά στην εκκαθαριστική το βάζω στον 666;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το τιμολόγιο έχει μικρή αξία, είναι 5 λεξικά * 60= 300,00

Δεν νομίζω ότι ο ίδιος ξέρει για intrastat , για ΦΠΑ μου είπε επειδή έχει τζίρο κάτω από 7.000,00 κυπριακές λίρες.

Εαν πρέπει και δεν κόψει φπα το πρόβλημα δικό του δεν είναι;

Αν το θεωρήσω σαν τιμ εκτός ΕΕ Ππου λέει η mariacy ενοούμε ότι δεν το αναφέρω πουθενα στην περιοδική αλλά στην εκκαθαριστική το βάζω στον 666;

Αν το τιμολογιο εχει ημερομηνια δεκεμβριου κανε μια μεταβολη στο ΦΠΑ, δηλωσε ενδοκοινοτικες, αποκτησεις και προχωρα νομοτυπα καθ ολα :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το τιμολόγιο έχει ημερομηνία Οκτωβρίου, δεν το έχω καταχωρήσει , γιατί η επιχείρηση είναι β κατηγορίας, και δεν είχε δήλωση ΦΠΑ

δηλωσε ενδοκοινοτικες, αποκτησεις και προχωρα νομοτυπα καθ ολα ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ; ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΩΝ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ; ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΘΥΜΙΖΩ , ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ , ΤΑ ΕΦΕΡΕ Ο ΙΔΙΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι σχέσει έχει;

Σε επικοινωνία με τον Κύπριο Προμηθευτή μου, μου είπε ότι κόβει χωρίς VAT γιατί υπάρχει νόμος στην Κύπρο ότι μπορεί να κόβει χωρίς ΦΠΑ λόγω του ότι ο τζίρος του ο ετήσιος δεν ξεπερνάει τις 7.000 λίρες. Υπάρχει κάτι τέτοιο ; και εντέλει αν έπρεπε να κόψει με ΦΠΑ , και κόβει χωρίς το πρόβλημα είναι δικό μου ή δικό του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνωμη, εννοεις οτι ΔΕΝ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ,,,,,,,,,,; και πρέπει να έχει vat επειδή και οι δύο δεν είμαστε γραμμένοι στο vies;

Το επαχθές αιτία όμως τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά; Αν δεν κάνω μεταβολή για ενδοκοινοτικες το θεωρησω σαν εκτός ΕΕ , και το βάλω μόνο στο 666 της

Εκκαθαριστικης είμαι εντάξει η έχω κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από την παράθεση του frozen?

Ο Κύπριος έχει γενική απαλλαγή από το ΦΠΑ ( όπως και ο Άγγλος) λόγω μικρού τζίρου.

Οπότε δεν είναι στο VIES ως μη υποκείμενος..

και εσύ μόνο στον 666 της εκκαθαριστικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ soulis κατανοητό ,

Αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι να το επιβεβαιωσω γιατί ο ίδιος μου το είπε προφορικά

Μεταβολή στο μητρώο από τη στιγμή που δεν θεωρητε

Ενδοκοινοτικη χρειάζεται ;

Επίσης για επόμενη παραλαβή , για να μην τα φέρει ο ίδιος, μου αρκεί απόδειξη από κουριερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από την παράθεση του frozen?

Ο Κύπριος έχει γενική απαλλαγή από το ΦΠΑ ( όπως και ο Άγγλος) λόγω μικρού τζίρου.

Οπότε δεν είναι στο VIES ως μη υποκείμενος..

και εσύ μόνο στον 666 της εκκαθαριστικής.

Ευχαριστώ όλους , υποθέτω και εγώ δεν κάνω εγγραφή στο vies μια και δεν θεωρείτε ενδοκοινοτική καθώς μπαίνει μόνο στο 666 της εκκαθαριστικής και δεν κάνω δηλώσεις vies, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ όλους , υποθέτω και εγώ δεν κάνω εγγραφή στο vies μια και δεν θεωρείτε ενδοκοινοτική καθώς μπαίνει μόνο στο 666 της εκκαθαριστικής και δεν κάνω δηλώσεις vies, έτσι δεν είναι;

Nαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

ενδοκοινοτική παράδοση (γεωργικών) αγαθών στην Ιταλία. Και οι 2 επιχειρήσεις στο VIES.

Στην ελληνική εταιρεία έχει πληρωθεί μόνο η καθαρή αξία των προιόντων. Ο ΦΠΑ στην Ιταλία, η τέλος πάντων είναι θέμα της ιταλικής εταιρείας.

Στο έντυπο Φ2 που καταχωρείται η συγκεκριμένη συναλλαγή ? 309 ?

Επίσης για τη συναλλαγή αυτή καταβάλλεται εισφορά υπέρ ΕΛ.Γ.Α. ? 0,5%? Η συναλλαγή έλαβε χώρα τον Δεκέμβρη. Χρονικά δηλαδή πριν την τελευταία αλλαγή σχετικά με Ελ.Γ.Α. απλώς μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τις εξαγωγές.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα σας,

ενδοκοινοτική παράδοση (γεωργικών) αγαθών στην Ιταλία. Και οι 2 επιχειρήσεις στο VIES.

Στην ελληνική εταιρεία έχει πληρωθεί μόνο η καθαρή αξία των προιόντων. Ο ΦΠΑ στην Ιταλία, η τέλος πάντων είναι θέμα της ιταλικής εταιρείας.

Στο έντυπο Φ2 που καταχωρείται η συγκεκριμένη συναλλαγή ? 309 ?

Επίσης για τη συναλλαγή αυτή καταβάλλεται εισφορά υπέρ ΕΛ.Γ.Α. ? 0,5%? Η συναλλαγή έλαβε χώρα τον Δεκέμβρη. Χρονικά δηλαδή πριν την τελευταία αλλαγή σχετικά με Ελ.Γ.Α. απλώς μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τις εξαγωγές.

Ευχαριστώ.

Εκδόθηκε invoice σε Ιταλία για αποστολή εμπορευμάτων με ημερομηνία Δεκεμβρίου χωρις ΦΠΑ, O Ιταλός πελάτης είναι γραμμένος στο vies

Επρεπε να εκδοθεί με φπα η να μπεί φορολογικός εκπρόσωπ[ος καθώς δεν υπηρξε διακίνηση εμπορευμάτων τα αγόρασε από ιταλία (με φπα καθώς δεν υπήρξε αποστολή στην ελλάδα) και τιμολόγησε από εδώ τον Ιταλό χωρίς φπα αν και του είπα ότι πρέπει να βάλει φπα γιατί δεν υπάρχει διακίνηση, αυτός όμως ,όπως μου είπε, είχε συμφωνήσει την τιμή με τον Ιταλό πελάτη και δεν μπορούσε να την αλλάξει.

Εγώ τώρα πως να το χειριστώ;

Ουτε ενδοκοινοτική ούτε εξαγωγή είναι. Στη λογιστική σε ποιον 70 να το καταχωρήσω;

Στην περιοδική φαντάζομαι δεν μπορώ να το βάλω στο 309 σαν ενδοκοινοτική και φυσικά ούτε vies oύτε intrastat σωστά ;

Αν το βάλω στο 308 της περιοδικής σαν εξαγωγή;

Ειλικρινά δεν ξέρω πως να το χειριστώ, κυριως για να μην έχω εγώ πρόβλημα σαν λογιστής. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...