Jump to content

ΙΣΧΥΕΙ Ή ΟΧΙ Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩΝ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ?


Recommended Posts

  • 1 month later...

Με την ΠΟΛ.1098/31.7.2009 δόθηκε η δυνατότητα απαλλαγής από την τήρηση βιβλίων των ασφαλιστικών συμβούλων και των συντονιστών ασφαλιστικών συμβούλων από 01/01/2009.

Με την ΠΟΛ.1091/14.6.2010 αναφέρει οτι ο ασφαλιστικός σύμβουλος και ο συντονιστής ασφαλιστικών συμβούλων που δεν διαθέτει επαγγελματική εγκατάσταση και ο οποίος με τις διατάξεις του άρθρου 16 του ν.3763/2009 (ΦΕΚ 80 Α΄) απαλλασσόταν από 1/1/2009 από την τήρηση βιβλίων, από 01/07/2010 θα πρέπει να έχει.

Δηλαδή θα πρέπει να επισκεφτεί πάλι την ΔΟΥ (μητρώο )και να δηλώσει κατηγορία βιβλίων Β'. Μέχρι πότε?

Σε καποιες ΔΟΥ όταν υπέβαλαν την δήλωση απαλλα΄γης πέρυσι τους υποχρέωσαν να ακυρώσουν τα βιβλία τους. Θα πρέπει να θεώρησουν νέα? μέχρι πότε? Θα μπορούν γράψουν τις δαπάνες από την αρχή του έτους ή μόνο αυτές που θα είναι από 1/7 και ποια η προθεσμία καταχώρησης?

Σημειώνεται ότι η Α.Υ.Ο.Ο. ΠΟΛ.1080/10.6.2009 με την οποία ρυθμίζονταν θέματα έκδοσης στοιχείων και υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων για τις αμοιβές που λαμβάνουν οι επιτηδευματίες αυτοί, εξακολουθεί να ισχύει.

Δηλαδή δεν θα χρειαστεί να δηλώσουν την εκκαθάριση στην συγκεντρωτικη πελατών, αλλα θα υποβάλλουν κανονικά προμηθευτών??

Link to post
Share on other sites

Με την ΠΟΛ.1098/31.7.2009 δόθηκε η δυνατότητα απαλλαγής από την τήρηση βιβλίων των ασφαλιστικών συμβούλων και των συντονιστών ασφαλιστικών συμβούλων από 01/01/2009.

Με την ΠΟΛ.1091/14.6.2010 αναφέρει οτι ο ασφαλιστικός σύμβουλος και ο συντονιστής ασφαλιστικών συμβούλων που δεν διαθέτει επαγγελματική εγκατάσταση και ο οποίος με τις διατάξεις του άρθρου 16 του ν.3763/2009 (ΦΕΚ 80 Α΄) απαλλασσόταν από 1/1/2009 από την τήρηση βιβλίων, από 01/07/2010 θα πρέπει να έχει.

Δηλαδή θα πρέπει να επισκεφτεί πάλι την ΔΟΥ (μητρώο )και να δηλώσει κατηγορία βιβλίων Β'. Μέχρι πότε?

Σε καποιες ΔΟΥ όταν υπέβαλαν την δήλωση απαλλα΄γης πέρυσι τους υποχρέωσαν να ακυρώσουν τα βιβλία τους. Θα πρέπει να θεώρησουν νέα? μέχρι πότε? Θα μπορούν γράψουν τις δαπάνες από την αρχή του έτους ή μόνο αυτές που θα είναι από 1/7 και ποια η προθεσμία καταχώρησης?

Σημειώνεται ότι η Α.Υ.Ο.Ο. ΠΟΛ.1080/10.6.2009 με την οποία ρυθμίζονταν θέματα έκδοσης στοιχείων και υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων για τις αμοιβές που λαμβάνουν οι επιτηδευματίες αυτοί, εξακολουθεί να ισχύει.

Δηλαδή δεν θα χρειαστεί να δηλώσουν την εκκαθάριση στην συγκεντρωτικη πελατών, αλλα θα υποβάλλουν κανονικά προμηθευτών??

Καλό διάβασμα...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11299

Link to post
Share on other sites
Guest ΚΟΣΤ

Στο θέμα των συγκεντρωτικών, ασφαλιστικος σύμβουλος που δεν απαλλαχθηκε απο την τηρηση βιβλιων για το 2009 θα πρέπει να υποβάλει συγκεντρωτικη πελατών με την εκκαθαριση της ασφαλιστικής?

Link to post
Share on other sites

Στο θέμα των συγκεντρωτικών, ασφαλιστικος σύμβουλος που δεν απαλλαχθηκε απο την τηρηση βιβλιων για το 2009 θα πρέπει να υποβάλει συγκεντρωτικη πελατών με την εκκαθαριση της ασφαλιστικής?

Ναι, μάλιστα πρόπερσυ αν θυμάμαι καλά είχαν γίνει διασταυρώσεις και οι ασφαλιστές κλήθηκαν να πληρώσουν πρόστιμο για τη μη υποβολή...

Link to post
Share on other sites

Στέφανε αυτό ήταν πριν δυο χρόνια, από 1/1/09 δεν είναι υπόχρεοι σε υποβολή συγκεντρωτικών εφόσον δεν εκδίδουν οι ίδιοι τιμολόγια, ανεξάρτητα αν έχουν βιβλία ή όχι

ΠΟΛ.1091/2010

στ) Ο ασφαλιστικός σύμβουλος και ο συντονιστής ασφαλιστικών συμβούλων που δεν διαθέτει επαγγελματική εγκατάσταση και ο οποίος με τις διατάξεις του άρθρου 16 του ν. 3763/2009 (ΦΕΚ 80 Α΄) απαλλασσόταν από 1/1/2009 από την τήρηση βιβλίων. Σημειώνεται ότι η Α.Υ.Ο.Ο. ΠΟΛ.1080/10.6.2009 με την οποία ρυθμίζονταν θέματα έκδοσης στοιχείων και υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων για τις αμοιβές που λαμβάνουν οι επιτηδευματίες αυτοί, εξακολουθεί να ισχύει.

ΠΟΛ.1080/10.6.2009

3. Τα παραπάνω ποσά των εν λόγω αμοιβών δεν συμπεριλαμβάνονται, ανεξάρτητα από το ύψος τους, στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών της παραγράφου 1α του άρθρου 20 του Κ.Β.Σ. που θα υποβληθούν από το έτος 2010 και εφεξής για τις συναλλαγές από 1.1.2009 και εφεξής. Οι πελάτες- επιτηδευματίες των ανωτέρω προσώπων (εκδότες των εκκαθαρίσεων) θέτουν στις σχετικές καταχωρήσεις των συγκεντρωτικών καταστάσεων «προμηθευτών» τον κωδικό «1» (αντισυμβαλλόμενος μη υπόχρεος).

Link to post
Share on other sites

Στέφανε αυτό ήταν πριν δυο χρόνια, από 1/1/09 δεν είναι υπόχρεοι σε υποβολή συγκεντρωτικών εφόσον δεν εκδίδουν οι ίδιοι τιμολόγια, ανεξάρτητα αν έχουν βιβλία ή όχι

Συμφωνώ μόνο για αυτούς που δεν έχουν επαγγελματική εγκατάσταση. Οι άλλοι κανονικά. smile.gif

Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ μόνο για αυτούς που δεν έχουν επαγγελματική εγκατάσταση. Οι άλλοι κανονικά. smile.gif

Γιατί τους χωρίζεις σε έχοντες και μη έχοντες επαγγελματική εγκατάσταση? Είμαστε όλοι ίσοι στα μάτια του Θεού biggrin.gif, ρατσιστικές διαθέσεις έχεις σήμερα biggrin.gif

Link to post
Share on other sites
Guest ΚΟΣΤ

Γιατί τους χωρίζεις σε έχοντες και μη έχοντες επαγγελματική εγκατάσταση? Είμαστε όλοι ίσοι στα μάτια του Θεού biggrin.gif, ρατσιστικές διαθέσεις έχεις σήμερα biggrin.gif

ΠΟΛ.1080/2009

1.Για τις χορηγούμενες αμοιβές σε ασφαλιστικούς συμβούλους και συντονιστές ασφαλιστικών συμβούλων φυσικά πρόσωπα που δεν έχουν επαγγελματική εγκατάσταση και δεν είναι επιτηδευματίες από άλλη αιτία, για τις ασφαλιστικές υπηρεσίες που παρασχέθηκαν από αυτούς κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος, εκδίδονται το βραδύτερο εντός του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους, θεωρημένες εκκαθαρίσεις από τους καταβάλλοντες τις αμοιβές αυτές.

4.Τα παραπάνω ποσά των εν λόγω αμοιβών δεν συμπεριλαμβάνονται, ανεξάρτητα από το ύψος τους, στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών της παραγράφου 1α του άρθρου 20 του Κ.Β.Σ. που θα υποβληθούν από το έτος 2010 και εφεξής για τις συναλλαγές από 1.1.2009 και εφεξής. Οι πελάτες- επιτηδευματίες των ανωτέρω προσώπων (εκδότες των εκκαθαρίσεων) θέτουν στις σχετικές καταχωρήσεις των συγκεντρωτικών καταστάσεων «προμηθευτών» τον κωδικό «1» (αντισυμβαλλόμενος μη υπόχρεος).

ΑΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο STEFANOS-HER ΕΧΕΙ ΔΙΟΚΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ...

Link to post
Share on other sites

Και είχα χαρεί που έπιασα τον Στέφανο αδιάβαστο αλλά δεεεν. Τώρα που το ξαναδιαβάζω όντως αναφέρεται σε αυτούς που δεν έχουν επαγγελματική εγκατάσταση.

Διαφωνώ όμως με την ΠΟΛ γιατί παραβιάζει την αρχή τις ισότητας biggrin.giflaugh.giflaugh.gif

Τώρα που όλοι τους θα έχουν ξανά βιβλία, γιατί κράτησαν την ΠΟΛ ως έχει, ποια η διαφορά πλέον μεταξύ αυτού που έχει και που δεν έχει επαγγελματική εγκατάσταση??

1. Για τις χορηγούμενες αμοιβές σε ασφαλιστικούς συμβούλους και συντονιστές ασφαλιστικών συμβούλων φυσικά πρόσωπα που δεν έχουν επαγγελματική εγκατάσταση και δεν είναι επιτηδευματίες από άλλη αιτία, για τις ασφαλιστικές υπηρεσίες που παρασχέθηκαν από αυτούς κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος, εκδίδονται το βραδύτερο εντός του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους, θεωρημένες εκκαθαρίσεις από τους καταβάλλοντες τις αμοιβές αυτές. Σε αυτούς που έχουν επαγγελματική εγκ. τι εκδίδονται δηλαδή!!!???

Στην περίπτωση αυτή παρέλκει η έκδοση τιμολογίου παροχής υπηρεσιών από τους δικαιούχους ασφαλιστικούς συμβούλους ή συντονιστές ασφαλιστικών συμβούλων για τις αμοιβές που λαμβάνουν. Όταν έχουν εγκατάσταση δεν παρέλκει??!!!!

2. Στις ως άνω εκκαθαρίσεις αναγράφονται πέραν των οριζομένων με τις διατάξεις του άρθρου 18 του Κ.Β.Σ. (π.δ.186/1992), τα πλήρη στοιχεία του δικαιούχου των αμοιβών και το συνολικό ποσό των αμοιβών αυτών. Το ίδιο και για όσους έχουν εγκατάσταση

3. Τα παραπάνω ποσά των εν λόγω αμοιβών δεν συμπεριλαμβάνονται, ανεξάρτητα από το ύψος τους, στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών της παραγράφου 1α του άρθρου 20 του Κ.Β.Σ. που θα υποβληθούν από το έτος 2010 και εφεξής για τις συναλλαγές από 1.1.2009 και εφεξής. Οι πελάτες- επιτηδευματίες των ανωτέρω προσώπων (εκδότες των εκκαθαρίσεων) θέτουν στις σχετικές καταχωρήσεις των συγκεντρωτικών καταστάσεων «προμηθευτών» τον κωδικό «1» (αντισυμβαλλόμενος μη υπόχρεος).

Link to post
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

θα ηθελα με αφορμη αυτο το θεμα να ρωτησω το εξης

ασφαλιστης που εκανε εναρξη πριν 5 μερες με βιβλια β κατηγοριας κ εδρα το σπιτι του τι πρεπει να θεωρησει?? αυτοσ και υπηρεσιεσ iso παραλληλα... εκτοσ απο ΑΠΥ & ΤΠΥ τι αλλο πρεπει να θεωρησει?? διαβασα τισ πολ που αναφερετε και περισσοτερο μπερδευτηκα....

ευχαριστω

Link to post
Share on other sites
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...