Jump to content

ΑΠΥ ΛΟΓΙΣΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΤΗΣΙΑ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να εκδώσουμε ΑΠΥ σε κάποιον πελάτη μας, με την συνολική ετήσια αμοιβή μας?

Με την ευκαιρία να ρωτήσω αν καταργήθηκε η παρακράτηση φόρου από ελεύθερους επαγγελματίες για αξία εως 300€ από 1/1/2011?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να εκδώσουμε ΑΠΥ σε κάποιον πελάτη μας, με την συνολική ετήσια αμοιβή μας?

Με την ευκαιρία να ρωτήσω αν καταργήθηκε η παρακράτηση φόρου από ελεύθερους επαγγελματίες για αξία εως 300€ από 1/1/2011?

Ευχαριστώ

Άρθρο 6 - παρ 11. Στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. προστίθενται οι λέξεις «εφό­σον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ».

Άρθρο 58

Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων

1. Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή "είκοσι τοις εκατό (20%)" στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών.

Ο φόρος παρακρατείται από τις δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και λοιπά νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κοινωφελή ιδρύματα, οργανισμούς και επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, δημόσιες επιχειρήσεις, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα ή πιστωτικούς οργανισμούς, συνεταιρισμούς και ενώσεις τους, συλλόγους γενικά και ενώσεις προσώπων ανεξάρτητα από το σκοπό τους, καθώς και από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα βιβλίων και Στοιχείων, κατά την καταβολή των αμοιβών.

Επίσης, οι υπόχρεοι του προηγούμενου εδαφίου, όταν για την επαγγελματική τους εξυπηρέτηση ή για την εκτέλεση του σκοπού τους καταβάλλουν σε τρίτους, εκτός από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην παρ. 3 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, προμήθειες, μεσιτείες, αμοιβές ή άλλες κάθε είδους παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας, ενοίκια αυτοκινήτων μηχανημάτων ή άλλων κινητών πραγμάτων, εφόσον σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ορίζεται από το π.δ. 186/1992 η έκδοση θεωρημένου αποδεικτικού στοιχείου από το δικαιούχο των αμοιβών αυτών, οφείλουν να παρακρατούν κατά την καταβολή της αμοιβής φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό αυτής.

Ειδικά για τις παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας που καταβάλλονται από τους εκμεταλλευτές επιβατικών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης, ο παραπάνω συντελεστής περιορίζεται σε ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%).

Εξαιρούνται από την παρακράτηση οι προμήθειες που καταβάλλονται από ασφαλιστικές εταιρίες στους νόμιμους αντιπροσώπους ή εξουσιοδοτημένους γενικούς ή απλούς πράκτορές τους.

Εξαιρούνται της παρακράτησης φόρου εισοδήματος όσοι αποκτούν εισόδημα από τη διανομή διαφημιστικών εντύπων το οποίο δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ετησίως.

Oι διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της περίπτωσης ε της παραγράφου 1 του άρθρου 55 εφαρμόζονται ανάλογα.

Αλλά η 1/1/11 απο που προκειπτει??? Δεν ισχύει απο την ημερ/νια δημοσίευσης?????

Link to comment
Share on other sites

<br .</font></font><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><font face="Arial"><font size="2"><b>Αλλά η 1/1/11 απο που προκειπτει??? Δεν ισχύει απο την ημερ/νια δημοσίευσης?????</b><br /></font></font><br /><br /><br />
<br /><br /><br />

Ν.3842/2010

Άρθρο 92

Έναρξη ισχύος

η) Οι διατάξεις του άρθρου 6 παράγραφος 11...ισχύουν από 01/01/2011.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν, από την 1/1/2011 για τις αποδείξεις που εκδίδουμε με καθαρή αξία μέχρι 300, δεν παρακρατούμε φόρο.Υ.Γ. Πρωτομαγιά στις επάλξεις..... Έχουμε χάσει την "μπάλα"!!!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...