Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΣΕ ΤΡΑΠ. ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ;


GIAN

Ερώτηση

Παιδιά,

έχω μια απορία (ίσως χαζή):

Από τη δημοσίευση του Νόμου ισχύει η υποχρέωση του εργοδότη να πληρώνει τη μισθοδοσία των εργαζομένων μέσω τραπεζικών λογαριασμών;

ή απο 1-1-2011;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Παιδιά,

έχω μια απορία (ίσως χαζή):

Από τη δημοσίευση του Νόμου ισχύει η υποχρέωση του εργοδότη να πληρώνει τη μισθοδοσία των εργαζομένων μέσω τραπεζικών λογαριασμών;

ή απο 1-1-2011;

Θα καθοριστει με Υπουργική απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

agrevelos , σ΄ ευχαριστώ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ;

ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ;

Όχι

ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ;

...????? no limit....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω έχει απαντήσει σε παρόμοιο θέμα ο Σούλης , από 01/07/2011 σύμφωνα με το υποψήφιση εργασιακό νομοσχέδιο (αν θυμάμαι καλά) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το σχέδιο Νόμου (Ασφαλιστικό-Εργασιακά)

Άρθρο 40

Συναλλαγές μέσω τραπεζικού συστήματος

1. Από 1.1.2011 η καταβολή των συντάξεων, του συνόλου των παροχών, των αποδοχών των υπαλλήλων, των λοιπών πληρωμών των Ασφαλιστικών Φορέων καθώς και

η είσπραξη των ασφαλιστικών εισφορών, διενεργείται υποχρεωτικά μέσω τραπεζικού συστήματος και ΕΛΤΑ με δικαίωμα επιλογής από τον δικαιούχο.

2. Από 1.7.2011 οι αποδοχές των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα κατατίθενται από τους εργοδότες ταυτόχρονα και συνολικά με τις ασφαλιστικές εισφορές και το φόρο

μισθωτών υπηρεσιών σε τράπεζα και μεταφέρονται και αποδίδονται από αυτή στους λογαριασμούς των δικαιούχων μισθωτών, στους Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης και το

Δημόσιο, αντίστοιχα. Για το σκοπό αυτό κάθε υπόχρεη επιχείρηση υπογράφει σχετική σύμβαση με τράπεζα που επιλέγει. Οι συμβαλλόμενες τράπεζες δεν θεωρούνται δημόσιοι

υπόλογοι και ευθύνονται μόνο για τυχόν λάθη από δική τους υπαιτιότητα.

Η όλη διαδικασία, τα χρονικά πλαίσια καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια καθορίζονται με Κοινή Απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Εργασίας και

Κοινωνικής Ασφάλισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω έχει απαντήσει σε παρόμοιο θέμα ο Σούλης , από 01/07/2011 σύμφωνα με το υποψήφιση εργασιακό νομοσχέδιο (αν θυμάμαι καλά) .

Από το σχέδιο Νόμου (Ασφαλιστικό-Εργασιακά)

Μα καλά ποίος είμαι !!!!!

Μιλάμε για τρομερή υπολογιστική δύναμη ο υπερεγκέφαλος , πολλά τα tera λέμε παίδες !!!!!!! ;):P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το σχέδιο Νόμου (Ασφαλιστικό-Εργασιακά)

Δώσε κανένα link ρε αρχηγέ, γιατί μου τα πρήξανε σήμερα....

Με πήρε πρωί πρωί πελάτης να μου ανακοινώσει ότι είμαι foul, γιατί του είπα ότι περιμένουμε απόφαση για το πότε ξεκινάει η πληρωμή της μισθοδοσίας μέσω τραπέζης....

30 λογιστές ρώτησε, και όλοι το ίδιο είπαν.... Σαν τους κατασκευαστές πλυντηρίων για το skip ένα πράγμα....

Ορκωτοί ενός προμηθευτή του, που είναι μεγάλη εταιρία, του είπαν ή του συνέστησαν να ξεκινήσει από 1 Ιουλίου πληρωμές προσωπικού μέσω τραπέζης, οπότε το είπε ο προμηθευτής στον δικό μου και ο δικός μου σε μένα............

1 ώρα να πείσω τον δικό μου και τον προμηθευτή του ότι λένε και ακούνε μαλακίες................

Το τι ράδιο αρβύλα έχω ακούσει αυτό το καιρό, δεν λέγεται...!!!!

Δεν με φτάνουν όλα τα άλλα, έχω και να αποδεικνύω κάθε φορά ότι κάθε μαλακία που λένε είναι λάθος.....

ΥΓ: άσε, το βρήκα τελικά...........

http://news.disabled.gr/?p=30231

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΧ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 10000 ΜΙΣΘΟΥΣ 4000 ΙΚΑ ΚΑΙ 1000 ΦΜΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΧ 10000 ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ; ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ; ΔΟΥΛΕΨΕ ΕΝΑΣ ΤΗΝ 1 / 7 ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ; ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙ Ο ΕΡΓΑΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ; ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

... ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ;

1) Αυτοί οι μαλάκες που τα ψηφίζουν.. δεν ξέρουν τι ακριβώς ψηφίζουν.

2) Αυτοί πάντως που τα συντάσσουν ..ξέρουν ένα πράμα .. πρέπει να σωθούν οι τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΓ: άσε, το βρήκα τελικά...........

http://news.disabled.gr/?p=30231

Όταν εγω φωνάζω πως την κεντρική σελίδα λίγοι την διαβάζουν μετά μου τη λέτε κι από πάνω...smile.gif

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/6062

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν εγω φωνάζω πως την κεντρική σελίδα λίγοι την διαβάζουν μετά μου τη λέτε κι από πάνω...smile.gif

http://www.taxheaven...ws/view/id/6062

Εγώ πάντως από κει το πήρα..tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ γιατί νομίζω ότι αυτό είναι διαφορετικό από αυτό που έλεγε ο 3842;

Αρθρο 11. Προσδιορισμός ακαθάριστου και καθαρού εισοδήματος των επιχειρήσεων

..........

2. Μετά το πρώτο εδάφιο της υποπερίπτωσης αα' της περίπτωσης α' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. προστίθενται τέσσερα εδάφια που έχουν ως εξής:

...........

Οι δαπάνες μισθοδοσίας δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση αν δεν έχουν εξοφληθεί μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογαριασμών ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών.

Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών καθορίζεται η σταδιακή εφαρμογή των διατάξεων των προηγούμενων εδαφίων, η διαδικασία της εξόφλησης των δαπανών μισθοδοσίας, και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων του τελευταίου εδαφίου της προηγούμενης παραγράφου.»

Γιατί έχω την εντύπωση ότι περιμένουμε και απόφαση υπουργού και ενδεχομένως αυτό που προβλέπει ο 3842 ισχύσει νωρίτερα........ αλλά άγνωστο πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) Αυτοί οι μαλάκες που τα ψηφίζουν.. δεν ξέρουν τι ακριβώς ψηφίζουν.

2) Αυτοί πάντως που τα συντάσσουν ..ξέρουν ένα πράμα .. πρέπει να σωθούν οι τράπεζες.

Σούλη ακριβώς... λιγοστός δυστυχώς κόσμος έχει καταλάβει τι γίνεται πίσω από τις πλάτες μας.Κάνοντας μία ανεύρεση στο youtube με τις λέξεις παγκοσμιοποίηση,νέα τάξη πραγμάτων, προφητείες αγίων,illuminati κλπ ο καθένας θα πάρει μία γεύση για το σχέδιο που υπάρχει,εξελίσεται στις μέρες μας και επίσης θα ολοκληρωθεί στις μέρες μας.Αφυπνιστείτε αρχίζουν τα δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά συνάδελφοι για να αναγνωριστούν οι δαπάνες μισθοδοσίας πρέπει η καταβολή μισθών και αποδοχών να γινονται μεσω τραπεζης απο 01-01-2011 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά συνάδελφοι για να αναγνωριστούν οι δαπάνες μισθοδοσίας πρέπει η καταβολή μισθών και αποδοχών να γινονται μεσω τραπεζης απο 01-01-2011 ?

οι τράπεζες κυνηγούν πελάτες και διαφημίζουν τις υπηρεσίες τους "σε εφαρμογή του νόμου"

αυτό που μου τη σπάει περισσότερο είναι να πληρώνω το ΙΚΑ νωρίτερα και να τα εκμεταλλεύεται η τράπεζα

έχουμε τίποτα νεώτερο; ή μένουμε στο 01/07/2001;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι τράπεζες κυνηγούν πελάτες και διαφημίζουν τις υπηρεσίες τους "σε εφαρμογή του νόμου"

αυτό που μου τη σπάει περισσότερο είναι να πληρώνω το ΙΚΑ νωρίτερα και να τα εκμεταλλεύεται η τράπεζα

έχουμε τίποτα νεώτερο; ή μένουμε στο 01/07/2001;

1/7/2010 1/7/2011, όπως αναγράφεται στο άρθρο 40 του 3863...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..............

έχουμε τίποτα νεώτερο; ή μένουμε στο 01/07/2001;

1/7/2010, όπως αναγράφεται στο άρθρο 40 του 3863...

κι οι δύο λάθος κάναμε Στέφανε.....

01/07/2011

επειδή μας διαβάζουν κι άλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι οι δύο λάθος κάναμε Στέφανε.....

01/07/2011

επειδή μας διαβάζουν κι άλλοι

Τα μεγάλα πνεύματα, ξέρεις......... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα το πρωί (03/01/2011) στο πρωινό της ΝΕΤ ο εκλεκτός συνάδελφος (ποίων???? των λογιστών ή των δημοσιογράφων που ασχολούνται με τα οικονομικά???? δυστυχώς δεν το πρόσεξα...) Κος Σταυρουλάκης (μάλλον) υπενθύμισε στους επιτηδευματίες που απασχολούν προσωπικό ότι αν από 01/01/2011 δεν καταβάλουν τις αμοιβές στο προσωπικό τους μέσω τραπέζης τότε σύμφωνα με τον Ν.3842/2010 οι δαπάνες μισθοδοσίας δεν θα αναγνωρίζονται!

:blink:

Τώρα θα μου πείτε: από την τηλεόραση περιμένεις να ενημερωθείς για το τι πρέπει να κάνεις??? ΟΧΙ βέβαια!!!

Αλλά να, την ώρα που ετοιμάζεσαι να πας στο γραφείο, γνωρίζοντας ότι για άλλη μια χρονιά ξεκινά το μαρτυρικό 6-μηνο και ενώ πιστεύεις ότι σωστά έχεις ερμηνεύσει άλλον έναν γρίφο (νόμο, εγκύκλιο κλπ) ενός εκ των συμπαθεστάτων υπουργείων που "μας βοηθούν να έχουμε δουλεία και εμείς οι φτωχοί πλην τίμιοι λογιστούληδες" ξαφνικά, ακούς τα παραπάνω, και νιώθεις να σου'ρχονται : εγκεφαλικά, ανακοπές κλπ... Έλεος δημοσιογραφίσκοι, γνώστες (και ως εκ τούτου) αναλυτές των πάντων... Ασχοληθείτε με άλλα θέματα, και αφήστε αυτές τις "λεπτομέρειες" για εμάς, (για να δικαιολογήσουμε την ύπαρξή μας, όχι τίποτε άλλο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα το πρωί (03/01/2011) στο πρωινό της ΝΕΤ ο εκλεκτός συνάδελφος (ποίων???? των λογιστών ή των δημοσιογράφων που ασχολούνται με τα οικονομικά???? δυστυχώς δεν το πρόσεξα...) Κος Σταυρουλάκης (μάλλον) υπενθύμισε στους επιτηδευματίες που απασχολούν προσωπικό ότι αν από 01/01/2011 δεν καταβάλουν τις αμοιβές στο προσωπικό τους μέσω τραπέζης τότε σύμφωνα με τον Ν.3842/2010 οι δαπάνες μισθοδοσίας δεν θα αναγνωρίζονται!

:blink:

Τώρα θα μου πείτε: από την τηλεόραση περιμένεις να ενημερωθείς για το τι πρέπει να κάνεις??? ΟΧΙ βέβαια!!!

Αλλά να, την ώρα που ετοιμάζεσαι να πας στο γραφείο, γνωρίζοντας ότι για άλλη μια χρονιά ξεκινά το μαρτυρικό 6-μηνο και ενώ πιστεύεις ότι σωστά έχεις ερμηνεύσει άλλον έναν γρίφο (νόμο, εγκύκλιο κλπ) ενός εκ των συμπαθεστάτων υπουργείων που "μας βοηθούν να έχουμε δουλεία και εμείς οι φτωχοί πλην τίμιοι λογιστούληδες" ξαφνικά, ακούς τα παραπάνω, και νιώθεις να σου'ρχονται : εγκεφαλικά, ανακοπές κλπ... Έλεος δημοσιογραφίσκοι, γνώστες (και ως εκ τούτου) αναλυτές των πάντων... Ασχοληθείτε με άλλα θέματα, και αφήστε αυτές τις "λεπτομέρειες" για εμάς, (για να δικαιολογήσουμε την ύπαρξή μας, όχι τίποτε άλλο...)

???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με την εξόφληση της μισθοδοσίας από τους εργοδότες με την μεσολάβηση των τραπεζών αναφέρεται σε δυο νόμους.

1)Ν. 3863/10

Λέει από 1-7-11 ( μισθοί+Ικα+ΦΜΥ) όλα πακέτο. (Αργεί ακόμη…….)

2) Ν. 3842/10

Για να ενεργοποιηθεί η διάταξη του νόμου αυτού πρέπει να βγεί ΑΥΟ. ΄’Οσο δεν βγαίνει δεν ισχύει……

Ηρεμα, ήρεμα,,,,,,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...