Jump to content
Sign in to follow this  
kosmaslog

Παραταση ηλεκτρονικης αποστολης ΑΠΔ?

Recommended Posts

Guest TAXTAXING

den stenei episis i POFEE kai diamartiria gia to arthro 17 tou ergasiakou nomosxediou pou afora to IKA kai tis APD??

einai poly sovaro to thema auto.

Σε υποκατάστημα ΙΚΑ που ρώτησα σήμερα, μου είπαν ότι δεν παραλαμβάνουν εκπρόθεσμες περιμένουν οδηγίες και ότι μάλλον θα δοθεί παράταση.

Guest ΜΑΡΙΑΝΝΑ

stin epistoli mono gia tin paratasi leei. gia to allo poy les den exw koitaksei kati ngia na mporesw na sou apantiso.lipamai.

κ ποτε θα ξερουμε αν παρει παραταση?σημερα ληγει το δικο μου

και η πληρωμη ειναι την ιδια ημερομηνια, με αντιστροφη μετρηση?

οι εισφορες του δωρου πασχα ποτε πληρωνεται κ σε ποιο μηνα περνατε?

κ ποτε θα ξερουμε αν παρει παραταση?σημερα ληγει το δικο μου

και η πληρωμη ειναι την ιδια ημερομηνια, με αντιστροφη μετρηση?

οι εισφορες του δωρου πασχα ποτε πληρωνεται κ σε ποιο μηνα περνατε?

Η πληρωμή είναι μέχρι 31/04/2010 Οι εισφορές του δώρου πληρώνονται μέχρι 30/06/2010. Θα περάσουν στην ΑΠΔ 2ο ΤΡΙΜΗΝΟ.

ELGK rwtises mipos an tha dothei paratasi, tha dothoun i APD ilektronika i mono xeirografa?

Τα μηνύματα σας θα πρέπει να είναι γραμμένα στα Ελληνικά και όχι greeklish (γραφή ελληνικών με λατινικούς χαρακτήρες).

Όροι χρήσης

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules

Η πληρωμή είναι μέχρι 31/04/2010 Οι εισφορές του δώρου πληρώνονται μέχρι 30/06/2010. Θα περάσουν στην ΑΠΔ 2ο ΤΡΙΜΗΝΟ.

και 31 να ειχε ο Απριλης , που δεν εχει, παλι στις 30 θα ηταν οι πληρωμες ...

Συνάδελφος που την πάτησε και έχασε προθεσμία, με πήρε προ ολίγου τηλέφωνο και μου είπε ότι την πήραν από το ΙΚΑ της και της είπανε ότι αύριο θα επισημοποιηθεί κάποια παράταση.

Αυτό το γράφω καθαρά για να κατέβει κάπως η πίεση σε όποιο συνάδελφο έχει τέτοιο πρόβλημα. Προφανώς ουσιαστικά θα πρέπει να περιμένουμε την επίσημη ανακοίνωση για κάτι τέτοιο και να μην εφησυχασθεί κανείς και δεν στείλει σήμερα ΑΠΔ που τυχόν λήγουν κανονικά. Άλλο πράμα η ένταση των διαφόρων φημών (οι οποίες συνήθως δικαιώνονται) και άλλο το να το έχεις χειροπιαστά κάποια απόφαση :)

(38 ετών και έχω πιεσόμετρο στο γραφείο...... στα 48 τι θα έχω? φιάλη οξυγόνου? :angry: )

Guest FROZEN

(38 ετών και έχω πιεσόμετρο στο γραφείο...... στα 48 τι θα έχω? φιάλη οξυγόνου? :angry: )

Φιάλη θα έχεις και πάλι αλλά όχι οξυγόνου... :)

Guest abc

Πήγα την ΑΠΔ χειρόγραφα στο Σύνταγμα γιατί έχασα την ημερομηνία, την παρέλαβαν ως εκπρόθεσμη και μου είπαν ότι θα στείλουν το πρόστιμο ή να παει να το παραλάβει κάποιος από την εταιρεία ,

εαν δοθεί παράταση για την ηλεκτρονική υποβολή εγώ που υπέβαλα χειρόγραφα θα ισχύει πρόστιμο;

ELGK rwtises mipos an tha dothei paratasi, tha dothoun i APD ilektronika i mono xeirografa?

Δεν μου είπαν κάτι για χειρόγραφα, μόνο ότι την περιμένουν την άλλη εβδομάδα, Δευτέρα μάλλον.

Μακάρι δηλαδή γιατί μου ξέφυγε μια, με πολύ μικρό πρόστιμο ευτυχώς αλλά περιμένω, δεν την καταθέτω,ούτως ή άλλως μέχρι το επόμενο τρίμηνο έχουμε το ίδιο πρόστιμο και ευτυχώς δεν θέλει άμεσα ασφαλιστική ενημερότητα.

Ειναι πολυ πιθανο οτι αυριο θα ανακοινωθει παραταση υποβολης των ΑΠΔ.

Αν δοθει προφανως δεν θα ισχυουν τα προστιμα για οσους υπεβαλαν ηδη "εκπροθεσμα"

Guest ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Ειναι πολυ πιθανο οτι αυριο θα ανακοινωθει παραταση υποβολης των ΑΠΔ.

Αν δοθει προφανως δεν θα ισχυουν τα προστιμα για οσους υπεβαλαν ηδη "εκπροθεσμα"

την πατησα ...νομιζα οτι παει συμφωνα με το αφμ, αλλα ετσι αλλιως χθες το εμαθα οποτε παλι ειχε ληξει συμφωνα με το ΑΜΕ μου

τωρα τι κανουμε?

λετε να δωσουν παραταση?

στη σελιδα του ικα μου εγραφε οτι ειναι εκπροθεσμη

ποσο κιμαινετε το προσθημο για ενα υπαλληλο με μισθο 1000?

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

(Σ.Ο.Λ.Π.)

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ 135, ΠΕΙΡΑΙΑΣ Τ.Κ. 185 36

ΤΗΛ:210.49.69.463, 210.4510.802, 6945.261149, 6932.273425, FAX: 210.4975330

Η Συντονιστική Επιτροπή

ΙΣΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΣΕΙΜΕΝΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ

ΒΟΓΙΑΝΤΖΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

ΓΕΩΡΜΠΑΛΙΔΗΣ ΑΝΤΡΕΑΣ

ΡΟΓΔΙΑΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Προς τον

ΔΙΟΙΚΗΤΗ Ι.Κ.Α - Τ.Ε.Α.Μ κο. ΘΕΟΔΩΡΟ ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ

Θέμα: Παράταση καταληκτικής ημερομηνίας της ηλεκτρονικής υποβολής Α.Π.Δ. 1ου Τριμήνου 2010

Λόγω της πρώτης εφαρμογής του μέτρου για την τμηματική υποβολή των Α.Π.Δ. του 1ου τριμήνου 2010 παρουσιάσθηκαν πολλές ελλείψεις στην έγκυρη ενημέρωση του κλάδου καθώς δεν υπήρχε ούτε μια ενημέρωση μέσω e-mail των χρηστών όπως έγινε για την πιστοποίηση των Εργοδοτών Τεχνικών Έργων γεγονός που οδήγησε σε πάρα πολλές περιπτώσεις στην μη έγκαιρη υποβολή Α.Π.Δ. που θεωρούνται πλέον εκπρόθεσμες ( κατ’ επέκταση επιβολή προστίμου που θα επιβαρυνθούν οι συνάδελφοι Λογιστής) .

Αν και κρίνουμε το μέτρο της ημερολογιακής αποστολής των Α.Π.Δ. ως ανεδαφικό, καθώς δεν αποσκοπεί σε πάταξη της εισφοροδιαφυγής αλλά έχει ως αποτέλεσμα την δημιουργία προϋποθέσεων για έσοδα από πρόστιμα και πιστεύουμε ότι πρέπει άμεσα να αποτελέσει θέμα συζήτησης μεταξύ όλων των εμπλεκόμενων μερών ( Ι.Κ.Α – Επιχειρήσεις – Λογιστές ) εντούτοις κρίνουμε απόλυτο ηθικό την ικανοποίηση του αιτήματος έστω και για μια μόνο φορά για την παράταση της Ηλεκτρονικής Υποβολής της Α.Π.Δ. του 1ου τριμήνου μέχρι και την Τετάρτη 05-05-2010.

Πιστεύοντας ότι οι Λογιστές – Φοροτεχνικοί Ελεύθεροι Επαγγελματίες έχουν συμβάλει τα μέγιστα στην εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία του μηχανογραφικού συστήματος του Ι.Κ.Α , ευελπιστούμε για την ικανοποίηση του εύλογου αιτήματος μας.

Με εκτίμηση,

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος

ΊΣΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

(Σ.Ο.Λ.Π.)

.......

Κι άλλο καταστατικό για διάβασμα μας προέκυψε.. :)

Σιγά ρε κουβαρντά.... Τι έγινε, το ΙΚΑ σε πήρε με το μέρος του....????? :):angry:

1000*44,06% = 440,60

440,60*10% = 44,06 ευρώ

44,06*3 μήνες = 132,18