Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΣΕ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ;


GIAN

Ερώτηση

Παιδιά,

έχω μια απορία (ίσως χαζή):

Από τη δημοσίευση του Νόμου ισχύει η υποχρέωση του εργοδότη να πληρώνει τη μισθοδοσία των εργαζομένων μέσω τραπεζικών λογαριασμών;

ή απο 1-1-2011;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ισχυει η ειδηση οτι μαλλον το μετρο για ικα και μισθοδοσια θα εφαρμοστει μονο για επιχειρησεις ανω των 50 ατομων προσωπικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ισχυει η ειδηση οτι μαλλον το μετρο για ικα και μισθοδοσια θα εφαρμοστει μονο για επιχειρησεις ανω των 50 ατομων προσωπικο?

έτσι λέγεται και έτσι ζήτησαν οι αρμόδιοι φορείς...

θα δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι αυτο διαβασα και εγω, και ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι νεοτερο σχετικα με την ειδηση αυτη. διοτι η ημερομηνια εφαρμογης του μετρου πλησιαζει. αλλα τι λεμε.. GREECE και παλι GREECE. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν συμφωνώ ούτε με τον ένα, ούτε με τον άλλο....

Αναμένουμε διευκρινηστική... Το 1/7 το λέει ο νόμος, αλλά επίσης προσθέτει ότι όλες οι λεπτομέρειες θα οριστούν με κοινή απόφαση υπουργών κτλ κτλ κτλ.....

Έναρξη όποτε λέει η διευκρινηστική.

Γι αυτό ρώτησα Στέφανε. <_<

Προτείνω δε οι ελεγκτές να έχουν ένα ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ βασικό 300 ευρώ και τα υπόλοιπα ποσοστό επι βεβαιωμένων και ΕΙΣΠΡΑΧΘΕΝΤΩΝ παραβάσεων. Η γενιά των 300 μιλάμε!!!

Ναι και θα στείλουν όλο το κόσμο στα δικαστήρια, οι μεν να ανεβάσουν το μισθό τους και οι δε να βρουν το δίκιο τους.

ισχυει η ειδηση οτι μαλλον το μετρο για ικα και μισθοδοσια θα εφαρμοστει μονο για επιχειρησεις ανω των 50 ατομων προσωπικο?

Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ουφφ τη γλυτωσα!! Εχω 49 υπαλληλους λογιστες... Εχουμε στειλει 23.432 δηλωσεις και μενουν αλλες 10.675 ελπιζω να προλαβουν μεχρι 30/06

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά τι γίνεται με την μισθοδοσία ... έχουμε κάποιο νέο . . ή τίποτα ...

Έλεος πια .. όλα την τελευταία στιγμή .. και έχεις και τον πελάτη να σου την λέι και από πάνω .. :angry:

Βρε καλέμου .. αφού προς τα εκεί πάει το πράγμα .. τι τώρα τι σε ένα μήνα .. έλα να το φτιάξουμε να είμααστε οκ ... ΤΙΠΟΤΑ .. εκεί .. στον παραδοσιακό τρόπο ..

Καλά κουράγια σε όλουςB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι πληροφορίες λένε το μέτρο θα εφαρμοστεί τμηματικά... πρώτα από τις μεγάλες επιχειρησεις και σταδιακά με χροναδιάγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τους οικοδόμους τι θα γίνει ρε παιδιά ,πχ ενας δουλέυει μια μέρα την πρώτη του μήνα πως θα πληρωθεί

μεσω τραπέζης στο τέλος του μήνα αν ετσι πληρώνει ο εργολάβος ,προβλέπω πολλες κλωτσές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ποιο λόγο αναμένεται διευκρινιστική εφ´όσον αναφέρεται ξεκάθαρα ότι το μέτρο ισχύει από 1/7;

Από 1/7 ότι πληρωμή υπάρχει θα γίνεται μέσω τραπέζης.1/7 και μετά δε θα πληρωθεί ο Ιούνιος;Άρα και ο Ιούνιος θα πληρωθεί μέσω τραπέζης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ολα  καλά;

Για ποιο λόγο αναμένεται διευκρινιστική εφ´όσον αναφέρεται ξεκάθαρα ότι το μέτρο ισχύει από 1/7;

Από 1/7 ότι πληρωμή υπάρχει θα γίνεται μέσω τραπέζης.1/7 και μετά δε θα πληρωθεί ο Ιούνιος;Άρα και ο Ιούνιος θα πληρωθεί μέσω τραπέζης.

Εεεεεεε!!!!!! Ο Ιουνιος πληρωνεται 30/6. Απο 31/7 για τιν Ιουλιο κουβεντιάζομε. Ολα ειναι προγραμματισμενα να γινονται τελος του μηνός στο δευτερόλεπτο. Εεεεε!!! ρε πλάκες, που θαλεγε ο καραγκιόζης τραπεζίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χίλια συγγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί με όλα αυτά!!!

Πήγα σήμερα σε τράπεζα και μου είπαν ότι μόνο οι μισθολί μέσω λογαριαμσού μισθοδοσίας και ΙΚΑ και ΦΜΥ όπως τα πληρώναμε μέχρι στιγμής.

Διαβάζω εδώ ότι πρέπει να πάνε μέσω τραπέζης και τα ένσημα και ο ΦΜΥ.

Έχω 2 ερωτήματα και είμαι υπόχρεη σε όποιον μου απαντήσει!

Πρώτον, ΦΜΥ πληρώνουμε κάθε δίμηνο. Πώς είναι δυνατόν το ποσό που αναλογεί στο ΦΜΥ από το μισθό κάθε εργαζομένου να καταβάλλεται κάθε μήνα στο λογαριασμό μισθοδοσίας αφού κάθε 2μηνο έτσι κι αλλιώς υποβάλλουμε μέσω taxis προσωρινές δηλώσεις και καταβάλλουμε το ποσό που προκύπτει εξ' αυτών πάλι μέσω τραπέζης?

Δεύτερον, για παράδειγμα ένας εκ των υπαλλήλων έχει ακαθάριστες αποδοχές 1200 ευρώ, κρατήσεις εργαζομένου 16%= 192 ευρώ, ο ΦΜΥ που του αναλογεί είναι 1,89 ευρώ, το καθαρό πληρωτέο του είναι 1006,11 ευρώ και τέλος, οι εργοδοτικές εισφορές 28,06%= 336,72 ευρώ.

Το σύνολο των ενσήμων άρα ειναι 192+336,72=528,72 ευρώ και ο μισθός που θα πάει στον εργαζόμενο είναι της τάξης των 1006,11 ευρώ.

Μέσω τραπέζης ποια συναλλαγή ακριβώς θα πρέπει να φαίνεται? Μόνο η πληρωμή των 1006,11 ή θα πρέπει να δοθεί και κάποια περαιτέρω εντολή στην τράπεζα?

Υπενθυμίζω ότι πληρωμή ΦΜΥ κάνουμε μέσω των προσωρινών δηλώσεων κάθε δίμηνο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Η βοήθειά σας θα μου είναι πέρα για πέρα πολύτιμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χίλια συγγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί με όλα αυτά!!!

Πήγα σήμερα σε τράπεζα και μου είπαν ότι μόνο οι μισθολί μέσω λογαριαμσού μισθοδοσίας και ΙΚΑ και ΦΜΥ όπως τα πληρώναμε μέχρι στιγμής.

Διαβάζω εδώ ότι πρέπει να πάνε μέσω τραπέζης και τα ένσημα και ο ΦΜΥ.

Έχω 2 ερωτήματα και είμαι υπόχρεη σε όποιον μου απαντήσει!

Πρώτον, ΦΜΥ πληρώνουμε κάθε δίμηνο. Πώς είναι δυνατόν το ποσό που αναλογεί στο ΦΜΥ από το μισθό κάθε εργαζομένου να καταβάλλεται κάθε μήνα στο λογαριασμό μισθοδοσίας αφού κάθε 2μηνο έτσι κι αλλιώς υποβάλλουμε μέσω taxis προσωρινές δηλώσεις και καταβάλλουμε το ποσό που προκύπτει εξ' αυτών πάλι μέσω τραπέζης?

Δεύτερον, για παράδειγμα ένας εκ των υπαλλήλων έχει ακαθάριστες αποδοχές 1200 ευρώ, κρατήσεις εργαζομένου 16%= 192 ευρώ, ο ΦΜΥ που του αναλογεί είναι 1,89 ευρώ, το καθαρό πληρωτέο του είναι 1006,11 ευρώ και τέλος, οι εργοδοτικές εισφορές 28,06%= 336,72 ευρώ.

Το σύνολο των ενσήμων άρα ειναι 192+336,72=528,72 ευρώ και ο μισθός που θα πάει στον εργαζόμενο είναι της τάξης των 1006,11 ευρώ.

Μέσω τραπέζης ποια συναλλαγή ακριβώς θα πρέπει να φαίνεται? Μόνο η πληρωμή των 1006,11 ή θα πρέπει να δοθεί και κάποια περαιτέρω εντολή στην τράπεζα?

Υπενθυμίζω ότι πληρωμή ΦΜΥ κάνουμε μέσω των προσωρινών δηλώσεων κάθε δίμηνο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Η βοήθειά σας θα μου είναι πέρα για πέρα πολύτιμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ποιο λόγο αναμένεται διευκρινιστική εφ´όσον αναφέρεται ξεκάθαρα ότι το μέτρο ισχύει από 1/7;

Από 1/7 ότι πληρωμή υπάρχει θα γίνεται μέσω τραπέζης.1/7 και μετά δε θα πληρωθεί ο Ιούνιος;Άρα και ο Ιούνιος θα πληρωθεί μέσω τραπέζης.

Αν ήταν έτσι η πληρωμή θα γινόταν μέσω τραπέζης από 23/04/2010 που αναφέρθηκε για πρώτη φορά στον φορολογικό Νόμο..

Γιατί νομίζεις γελάει ο κόσμος μαζί μας? Ψηφίζουμε Νόμους που θα καταργηθούν πριν την εφαρμογή τους.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

GUYS STAY COOL !!!!!!

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

Πλέον υπάρχει μια τάση να γίνονται μετά την τελευταία στιγμή.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα,ειμαι νεα στον κλαδο και ψαχνω και εγω με αγωνια να βρω επιτελους μια σιγουρη απαντηση στο καυτο αυτο ερωτημα!!!!!!ακουσα οτι η αποφαση αυτη ισχυει απο 1/7 μονο για επιχειρησεις που απασχολουν απο 50 ατομα και πανω και οχι για τις μικρες επιχειρησεις......

δεν καταλαβαινω εχω μπερδευτει.....

δωστε μου μια σιγουρη απαντηση γιατι ο καιρος πλησιαζει.....:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτον ακομα ειμαστε στο καλημερα ή μαλλον στην κακή μας μερα. Για να γινουν αυτα μεσω τραπεζων, χρειαζονται αρκετες εγκυκλιοι, αλλαγες προγραμματων απο εταιρειες λογισμικου, προσαρμογή προγραμματων των τραπεζών και αυτο το νεο μπλοκακι που εβγαλαν τωρα μεχρι να οριστικοποιηθει πως θα ειναι, θελει χρονο. Αρα μην αγχωνεται κανενας. Μπορει και να καταργηθουν ολα αυτα πριν ξεκινησουν για λογους οι οποιοι δεν εχουν ποροκυψει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτον ακομα ειμαστε στο καλημερα ή μαλλον στην κακή μας μερα. Για να γινουν αυτα μεσω τραπεζων, χρειαζονται αρκετες εγκυκλιοι, αλλαγες προγραμματων απο εταιρειες λογισμικου, προσαρμογή προγραμματων των τραπεζών και αυτο το νεο μπλοκακι που εβγαλαν τωρα μεχρι να οριστικοποιηθει πως θα ειναι, θελει χρονο. Αρα μην αγχωνεται κανενας. Μπορει και να καταργηθουν ολα αυτα πριν ξεκινησουν για λογους οι οποιοι δεν εχουν ποροκυψει ακομα.

Οι εταιρείες λογισμικού είναι έτοιμες για την αλλαγή (όλες βγάζουν αρχείο τραπεζών).

Για το εργόσημο όμως δεν είναι έτοιμος κανένας και συμφωνώ ότι θα χρειαστούν αρκετές εγκυκλίοι για το τι και πως...

01/01/2012 φαίνεται ρεαλιστική ημερομηνία για την εφαρμογή στις επιχειρήσεις με >50 άτομα...

Σταδιακά θα πάει και σε περισσότερες πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε ολούς,

Κανένα νέο με το θέμα εχουμε, 31/7 θα πληρώσουμε με μετρήτα ή μεσω τραπέζης εισφορές Ιουνίου και προσωπικό?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σταματήστε επιτέλους τα ερωτήματα..

31/07 έως τουλάχιστον 31/12 θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε, όπως πληρώναμε..

Αν αλλάξει κάτι, θα το δείτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει καταντήσει λίγο βαρετό να ρωτάνε συνέχεια όλοι.

Το χειρότερο είναι η ατάκα που έχω ακούσει μέχρι στιγμής από 2 πελάτες μου: "Πέτρο μου είπε η ΧΧΧ πελάτισα μου ότι της είπε ο λογιστής της ότι από αυτό το μήνα πρέπει να πληρώνουμε το προσωπικό από την τράπεζα..."rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...