Jump to content

Διαγραφη Χρεωστικου Υπολοιπου Προμηθευτη

Recommended Posts

Παρακαλω ποιες εγγραφες πρεπει να γινουν σε περιπτωση διαγραφης χρεωστικου υπολοιπου προμηθευτη ? Να σημειωσω εδω οτι το χρεωστικο υπολοιπο δημιουργηθηκε απο προηγουμενα ετη κατα τα οποια δεν καταχωρηθηκαν καποια τιμολογια, επομενως υπαρχει και ασυμφωνια καρτελων. Ετσι, ενω σε εμας φενεται χρεωστικο υπολοιπο στη δικια τους τους (σωστη κινηση) φενεται οτι τους χρωσταμε.

• 2 years later...
Guest paparouna

καλησπερα, μια ερωτηση σε τιμολογιο που καταχωρηθηκε στον 61.93 κοπηκε επιταγη ημερας και εξοφληθηκε κανονικα ο προμηθευτης, ειχε ξεχαστει ομως να γινει η παρακρατησει 3% στον 54-09-12 οποτε και εγινε 2 ημερεςς αργοτερα επομενως ο προμηθευτης παρουσιαζοταν με πιστωτικο υπολοιπο. συννενοηθηκαμε μαζι του και μας εκανε καταθεση το ποσο του 3% στην τραπεζα σαν εμβασμα.πως θα γινει η λογιστικη εγγραφη για να μηδενισει το υπολοιπο του προμηθευτη και να φαινεται και η κινηση στον οψεως?μιλαμε για βιβλια Γ κατηγ

σκεφτηκα να σπασω τις κινησεις, να κανω Χ 38 και Π 50 και στη συνεχεια καταθεση στον οψεως αλλα ειναι σωστο? μιας και το προγραμμα που χρησιμοποιω δεν μου δινει επιλογη για εμβασμα απο προμηθευτη

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.

Χ 38.03  λογ. όψεως

Π 50 προμηθευτής.

Είναι αρκετά απλό.

Εάν του είχες δώσει παραπάνω λεφτά τι θα  έκανες. Το ίδιο .

Guest paparouna

οπως προειπα το προγραμμα δεν μου δινει την επιλογη να το κανω ετσι για αυτο ειπα να σπασω τις κινησεις

• 3 months later...

Έχω περίπτωση χρεωστικού υπολοίπου σε λογ/σμο προμηθευτή και δεν ξέρω πως να κάνω τακτοποιητική εγγραφή για να το διορθώσω ώστε να μηδενίσει ....

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον λογ/σμο ¨38 Ταμειο¨ για να το διορθώσω, ξέρει κάποιος ποιον άλλο λογ/σμό θα μπορούσα να χρεώσω έτσι ώστε να πιστώσω τον 50 για να κλείσει???

ευχαριστώ προκαταβολικά...

Έχω περίπτωση χρεωστικού υπολοίπου σε λογ/σμο προμηθευτή και δεν ξέρω πως να κάνω τακτοποιητική εγγραφή για να το διορθώσω ώστε να μηδενίσει ....

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον λογ/σμο ¨38 Ταμειο¨ για να το διορθώσω, ξέρει κάποιος ποιον άλλο λογ/σμό θα μπορούσα να χρεώσω έτσι ώστε να πιστώσω τον 50 για να κλείσει???

ευχαριστώ προκαταβολικά...

Εγώ θα χρησιμοποιούσα τον 35.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !!! και για να σας πω τι ακριβώς έχει γίνει, το 2011 έπρεπε να είχα περάσει συνολικά 5 τιμολόγια εξόδων ενός προμηθευτή για όλη την χρήση, αλλά μου έφεραν μόνο τα 3. τα άλλα δύο που δεν είχα ήταν επί πιστώσει και εξοφλήθηκαν μέσα στο 2012 γι' αυτό προκύπτει αυτή η διαφορά η οποία μεταφέρεται μέχρι σήμερα...

50   π

81.01.99   χ

Εγώ θα χρησιμοποιούσα τον 35.

Guest TZABELAS  KITSOS

Ο 35  ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ?

ο ελεγχος ζηταει  33 35 53   αναλυτικα

Guest TZABELAS  KITSOS

θα πρεπει να καταχωρησεις τα τιμολογια

στον 82.00 αυτο ειναι το σωστο

Ο 35  ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ?

ο ελεγχος ζηταει  33 35 53   αναλυτικα

Τον λογ/σμό 35 τον ανέφερε ο KABONTOROS , όχι εγώ (συγνώμη δεν έκανα σωστά την πολλαπλή παράθεση)

Αλλά όσο το σκέφτομαι ο λογ/σμός 82.00 μου φαίνεται πιο σωστός , κλείνει και στο τέλος της χρήσης...

ενώ ο 35 δεν πρόκειται να κλείσει αφού αυτή η υποτιθέμενη " προκαταβολή " δεν πρόκειται να συμψηφιστεί με κάποιο μελλοντικό τιμολόγιο...

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε...

Τσακάλια ο 35 πρέπει να έχει πάντα ένα ποσό εννοείται,για να πληρώνει η να παίρνει τέτοια 

μικροποσά,δεν χρειάζεται να κλείσει ,η αν κάποιος τον θέλει μετά 0 τα πάει ταμείο.

Τώρα βέβαια που μας είπες όλη την αλήθεια ,συμφωνώ και γώ με τον 82 και εφ όσον τα ποσά

είναι στην συγκεντρωτική,διαφορετικά 35,γιατί ο έλεγχος θα τα απορρίψει σαν έξοδο,εκτος

αν τα κάνεις φορ.αναμόρφωση,αλλά έτσι τους ανοίγεις τα μάτια ,βλέποντας τον 82.

Τσακάλια ο 35 πρέπει να έχει πάντα ένα ποσό εννοείται,για να πληρώνει η να παίρνει τέτοια 

μικροποσά,δεν χρειάζεται να κλείσει ,η αν κάποιος τον θέλει μετά 0 τα πάει ταμείο.

Τώρα βέβαια που μας είπες όλη την αλήθεια ,συμφωνώ και γώ με τον 82 και εφ όσον τα ποσά

είναι στην συγκεντρωτική,διαφορετικά 35,γιατί ο έλεγχος θα τα απορρίψει σαν έξοδο,εκτος

αν τα κάνεις φορ.αναμόρφωση,αλλά έτσι τους ανοίγεις τα μάτια ,βλέποντας τον 82.

Σ' ευχαριστώ για την παρατήρηση όσον αφορά τον λογ/σμο 35, η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν τον έχω χρησιμοποιήσει στην πράξη γι΄ αυτό δεν γνωριζω καλά την λειτουργεία του, θυμάμαι μόνο λίγα πράγματα που μας δίδαξαν στο τει γι' αυτόν.

Τα τιμολόγια ευτυχώς δεν πηγαιναν στις συγκεντρωτικές καταστάσεις γιατι η καθαρή αξία τους είναι κάτω από 300 ευρώ το καθένα (συνολική αξία 520 ευρώ και τα δύο).

Κι εγώ το σκεφτόμουν οτι εάν τα πάω στον 82 πρέπει να τα κάνω φορολογική αναμόρφωση.