Προς το περιεχόμενο

Ψηφίστηκε το νομοσχέδιο "Εγγυήσεις για την εργασιακή ασφάλεια και άλλες διατάξεις"


SOULIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο άγχος.....Αντί να στέλνουμε ΑΠΔ σε όσους χρωστάνε, θα στέλνουμε τους εργαζομένους στο ΙΚΑ να κάνουνε καταγγελία. ΠΕΕ και όλα καλά.... Τα πρόσθετα θα υπολογίζονται έτσι κι αλλιώς, οπότε το ίδιο και το αυτό...Ούτε εγγυητικές, ούτε αναλυτικά καθολικά, ούτε πελατολόγια και άλλες αηδίες.....Απλά ως κόστος ασφάλισης θα ενημερώνουμε για αύξηση 30%... Να μην πω ότι μερικοί θα μειώσουν και τους μισθούς κατά 30% για να διατηρήσουν το κόστος σταθερό.....

γελάμε αλλά τα πράγματα είναι σοβαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γελάμε αλλά τα πράγματα είναι σοβαρά!

Είδες πουθενά να γελάω..??

Πες ότι έχεις ένα εργοδότη που δεν πληρώνει... Τι θα κάνεις με τη λογική να ικανοποιήσεις όλους με το ελάχιστο δυνατό κόστος.....??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να είναι ειρωνικά όσα γράφεις, διότι η καταγγελια εργαζομενων στο ΙΚΑ και συνταξη ΠΕΕ δεν ειναι τόσο ευκολη διαδικασία όπως την περιγράφεις. υπάρχουν υποκαταστηματα που αρνουνται να παραλαβουν καταγγελίες και λένε κανε μια αίτηση για τακτικό έλεγχο....που συνηθως γινονται μετα απο 5-6 μήνες στην καλύτερη περιπτωση.

Ή δεν κατάλαβες, ή δεν κατάλαβα....

Εργαζόμενος όταν πάει να κάνει καταγγελία, τη δέχονται άμεσα. Αίτηση για τακτικό κάνει μόνο ο εργοδότης, την οποία το ικα διεκπεραιώνει όταν δεήσει...

Και ναι, αν δεν μου δώσουν άλλο περιθώριο, αυτό θα κάνω, κάθε μήνα......

Εκτός αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος

Είδες πουθενά να γελάω..??

Πες ότι έχεις ένα εργοδότη που δεν πληρώνει... Τι θα κάνεις με τη λογική να ικανοποιήσεις όλους με το ελάχιστο δυνατό κόστος.....??

Στέφανε, υπάρχουν κάποια θέματα:

  1. Με το παλιό καθεστώς ο εργαζόμενος εμφανιζότανε ως ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, με ό,τι αυτό σημαίνει, ενώ τώρα (εκτός αν γίνεται αποδεκτή βεβαίωση εργοδότη) ούτε το βιβλιάριο ασθενείας δεν θα μπορούμε να θεωρήσουμε (και δεν μιλώ για ΟΑΕΔ κλπ κλπ).
  2. Αν η άρνηση πληρωμής από πλευράς του εργοδότη οφείλεται σε πραγματική οικονομική του αδυναμία, τότε καταλαβαίνεις νομίζω που τον οδηγεί αυτή η ρύθμιση. Και μη μου πεις γιατί δεν κάνει ρύθμιση; Γιατί η ρύθμιση προϋποθέτει τακτοποιημένες τις τρέχουσες υποχρεώσεις σου και συνέπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ για μια ακόμη φορά τη διαμάχη που έντεχνα πάει να δημιουργηθεί , κακοί εργοδότες ανήμποροι εργαζόμενοι και το αντίστροφο , έρημοι εργοδότες αδηφάγο προσωπικό ....

Γνώμη μου ....

Γαμάνε ουσιαστικά το 90% των μικρων και μεσαίων επιχειρήσεων που με νύχια και με δόντια προσπαθούν να διατηρηθούν στην αγορά χωρίς να απολύουν κόσμο και επίσης ξεκωλιάζουν τους εργαζόμενους μιας και κανείς δεν θα έχει κάλυψη και δικαιώματα .....

Ζητώ συγνώμη για τις εκφράσεις , δεν το συνηθίζω αλλά πλέον η οργή μου ξεχειλίζει και με εκνευρίζει περισσότερο που μένω απαθής και περιμένω τι , το θαύμα από τον Ουρανό ....

Τουλάχιστον μια επιστολή από την Διαδικτυακή ομάδα σκέψης που να σταλεί παντού μέχρι και τον Πρόεδρο Δημοκρατίας , πραγματικά η μόνη μου ελπίδα μέσα στη λαίλαπα είναι μόνο αυτή παρέα , αν το παρατήσουμε και αυτό .....

ΥΓ Αν είναι ποτέ δυνατό αυτό από Σοσιαλιστική κυβέρνηση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ για μια ακόμη φορά τη διαμάχη που έντεχνα πάει να δημιουργηθεί , κακοί εργοδότες ανήμποροι εργαζόμενοι και το αντίστροφο , έρημοι εργοδότες αδηφάγο προσωπικό ....Γνώμη μου ....Γαμάνε ουσιαστικά το 90% των μικρων και μεσαίων επιχειρήσεων που με νύχια και με δόντια προσπαθούν να διατηρηθούν στην αγορά χωρίς να απολύουν κόσμο και επίσης ξεκωλιάζουν τους εργαζόμενους μιας και κανείς δεν θα έχει κάλυψη και δικαιώματα .....Ζητώ συγνώμη για τις εκφράσεις , δεν το συνηθίζω αλλά πλέον η οργή μου ξεχειλίζει και με εκνευρίζει περισσότερο που μένω απαθής και περιμένω τι , το θαύμα από τον Ουρανό ....Τουλάχιστον μια επιστολή από την Διαδικτυακή ομάδα σκέψης που να σταλεί παντού μέχρι και τον Πρόεδρο Δημοκρατίας , πραγματικά η μόνη μου ελπίδα μέσα στη λαίλαπα είναι μόνο αυτή παρέα , αν το παρατήσουμε και αυτό ..... ΥΓ Αν είναι ποτέ δυνατό αυτό από Σοσιαλιστική κυβέρνηση ...

Παιδιά κοινοποιήστε το θέμα και τα αποτελέσμα αυτής της ρύθμισης σε όποιο forum ή blog έχετε την δυνατότητα.

εγω ηδη το δημοσιοποίησα εδω: http://www.naftemporiki.gr/news/viewcomments.asp?id=1811390&mode=read

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

όχι οτι έχει μεγάλη σημασία, αλλά όταν λέει πως επιβάλλεται η πρόσθετη επιβάρυνση της περίπτωσης α' (45%) μήπως εννοεί την β' (30%) όπως είναι και το λογικό; (εκπρόθεσμη ΑΠΔ και όχι αναπόγραφος εργοδότης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΤΕΦΑΝΟΣ

ΕΓΩ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=389101&page=2

και εδω κάποιος το αναδημοσίευσε: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=377202

επισης και εδω: www.feedmenews.gr/2010/05/07/απαραδεκτη-διαταξη-για-ασφαλισμενου/

βοηθάτε μάγκες. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή δεν κατάλαβες, ή δεν κατάλαβα....

Εργαζόμενος όταν πάει να κάνει καταγγελία, τη δέχονται άμεσα. Αίτηση για τακτικό κάνει μόνο ο εργοδότης, την οποία το ικα διεκπεραιώνει όταν δεήσει...

Και ναι, αν δεν μου δώσουν άλλο περιθώριο, αυτό θα κάνω, κάθε μήνα......

Εκτός αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις....

Σωστοοος μαζι σου να αγιασει το στομα σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Τ.Τ.

Βλέπω την ανασφάλιστη-αδήλωτη εργασία στο 30% τουλάχιστον, όσες και οι επιχειρησεις με οφειλές στο ΙΚΑ! Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΝΤΙΝΟΣ

Μετατοπίζουν το βάρος της ασφάλισης. Ίσα-ισα μερικους μπαχτατσηδες εργοδοτες μπορεί να τους εξυπηρετει κιόλας αυτη η ρύθμιση...διοτι με το προηγουμενο καθεστως δηλωναν τους εργαζομενους αλλα δεν πληρωναν τις εισφορές...τωρα δεν θα πληρωνουν διοτι δεν θα χρωστούν! (αφου δεν θα εχουν την δυνατοτηταν να δηλωσουν τους εργαζόμενους).

συμφωνώ απόλυτα.

πριν: δηλωνες - δεν πληρωνες

τωρα: δεν μπορεις να δηλωσεις - δεν χρωστάς

ποιος πληρώνει το μάρμαρο??

1) το ΙΚΑ ετσι και αλλιως ουτε πριν ουτε τωρα, λαμβανε χρήμα. Εχει κερδος οτι θα δεν παρεχει παροχές.

2) Οι εργοδοτες δεν θα χρωστούν πλέον στο ΙΚΑ, αρα κερδισμένοι.

3) και οι εργαζομενοι ειναι οι μεγάλοι χαμενοι, μενοντας ανασφάλιστοι.

ΣΚΑΝΔΑΛΟ η διαταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Aυγερης

συμφωνώ απόλυτα.πριν: δηλωνες - δεν πληρωνεςτωρα: δεν μπορεις να δηλωσεις - δεν χρωστάςποιος πληρώνει το μάρμαρο??1) το ΙΚΑ ετσι και αλλιως ουτε πριν ουτε τωρα, λαμβανε χρήμα. Εχει κερδος οτι θα δεν παρεχει παροχές.2) Οι εργοδοτες δεν θα χρωστούν πλέον στο ΙΚΑ, αρα κερδισμένοι.3) και οι εργαζομενοι ειναι οι μεγάλοι χαμενοι, μενοντας ανασφάλιστοι.ΣΚΑΝΔΑΛΟ η διαταξη.

Μια χαρά το Ικα αφού δεν θα δίνει παροχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΟNSTANTINOS

Συνάδελφοι πρόκεται για καραμπινάτη περίπτωση, μάλιστα στα μουλωχτά, για να ελαφρυνθεί το ΙΚΑ απο το κόστος παροχών το οποίο δεν εισπράττει.

Κατά τ'άλλα ΔΕ θα πλήρωναν πάλι τα σπασμένα τα γνωστά θύματα... αλλά τα λαμόγια.

Απο το "πάταξη της εισφοροδιαφυγής & εισφοροκλοπής" το πήγαν στο "πάταξη των ασφαλιστικών δικαιωμάτων & αύξηση της αδήλωτης εργασίας"

Αν εφαρμοστεί θα αφορά πράγματι πάρα πολύ κόσμο, ο οποίος εν μεσω κρίσης ολο και θα αυξάνεται.

Η μόνη άμυνα είναι όντως, να γίνει σύντομα ευρέως γνωστό το θέμα.

ΜΣΧ

Κ.Νικολάου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου....

Όχι πως συμφωνώ με τα μέτρα, ίσα ίσα... αλλά....

Έχουμε ένα φορέα κοινωνικής ασφάλισης, ο οποίος πρέπει να προσφέρει κάποιες υπηρεσίες στα μέλη του... Πως θα τις παρέχει αν δεν εισπράτει τις εισφορές..??

Δεν θα μπορέσει...

Επομένως, ένα μεγάλο πρόβλημα είναι η είσπραξη των οφειλών......... και πρέπει να θεραπευτεί......

Τώρα, οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν είναι για τα κλάματα... σύντομα θα καταλάβουν ότι δεν συμαζεύεται έτσι η κατάσταση, και θα το ξανα-αλλάξουν.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................

2) Οι εργοδοτες δεν θα χρωστούν πλέον στο ΙΚΑ, αρα κερδισμένοι.

...................

Μάλιστα .....

Και φαντάζομαι ότι πχ ασφαλιστική ενημερότητα θα τους δίνουν απλόχερα ????

Πέφτετε στη παγίδα που προανέφερα .... :P

Στέφανε .... Μη ξεχνάς ότι είναι δύσκολοι καιροί και το ρευστό έχει πάει περί-πατο :D , κανείς δεν θέλει να χρωστα και ειδικά στις δημόσιες υπηρεσίες , άσε που για να μπείς σε ρύθμιση πρέπει πρώτα να περάσεις από έλεγχο και δεν είναι ότι καλύτερο τέτοιες εποχές ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Ήδη πριν μερικές ημέρες, μάλλον οχι συμπτωματικά, εκδόθηκε για πρώτη φορά εγκύκλιος για συγκεκριμένες περιπτωσεις αναστολής της δυνατότητας υποβολης ΑΠΔ μεσω ιντερνετ για καποιες ακραίες περιπτωσεις επιχειρήσεων π.χ. ανύπαρκτων.

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos..._27-4-2010.pdf

Εκτίμηση μου ειναι οτι η επόμενη σχετική εγκύκλιος θα αφορά τις επιχειρησεις με μη-διακανονισμένες οφειλές, που θα τις υποχρεώνει να προσέρχονται στα υποκαταστήματα για υποβολή χειρόγραφης ΑΠΔ με απαραίτητα προσκόμιση εγγυητικής για την απαδοχή της ή να μπούν σε ρύθμιση, με οτι αυτό συνεπάγεται.

Μέγα σκάνδαλο για τους εργαζόμενους και μέγα ελάφρυνση για κάποιες περιπτώσεις επιχειρήσεων.

Το Ικα ξαφνικά θα εμφανίζει λιγότερα ανείσπρακτα και μικρότερες δαπάνες αφού δεν θα δινει παροχές στους εργαζόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη BLACK HAWK

Άντε να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου....Όχι πως συμφωνώ με τα μέτρα, ίσα ίσα... αλλά....Έχουμε ένα φορέα κοινωνικής ασφάλισης, ο οποίος πρέπει να προσφέρει κάποιες υπηρεσίες στα μέλη του... Πως θα τις παρέχει αν δεν εισπράτει τις εισφορές..?? Δεν θα μπορέσει...Επομένως, ένα μεγάλο πρόβλημα είναι η είσπραξη των οφειλών......... και πρέπει να θεραπευτεί......Τώρα, οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν είναι για τα κλάματα... σύντομα θα καταλάβουν ότι δεν συμαζεύεται έτσι η κατάσταση, και θα το ξανα-αλλάξουν.......

οχι απλά δεν θα συμαζευτεί έτσι η κατάσταση, αλλά θα δημιουργήσει τα εξής προβλήματα:

1) εκτίναξη της αδήλωτης εργασίας

2) διάλυση της κοινωνικής συνοχής αφού θα επηρεαστούν πάρα πολλές οικογένειες.

3) σοβαρότατη επιβάρυνση των τμ.Εσόδων και των ελεγχτικών μηχανισμών απο τις καταγγελίες των εργαζομενων, τακτικών ελέγχων κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Δημητρα Ζ.

Μάλιστα .....Και φαντάζομαι ότι πχ ασφαλιστική ενημερότητα θα τους δίνουν απλόχερα ????Πέφτετε στη παγίδα που προανέφερα .... :P Στέφανε .... Μη ξεχνάς ότι είναι δύσκολοι καιροί και το ρευστό έχει πάει περί-πατο :D , κανείς δεν θέλει να χρωστα και ειδικά στις δημόσιες υπηρεσίες , άσε που για να μπείς σε ρύθμιση πρέπει πρώτα να περάσεις από έλεγχο και δεν είναι ότι καλύτερο τέτοιες εποχές ....

νομίζεις οσοι δεν θα εχουν ιατροφαρκευτική περίθαλψη για τα παιδιά τους θα μεινουν με σταυρωμένα τα χέρια? τι αν θα ειναι το ΙΚΑ ή ο εργοδότης τους, την ίδια αντίδραση θα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΝΑ

μαλλον θελουν να αλλαξουν φιλοσοφια στο συστημα ασφάλισης του ΙΚΑ, δεν θέλουν πλέον να γνωρίζουν τι τους χρωστάνε για να καταργήσουν με αυτό τον τρόπο και τις παροχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζεις οσοι δεν θα εχουν ιατροφαρκευτική περίθαλψη για τα παιδιά τους θα μεινουν με σταυρωμένα τα χέρια? τι αν θα ειναι το ΙΚΑ ή ο εργοδότης τους, την ίδια αντίδραση θα έχουν.

Δεν είναι ακριβώς έτσι και πολύ πιθανό να εκτιναχούν οι απολύσεις , διότι αν είναι να φας και ξύλο από τον συνεργάτη-υπάλληλο σου τότε (τουλάχιστον εγώ) θα προτιμούσα να τον διώξω και να πληρώσω τις εισφορές ως τότε , άρα θα έχει κάλυψη , αλλά θα έχει χάσει το εισόδημα του ..... :D

Το ερώτημα μου είναι διαβάζοντας τις τοποθετήσεις , είναι ότι βλέπετε όλοι όφελος για τις επιχειρησείς ......

Μπορείτε να μου το εξηγήσετε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΙΟΜΗΔΗΣ

Δεν είναι ακριβώς έτσι και πολύ πιθανό να εκτιναχούν οι απολύσεις , διότι αν είναι να φας και ξύλο από τον συνεργάτη-υπάλληλο σου τότε (τουλάχιστον εγώ) θα προτιμούσα να τον διώξω και να πληρώσω τις εισφορές ως τότε , άρα θα έχει κάλυψη , αλλά θα έχει χάσει το εισόδημα του ..... :D Το ερώτημα μου είναι διαβάζοντας τις τοποθετήσεις , είναι ότι βλέπετε όλοι όφελος για τις επιχειρησείς ......Μπορείτε να μου το εξηγήσετε ....

Πάντως το μόνο σιγουρο είναι οτι οι αρκετοί εργαζόμενοι οχι μόνο οφελος δεν θα έχουν αλλά απεναντίας θα χάσουν και τα ασφαλιστικά τους δικαιώματα.

άλλοι λένε οτι θα αυξηθεί η αδήλωτη εργασία, άλλοι οτι θα αυξηθούν οι απολύσεις. τελικά κάποιο θετικό, εκτός της οικονομικής ελάφρυνσης του ΙΚΑ, θα προσφερει αυτή η ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το μόνο σιγουρο είναι οτι οι αρκετοί εργαζόμενοι οχι μόνο οφελος δεν θα έχουν αλλά απεναντίας θα χάσουν και τα ασφαλιστικά τους δικαιώματα.

άλλοι λένε οτι θα αυξηθεί η αδήλωτη εργασία, άλλοι οτι θα αυξηθούν οι απολύσεις. τελικά κάποιο θετικό, εκτός της οικονομικής ελάφρυνσης του ΙΚΑ, θα προσφερει αυτή η ρύθμιση?

Η δική μου τοποθέτηση έχει να κάνει με το ότι όλοι λέμε για τους εργαζόμενους και το αντίκτυπο που θα έχει ο νόμος σε αυτούς και απλά περνάμε επιδερμικά για τις επιχειρήσεις που δυστυχώς δεν είναι ούτε ο Λάτσης ούτε ο Βαρδινοτζον ούτε ο Κόκκαλης ούτε δε ξέρω ποίος άλλος , αλλά το μαγαζάκι τις γειτονιάς αλλά και η μεγαλύτερη επιχείρηση που απασχολεί προσωπικό και τα βγάζει δύσκολα πέρα .

Θέλω να πω το εξής απλό , θα την πατήσουν και οι εργαζόμενοι και οι μικροεπαγγελματίες .

Και ξαναγράφω ουδείς θέλει να χρωστάει ειδικά στο δημόσιο και ακόμη πιο ειδικά όταν αφορά Ικα , αλλά έλα μου ντε που οι συνθηκές τις πραγματικής αγοράς είναι τέτοιες που δεν υπάρχει ρευστό ούτε για φωτογραφία και η δυσπραγία-δυσκοιλιότητα της Διοίκησης πολλές φορές σε αποθαρύνει από το να πας σε ρύθμιση, πχ γιατί να πας σε ρύθμιση και άρα σε έλεγχο αφού πάλι το ελάχιστο ποσό δόσης θα είναι περίπου σαν την μηνιαίας εισφοράς (ειδικά όταν είσαι επιχείρηση με 1 άτομο προσωπικό) και λες θα το παλέψω να κάνω οικονομία και να τα δώσω όταν έχω .....

Να ξεκολήσουμε από τη καραμέλα θίγονται οι εργαζόμενοι , όπως να ξεκολήσουμε και από την καραμέλα οι κακοί δ.υπάλληλοι με τους καλούς εμάς .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...